Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

tipuri de asigurari

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Bun, deci voi calatori in Brazilia, si voiam sa stiu ce fel de asigurare e mai bine sa-mi fac. Eu stiu ca exista:
- asigurare de viata
- asigurare medicala
- asigurare de calatorie

Care e diferenta intre cele 3? Asigurare de viata am de la munca, si scrie acolo exact ce e acoperit in caz de accidente / boli, si ce nu.
Aici intervine o intrebare... daca sa zicem, perioada de incubatie a unui virus (sper sa nu-l iau Posted Image ), e 2-3 saptamani, adica eu acolo nu am nimic practic, dar cand vin in Romania ma apuca simptomele, etc... chestia asta intra pe vreo asigurare? Decontarile ulterioare, doamne-fereste spitalizarea, etc? Adica sunt bolnav la intoarcere, dar infectarea a avut loc in excursie. Nu prea am gasit pe net detalii in acest sens.

Ma gandeam sa-mi fac o asigurare medicala. Cea de calatorie, ce are im plus fata de aia medicala?

Daca cineva stie sigur cum stau lucrurile.
Mersi.

Edited by Talkabout, 10 May 2017 - 17:57.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Mai bine stai acasa, pe bune!

Asigurarea de viata te scapa!
Asigurarea de calatorie e pt probleme de genul pierdut avion, bagaje, intrerupere sejur, neplecare in sejur.
Asigurarea de sanatate e strict pe timpul calatoriei, cat esti in afara tarii de rezidenta!

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru ce boli ai aici te asigura normal asigurarea de aici (vorba vine, fiind Romania). Nu te intreaba nimeni ca ai luat virusul in Bulgaria sau Brazilia sau Bucuresti (decit eventual ca sa stabileasca tratamentul, nu acoperirea asigurarii).

#4
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006

View PostAdm, on 10 mai 2017 - 17:59, said:

Mai bine stai acasa, pe bune!
Si nu te puteai abtine de la fraza asta?

Asigurarea de viata te scapa DE CE?
De exemplu, in asigurarea noastra de viata, avem, printre altele, "Daily indemnity for hospitalization by any cause - accident or disease ;", sau Surgical interventions due to an accident or disease;",  unde:
ACCIDENT: event due to a fortuitous, violent and external cause, occurring during the insurance validity period, independent on the Insured’s will and having as consequence the Insured’s bodily injury, disease or death.
DISEASE: organic or functional change of the normal health status, diagnosed by a specialized physician, occurring during the validity period of the insurance policy or with first symptoms appearing during the validity period of the insurance policy.

Pai si-atunci la ce sa-mi mai fac una medicala?

Edited by Talkabout, 10 May 2017 - 18:12.


#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
De ce stergi mesajele?? Adm!
Te rog sa te abtii de la fraze ironice. Un administrator nu vorbeste asa .. "Mai bine stai acasa, pe bune!"

Edited by Talkabout, 10 May 2017 - 18:14.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu am sters nimic.
2. Consider ca mai bine stai linistit pe mosie, decat sa pleci in vacanta asa de stresat!

Iti "vand" un pont: vezi ca ai super asigurari incluse cu cardurile de credit! Studiaza!

#7
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Pai nu-s stresat, doamne fereste. Am intrebat si eu.
Nu ma intereseaza subiectul Credite (nici carduri de credite), nu am apelat si nu voi apela vreodata la credite.

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Eu stersesem (intre timp am pus la loc).  Ai scris din bucati, partea ontopic ai publicat-o chiar inainte de-a sterge eu, n-am apucat sa vad initial decat offtopicul.

#9
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Fereasca.. nu mai zic nimic :)

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTalkabout, on 10 mai 2017 - 17:55, said:

Bun, deci voi calatori in Brazilia, si voiam sa stiu ce fel de asigurare e mai bine sa-mi fac. Eu stiu ca exista:
- asigurare de viata
- asigurare medicala
- asigurare de calatorie

Care e diferenta intre cele 3? Asigurare de viata am de la munca, si scrie acolo exact ce e acoperit in caz de accidente / boli, si ce nu.
Aici intervine o intrebare... daca sa zicem, perioada de incubatie a unui virus (sper sa nu-l iau Posted Image ), e 2-3 saptamani, adica eu acolo nu am nimic practic, dar cand vin in Romania ma apuca simptomele, etc... chestia asta intra pe vreo asigurare? Decontarile ulterioare, doamne-fereste spitalizarea, etc? Adica sunt bolnav la intoarcere, dar infectarea a avut loc in excursie. Nu prea am gasit pe net detalii in acest sens.

Ma gandeam sa-mi fac o asigurare medicala. Cea de calatorie, ce are im plus fata de aia medicala?


Asigurare medicala
https://www.rca-ieft...atate-3675.html
http://lucruridestiu...XLpCBoCIAnw_wcB
si
asigurare de calatorie (storno).
http://sigurama.ro/g...cum-te-ajuta-52
http://www.travelgir...-calatorie.html
dar astea le-ai fi gasit si tu daca le-ai fi cautat.

ps.Nu prea-mi vine sa cred ca esti la prima calatorie in strainatate Posted Image

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
tu ai nevoie de o asigurare de calatorie, care sa "acopere" atat partea medicala, cat si cea privitoare la pierderea/intarzierea bagajelor, intarzierea/anularea zborurilor, este inclusa si optiunea storno - sa-ti poti recupera avansul daca renunti la calatorie (in anumite conditii, desigur)
citeste un pic aici, sa-ti faci o idee. asigura-te ca brazilia este in aria de acoperirea a asigurarii, atunci cand o vei achizitiona de la firma de asigurari aleasa de tine.
a, si intereseaza-te daca trebuie sa te vaccinezi impotriva a ceva anume pentru a calatori in aceasta tara.

pleci pe cont propriu sau prin agentie de turism ? daca pleci prin agentie, cum de nu ti-au propus si asigurare de calatorie ?

https://www.generali...st-plus-premium

Edited by corinadaniela, 11 May 2017 - 12:09.


#12
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Pe cont propriu.
Nu trebuie sa-mi fac vaccinuri, dar e recomandat .. pentru febra galbena.. ce-i drept nu in orasul Rio de Janeiro in sine, ci in anumite regiuni, am vazut pe site-ul la nu stiu ce institut national.
Nu ma intereseaza asiguare de calatorie, ci doar medicala.. nu am treaba cu pierderea/intarzierea bagajelor, intarziere/anulare zbor... pentru asta exista compania aeriana care te despagubeste. De renuntat la calatorie, nu se pune problema.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
atunci, tot la generali, gasesti asigurarea simpla de calatorie, denumita turist.
https://www.generali...alatorii/turist

mai sunt si alte firme de asigurari care ofera acest gen de produs, dar trebuie sa alegi o companie cat de cat cunoscuta si de incredere, sa nu ai probleme daca se intampla evenimentul asigurat  si nu ti se plateste/deconteaza cheltuiala.
despre allianz tiriac si mondial assistance mai auzisem c-ar fi seriosi/de incredere.

si in plus trebuie sa verifici in legatura cu ce intrebai in primul post, imbolnavirea la ceva timp dupa revenirea in tara, din cauza vreunui microb contractat pe acolo.
vezi ca in general regulile sunt clare : daca patesti ceva, intai anunti centrul de asistenta, ca sa poti beneficia de o eventuala decontare directa intre medic/clinica si asigurator. daca nu anunti, se poate intampla sa fii nevoit sa platesti serviciile medicale, iar la revenirea in tara sa faci dosar de dauna pentru a-ti recupera cheltuielile. asta inseamna sa pastrezi cu sfintenie toate documentele, reteta, chitante legate de consultatie/tratament, sa le atasezi la dosar, ba chiar trebuie si traduse din cate imi amintesc eu.

nu te grabi, cauta informatii, cere detalii acolo unde nu esti lamurit si alege acea firma si asigurare care "se muleaza" cel mai bine pe nevoile tale.

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Daca te se manifesta dupa revenirea in tara vreo boala tropicala/ exotica esti automat internat la spitalul de boli infectioase cel mai apropiat de tine. Spitalele private nu se incurca cu astfel de situatii. (A patit-o un coleg la revenirea din India). Daca asigurarea pe care o ai la serviciu iti deconteaza acea suma de bani pe zi de spitalizare trebuie sa verifici cu ei sau sa citesti cu atentie termenii si conditiile.

Pentru eventuala imbolnavire acolo iti trebuie asigurare medicala pentru calatoria in strainatate, se poate face si online. Eu as alege Groupama sau Generali sau Tiriac.

Edited by mdt, 11 May 2017 - 21:28.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Hai ca am scapat din vedere esentialul : asigurarea se incheie in general fix pe durata calatoriei si acopera evenimentele asigurate produse in aceasta perioada. Asadar, chiar daca iei o boala din Brazilia, dar simptomele apar dupa ce te intorci in tara, aproape sigur nu esti despagubit in vreun fel, din moment ce asigurarea inceteaza la ora 23:59 din ziua sosirii in romania.

#16
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Pai n-are sens atunci sa fac asigurare medicala. M-am decis, si o sa imi fac vaccin impotriva febrei galbene, e 200 si un pic de lei, dar macar stiu ca-s protejat. In ultima vreme, focarul s-a extins si spre Rio de Janeiro

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
ba mai bine o faci, nu costa mult si decat sa ai nevoie de servicii medicale si sa scoti banul din buzunar, mai bine ai asigurarea in buzunar si speri ca ai suficient noroc incat sa nu fie nevoie s-o folosesti.
daca te pocneste pe-acolo vreo indigestie, insolatie, alergie, masea dureroasa/inflamata, ceva care trebuie tratat urgent ?

Edited by corinadaniela, 12 May 2017 - 15:01.


#18
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcorinadaniela, on 12 mai 2017 - 06:14, said:

asigurarea se incheie in general fix pe durata calatoriei si acopera evenimentele asigurate produse in aceasta perioada. Asadar, chiar daca iei o boala din Brazilia, dar simptomele apar dupa ce te intorci in tara, aproape sigur nu esti despagubit in vreun fel, din moment ce asigurarea inceteaza la ora 23:59 din ziua sosirii in romania.
Scopul asigurării medicale este decontarea unor proceduri medicale daca se intampla ceva in afara țarii, (inclusiv repatrierea), nu sa fi despagubit ca sa faci profit.
Evident ca daca iei un virus si te-apuca bola in tara, vei fi tratat in Romania, pentru ce sa mai fi despagubit?
Personal nu prea am incredere in asigurari dar imi fac pentru unele tari non UE care au conditie de intrare in tara prezentarea asigurarii la vama. de aceea imi fac cea mai ieftina posibila (on line la Gothaer).
O zi buna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate