Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfat achizitie mouse de gaming !

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
@EmyBoss7 ... vezi ca pentru a obtine efetele maxime de la un gaming mouse ai nevoie si de un mouse pad pe masura (soft sau hard, thin sau normal ... numai tu stii ce-ti place).
Mouse padul are 2 roluri foarte importante: nivelul de frecare pe care il aplica mouse-ului si calitatea reflexiei de pe suprafata. Cu reflexia e ok, caci cam toate padurile respectabile sunt de foarte buna calitate ... dar pe partea de rezistenta la alunecare trebuie sa experimentezi.

Mie personal imi plac padurile din plastic pe care mouse-ul aluneca foarte usor ... dar daca ai un mouse mai greu il poti scapa cand vrei sa te opresti dupa o miscare brusca (afecteaza precizia).

#38
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Am inteles !

#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Uite inca unul de calitate extra,Mionix Castor:
http://altex.ro/mous...WjmYxoCmsfw_wcB

#40
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017
http://www.emag.ro/m...1/pd/DPTK92BBM/

Cele mai bune sunt RAZER dupa parerea si experienta mea...

eu am: http://www.emag.ro/m...1/pd/E4B6NBBBM/
si sunt MEGA incantata de el...

View PostSef-chenko, on 11 mai 2017 - 12:22, said:

http://www.pcgarage....-prodigy-wired/

Insa iti trebuie si un mousepad bun.

CEL MAI BUN MOUSEPAD :P

http://www.emag.ro/m...1/pd/D72RRYBBM/
Posted Image Posted Image

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ce-i cu preturile alea ? vrei sa ii faci rau la inima colegului @arg ? Posted Image

P.s.: Cool mouse Posted Image ... pad-ul, cam colorat Posted Image

Edited by ro_explorer, 11 May 2017 - 15:42.


#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postro_explorer, on 11 mai 2017 - 15:42, said:

Ce-i cu preturile alea ? vrei sa ii faci rau la inima colegului @arg ? Posted Image

P.s.: Cool mouse Posted Image ... pad-ul, cam colorat Posted Image
eu am gasit prin auchan un pad super: panza pe un fel de gel-cauciuc... are cam 3mm grosime si e foarte greu, nu se misca pe masa iar panza e ok.

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Eu folosesc un G440 ca pad.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postro_explorer, on 11 mai 2017 - 15:57, said:

Eu folosesc un G440 ca pad.
deci un material textil pe un suport de cauciuc?

Edited by arg, 11 May 2017 - 16:06.


#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e textil, e plastic cu o textura "grunjoasa" ca sa ii zic asa.
Mouse-ul G602 aluneca pe el dar fara sa "pluteasca" .. are o frictiune care il tine in loc, ceea ce e bine caci mouse-ul e destul de greu la 150 de grame cat are cu tot cu baterii.
Pe de alta parte, rival 300 este foarte usor la 90 de grame  si padurile din teflon de sub mouse au alta consistenta prin comparatie cu 602-ul si il fac sa pluteasca. Rivalul pe mousepadul ala se misca cam ca un puc de air-hockey Posted Image ... zici ca efectiv pluteste. De asta imi este greu sa ma decid pe care sa il pastrez pentru a-mi educa mana ("muscle memory de care ziceam mai devreme) caci imi plac la nebunie amandoua cum se comporta. Acum testez in diferite fps-uri sa vad cu care am precizie mai buna. De o luna joc doar cu 602-ul ... azi-maine o sa schimb pe rival pentru o perioada sa vad daca e vreo diferenta in manevrabilitatea in joc.

Edited by ro_explorer, 11 May 2017 - 16:11.


#46
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Ok, merci de sfaturi !

#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Hai ca am revenit ... am zis ca alternez intre 2 mousi acasa ... G602 si RIval 300 .
Ei bine, ieri am jucat cateva ore fps-uri cu rival-ul, asta dupa vreo 2 luni de utilizat doar 602-ul ... numarul de head-shot-uri si pozitia finala in clasament au suferit imbunatatiri vizibile (Playerunknown's battlegrounds, pentru curiosi). Mouse-ul fiind mai usor si butoanele laterale foarte distincte si clare (plus ergonomie un pic mai buna pentru mainile mele) reusesc sa am precizie mai buna si reactii mai rapide. S-ar putea sa fie si de la masa mai mica a rivalului (90 de grame) fara de 602 (150).
Cand am trecut azi pe Paragon (probabil ca la fel va fi si pe Overwatch), de exemplu ... am descoperit ca imi lipsesc butoanele programabile laterale de la 602 dar pe partea de miscare si shooting tot m-am simtit mai bine un pic cu rivalul ...

As concluzional ca mousii simpli ca constructie dar foarte performanti ca precizie, senzori, accelerare 0 indiferent de stuatii sunt mai pretabilipentru FPS pe cand cei cu m ulte butoane programabile sunt mai pretabilipentru jocuri de strategie unde combo-uri predefinite pe butoane functionale usor accesibile ajuta in joc. Poate ca e si asta un aspect care trebuie luat in calcul cand te uiti generic dupa un gaming mouse ... ce tip de jocuri intentionezi sa consumi predominant.

#48
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Am inteles !

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postro_explorer, on 13 mai 2017 - 17:13, said:

Hai ca am revenit ... am zis ca alternez intre 2 mousi acasa ... G602 si RIval 300 .
Ei bine, ieri am jucat cateva ore fps-uri cu rival-ul, asta dupa vreo 2 luni de utilizat doar 602-ul ... numarul de head-shot-uri si pozitia finala in clasament au suferit imbunatatiri vizibile (Playerunknown's battlegrounds, pentru curiosi). Mouse-ul fiind mai usor si butoanele laterale foarte distincte si clare (plus ergonomie un pic mai buna pentru mainile mele) reusesc sa am precizie mai buna si reactii mai rapide. S-ar putea sa fie si de la masa mai mica a rivalului (90 de grame) fara de 602 (150).
Cand am trecut azi pe Paragon (probabil ca la fel va fi si pe Overwatch), de exemplu ... am descoperit ca imi lipsesc butoanele programabile laterale de la 602 dar pe partea de miscare si shooting tot m-am simtit mai bine un pic cu rivalul ...

As concluzional ca mousii simpli ca constructie dar foarte performanti ca precizie, senzori, accelerare 0 indiferent de stuatii sunt mai pretabilipentru FPS pe cand cei cu m ulte butoane programabile sunt mai pretabilipentru jocuri de strategie unde combo-uri predefinite pe butoane functionale usor accesibile ajuta in joc. Poate ca e si asta un aspect care trebuie luat in calcul cand te uiti generic dupa un gaming mouse ... ce tip de jocuri intentionezi sa consumi predominant.
...... si tot la soarece de 5olei ajungi...

#50
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postarg, on 13 mai 2017 - 20:37, said:

...... si tot la soarece de 5olei ajungi...
Nu gasesti la 50 ron soareci de gaming care sa si functioneze la nivel de performanta.

#51
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Subscriu !

#52
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View PostStarcraft11, on 11 mai 2017 - 15:40, said:

http://www.emag.ro/m...1/pd/DPTK92BBM/

Cele mai bune sunt RAZER dupa parerea si experienta mea...

eu am: http://www.emag.ro/m...1/pd/E4B6NBBBM/
si sunt MEGA incantata de el...



CEL MAI BUN MOUSEPAD :P

http://www.emag.ro/m...1/pd/D72RRYBBM/
Posted Image Posted Image
Cine crezi ca da 600 de lei pe un soarece ? =))))

Edited by EmyBoss7, 14 May 2017 - 20:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate