Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Hdd-uri apropiate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016
Salutări, recent am adăugat în pc încă un hdd ATA de vreo 40 GB și nu îl puteam pune mai departe de master deoarece nu ajungeau cablurile.
Este vreo problemă dacă sunt apropiate, din punct de vedere al răcirii?

#2
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012
Asa le am si eu puse...unul sub altul...la o distanta de cel mult 1cm intre ele si nu am nici-o problema.

#3
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

 maryuss2012, on 10 mai 2017 - 17:59, said:

Asa le am si eu puse...unul sub altul...la o distanta de cel mult 1cm intre ele si nu am nici-o problema.

ok, mulțumesc

#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011

 tonn, on 10 mai 2017 - 17:51, said:

Este vreo problemă dacă sunt apropiate, din punct de vedere al răcirii?
Logic da, daca n-ai spatiu suficient intre ele se incalzesc mai repede. Si oricum doua hdd-uri alimentate in acelasi timp se incalzesc mai tare ca unu singur, da asta depinde si de sursa de alimentare.  Problema e cand ai 30 de grade in camera si nu-i bine ventilata carcasa, atunci poti sa-ti faci griji. La hdd-uri nu le pica bine temperaturile mari, vorbind de integrate, ca de obicei temperaturile prea mari le scurteaza durata de viata. 1 cm de spatiu intre ele ar ajunge, da sa fie macar 1 cm, nu 3 mm.Posted ImageDe fapt le pui si vezi cum stai cu temperaturile, pana in 40-45 de grade e ok.

#5
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

 Motanu13, on 10 mai 2017 - 19:16, said:

Logic da, daca n-ai spatiu suficient intre ele se incalzesc mai repede. Si oricum doua hdd-uri alimentate in acelasi timp se incalzesc mai tare ca unu singur, da asta depinde si de sursa de alimentare.  Problema e cand ai 30 de grade in camera si nu-i bine ventilata carcasa, atunci poti sa-ti faci griji. La hdd-uri nu le pica bine temperaturile mari, vorbind de integrate, ca de obicei temperaturile prea mari le scurteaza durata de viata. 1 cm de spatiu intre ele ar ajunge, da sa fie macar 1 cm, nu 3 mm.Posted ImageDe fapt le pui si vezi cum stai cu temperaturile, pana in 40-45 de grade e ok.

eu nu am carcasa pe o parte, pe cea cu componentele am dat-o jos din șuruburi, temperatura hdd-ului master este  de 44-45 grade, iar la slave 45-48.

#6
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Motanu13, on 10 mai 2017 - 19:16, said:

Si oricum doua hdd-uri alimentate in acelasi timp se incalzesc mai tare ca unu singur, da asta depinde si de sursa de alimentare.
Sursa de alimetare ori ii buna si iti functioneaza PC-ul, ori ii defecta. Cat timp scoate la iesire +5V si +12V cu tolerantele specificate nu o sa ai supraincalziri ale HDD-urilor. Consumatorii mari is motorul si actuatorul capetelor (voice coil), care is comandate in functie de curentul care trece prin bobine, nu de tensiunea de alimentare, deci o sa ai cam aceeasi putere disipata indiferent daca sursa scoate un pic mai mult sau mai putin.

 Motanu13, on 10 mai 2017 - 19:16, said:

La hdd-uri nu le pica bine temperaturile mari, vorbind de integrate, ca de obicei temperaturile prea mari le scurteaza durata de viata.
Circuitele integrate rezista la minim 125C si tot ce ii driver de putere are protectie termica. O temperatura a mediului la 30C nu-i problematica.  Circuitele integrate pusca din alte motive, deobicei din cauza sursei de alimentare defecta sau a modului defectuos in care is comandate.

#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 tonn, on 10 mai 2017 - 19:21, said:

eu nu am carcasa pe o parte, pe cea cu componentele am dat-o jos din șuruburi, temperatura hdd-ului master este  de 44-45 grade, iar la slave 45-48.
sunt cam mari - mai pune un ventilator pe carcasa daca poti

#8
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016
recunoaște cineva această carcasă?
numele mă interesează, pentru ventilator

Attached Files



#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ce treaba are numele carcasei? o cheama oana.

tu uita-te sa vezi ce tip de ventilator poti monta acolo. dar la cum ai capacul lateral scos, nu mai ai de ce sa pui ventilator. ori daca pui, erau ventilatoare de hdd, care se montau direct pe ele, ori un ventilator de 80 care sa bata din fata hdd-urilor, dar la cum ai carcasa, nu are de unde trage aer pt un ventilator frontal.

#10
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Teoretic nu ar trebui sa fie nicio problema, eu am 3 hdd-uri aproape unul peste celalalt (asa este carcasa mea), insa in fata lor se afla un ventilator de 120mm, dar care sufla foarte slab.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate