Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Programare Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Viziunea MS e sintetizata in articolul de mai jos. Istoria recenta ne-a demonstrat ca relativ repede se plictisesc de o tehnologie, oare acum au gasit-o pe cea buna ?
http://www.zdnet.com...the-third-time/

Edited by neagu_laurentiu, 11 May 2017 - 05:47.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
din articol inteleg ca vor sa-si dea cu stangul in dreptul, eventual cu vreo 10 picioare stangi.

reiese de acolo ca instalarile vor fi doar din store? sa moara ei ca o sa supravietuiasca asa. ca nu vor lasa nimic de la google pt ca e un risc, doar bing si edge, altceva nimic. serios? pai atunci care mai e directia? obligarea si eliminarea suportului ori a dreptului de a folosi si aplicatii non micromoale, o sa le aduca falimentul.

ma intreb atunci, toti astia care fac aplicatii acum, de ce nu ar putea sa le mai vand sau sa se instaleze prin platforma lor? totul va fi micromoale sau nimic?

micromoale se bucura acum de un monopol marit, insa cand o sa sara toti dezvoltatorii in capul lor, sa vedem atunci daca le va mai conveni. sa vezi atunci procese.

pana acum sunt doar speculatii, articolul inca nu are un fundament, insa daca ar fi real ce scrie acolo, va fi de jale, pt toti, cu moale in frunte.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Tendinta din ultimul timp e vizibila, au facut un proiect prin care aplicatiile clasice Win32 sa poata fi livrate prin Store, versiunea recenta Windows 10 S permite instalarea aplicatiilor doar via Store, pe la o versiune insider pusesera o optiune sa nu mai ruleze aplicatiile clasice, aplicatiile UWP nu se instaleaza prin simpla copiere a unui executabil ca pana acum (e o teorie intreaga - eventual mai bifezi prin Windows ca vrei sa fii developer ca sa ai un pic de libertate) etc. Nu fac asta transant dar tot indica o cale.
Windows 10 cu fiecare editie se rescrie tot mai mult pe UWP, in final nu va mai fi dependent de vechiul API.

Edited by neagu_laurentiu, 11 May 2017 - 07:06.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
tot o porcarie mi se pare. eu zic ca voe avea probleme cu aceasta obligatie ca toate aplicatiile sa functioneze doar din store. ei vor sa-si promoveze propriile servicii prin obligarea celorlalti de a le folosi. mi se pare de prost gust. e ceva facut miseleste.

securitatea este doar un pretext si atat. ma vad nevoita ca la un moment dat sa ma opresc la o versiune ce inca suporta aplicatiile normale, ori sa renunt de tot la micromoale. au devenit tot mai magari pe masura ce au vazut ca incep sa prinda piata cu ultima versiune de ferestre.

un singur cuvant poate exprima toata situatia -> JALNIC

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
A scris cineva aici pe forum ca Microsft doreste sa faca ceva asemanator cu App Store de la Apple.
Eu cred ca e minciuna/jumatate de adevar ca o fac doar pt. securitate.
Daca microsoft face programe propii si vandute prin Windows Store, e normal ca sistemul lor de operare sa nu mai fie compatibil cu programe non microsoft ! cum e si la mac os de la Apple.
Asa utilizatorii de windows sunt obligati sa cumpere programele necesare compatibile marind bugetul microsoft.

Pana una alta eu astept ca microsoft sa decida taxarea utilizatorilor pt. update-uri:
10, 15 sau 25 centi pt. programele din Windows Store si pachturi/updateuri de securitate;
dar si 10, 20 sau 50 $ pt. upgrade-ul la sistemul de operare   Posted Image

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
n-am inteles de ce crezi ca ar trebui sa platim update-ul

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
E doar o parere personala care se poate adeveri sau nu.
Motivul pt. care microsoft va dori (ipotetic !) taxarea update-urilor e ca doreste sa mareasca bugetul firmei sa plateasca salariatii iar managerii sa isi permita masini luxoase si vacante exotice.

#8
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Ahem, în SUA orice programator mediocru poate să facă $90.000 pe an și să își permită mașini luxoase, yacht-uri și vacanțe.

#9
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu cred ca e un drum bun si logic pentru Microsoft.
Ca unii vor totul gratis, evetual si pe PC-urile lor facute din bucati pe vremea bunicii e alta treaba.
Eu sunt mai traditional, nu cumpar PC nou fara Windows licentiat preinstalat, desi am si licente separate cumparate de la Microsoft, pana la W10, care a fost gratis.
Cam de la W8 nu am mai cumparat nici un device nou fara sa aiba Windows licentiat preinstalat.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Stati un pic, mărul muscat are magazin pentru software, robotul cu nume de dulciuri are un magazin, micromoale de ce nu ar avea?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Sa aiba dar sa ma lase si pe mine sa instalez cum vreau, eu sa decid modalitatea.

Edited by neagu_laurentiu, 11 May 2017 - 09:50.


#12
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

Quote

micromoale
MICROSOFT is a portmanteau of the words "MICROprocessor" and "SOFTware." Their mission was to be "Software for Microprocessors." therefore Microsoft stands for microprocessors & software

View PostDany_Darke, on 11 mai 2017 - 06:26, said:

reiese de acolo ca instalarile vor fi doar din store? sa moara ei ca o sa supravietuiasca asa.
Nu numai ca o sa supravietuiasca dar asta inseamna un BOOST al profitului foarte mare.
O sa avem un  ecosistem Microsoft in care PC-ul, xbox-ul vor fi deviceuri de pe care o sa-ti poti accesa  identitatea ta digitala Microsoft.
Iar acest ecosistem va avea ca nucleu WIndowsul.Userul nu va mai avea accesa sistemul de operare individual ci isi va accesa contul Microsoft
din ecosistemul microsoft via unui dashboard destul de elaborat. Ecosistemul va avea conectori pentru ce vrei tu :
viata ta personala: integrare cu facebook, entertaiment: intregrare cu platforme media gen Netflix, Amazon Prime, gamming: integrare cu xbox
software development:integrare cu Visual Studio, etc.
Toti marii jucatori de pe piata vor avea de castigat.

Quote

ca nu vor lasa nimic de la google pt ca e un risc, doar bing si edge, altceva nimic. serios?
Ce spui de un jointventure Microsoft & Google  ?

Bineinteles va accesul la ecosistemul Microsoft sa va face pa baza unui abonament lunar:
abonament de baza (acces in sistemul MS)  : 30 euro /luna, dupa care urmeaza
abonament Home la servicii MS de baza ( office 365, excel, outlook, etc) :+5 euro /luna
abonament Home la servicii dezvoltare aplicatii MS(Visual Studio) : + 50 euro /luna
abonament Corporate/Vendor la servicii de dezvoltare aplicatii( Sql Server, SSIS, etc) : +150 euro/luna per developer
abonament Corpoate/Vendor la servicii de excelenta in dezvolatare de servicii software(R server/ Statistica Computionala): +300 euro /luna per developer

Daca insa vrei gratis , atunci va trebui sa suporti publicitatea oferita de goole si facebook.
Vrei sa te joci ultimul joc gratis , no problem , in joc in functie de contul tau vor aparea reclame in joc prin intermediul engine-urilor  oferite de facebook si google.

Ideea e ca ceea ce nu are Goole are Microsoft iar ceea ce are Microsoft nu are Google.Si atunci cand doi oameni/corporatii observa fiecare ca celalalt are cea ce lui ii lipseste si ii trebuie nu se mai cheama competitor ci coleg de echipa Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by lightpoint, 11 May 2017 - 10:33.


#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si atunci de ce s-au mai platit licente daca te pune sa platesti lunar?

explica-mi te rog cum pot folosi eu catia de exemplu instalata din store. dezvolta ei cumva si nu stiu eu? cum instalezi un joc pt care ai platit, daca in store nu exista nimic de genul? stau si ma uit la pc cum micormoale isi bate joc de utilizator si cum cu banii dati pe licente de aplicatii, softuri, jocuri si toate cele, abonament lunar, dar surpriza, nu se poate folosi, pt ca nu este in magazinul lor, nu vand ei, nu ai voie.

dar de cand dictatura asta?

#14
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ce treaba are Microsoft cu faptul ca te-au "pacalit" unii sa cumperi licenta pentru softul lor desi ei nu au aplicatie?
Licenta aia cand o cumperi scrie acolo, compatibila cu XP, Vista, 7, 8... asta inseamna ca ei ti-au vandut licenta doar pentru a o putea folosi pe OS-urile alea.
Sau tu vrei sa cumperi soft la care scrie clar ca e pentru Windows XP/Vista/7/8 si sa iti mearga pe MacOS? Sau invers, sa cumperi pentru MacOS si sa iti mearga pe Windows?
E strict treaba ta si a vanzatorului cum va intelegeti

#15
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostDany_Darke, on 11 mai 2017 - 10:39, said:

si atunci de ce s-au mai platit licente daca te pune sa platesti lunar?
Pai nu este nici o problema.Cei care au licente platite si activate  vor folosi  ecosistemul MS si aplicatiile lor gratis pana cand se implinesc 365 de zile de la accesarea pentru
prima data a plaftormei MS. Dupa care, cum Windowsul oficial nu  va mai exista  ca produs (drept urmare licenta pt OS inceteaza , doarece produsul dpdv juridic nu mai exista ) vei obligat sa-ti faci subcriptie la noul plan de abonamente.(Bineinteles ca Windowsul va exista in continuare dar nu va mai fi acesibil publicului ci va fi nucleul care va gestiona tot acest ecosistem Microsoft);

O alta conescinta a acestei actiuni va fi faptul ca PC-uriule nu vor mai veni cu  cu Windows preinstalat ci cu doar cu un DashBoard  instalat prin S.O.C( System On chip) ca parte componenta a firmwareului placii de baza. Prin intermediul acelui dashboard odata ce vei accesa Platforma MS pt prima data, inregistrarea in ecosistem va fi pe baza cel putin  a unui card bancar, username si parola (evident ca celelalte date personale vor fi luate prin  interogarea cardului bancar)

Quote

explica-mi te rog cum pot folosi eu catia de exemplu instalata din store. dezvolta ei cumva si nu stiu eu?
Pai vei avea acces la programe specializate in functie de tipul abonamentului tau.

Quote

genul? stau si ma uit la pc cum micormoale isi bate joc de utilizator si cum cu banii dati pe licente de aplicatii, softuri, jocuri si toate cele, abonament lunar, dar surpriza, nu se poate folosi, pt ca nu este in magazinul lor, nu vand ei, nu ai voie.
Stai linistit ca astfel de probleme se rezolva, nu-ti inteleg revolta, fii mai detaliat

Quote

dar de cand dictatura asta?
Pai de cand tu esti dependent de serviciile lor, doarece ei pot face ceea ce tu ai vrea dar nu poti.

Quote

explica-mi te rog cum pot folosi eu catia de exemplu instalata din store.
Printr-o metoda foarte des utilizata in mediul corporate : Virtualizare.
Te conectezi remote la un server cu sesiunea ta, care are Catia cu setarile tale personale , lucrezi pe server.Practic tu vei avea in fata doar monitorul insa ceea ce vei vedea va fi ce lucrezi tu pe acel server. Evident ca vei putea sa-ti faci backup la proiecte/etc in contul de personal de cloud care va fi syncronizat cu orice device software ti-l inregistrezi.

View Postsamebo, on 11 mai 2017 - 11:06, said:

Sau tu vrei sa cumperi soft la care scrie clar ca e pentru Windows XP/Vista/7/8 s
Dar tu cand cumperi o licenta nu cumperi softtul.Tu cumperi dreptul de a utiliza un software care nu este al tau.
Tu nu poti sa cumperi un soft, pentru ca:
1.Costul milioane sau zici de milioane de euro
2.In urma cumpararii , vanzatorul trebuie sa-ti livreze si codul sursa.
3.Posibilul vanzator poate refuza sa-ti vanda tie softul.In schimb poate sa-ti vand dreptul de a utiliza acel software ca versiune compilata(copie) a versiunii reale(codul sursa).Utilizatorul de rand nu poate cumpara soft ci poate cumpara dreptul de a utiliza serviciile oferite de acel software.

Deci confuzia ca "cumpar licenta" = "cumpar softul" provine din cauza unei educatii precare informationale, in care principii de baza logice din era informationala nu sunt cunoscute de utilizator pe motiv ca nu-l intereseaza asa ceva.

Edited by lightpoint, 11 May 2017 - 11:30.


#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Asta in mod evident ca prin cumpar softul se intelege ca tu cumperi dreptul de a utiliza softul, nu ca e al tau :D

Ce, tu cand spui ca ai cumparat aplicatia Whatsapp din store insemna ca e a ta aplicatia si ca ai platit miliarde de dolari pe ea ca prostii de la Facebook?

#17
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postsamebo, on 11 mai 2017 - 11:27, said:

Asta in mod evident ca prin cumpar softul se intelege ca tu cumperi dreptul de a utiliza softul, nu ca e al tau Posted Image

Ce, tu cand spui ca ai cumparat aplicatia Whatsapp din store insemna ca e a ta aplicatia si ca ai platit miliarde de dolari pe ea ca prostii de la Facebook?
Majoritatea end useruilor au impresia ca atunci cand cumpara un software sunt stapanii acelui produs pentru ca merg pe ideea ca sunt stapani pe cumpara.Chestie care e
este adevarata, insa in domeniul software ei cumpara doar un drept de folosire.Se poate insa cumpara si softul respectiv daca proprietarul este dispus sa ti-l vand si tu ai milioanele de euro necesare pentru a-l cumpara.

Acelasi lucru este valabil si in cazul filmelor.Tu nu cumperi filmul ci doar dreptul de a vizioana ceea ce include si suportul media in acest caz care iti ofera mecanismul de a-ti exercita dreptul cumparat (respectiv acel de a-l viziona/folosi)

Ideea e ca la aceasta confuzie mai contribuie si legislatia in domeniu care este lasciva si permite existenta(intentionata?) a acestor confuzii.

Ca daca in loc de "cumparare licenta" ar fi specificat "cumparere de servicii software" sau "abonament servicii software" lucrurile ar sta altfel.
Exemplu:
"abonament servicii software Windows10 = 600 lei/an"
Descriere: acest abonament permite utilizarea serviciilor de tip software Online si Offline  prin intermediul folosirii unei licente a sistemului de operare Windows 10

VS " cumparare  licenta Windows10  = 600 lei "
Descriere: Sistem de operare Windows 10

Edited by lightpoint, 11 May 2017 - 11:49.


#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
deviem de la subiect. nu poti face ce vrei tu cu acel server. cum crezi ca ar fi ca eu x sa vreau sa lucrez in catia, dar mai vin alte sute de y care vor sa lucreze si ei pe acel server, ca doar productia trebuie sa mearga. crezi ca o companie va investi sute de mii de euro in servere si licente pt acele programe, doar pt ca asa zice microshit?

nu stii ce vb colegu. pesemne ca n-ai lucrat intr-o asemenea companie si nu stii cum sta treaba, dar crede-ma ca mediul juridic si companiile in general, vor fi primele care vor da in capul microshit. costuri exorbitante doar pt pretextul "securitate si-mi permit ce vreau eu, noua ordine mondiala microshit".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate