Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Liberalizarea pretului la energie electrica va aduce o scumpire a curentului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
167 replies to this topic

#37
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostPlatonX, on 11 mai 2017 - 14:54, said:

Chiar nu va inteleg supararea.

nu intelegi domne ca romanului tre sa i se deie?

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAstute, on 11 mai 2017 - 14:05, said:

Romanii au dreptul sa dea cu flit economiei libere, daca nu sunt antrenati sa faca fata ecobomiei libere, iar romanii  chiar nu sunt pregatiti pentru asta
Pai poti sa dai cu flit, nu e un serviciu obligatoriu, nu e in Constitutie... da-i cu flit, fa greva, deconecteaza siguranta generala Posted Image

Edited by andreic, 11 May 2017 - 14:58.


#39
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostAstute, on 11 mai 2017 - 14:05, said:

Romanii au dreptul sa dea cu flit economiei libere

Hm, unde am mai auzit asta. Parca la unii care arunca cu borcane cu cacat in politie zilele astea. Si mai e si cald acolo, iti dai seama ce damf...
Aia care vor sa dea cu flit economiei libere ar merita o plimbare subventionata cu elicopterul.

Edited by shefu_de_combinat, 11 May 2017 - 15:02.


#40
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAstute, on 11 mai 2017 - 13:36, said:

Cat mai poate suporta oare romanul toate marlaniile astea la adresa lui ?
Capitalistii scumpesc fix lucrurile vitale unei vieti decente: mancarea, locuintele, energia elrctrica, apa curenta.
Decartezi parnosul gros  sau dormi.in grota...



Ai grave probleme de a intelege un text. Ia de mai citeste o data.
Analfabeti functionali se bumesc astia.
Draga, nu pricep ce te freaca grija! Bagi in ele ca stai in casa cu inca 5 paki, dar strigi bani si trimiti zeci de mii de lire in tara unde esti mare proprietar, deci est boss de boss, nu faci foamea. Probabil ca si restul lumii se descurca, nu stiu de ce trebuie ca sa ne intoxici mereu cu toate stirile citite si neintelese de tine de pe toate site-urile obscure!

View Postadisz, on 11 mai 2017 - 14:37, said:


Asta-i cresterea directa.
Aia indirecta suna cam asa:tre' sa scumpim carnea de porc,ca nu-i asa,s-o scumpit curentu',tre' sa scumpim benzina,ca nu-i asa.s-o scumpit curentu',tre' sa scumpim pita,ca nu-i asa,s-o scumpit curentu' si tot asa.
Cum zice si Mosotti mai sus,scumpire fabuloasa.
Stiu ca aici pe forum,multora li se rupe de cel de langa el,dar va reamintesc ca exista persoane,care din varii motive,considera acel 1 leu o suma consistenta.
Dar nu asta este tema topicului,scumpirea pretului energiei.Tema este liberalizarea pretului energiei.Sunt doi termeni cu intelesuri distincte.
Si sa nu incepem sa facem scenarii,mai bine sa asteptam efectele si apoi putem comenta in cunostinta de cauza.

ps.
Tot off-topic.
Poate mai ar fi sa fim vigilenti in cazul pretului nesimtit si nejustificat al energiei electrice in general,pentru ca aici suntem furati toti.Si nu cu un leu.
Ala pentru care un leu est o suma consistenta, nu trebuie si nici nu are cum si cu ce sa consume de 100 de lei pe luna. Daca are cu ce consuma, inseamna ca are si cu ce plati!

View Postmihaicozac, on 11 mai 2017 - 14:39, said:

Fără subvenţii (aka ceritificate verzi), energia electrică Made in ROU nu ar fi competitivă la export. În Austria există energie produsă local la 4cenţi/kWh. Nu mai băga tâmpenii pe forum dacă nu te pricepi, sau eşti plătit să faci asta?
La cit posteaza se pare ca din asta traieste, nu cred ca omul are un loc de munca adevarat!

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Să nu mai fie subvenţii, dar nici T.V.A. la enegria electrică şi la încălzire.

#42
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,113
  • Înscris: 03.07.2008

View PostAstute, on 11 mai 2017 - 13:36, said:

...
Capitalistii scumpesc fix lucrurile vitale unei vieti decente: mancarea, locuintele, energia elrctrica, apa curenta.
...

Tu ai idee de cate ori au scumpit comunistii mancarea, locuintele, energia electrica si apa curenta intre stabilizarea monetara din august 1947 si revolutia din decembrie 1989?

#43
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006
Subiectul este interesant (pentru mine).

Cand am platit ultima data factura de tv si internet la RCS am primit si o oferta de furnizare energie electrica.
Cam in aceiasi perioada, lipita pe usa liftului, a aparut o instiintare de la enel: pe data X un reperzentant ENEL o sa fie prezent pentru semnarea unui nou contract de furnizare energie electrica cu noi beneficii.

Eu am contract cu ENEL si, cand a venit la usa apartamentului reprezentantul ENEL pentru semnarea noului contract, l-am intrebat care sunt noile beneficii. Nu a stiut sa raspunda la intrebare.

Am primit de la reprezentantul ENEL un model de nou contract.

Nu stiu care distribuitor de energie electrica este mai ieftin in viitor dar din  noul contracl ENEL nu am inteles dpv legal ce cauta/inseamna pe prima pagina clauzele: Clientul acorda catre Enel Energie ...trei mandate. Este un fel de sula in coaste?

Atasat sunt niste poze cu documentele la care ma refer.

Attached Files



#44
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostGingisHan2015, on 11 mai 2017 - 14:57, said:

Uniunea Europeana e piata libera .

Sa fie si la salarii

#45
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Din ofertă Enel pare mai ieftin ca Digi Energy, însă trebuie să verifici cât timp e valabil preţul oferit. Unii preferă să vândă la preţ mai mic dar să te aibă mai mult timp "captiv". Oricum tendinţa este de scădere a preţului energiei pe piaţa liberă, pe de o parte din cauza noilor capacităţi de producţie pe de alta din creşterea eficienţei energetice, doar trecerea la iluminatul pe leduri a scăzut consumul per ansamblu cu procente bune, de aici presiunea pe preţuri.

#46
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Galeo, subtil ca un baros. Vine cu șopârla (ca sa fiu subtil, sa nu-i zic direct minciuna) cum ca pretul energiei va ajunge ca in Germania (unde e vreo 30 de centi, adica vreun leu si vreo 25 de bani per KWh), dupa care trece rapid la "problema": salariul minim, domle!

Pentru ca, matematic, 0.5 RON + 10% (cu indulgenta) = 1.25RON.

Edited by dexterash, 11 May 2017 - 15:36.


#47
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005

View PostAstute, on 11 mai 2017 - 15:34, said:

Sa fie si la salarii
Păi nu e? tu de ce te-ai dus la salariu mai mare aiurea?

#48
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
.
Bad post.... nu are rost sa ma enervez dn cauza lui Galeo.....

Edited by ianos76, 11 May 2017 - 15:45.


#49
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View PostAstute, on 11 mai 2017 - 13:24, said:

Pretul energiei electrice ar putea creste cu maxim 1% de la 1 iulie, cand piata se va liberaliza cu inca 10%, a declarat, joi, in cadrul unei conferinte InvestEnergy, Niculae Havrilet, presedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in Energie (ANRE), potrivit Agerpres. De la 1 iulie piata va fi liberalizata cu inca 10%, astfel ca ar putea sa existe anumite ajustari, dar sub 1% in factura finala, a precizat Havrilet.

http://m.hotnews.ro/stire/21760786

Daca pretul energiei electrice va fi aproximativ egal cu cel din Getmania sau Franta, cand vor existq si salarii minime ca in Germania sau Franta ?

Sa tot teaiesti in Romania, tara cu preturi de Germanis si salarii de Somalia.
Ultimul sa stinga lumina cand pleaca din tara asta.

Asa arata o colonie in epoca moderna


Liberalizarea la gaz stiu sigur ca-i copilu' lu' boc, nu cumva si asta la energie electrica? :habarnam:


View Postradumiki, on 11 mai 2017 - 13:29, said:

Liberalizarea nu inseamna neaparat scumpire, poate sa fie si o ieftinire.

Pe hirtie desigur, practic cind ati vazut o ieftinire ?

#50
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postactive95, on 11 mai 2017 - 15:44, said:

Liberalizarea la gaz stiu sigur ca-i copilu' lu' boc, nu cumva si asta la energie electrica?

[ https://s26.postimg.org/fzeerpn1l/Natural_gas_prices_for_household_consumers_2016.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu-i bai, ca ne-au mai mintit galeo si prietenii ca platim gazu ca-n germania

#51
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmihaicozac, on 11 mai 2017 - 15:36, said:

Păi nu e? tu de ce te-ai dus la salariu mai mare aiurea?
De fapt, nu e. Pentru ca impunerea unui salariu minim (fie in RO, fie in FR, fie in DE, fie in UK, fie in ...blabla) nu inseamna "salarii libere", ci impuse.

Dar sa trecem peste aceasta flotare logica.

#52
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postactive95, on 11 mai 2017 - 15:44, said:


E copilu' la UE.

#53
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postshefu_de_combinat, on 11 mai 2017 - 15:47, said:


[ https://s26.postimg.org/fzeerpn1l/Natural_gas_prices_for_household_consumers_2016.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu-i bai, ca ne-au mai mintit galeo si prietenii ca platim gazu ca-n germania

Zic sa aveti putintica rabdare fiindca la gaz, inca nu-i liberalizat. Vb dupa 2018 daca nu ma insel. :console:


View PostAlecsandru010, on 11 mai 2017 - 15:57, said:


E copilu' la UE.


Am zis de la inceput ca nu-s sigur de cel electric, fiindu-mi lene la ora asta sa verific.

#54
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postgabicen, on 11 mai 2017 - 15:27, said:

Atasat sunt niste poze cu documentele la care ma refer.
E mai ieftin la gigi. La gigi ai 0.155, la Enel ai 0.169 + abonament. Care abonament fusese 0.05, il facusera 0.15, acum vad ca l-au urcat la 0.17. Am avut o discutie in detaliu cu o fiinta de la callcenter Enel si a cazut si ea de acord ca nu au nimic in oferta care sa bata gigi.

Deci liberalizarea ieftineste curentul. Asa cum a ieftinit totul: internetul, mobilul, tv etc.

View Postactive95, on 11 mai 2017 - 16:02, said:

Zic sa aveti putintica rabdare fiindca la gaz, inca nu-i liberalizat. Vb dupa 2018 daca nu ma insel.
De abia astept sa mai ia cu sarumana si cei de la gaze. Nu sa vina in toiu iernii si sa ranjeasca ca inchid daca nu fac pe loc <wink> <wink> revizia, intamplator cu firma capusa a distribuitorului (sau o mica spaga la baietii si se poate amana revizia indefinit).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate