Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Pot congela urmatoarele alimente?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
In principiu se pot congela dar o sa sufere o oarecare pierdere de textura si arome. Congelarea e bine sa se faca cat mai rapid (la temperatura cat mai scazuta) fiindca asa se formeaza cristale de gheata mici care nu sparg membrana celulelor si are mult mai putin de suferit textura si aroma. De asra puteti cumpara din comert fragi congelati care cand ii decongelezi nu se fac terci, ca cei congelati acasa. Sunt congelati la -40 grade. Cu o zi inainte de a congela dai congelatorul la maxim, le gatesti, le portionezi, le lasi sa se raceasca, le bagi in congelator si a doua zi poti sa treci inapoi la temperatura normala a congelatorului. Dupa ce a avut loc congelarea poti sa le tii si perioade de ordinul lunilor ca nu se depreciaza mai mult decat la inghetare si temperatura nu-i necesar sa fie asa scazuta.

Faci o proba cu varianta congelare si cu varianta tinut la frigider si vezi care iti convine mai mult. Pt frigider sunt si cutii in care poti face vacum si care ar ajuta la o depreciere mai lenta a alimentelor.

#20
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006

 dimripper, on 10 mai 2017 - 20:24, said:

Am stat chiar recent in delegatie cateva luni cu niste colegi, fiecare isi gatea separat, unul din ei lasa alimentele preparate in frigider, dupa 3 zile ti-era sila sa te uiti la ele. De duminica pana vineri la pranz....mai bine nu.

Da' ce naiba gatea ala? 3 zile sunt rezonabile.

#21
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Yuck! Sa mananci carne deja preparata de la frigider/congelator e cam cel mai naspa lucru pe care il poti face, mai bine renunti de tot la carne, mananca salate si spaghete, ceva ce poti face rapid.

#22
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Poti incerca, dar nu vei fi multumit de rezultat. Posted Image

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016

 dimripper, on 10 mai 2017 - 20:24, said:

Am stat chiar recent in delegatie cateva luni cu niste colegi, fiecare isi gatea separat, unul din ei lasa alimentele preparate in frigider, dupa 3 zile ti-era sila sa te uiti la ele. De duminica pana vineri la pranz....mai bine nu.


Tu stii ca gatitul o data pe saptamina este si era mai ales standard pentru o multime de oameni, nu? Stii ca nu demult nu existau frigidere peste tot (nu mai demult de anii 80) si oamenii tineau mincarea in pivita citeva zile?
Toate fast foodurile etc au mincare pre gatita semipreparata congelata.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 May 2017 - 22:34.


#24
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Stiu restaurante din lanturi internationale, segmentul steak house, nu chiar ieftin,ce au totul congelat. Nu semipreparat. Ci totul, inclusiv desertul.
Friptura este facut in 3 grade rare, medium rare si well done, congelata. Se decongeleaza, incalzeste si va garantez ca in farfurie 9 din 10 nu se prinde de figura care e aia congelata daca trebuie aleasa din cateva. Garniturile, care nu sunt la conserva, de regula vin in pungi sigilate si se incalzesc in apa in acele pungi (pireuri, sosuri, paste etc).

In felul asta ai aceeasi calitate peste tot si de fiecare data e la fel, nu ai cheltuieli mari la bucatarie. Aia trebuie doar sa bage painea la microunde sa ti'o serveasca calda in stergare si sa amestece doua legume pt salata. Legume care nu vin congelate, dar vin spalate, taiate, deja impachetate in pungi.
Si lumea merge si da ochii peste cap de placere cand mananca friptura lor.


#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
Mi s epare greu d ecrezut la friptura, pentru ca nici nu dureaza mult de facut si daca carnea e identica se poate face usor ca friptura sa iasa aproape identica, deci nu e mare smecherie.
In plus gatitul pe loc lasa arsura aia de la foc si mirosul si crusta de la suprafata care in timp se inmoaie, sucurile din friptura se redistribuie etc.

#26
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
E f simplu la friptura. Arsura aia revine la viata in 45 de sec la microunde. Si e mare smecherie, daca Vorbim de un steakhouse cu poate 100 de scaune si 20 sau mai multe comenzi pe Ora
Sa,ti spun de salate (asta e alta lant) pregatite in containere pt 4 zile in avans? Primul rand sunt rosiile, apoi castravetii, apoi ardei Gras si ultimul ceapa. Pui capac si Dai la frigider. Cand ai nevoie, scoti cat iti trebuie, arunci trei masline si doua linguri de branza, improsti cu Greek dressing ce vine la bidon si voila, salata greceasca proaspata facuta luni. Nu conteaza ca e Joi sau vineri azi

#27
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 gladiatore, on 10 mai 2017 - 20:24, said:

Am inteles asta , dar nu am explicat corect in postul anterior . Restaurantele mari , fac aprovizionare numai de alimente congelate dar ....semipreparate . Cel putin aici in Italia , asa este . Deci , ce conteaza ca-l fierbi , alimentul 75% sau cal fierbi %la% . Ideea e ca tin , dar sa nu fie recongelate inca o data . Atunci se fac ....terci .

Foarte putine lucruri vin semipreparate la un restaurant..  Cred ca faci confuzie cu fast food-ul sau cu tratoriile muncitoresti..

Vorbesc de RESTAURANTE, adica gen macar 50 de euro de persoana. Nu de spelunci.

Pe initiator il invit sa manance o data carne fripta si apoi congelata/decongelata....

#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
50 de euro e simplu... 0 sticla de vin banala si ai ajuns acolo fara sa te atngi de farfurie.
Mergeam intru un oras turistic, in afara ro, Zona de munte, si m,am oprit de cateva ori la un restaurant grecesc. Un pic snob pe alocuri, cu ulei de masline pe mese la care costa mai mult sticla decat continutu, incercau sa,si selecteze poate un pic la cluenti, nu stiu. Era un pic ca nuca,n perete ca era la munte Zona de ski etc si nu in Grecia, dar imi placea mielul lor.
Cu un sos de ciuperci, era mortal.
Pana cand o data, ma hotatasc sa merg sa fac si un pic de shopping si ma duc sa casc gura la un supermarchet de la ei. Mda, mielul meu, vidat, la raionul gastro. Ala era. Am cumparat de cateva ori de acolo. Gata gatit, trebuia doar incalzit.
Dar ce va spun povesti de pe aiurea, voua nu vi s,a servit nicodata corba de burta de la conserva la restaurant? Nici nu ma mai deranjeaza, stiu macar ca nu e veche.

Edited by argentum, 11 May 2017 - 05:43.


#29
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
http://www.dailymail...estaurants.html

Lectura placuta

#30
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
A aparut o lege anul trecut, sunt obligati sa scrie ce au congelat:

http://lege5.ro/Grat...-alimentare-con

Am observat prima data acum cateva luni, ma miram ce i-a apucat sa scrie in meniu. :)

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006

 argentum, on 11 mai 2017 - 03:08, said:

Stiu restaurante din lanturi internationale, segmentul steak house, nu chiar ieftin,ce au totul congelat. Nu semipreparat. Ci totul, inclusiv desertul.
Friptura este facut in 3 grade rare, medium rare si well done, congelata. Se decongeleaza, incalzeste si va garantez ca in farfurie 9 din 10 nu se prinde de figura care e aia congelata daca trebuie aleasa din cateva. Garniturile, care nu sunt la conserva, de regula vin in pungi sigilate si se incalzesc in apa in acele pungi (pireuri, sosuri, paste etc).

In felul asta ai aceeasi calitate peste tot si de fiecare data e la fel, nu ai cheltuieli mari la bucatarie. Aia trebuie doar sa bage painea la microunde sa ti'o serveasca calda in stergare si sa amestece doua legume pt salata. Legume care nu vin congelate, dar vin spalate, taiate, deja impachetate in pungi.
Si lumea merge si da ochii peste cap de placere cand mananca friptura lor.
Încă o data o spun. Astea sunt din ciclul: Don't try this at home! Nu de alta, dar aia se folosesc de investiții de la mii, la zeci de milioane de euro in echipamente speciale pentru asta. Exista și echipament de decongelare rapida, in 30 min îți aduce mâncarea la temperatura potrivită servirii.
Iar prepararea nu e tocmai identică. E cu totul alta poveste, nu o mai comparați cu mediul casnic.

#32
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 dimripper, on 10 mai 2017 - 19:45, said:

Va salut!

In fiecare seara pregatesc pachetul pentru a doua zi la birou: la cuptor o bucata de carne (vita, pui, porc sau file de peste), un cartof in coaja, cateva ciuperci) + un ou fiert. Fructele vin separat, dar nu fac obiectul discutiei.

Mentionez ca fac asta de 2 luni, de cand am renuntat la sandvisuri si am trecut la dieta. Problema e ca pierd mult timp cu pregatitul la cuptor in fiecare seara, plus caldura si mirosul din bucatarie, ultimul ajungand uneori pana in sufragerie. De asemenea, am impresia ca voi distruge repede cuptorul electric in ritmul asta, folosindu-l zilnic, deoarece gatesc la el si in weekend.

M-a trasnit stralucita idee sa fac totul in cuptor de duminica seara, sa congelez mancarea pt 4 zile, apoi o las seara in frigider sa se decongeleze singura pana a doua zi si o iau cu mine la birou.

In concluzie, pot congela cele mai enumerate mai sus? Carnea, cartoful, ciupercile, eventual si oul fiert?
O pierdere in nutrienti/vitamine nu m-ar deranja asa mult, ma intreb mai degraba daca vor mai fi comestibile, isi vor pastra textura? Ca reci le mananc oricum deja, ca tot din frigider le iau.

Multumesc!

varianta 1 : iti comanzi un astfel de meniu la o firma de catering, sa-ti aduca la birou in fiecare zi mancarea calda. imposibil sa nu gasesti una care sa-ti prepare aceasta combinatie - carne, cartof in coaja si ciuperci la cuptor. oul ti-l prepari tu acasa, poti fierbe linistit 5 oua duminica, daca le fierbi "tari" rezista pana vineri (ca ouale de paste)
varianta 2 : gatesti duminica pentru 2, maxim 3 zile, apoi mai gatesti o data in partea a doua a saptamanii. in acest fel ceea ce prepari rezista foarte bine in frigider 1-2-3 zile, fara sa-ti faci probleme.
varianta 3 (a mai spus-o cineva) : gatesti totul pentru o saptamana si tii in frigider, in pungi vidate (dar trebuie sa-ti cumperi aparat si pungi speciale).

chestiile gatite, congelate, decongelate lent in frigider si consumate reci la birou pot fi de-a dreptul nasoale. dar poti face proba cu 1-2 portii, sa vezi daca iti place textura si consistenta alimentelor gatite, congelate, decongelate lent si reci pe deasupra.

Edited by corinadaniela, 11 May 2017 - 08:51.


#33
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
Mincarea tine lejer chiar o saptamina, chiar 2 in frigider, nu va mai alintati atit.
Iar sa gatesti o bucata de carne si un cartof pare suficient de usor ca sa o faci de 2 ori pe saptamina daca tii neaparat.

#34
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

 argentum, on 11 mai 2017 - 03:08, said:

Stiu restaurante din lanturi internationale, segmentul steak house, nu chiar ieftin,ce au totul congelat. Nu semipreparat. Ci totul, inclusiv desertul.
Friptura este facut in 3 grade rare, medium rare si well done, congelata. Se decongeleaza, incalzeste si va garantez ca in farfurie 9 din 10 nu se prinde de figura care e aia congelata daca trebuie aleasa din cateva.

Banuiesc ca in tari in care nu sunt obligati sa scrie pe meniu daca e congelata sau nu, ca altfel nu-i vad bine.

Cu calitatea perfect de acord, tehnic de congelare industriala rapida (nu domestica) asigura un rezultat foarte bun.

#35
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Deci e vorba de carne, cartof, ciuperci la gratar si oua fierte? Toate pot sta la frigider cateva zile, daca sunt acoperite cu folie alimentara si frigiderul e setat pe o treapta mai mare de frig (3-4).
Ouale fierte se pastreaza cel mai bine in frigider in coaja.

#36
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
cel mai usor si eficient vei iesi prin urmatoarea metoda pe care si eu o practic de o perioada de timp:

1. mancarea ti-o gatesti de duminica pentru 4-5 zile.
2. o ambalezi in cutii de plastic speciale pentru vidat.
3. cu un aparat de vid scoti aerul din cutia respectiva si astfel iti raman produsele ca proaspete pana in momentul incalzirii la microunde in birou.

Bacterii sau mucegai nu apar, iar mancarea isi pastreaza gustul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate