Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

[Android] Identical Files Finder - aplicatie pentru cautat/sters fisiere identice

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
p_mark

p_mark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.09.2005
In caz ca aveti nevoie sa mai curatati din fisierele identice (download acelasi fisier de 2 sau mai multe ori, in WhatsApp  daca se trimite acelasi fisier la mai multe contacte se fac copii, etc..)

Este foarte mica si se poate instala/muta pe external SD card.
https://play.google....icalFilesFinder

Orice hint/comentariu este binevenit.

#2
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Crash la prima rulare asa cum ziceai ...si la a doua, si la a treia ...
Daca dau cancel si din nou Search imi zice ca scaneaza directoarele ... continuu
Miui 8.2.1.0@Redmi Note 4 MTK

#3
p_mark

p_mark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.09.2005

View PostAlucard, on 11 mai 2017 - 14:10, said:

Crash la prima rulare asa cum ziceai ...si la a doua, si la a treia ...
Daca dau cancel si din nou Search imi zice ca scaneaza directoarele ... continuu
Miui 8.2.1.0@Redmi Note 4 MTK
multam de notificare.
pacat ca nu merge:(
ai facut un crash report, sa ma prind unde crapa?
La scanat continuu se vede ceva pe progress bar? poti sa imi faci un screenshot sa vad la ce pas se blocheaza ? ai un SD card mai mare la el?

#4
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Trimis mail ... uite si ss unde se blocheaza
Internal 64, ext 8

Edited by Alucard, 12 May 2017 - 07:46.


#5
p_mark

p_mark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.09.2005

View PostAlucard, on 12 mai 2017 - 07:45, said:

Trimis mail ... uite si ss unde se blocheaza
Internal 64, ext 8
Multam inca odata.
Din ce vad in screenshotul din stanga a gasit 1022 fisiere cu dimensiunea de 32kB, pe care le compara intre ele.
Nu cred e blocat ci pur si simplu sta foarte mult sa compare.
Il poti te rog lasa sa mearag mai mult timp? poate totusi termina.
Cred ca algoritmul de comparare nu e OK pentru cazul asta.
Am sa incerc sa imi creez acasa un testcase cu mai mult de 1000 fisiere de dimensiune 32kB sa vad cat sta la mine si am sa incerc sa il imbunatatesc.

#6
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
L-am lasat 6 minute ... a gasit multe... Nu-mi vine sa le sterg pentru ca unele din ele sunt din sistem si nu stiu cum o sa imi functioneze dupa... Nu am garantia ca dupa ce sterg tot ce gaseste o sa imi mearga sistemul/aplicatiile. Ce anume ia ca reper? Daca gaseste 10 fisiere la fel le sterge pe toate 10 sau doar 9, unul ramanand "de samanta" (nu gasesc un exemplu).
Nu il poti implementa targetat pe anumite foldere din sistem/aplicatii? ... Dar ar fi ceva gen CCleaner ...

Pe langa asta, ai putea implementa selectia mai multor fisiere, foldere odata, si preview in cazul pozelor.

Am incercat sa sterg ceva minor, 2 subtitrari care veneau din showbox si multe din lostdir ... Subtitrarile s-au dus, alea din lostdir nu.

Edited by Alucard, 12 May 2017 - 09:36.


#7
p_mark

p_mark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.09.2005

View PostAlucard, on 12 mai 2017 - 09:28, said:

L-am lasat 6 minute ... a gasit multe... Nu-mi vine sa le sterg pentru ca unele din ele sunt din sistem si nu stiu cum o sa imi functioneze dupa... Nu am garantia ca dupa ce sterg tot ce gaseste o sa imi mearga sistemul/aplicatiile. Ce anume ia ca reper? Daca gaseste 10 fisiere la fel le sterge pe toate 10 sau doar 9, unul ramanand "de samanta" (nu gasesc un exemplu).
Nu il poti implementa targetat pe anumite foldere din sistem/aplicatii? ... Dar ar fi ceva gen CCleaner ...
Iarasi multumescPosted Image , pentru rabdare.

Programul nu sterge nimic by default, trebuie sa selectezi ce vrei sa stergi.
Ce facu eu: ordonez grupurile de fisiere identice dupa marime (exista un spinner/drop_down in stanga jos "Sort by"), si ma uit doar la cele mai mari (de ordinul MB), chestii gen poze, mp3, video. si pastrez cate un exemplar din fiecare , restul de fiesiere cu acelasi continut le selectez pentru stergere.
De fisierele care apartin de applicatii nu ma ating nici eu, decat daca stiu ca am dezinstalat aplicatia. Spere examplu sunt multe fisiere de dimensiune 0 sau 1 byte, banuiesc ca sunt folosite mai mult pe post de "flag" pt diferite applicatii.

Ce ma gandesc sa fac in viitor este ca in primul ecran cand se selecteaza locatiile unde sa caute fisierele sa merg mai jos in ierarhie sa poata omul selecta doar anumite directoare.
Utilizatorul poate sa evite cautarea in directoarele care apartin aplicatiilor, si ar merge si mai repede dupa aceea.

Imi este team sa implementez ceva automat gen CClener, ar fi prea periculos si nu vreau sa busesc ceva pe telefoanele oamenilor.

#8
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Hmm ... pai, mi-a gasit 598 de fisiere, si e cam mult sa stau sa le bifezi "la mana" pe cele care sunt din acelasi folder sau categorie, poti pune optiune on-top la categorie pt. select all (din folderul sau categoria respectiva). Referitor la ce ziceai ca vrei sa dezvolti, sa lasi userul sa isi aleaga ce sa scaneze e totusi riscant, in necunostinta de cauza se poate selecta un folder din sistem si probabil sterge ceva important care sa corupa sau sa faca sistemul instabil/brick. Mergi targhetat pe mai multe criterii, foldere, tip de fisiere/extensii. Poate imi sterg un .old/.bak de care o sa am nevoie mai tarziu, sau vreun log sau gif dintr-o aplicatie din cauza caruia trebuie sa reinstalez aplicatia .. Sunt aplicatii nelegate de conturi mail/media, la care dupa reinstalare trebuie sa iti reorganizezi/setezi/selectezi favorite, unelte de lucru...
A doua chestie cum ziceam ... nu vrea sa stearga nimic din lostdir-ul de pe card.

#9
p_mark

p_mark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.09.2005
598 ... cam multe . Asa cum ziceam eu m-as orienta doar catre cele mai mari.
Eventual poti sa faci o noua cautare selectand fisiere mai mari de (sa zicem) 1MB  , poti face selectia asta in primul ecran si merge si mai repede (sare peste fisierele mai mici).

Am sa vad care e problema cu lost.dir.
Singura problema de care stiu este ca in android 4.4.x nu se poate sterge de pe external sd card  decat in dierctorul asociat applicatiei (limitare din android). Nu stiu pe ce versiune de android e bazat MIUI 8.

#10
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Android 6 .. inca. Au anuntat prin februarie ca o sa intre in viitor un miui bazat pe android 7.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate