Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

receptie romania tv fta cu antena+lnb de la telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
b0by007

b0by007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.12.2014
Buna ziua.
Am si eu o problema.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine, care va pricepeti, daca aveti rabdare sa cititi toata tarasenia.
Am avut contract cu telekom pentru tv satelit si l-am incheiat, ca stau foarte putin in locatia respectiva (sat in romanica noastra draga).
Telekom m-au lasat sa pastrez antena (80cm) cu lnb-ul (LNB Dicom AS0410 universal ku) montat pe ea si au cerut inapoi doar receiverul.
Eu am cumparat un amiko impulse sat, cu gandul sa prind macar cateva fta, cand ma duc pe acolo.
Cu antena cum era pozitionata de telekom, pe amiko impulse sat am gasit pe hellas2 posturi FTA nashpa: nasul tv, taraf si nu mai stiu ce.
Am gasit pe net ca Romania TV emite fta pe thor 6 - 0.8w
Am citit pe net cate putin despre directionare antena si mi-am luat un sat finder cabletech mie0200.
Am gasit pe net situri de calculat azimutul, elevatia, in functie de zona/coordonate gps.
Un vecin are digi satelit (citisem ca digi emit tot prin zona thor 5,6, intelsat 10-20), am mers la el pentru teste.
Am vazut cum e montata antena (tot de 80cm) si am testat amiko la el.
Am testat diferite versiuni de softuri pt amiko. Doar cu un soft o mers sa vad semnal, cam ciudat, apareau ca satelitii eutelsat9A si hotbird 13b.
Dar o aparut, pe langa multe canale codate si romania tv fta pe frecventa 12456 sr 28000.
Bun, am salvat lista de programe in amiko.
Intors acasa, am mutat antena la azimutul (dupa busola) si elevatia calculate de pe net pentru thor5,6 0.8W (dupa latitudine, longitudine de pe gps-ul telefonului).
Apoi cu sat finderu am miscat-o usor pana tiuia aparatul.
Cu butonul db al sat finderului pe la jumate, acul sta la 7-8 liniute.
Problema e ca pe tv imi apare tot semnal 0.
Am dat intai pe postul salvat romania tv fta, dar nimic semnal 0.
Am intrat si la meniul sateliti, am dat pe thor 5, 6, intelsat10-20, la toate pe diferite tp-uri, dar nimic, semnal 0.
Tot semnal 0 e si pe eutelsat9a si hotbird13b (m-am gandit ca e bug in numele satelitilor), pe diferite tp-uri.
Cablul are doar 15 metri, si l-am incercat tot la vecinul cu digi satelit, merge bine.
Antena are vedere libera spre zona respectiva.
Oricat misc de antena, semnalul sta la 0 pe tv, nu sare nici macar cu 1%, dar sat finderu tiuie.
Am postul salvat cu frecvente corecte si semnalul e 0.
Nu imi dau seama unde e buba.

#2
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015
Antena dumneavoastra nu este orientata pe 1 W! Va rog sa mai incercati pana prindeti sat. la 3,9 E sau 5W Verificati apoi fta-urile pana prindeti Thor! Succes!

#3
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 30.12.2012
Satfinderul indica semnal dar asta nu inseamna ca este de pe satelitul dorit. Cel mai simplu este de orientat folosind receptorul.

#4
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015
A-ti reusit?

#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postsilviannetw, on 10 mai 2017 - 20:24, said:

A-ti reusit?
Ați

#6
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Cu "piuitoarea" aia o sa te chinui pana la iarna. Nu e la fel ca atunci cand reglai antena yagi sa "prinzi" vecinii. Fie chemi un instalator, fie te joci in fiecare zi cand ai timp liber. Cu televizorul si receptorul in fata misti de antena pana iti intra semnal pe frecventa 12456V. E una dintre frecventele puternice de pe 1w. Si arunca "piuitoarea"!

#7
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
@boby, Din cele scrise de tine nu amintesti nimic de Elevatia antenei care pt vechiul Dolce era de 37.2 si pt Thor este de 32.2 deci o diferenta mare de 5° (pt locatia Bucuresti, nestiind unde este locatia antenei tale care ar f bine sa o scri sa stim despre ce este vba).
deci asta find situatia incearca acolo unde iti piuie satfinderul ala (care este un gaget pt reglat antene) sa incerci sa reglezi elevatia corecta (apleaca ligheanul cu 5° inspre sol) si cu putina sansa vei obtine si semnal corect de receptie.

Edited by antenutze, 11 May 2017 - 11:30.


#8
apurimac

apurimac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.07.2008
b0by007 : Chiar merita Romania TV efortul? De ce nu te duci pe 16E unde ai mai multe FTA-uri?

#9
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
Romania tv emite si pe amos 4°W, 12354.00 H 3333 3/4 DVB-S, acesta a mai ramas necodat. S-a codat feedul de la 1°W.

Edited by ssss, 10 October 2019 - 22:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate