Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De cand se primeste pensie?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Salut!

Tata a facut 65 ani pe 6 mai.
Doreste sa stie care va fi prima zi oficiala a pensiei:

- incepand cu data de 6 mai (ziua de nastere)?
- incepand cu data cand si-a depus dosarul?
- incepand cu data de 1 iunie (prima zi din urmatoarea luna)?

P.S. In ultimii ani nu a avut serviciu.

Va multumesc anticipat!

#2
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Incepand cu data depunerii dosarului daca in urma analizariiu dosarului se constata ca se incadreaza in conditiile legale pentru a primi pensie.
Depinde si ce pensie urmareste, la anumite pensii (exemplu pensie anticipata) se intra in plata dupa ce se incheie activitatea si se transmite acest lucru.

#3
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Oricum are de asteptat cateva luni bune. Au fost cazuri cand s-a intarziat cu emiterea deciziei de pensionare si cate 7-8 luni.
Dar cand vine, se plateste de la data cand s-a depus/inregistrat dosarul (socotit complet) - art. 104, alin (2) din Legea nr. 263/2010: Pensiile se stabilesc prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, după caz, emisă în condițiile prevăzute de prezenta lege, și se acordă de la data înregistrării cererii. http://lege5.ro/Grat...ensii-publice/6

Edited by claudiu1, 11 May 2017 - 19:54.


#4
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Depinde de caz, in ultimii 5 ani majoritatea celor pe care ii cunosc au primit rapid decizia, in maxim 2 luni.
Unii au primit si decizie nefavorabila, pe motiv ca e incomplet si trebuie sa aduca si adeverinte scoase de la cine detinea arhiva fostelor intreprinderi din perioada comunista. Mai ai si acolo de umblat pana afli exact unde este si sa scoti adeverinta (contracost desigur). Si apoi sa redepui dosarul "complet".

Apropo, cati ani vechime are tatal si in ce domeniu/domenii?

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am intrat aici mai mult din greseala . Dar sau sunt prost, sau sunt prost.
Adica nu pricep/inteleg ce legatura are postarea lui ...'777 cu subiectul asta, nici sa ma tai..

#6
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
E spammer ce vrea reclama la siteurile lui de propaganda... cred ca a mai facut asta si zilele trecute pe unele topicuri daca imi aduc aminte eu bine.

#7
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008

View Postsamebo, on 11 mai 2017 - 20:13, said:


Apropo, cati ani vechime are tatal si in ce domeniu/domenii?

Nu are asa multi ani de munca, putin peste 24 dar are varsta de pensionare.
A fost profesor.
In ultimii ani nu a mai lucrat si lua ajutor social.
Intrebam deoarece nu stia daca sa se mai duca sa lucreze cele 2 zile pe luna in folosul comunitatii, dupa depunerea dosarului de pensionare.
Acum am inteles, nu trebuie sa se mai duca...e aproape ca si pensionar.Gresesc?

#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Pana nu primeste decizia si o accepta are aceleasi obligatii, asta daca vrea sa incaseze ajutorul in continuare cat timp dureaza sa vina decizia, care mai devreme de o luna sigur nu vine.

Cel mai probabil pensia va fi cam cat ajutoarele sociale incasate acum si foarte aproape de asa numita "pensia minima" (indemnizatia sociala pentru pensionari, ca nu e pensie, e tot ajutor social) de 520 lei

#9
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Cineva ii spusese ca daca se duce acum la lucru pt ajutorul social, cand vine decizia de pensionare trebuie sa dea banii inapoi...ceea ce nici eu nu cred k e adevarat.
Este logic cum spui tu @samebo...pana nu are ceva oficial ca e pensionar...se poate duce linistit la munca
Multumesc!

#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Da, trebuie sa dea banii inapoi din simplul motiv ca nu poti incasa ajutor social si pensie pe aceeasi perioada Posted Image Deci din momentul depunerii dosarului el o sa fie platit ca pensionar, deci automat nu mai are dreptul la ajutor social si orice ban incasat ca ajutor social pentru perioada de dupa depunerea dosarului trebuie returnat pentru ca e incasat in mod fraudulos.
Ideea de la care am plecat cand ti-am spus asta era sa nu ramana fara venit pe perioada aia. Daca poate sta fara venit o luna sau doua pana la decizie atunci mai bine nu isi complica viata si renunta la a incasa ajutor.
Asta ca sa completez ce am spus mai sus sa intelegi imaginea completa.

Edited by samebo, 12 May 2017 - 00:08.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
vezi ca tatal tau isi poate cumpara" vechime" pentru pensie, daca a avut perioade in care nu a lucrat deloc in ultimii 5 ani.
http://www.avocatnet...-ții-cont.html

#12
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Daca a facut 65 de ani, nu mai poate cumpara pensie. Si nici nu s-ar merita, sa dea bani din buzunar si pensia sa fie aceeasi sau cu 10 lei/luna in plus.

#13
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pensia minimă aia de 520 lei o primește unul care a lucrat sau a plătit contribuții de 15 ani, adică stagiul minim de cotizare obligatoriu pentru pensia minimă, în cazul în care a plătit un stagiu de cotizare de 24 de ani, pensia va fi oricum cu cel puțin 200 lei mai mare depinzând și de cuantumul salariilor pe care le-a avut pe când activa ca profesor. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate