Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Elveția reintroduce restricții temporare pe piața muncii pentru români și bulgari

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Sunt sigur că toți arabii o să se facă doctori, ingineri și programatori așa că nu au nevoie de români și bulgari.

#20
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View Postf300, on 10 mai 2017 - 18:13, said:


Pentru cei care nu sint la curent: Elvetia nu este in EU!


Da' unde e ? In Africa ? Cred ca ai vrut sa spui ca nu e in UE.
Elvetia nu e in UE, dar are numeroase acorduri cu aceasta, asa ca e totuna.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostRedDev, on 10 mai 2017 - 18:14, said:

Sunt sigur că toți arabii o să se facă doctori, ingineri și programatori așa că nu au nevoie de români și bulgari.

Sint sigur ca aia de la "te fac un parbriz" pina la umblat cu paharul de carton in mina sint doctori, ingineri si mai ales programatori!

View PostSpaghete, on 10 mai 2017 - 18:27, said:

Da' unde e ? In Africa ? Cred ca ai vrut sa spui ca nu e in UE.

Nu in EU. De care se pare ca n-ai auzit: http://europa.eu/

#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013

View Postf300, on 10 mai 2017 - 18:13, said:

Pentru cei care nu sint la curent: Elvetia nu este in EU UE!
Oare de ce???Posted Image

Edited by xmanyacs77, 10 May 2017 - 18:39.


#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postxmanyacs77, on 10 mai 2017 - 18:38, said:

Oare de ce???Posted Image
Pentru ca-si permit.

#24
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Se refereau la milogi si hoti, acu deh , fiecare tara cu oferta lor pe piata UE

#25
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View Postf300, on 10 mai 2017 - 18:29, said:

Sint sigur ca aia de la "te fac un parbriz" pina la umblat cu paharul de carton in mina sint doctori, ingineri si mai ales programatori!



Nu in EU. De care se pare ca n-ai auzit: http://europa.eu/

Prietene, trezeste-te ca te musca geografia de nas. Faci o confuzie grava : UE nu e una si aceeasi cu EU !

UE sau Uniunea Europeana, este o entitate politica, sociala si economica dezvoltata in.....Europa! Din care Elvetia NU  face parte, deoarece e tara neutra !

EU, e abrevierea de la Europa ! Care e un rahat de continent, pe care si tu nu traiesti din fericire momentan.

Apropo, UE are 28 de tari, nu 24, cate sunt pe link-ul tau. Incep sa pun la indoiala calitatea celor 25,966 de posturi ale tale...

Edited by Spaghete, 10 May 2017 - 19:29.


#26
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postmufa, on 10 mai 2017 - 17:37, said:

Oh da, milioanele de nemți, britanici și elvețieni care se reped să-și caute de lucru în România Posted Image
Din câte știu io libera circulație nu se referă doar la persoane, chiar dacă e una din libertățile fundamentale! Beneficiază de liberă circulație și capitalurile, serviciile și mărfurile, și aici mă refer la banii și marfa ălora de pomeneai, și cu asta îi pot fute alții pe ei...
Ce dracu' domle, parcă occidentul n-are nevoie de estici, i-au primit în UE că-s miloși la suflet... Posted Image

#27
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013

View Postshogun1, on 10 mai 2017 - 19:20, said:

Din câte știu io libera circulație nu se referă doar la persoane, chiar dacă e una din libertățile fundamentale! Beneficiază de liberă circulație și capitalurile, serviciile și mărfurile, și aici mă refer la banii și marfa ălora de pomeneai, și cu asta îi pot fute alții pe ei...
Ce dracu' domle, parcă occidentul n-are nevoie de estici, i-au primit în UE că-s miloși la suflet... Posted Image
Foarte bine punctat...Posted Image

#28
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postavenirv, on 10 mai 2017 - 17:49, said:

si ce mananca ? si cum plateste chiria ? dar de unde ai cifrele ?
poate ca in final traieste mai bine pe afara fara slujba, pe ajutor social decat in romanika (si tot fara slujba).
merita de intrebat...
La negru.
Nu lucreaza oficial.
Ajutoare sociale...aia mai colorati cu hotia, proxenetismul...chestii d'astea romanesti...sau rromanesti cum ii place softpediei.

View PostSpaghete, on 10 mai 2017 - 17:34, said:


Exact ! De aia nu inteleg(ma fac ca nu inteleg) logica occidentului...aduce tone muslims, care nu vor sa munceasca, stau si-o freaca la rece, iau si bani, fac atentate si revendica teritorii in numele califatului, iar Muncitorii care vor sa obtina un ban cinstit, prin Munca Cinstita sunt REFUZATI, punandu-li-se tot felul de restrictii ! Unde e logica ?
  
  Ia fa tu o topic despre t i ga nii si cocalarii  omniprezenti in Romania sa vezi cum e sters imediat pe motiv ca nu e adevarat ...ca exagerezi...discriminezi...etc.

  E acelasi lucru :)

Edited by alexa32, 10 May 2017 - 19:40.


#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View PostSpaghete, on 10 mai 2017 - 19:19, said:

Faci o confuzie grava : UE nu e una si aceeasi cu EU !
Ce tare! Voi va certati pe aceeasi chestie.

- New York e in USA
- Nu bah, e in SUA
- Cum sa fie in SUA ca e in USA, mai invata geografie corigentule!
- Repetentule!

De ce nu incercati macar sa intelegeti ce vrea sa zica interlocutorul?

Edited by Bursul, 11 May 2017 - 08:41.


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSpaghete, on 10 mai 2017 - 19:19, said:

Apropo, UE are 28 de tari, nu 24, cate sunt pe link-ul tau. Incep sa pun la indoiala calitatea celor 25,966 de posturi ale tale...

Stai sa vezi cit ma intereseaza parerea cuiva care nu reuseste sa inteleaga o pagina cu nu stau sa numar ... vreo 30-40 cuvinte pe ea?

View Postshogun1, on 10 mai 2017 - 19:20, said:

Beneficiază de liberă circulație și capitalurile, serviciile și mărfurile, și aici mă refer la banii și marfa ălora de pomeneai, și cu asta îi pot fute alții pe ei...

Revenind la subiectul threadului, Elvetia, da exista NISTE tratate, in mod sigur mai multe decit avem de exemplu cu Bangladesh-ul, dar nu inseamna ca-i asa feerie. Daca depasesti un anume barem platesti vama si/sau TVA foarte bine la ce bagi sau scoti din Elvetia (de fapt in sensul ca bagi altundeva, de exemplu primesti un pachet in Romania). Vedeti pe forumurile romanilor de acolo, li se deschid cautind chestii de vamuit pina si scrisorile publicitare (semi-spam) de pe diverse site-uri/magazine din Germania unde s-au inregistrat cu adresa din Elvetia.

Edited by f300, 11 May 2017 - 08:56.


#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttehnics, on 10 mai 2017 - 17:30, said:

Daca Romania ar incerca sa faca vre-odata asa ceva vor sari de fund in sus EU...cum adica, trebuie sa fie libera circulatie...Dar nah, la Elvetia se poate.

Ai dreptate.
In ultimii 27 de ani a fost crima si omor la granitele vestice al Romaniei.Era bataie intre englezi,elvetieni,germani,norvegieni,danezi,austrieci,suedezi si ce-or mai fi fost sa intre in tara.Inca se mai vad urmele sangelui varsat,la Nadlac de exemplu.Sau nu,la Bors,ca Nadlacu-i proaspat.
Confederatia Elvetiana este stat suveran si independent si procedeaza exact cum si cand doreste.
Si ce legatura este intre UE si Elvetia?Confederatia nu face parte din UE,asa ca durerea la banana elevetiana este doar a lor.Nu trebuie sa dea explicatii nimanui.

#32
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postrosix, on 10 mai 2017 - 17:45, said:

UE se va dovedi in final o tzepa pentru toti romanii... Inclusiv pentru cei plecati pe afara...Din cate am auzit 1 din 2 romani plecati pe afara nu are job - freaca duda sau o arde prin gospodarie....
Dar, cinstit ar fi ca oficialii romani (alde Drangea & gasca) sa reactioneze oficial, exprimandu-si dezacordul pe la UE, nu sa se comporte ca niste SLUGI, cum sunt de fapt...
UE a adus doar beneficii si nu deservicii romanilor.Datorita UE, milioane de cetateni  romani au un loc de munca care le asigura un trai decent.Datorita UE milioane de cetateni romani au venituri mult mai mari si un standard de viata mult mai ridicat decat in situatia ca Romania nu ar fi fost membra UE.Ca fata de Polonia, tara noastra nu a beneficiat cat mai mult posibil, de apartenenta ei la UE, este doar vina clasei politice romanesti corupte si electoratului care i-a votat.
Ca sa evite o aglomeratie nejustificata a strainilor in tara lor, elvetienii au adoptat aceasta masura temporara, valabila doar un an de zile.Chiar daca aplici pentru un loc de munca in Elvetia, fie si in  calitate de cetatean britanic, german, austriac, francez, italian, etc, daca angajatorul nu vrea, nu te accepta, si iti trimite un raspuns conventional, standard, ca cererea ta nu a fost acceptata.
Majoritatea celor care freaca duda, ca sa te citez pe tine, sunt de etnie rroma, rrromanesi, care traiesc pe social, mai ii fac la buzunare sau posete  pe bastinasi si turisti, un cersit, o prostituttie, furturi din magazine de pe rafturi, etc.
Elvetia a activat o clauza legala prevazuta in acordul acestei tari cu UE asa ca politicienii tai mafioti legal nu au ce sa faca.
Pentru Elvetia, aderarea ei la UE ar insemna regres insa pentru Romania aderarea ei la UE inseamna doar progres, chiar daca nu asa de mare dintro data cum ar fi posibil daca tara noastra ar fi condusa de politicieni asa cum sunt cei polonezi.
Chiar si acum, ca in urma cu 27 de ani, cetatenii romani care au specializarile necesare de care are nevoie piata de munca elvetiana sunt acceptati.
Elvetienii sunt oameni foarte pragmatici asa ca pentru mine modul lor de gandire, inclusiv organizarea tarii lor din punct de vedere administrativ sau institutional, este un model de urmat.

View Postalexa32, on 10 mai 2017 - 19:44, said:

La negru.
Nu lucreaza oficial.
Ajutoare sociale...aia mai colorati cu hotia, proxenetismul...chestii d'astea romanesti...sau rromanesti cum ii place softpediei.


  
  Ia fa tu o topic despre t i ga nii si cocalarii  omniprezenti in Romania sa vezi cum e sters imediat pe motiv ca nu e adevarat ...ca exagerezi...discriminezi...etc.

  E acelasi lucru Posted Image
Corect.Falsa corectitudine politica determina o reactie negativa fata de discutarea pe fata a adevarului, impusa tarii noastre de cercuri oculte globale de influenta care pozeaza in asa zisi progresisti.In fapt, falsi progresisti care nu au nicio treaba cu adevaratul progres sau cu termenul corect de progresist caruia i s-a schimbat sensul de acestia oameni.

Edited by max_01, 14 May 2017 - 09:40.


#33
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
E o masura din pacate legala Posted Image , dar maxim pana in mai 2019 ... astia chiar sunt nesimtiti la ce nivel al somajului au ei (3.3 %)... Posted Image  si spania ne-a facut o figura asemanatoare, au reintrodus limtele dupa ce dadusera liber cu vreo 2-3 ani inainte de 2014, dar macar spaniolii aveau somaj ridicat la modul real... strainii rezidenti sunt ~24% din populatia elvetiei(aproape 2 mil.)... nu mai puteau ei de 3300 de romani si bulgari(cica au depasit imigrantia anului anterior liberalizarii cu peste 10%)... Posted Image

Edited by ShadowBroker, 14 May 2017 - 22:46.


#34
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Permisele L(pe 1 an) nu sunt restrictionate . Si permisele B(5 ani) sunt restrictionate pana in maxim 2019. Asadar cine vrea sa vina sa lucreze poate sa vina sa o faca fara probleme.NU mai dramatizati.
Aceste restrictii sunt in acord cu UE, este vorba de o tranzitie a statelor nou intrate in UE , si prin asta au trecut si toate celelalte state, Croatia de exemplu va avea restrictii pana dupa 2020.

Mai multe detalii aici:
http://casa-romanilo...catiile-ei-4573

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate