Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Radare omologate in mers

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 alexpet, on 10 mai 2017 - 20:32, said:

nu exagerez deloc. Am venit cu masina cu gemul lateral spart la politie sa reclam furtul si a trebuit sa-l car pe criminalist in parcare unde a avut loc evenimentul si sa-l duc si inapoi. Da, da in Bucuresti zic.....Pe drum era sa ma fac praf pentru ca aveam o folie pusa in loc de geam (ploua) si in loc sa ma duc direct sa schimb geamul plimbam politia romana ca sa faca poze la cioburi. Aveam nevoie de dovada la casco ca altfel.......
Daca te-ai laudat ca ai venit cu masina :D Sau pur si simplu ai nimerit intr-un moment prost (nu avea cine sa il duca) si ca sa fie treaba mai rapida ti-a sugerat asta. O sa ramai surprins, insa sunt destui prin politie care nu au permis sau drept de a conduce automobilul institutiei, deci si daca au masina in curte trebuie sa se roage de alt coleg sa ii fie sofer.
La mine nu a intervenit in discutie treaba asta, iar cand m-a intrebat daca vin cu ei sau separat am spus ca merg cu ei :D

#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 TruculMagic, on 10 mai 2017 - 20:23, said:

Pai l-a prins cu musca pe caciula, atunci sa taca. Pe mine nu m-o oprit niciodata politia si numai azi am depasit tot ce imi statea in cale Posted Image  Iar cand mergi la drum lung, statia cb e sfanta Posted Image
Sau in zonele circulate foarte tare folositi Waze. Eu mai scap si datorita celorlalti cand imi fac, cu farurile Posted Image
In cazul asta nu mai fa pe moralistul....

#21
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007

 notrust, on 10 mai 2017 - 20:14, said:

Eu nu as mai da permise celor care fac mai putin de 30.000km pe an, ca astia incurca traficul si sunt plute pe sosele, din cauza lor se circula in halul asta.
Cu siguranta, ar trebui un barem. N-ai facut 30.000 - adio permis.
Eu as interzice si scrisul pe forum daca nu aduci o adeverinta.

#22
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

 gladiatore, on 10 mai 2017 - 20:21, said:

Hmm , cam ai dreptate . numa' eu in o luna am cotizat 200 de euro . Cand vin acasa , pun un lemn subt accelerator , sa se duca pana la 50 . Altfel , am muncit pe aici , numai pentru hotii din guvern . Nu mai pui la socoteala si punctele la permis , ca in 3-4 '' shouri '' din astea , ramai biciclist . Posted Image
Pe bune, ...si pe acolo, pe unde te muncesti ,tot asa circuli, fara reguli cum faci cind treci de vama din Romania?Posted Image
Sau tot acolo,ii arunci 100euro si spui "da sefu"/traitia-r familia" Posted Image
Respecta regulile si de regula nu o sa ai probleme, chiar daca sunt multe de obiectat.Posted Image

#23
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 notrust, on 10 mai 2017 - 20:14, said:

Eu nu as mai da permise celor care fac mai putin de 30.000km pe an, ca astia incurca traficul si sunt plute pe sosele, din cauza lor se circula in halul asta.
30.000 km/an?
Adica peste 80 km/zi?
Adica doar taranii navetisti sa aiba permis?
Ca orasenii nu fac 80 km/zi pana la munca si inapoi si pana la hypermarket/mall si pe unde mai au treburi.

#24
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 XTH, on 10 mai 2017 - 21:07, said:

Pe bune, ...si pe acolo, pe unde te muncesti ,tot asa circuli, fara reguli cum faci cind treci de vama din Romania?Posted Image
Sau tot acolo,ii arunci 100euro si spui "da sefu"/traitia-r familia" Posted Image
Respecta regulile si de regula nu o sa ai probleme, chiar daca sunt multe de obiectat.Posted Image
Sunt reguli si aici , mai stricte ca in Romania , dar aici nu sta nimeni la pomana . Sunt telecamere , te avertizeaza cu 1 km inainte , pe satelitar ai optiune sa-ti semnaleze telecamerele .
Si da , aici , daca respecti regulile , circuli cum vrei , in Romania , ce sa respecti ??? Fac din Italia pana in vama Bors 12 ore , si in Romania mai fac altele 12 ?? Ti se par legi ? Sau bataie de joc ?

#25
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

 alexpet, on 10 mai 2017 - 20:32, said:

nu exagerez deloc. Am venit cu masina cu gemul lateral spart la politie sa reclam furtul si a trebuit sa-l car pe criminalist in parcare unde a avut loc evenimentul si sa-l duc si inapoi. Da, da in Bucuresti zic.....Pe drum era sa ma fac praf pentru ca aveam o folie pusa in loc de geam (ploua) si in loc sa ma duc direct sa schimb geamul plimbam politia romana ca sa faca poze la cioburi. Aveam nevoie de dovada la casco ca altfel.......
Un geam ....si dosarPosted Image ...la casco pentru paguba...Posted Image ...
Da...este dreptul tau....

#26
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
pai asa se face, intai se sparge geamul si apoi se fura din interior. Mi-au facut bordul praf. Nu trebuia sa reclam?

Edited by alexpet, 10 May 2017 - 21:18.


#27
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
El e pro gratiere, amnistie si dezincriminalizare...
Hotii trebuie sa doarma linistiti in casa lor facuta din furat.

#28
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

 gladiatore, on 10 mai 2017 - 21:11, said:

Sunt reguli si aici , mai stricte ca in Romania , dar aici nu sta nimeni la pomana . Sunt telecamere , te avertizeaza cu 1 km inainte , pe satelitar ai optiune sa-ti semnaleze telecamerele .
Si da , aici , daca respecti regulile , circuli cum vrei , in Romania , ce sa respecti ??? Fac din Italia pana in vama Bors 12 ore , si in Romania mai fac altele 12 ?? Ti se par legi ? Sau bataie de joc ?
Nu mi se pare normal ca sa nu fie si la noi autostrazi,dar daca nu sunt , si se face si 12h, acum ce sa-i faci, sa mergi ca nebunul...Imagineaza-ti tu cam ce ar fi pe drumurile patriei daca nu ar mai fi si radarele astea?carnagiu,si asa cu toate astea tot sunt o gramada de nebuni cu tot felul de tigai de masini cu numere de BG)Banglades/TX-Texas, ...Stii ce conteaza foarte mult sa ajungi cu bine acasa.Exista si varianta sa-ti ajunga numai plasticul ala alb de-i spune buletin/CI  si tu sa fii "radiat" din circulatie si trecut la cele vesnice...fereasca D-zeu.
Sa auzim de bine, chiar daca treburile nu sunt mereu bune.!

#29
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 rosix, on 10 mai 2017 - 20:32, said:

Nu sunt omologate pentru a fi folosite in mers.
esti sigur sau asa ti-ar placea tie sa fie?
Pentru ca eu iti spun sigur ca sunt omologate sa fie folosite si in mers. Cel putin radarele de tip BEE III care sunt folosite din 2010.

Dar nu-i stres. Asa se intampla cand crezi ca le stii pe toate

Instanța a mai retinut ca cerințele metrologice si tehnice ale utilizării cinemometrelor folosite de politia româna la stabilirea vitezei de circulație a autovehiculelor pe drumurile publice sunt stabilite prin Norma de metrologie legala NML-021-05 din 23.11.2005 publicata în Monitorul Oficial, Partea I nr. 102 bis din 7.12.2005.
Înregistrarea depusă la dosarul cauzei de intimat respectă cerințele prevăzute de art. 3.5.1 din NML-021-05 din 23.11.2005, respectiv cuprinde data și ora la care a fost efectuată măsurarea, valoarea vitezei măsurate, sensul de deplasare a autovehiculului, imaginea autovehiculului, în care este pus clar în evidență nr. de înmatriculare, iar cinemometrul tip R____  Autovision _________ 116, fabricație TSS Anglia este certificat și măsoară în regim staționar și în deplasare si este verificat metrologic fiind în termenul de valabilitate așa cum rezultă din buletinul de verificare metrologică nr. BBSC-02.01.1265/15.04.2015.

Edited by dan1980_25, 10 May 2017 - 21:34.


#30
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Mi se pare normal sa fie radare , dar fixe si sa fie semnalate , de inainte , nu cum fac acum . Se plimba pe banii statului , si te ard , daca o calci un pic . Mie personal , mi se pare hotie la drumul mare , asta cu radarul mobil.

#31
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 notrust, on 10 mai 2017 - 20:55, said:

In cazul asta nu mai fa pe moralistul....

Ba o poate face pe moralistul atat timp cat atunci cand va fi prins nu se va da patetic cu koorul de pamant si isi va asuma consecintele.
Cred ca asta era si ideea!

#32
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
Radare mobile sunt prin toata Europa! La nemti te arde daca depasesti cu un km viteza legala, nu ca la noi, daca depasesti cu 10km!
Singura diferenta e ca ei au drumuri! Iar asta nu e problema politiei!
Conduc destul de mult(25-30k/an) si depasesc in mod obisnuit viteza, dar ultima amenda pentru viteza am luat-o acum vreo 4 ani, la un radar fix pe Valea Prahovei!

#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 notrust, on 10 mai 2017 - 20:55, said:

In cazul asta nu mai fa pe moralistul....

Ce moralist ? Cand iei amenda, iei pentru ca ai incalcat legea. L-a prins, atunci sa taca, nu sa caute nod in papura pentru 3 puncte penalizare. Daca lua amenda pe nedrept era altceva.

 BlueKing-69, on 10 mai 2017 - 21:27, said:

Ba o poate face pe moralistul atat timp cat atunci cand va fi prins nu se va da patetic cu koorul de pamant si isi va asuma consecintele.
Cred ca asta era si ideea!

In sfarsit cineva luminat. Respect.

#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006

 gladiatore, on 10 mai 2017 - 21:25, said:

Mi se pare normal sa fie radare , dar fixe si sa fie semnalate , de inainte , nu cum fac acum .
Ce scop ar avea un astfel de radar? Gandeste-te bine inainte sa raspunzi.

#35
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Conduc de 10 ani in Italia , nu am vazut radare mobile , sa te ia din mers , nu zic ca nu sunt . In 10 ani , o singura amenda pentru viteza , o camera semnalata mult inainte , dar eu nu eram atent . 180 de euro si 2 puncte la permis . In Romania , o luna , 2 amenzi si 7 puncte la permis .

 Mizu, on 10 mai 2017 - 21:33, said:

Ce scop ar avea un astfel de radar? Gandeste-te bine inainte sa raspunzi.
Ce scop au aici , in strainatate ??? Fiind mai multe pe o anumita portiune , stiindu-le , vei modera viteza . E mai usor sa previi decat sa tratezi . Am raspuns ok ??

#36
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu stiu pe unul care a circulat vreo 3 ani fara permis valabil si nu numai ca nu a intalnit radar, dar nici macar un control.
Si e genul plimbaret si navetist :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate