Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Programare Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostDany_Darke, on 11 mai 2017 - 11:49, said:

deviem de la subiect. nu poti face ce vrei tu cu acel server. cum crezi ca ar fi ca eu x sa vreau sa lucrez in catia, dar mai vin alte sute de y care vor sa lucreze si ei pe acel server,
pai nu, ca tu vei lucra pe o instanta virtuala intr-un sandbox(masina virtuala), altul va lucra pe alta instanta virtuala si tot asa.Serverie fizice sunt intr-un data center cu sute de astfel de servere.

Quote

ca doar productia trebuie sa mearga. crezi ca o companie va investi sute de mii de euro in servere si licente pt acele programe, doar pt ca asa zice microshit?
Nu numai ca investesc dar mai este si coada.

Quote

doar pt ca asa zice microshit?
Hello i  se spune Microsoft. Deci este Microsoft si nu altcumva

Quote

pesemne ca n-ai lucrat intr-o asemenea companie si nu stii cum sta treaba
Eu iti spun cum stau treburile din interiorul unui mega-colos de corporatie, daca tu Batman, Batman, atunci Batman.

Quote

, dar crede-ma ca mediul juridic si companiile in general, vor fi primele care vor da in capul microshit. costuri exorbitante doar pt pretextul "securitate si-mi permit ce vreau eu, noua ordine mondiala microshit".
Companiile de care vorbesti tu isi varsa datele prin noi catre data-center-urile noastre.Noi facem algoritmi de DataMining/R Server /Hadoop(BigData)  si le livram inapoi rezultatele inclusiv si rapoartele de audit  pentru  calitatea datelor procesate.Pe baza algorimilor creati de noi si rezultatele noaste, acele companii de care vorbesti isi planifica pierderile si castigurile.
got it ?

Edited by lightpoint, 11 May 2017 - 12:03.


#20
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
nici o companie serioasa nu-si expune datele asa :). cu cat compania e mai mare cu atat e mai paranoica

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Va rog sa ramaneti on topic

#22
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
dictatura?
cred ca exageram cam mult.
pana la urma vorbim de o companie privata, o companie care urmareste sa faca profit, nu sa faca acte de binefacere.
e problema lor daca vor face in asa fel incat sa instalezi doar produse facute de ei, daca taxeaza pt update-uri. nu te obliga nimeni sa le cumperi produsul.

#23
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postromio79, on 11 mai 2017 - 13:06, said:

nici o companie serioasa nu-si expune datele asa Posted Image.
Pai daca ai bani de  data-center-uri si oamenii calificati pentru asa ceva atunci da, daca nu atunci te duci la altii care au infrastructura hardware si software cat si oameni pregatiti pentru asa ceva.
Dupa criteriul tu  90% la suta din companii  ar fi "neserioase" Posted Image ceea ce este imposibil sau.. posibil ? :) :)

Paranoaia ? Ce spui de paranoia cand nu ai incredere in datele pe care le ai ? Ce spui ca nu stii de ce datele tale interne iti indica ceva
dar in realitate se intampla oposul ? Ce spui atunci cand datele tale interne in loc sa te lamureasca te zapacesc si mai tare ? In conditiile
in care tu firma mica ai mai facut si credite ca sistemul pe care il ai sa te ajute insa ceva se intampla si nu merge si nu-ti dai seama de ce
Si timpul trece si la colt te asteapta scadenta la credite ?

Pai ceri ajutor si iesi din belea.

Edited by lightpoint, 11 May 2017 - 14:11.


#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
lightpoint, ti-as fi zis mai multe, insa din respect pt colegul moderator de pe aceasta arie ma abtin. asa ca sa lasam managamentul celor care sunt in stare, sa ne rezumam la "optimizarea" MS

#25
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostDany_Darke, on 11 mai 2017 - 14:40, said:

lightpoint, ti-as fi zis mai multe,
Ce baftos sunt ca te-a lovit lipsa de inspiratie

Quote

"optimizarea" MS
Tehnologia evolueaza, lucrurile sunt dinamice, cine se adapteaza supravietuieste, cine nu, trage pe dreapta.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Evolueaza tehnologia dar de ce tot schimba API-urile? Butonul e buton cu aceeasi functiune de cand a aparut. Nu ca m-ar incurca o noua definitie dar unde-s povestile alea cu refolosirea codului? MS cand aduce nou ceva iar o ia de la zero cu toate cele!

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Nu doar API-uri... .NET Core cate fețe/nume a avut pana acum?

Ca API-uri imi place de exemplu Direct2D, pe care-l vad ca o evolutie la variantele precedente. Dar si acolo nu pot sa nu observ ca unele filtre cer Windows 10. Chiar era necesar?

View Postsuper8, on 11 mai 2017 - 08:09, said:

Daca microsoft face programe propii si vandute prin Windows Store, e normal ca sistemul lor de operare sa nu mai fie compatibil cu programe non microsoft ! cum e si la mac os de la Apple.

Ai folosit vreodata Mac OS? Ti-a interzis sa instalezi soft din afara Apple Store? Ai vazut doar aplicatii produse de ei in acel store?

Edited by dani.user, 11 May 2017 - 15:41.


#28
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postneagu_laurentiu, on 11 mai 2017 - 15:19, said:

Evolueaza tehnologia dar de ce tot schimba API-urile? Butonul e buton cu aceeasi functiune de cand a aparut. Nu ca m-ar incurca o noua definitie dar unde-s povestile alea cu refolosirea codului?
Pai asta inseamna ca cerinta tehnica este de fapt o cerinta de marketing.
API noi inseamna cunostiinte noi,  inseamna training nou , inseamna  cursuri noi, inseamna alti bani pe care MS ii ia pentru scolarizarea celor care folosesc tehnologiile lor.
In found totul este o afacere si MS nu face schimbari / mentineri de dragul design patternurilor ci in functie de noi oportunitati de profituri.

Edited by lightpoint, 11 May 2017 - 15:46.


#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postlightpoint, on 11 mai 2017 - 14:51, said:

Ce baftos sunt ca te-a lovit lipsa de inspiratie

nici pe departe, dar imi respect colegii.

View Postlightpoint, on 11 mai 2017 - 15:41, said:

Pai asta inseamna ca cerinta tehnica este de fapt o cerinta de marketing.

asta zic si eu, marketing dus la extrem, cu doar 2 optiuni, ori totul pt MS, ori te lasi de IT

#30
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostDany_Darke, on 11 mai 2017 - 16:06, said:

asta zic si eu, marketing dus la extrem,
Pai asa este in orice companie de genul MS

Quote

cu doar 2 optiuni, ori totul pt MS, ori te lasi de IT
Exagerezi. Daca ti se pare pasul prea repede nu-i nimic.Mai obosim, ne mai odihnim si apoi mergem in continuare.

#31
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View PostDany_Darke, on 11 mai 2017 - 16:06, said:


asta zic si eu, marketing dus la extrem, cu doar 2 optiuni, ori totul pt MS, ori te lasi de IT

de ce sa te lasi de it? exista si alte variante de sisteme de operare.
pot fi mai complicat de folosit, dar nevoia ne invata.

#32
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postdexter_lab, on 11 mai 2017 - 16:19, said:

de ce sa te lasi de it? exista si alte variante de sisteme de operare.
Care, care  ? Ca in noua paradigma de business nu mai conteaza ce sistem de operare folosesti pt ca nu o sa mai interactioneazi cu el( in mod direct) :D

Edited by lightpoint, 11 May 2017 - 16:27.


#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sunt destui care nu se pot acomoda. evident ca eu pot trece pe linux, atat doar ca in activitatile mele e mai dificil cu programele, care nu au suport linux. dar daca MS sunt atat de magari, nu m-ar mira ca si ceilalti dezvoltatori sa schimbe platforma.

oricum ar sta treaba pe viitor, MS spera sa castige bani cat mai multi, pe spatele celorlalti care vor pompa tot mai mult in soft, doar pt a putea fi folosite programele, apoi vor pompa la MS ca mearga suportul in continuare. sunt tare curioasa daca le va conveni acestor dezvoltatori sa pompeze miliarde de $ in curul MS, doar pt ca asa vrea tastatura lui biluta.

lightpoint, pt cat IT spui ca cunosti, cam calci in strachini cu intrebari de genul. ori doar esti arogant.

hmmm, ti-ai editat postarea ca sa nu zica nimeni nimic. asta e

eu ma retrag din discutie.   :wave:

#34
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostDany_Darke, on 11 mai 2017 - 16:28, said:

sunt destui care nu se pot acomoda. evident ca eu pot trece pe linux, atat doar ca in activitatile mele e mai dificil cu programele, care nu au suport linux. dar daca MS sunt atat de magari, nu m-ar mira ca si ceilalti dezvoltatori sa schimbe platforma.
Tu nu ai inteles. Ai nevoie de programe care sunt incomptabile, in viitorul apropiat chestia asta o sa dispara datorita tehnologiei de tip Machine learning.
(pattern recognition and computational learning theory in artificial intelligence)

Quote

lightpoint, pt cat IT spui ca cunosti, cam calci in strachini cu intrebari de genul. ori doar esti arogant.
Nu este vina mea ca tu nu intelegi cele expuse de mine.

Edited by lightpoint, 11 May 2017 - 16:35.


#35
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Piata de aplicatii desktop nu mai e ce-a fost cu ani in urma.

In afara de softuri simplute, de duzina, asemenea celor pentru telefoane mobila, cati mai vin cu softuri noi pe piata cu interfata exclusiv desktop? Softurile consacrate din diverse domenii sunt acolo de zeci de ani, ajunsi deja la a n-a versiune.

Uitasem de jocuri, dar si acolo multi tind spre cross-platform.

View Postlightpoint, on 11 mai 2017 - 16:34, said:

in viitorul apropiat chestia asta o sa dispara datorita tehnologiei de tip Machine learning.

Mai vorbim, cand iesim la pensie.

Edited by dani.user, 11 May 2017 - 16:38.


#36
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postdani.user, on 11 mai 2017 - 16:39, said:

Mai vorbim, cand iesim la pensie.
Microsoftul si Google investec enorm in virtualizare si machine learning.Sunt daca doresti  un fel maniaci /obsedati de aceste doua mari domenii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate