Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie monitor gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Am un sistem Asus de gaming cu placa video GTX 1060 6 gb, ce monitor de 24-27 ar trebui sa caut pentru gaming, in jur de 6-700 lei, sa merg tot pe Asus, sau sa ma uit mai degraba la specificatii - gen rata de refresh de minim 75, nu stiu timpul de raspuns cat trebuie pentru jocuri gen Warcraft, CS sau LOL (asta joaca acum fi-meu) ?
Ca exemplu, asta e bun?
http://www.pcgarage....-freesync-75hz/

Edited by d-ardeleanu, 10 May 2017 - 10:49.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@d-ardeleanu, monitorul ales de tine (ASUS Gaming VG245HE 24 inch 1 ms Black FreeSync 75Hz) se muleaza perfect cerintelor tale !
Parerea mea e sa cumpari acest monitor !

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Freesync este pentru placi AMD. Tu, daca vrei sa mergi pe refresh variabil ai nevoie de G-sync.

#4
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postro_explorer, on 10 mai 2017 - 11:00, said:

Freesync este pentru placi AMD. Tu, daca vrei sa mergi pe refresh variabil ai nevoie de G-sync.
Poate, dar ala cu G-sync, tot de 24', e 2.000 roni!!!
http://www.pcgarage....k-g-sync-180hz/

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
In cazul asta renunta la extra-cost-ul implicat de freesync/g-sync si baga banii in calitate de imagine. Sau, dupa cum zicea si @super8, ia monitorul asta numai ca freesync-ul e degeaba caci nu il vei putea utiliza.

Uite, un IPS OK in banii aia: http://www.pcgarage....inch-4ms-black/

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Acest monitor se muleaza si mai bine,fiind un monitor cu panel IPS,net superior TN-ului:
http://www.pcgarage....black-freesync/


View Postro_explorer, on 10 mai 2017 - 11:00, said:

Freesync este pentru placi AMD. Tu, daca vrei sa mergi pe refresh variabil ai nevoie de G-sync.

In cazul LG-ului.freesync-ul se activeaza din monitor,el functioneaza in acest caz si pe placa Nvidia.

Edited by adisz, 10 May 2017 - 11:15.


#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Freesync-ul se activeaza/dezactiveaza din monitor dar nu poate fi utilizat decat de placile grafice AMD. Deci degeaba il ai activat caci nu va fi utilizat. Adica monitorul va rula tipic in 75Hz si va afisa imaginile asa cum le primeste de la placa video, fara sa se adapteze dinamic. Tot o sa fie "screen tearing" ca la un monitor normal, fara Freesync.
Monitoarele cu Freesync sunt mai ieftine decat cele cu G-sync pentru ca G-sync presupune un circuit cuplimentar introdus in monitor, circuit care comunica activ cu placile Nvidia si sincronizeaza monitorul cu placa video.
Putem intra in detalii tehnice daca e cazul dar pentru a nu polua prea tare topicul asta si a pastra totusi o linie conforma cu realitatea tehnologica, sa ne limitam la strictul necesar.

Deci, orice monitor orientat catre gaming este bun (adica input lag si response time cat mai mici, "flicker free", refresh cat mai mare, desi 60Hz este super OK cu V-sync si triple buffering). IPS este preferat pentru calitatea mai buna a culorilor si a unghiurior de vizualizare, suferind insa de "IPS glow" ... de aia am dat ca exemplu linkul de mai sus, caci este IPS si review-urile spun ca panelul are uniformitate buna si light-bleed scazut.

Edited by ro_explorer, 10 May 2017 - 11:40.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Cum e "super OK" 60 hz cand asta e cea mai slaba specificatie cat de cat uzuala.
OK e 100 Hz.

Apare in cateva zile Samsung SH850 si de 23,8" si de 27 " PLS cu backlight quantum dot, 144 Hz, 4 ms, drept - necurbat, 2560x1440, dot de 0,20.

Pt. cine e OK curbat (nu suport asa ceva), gasesti si acum Samsung cu VA de 1ms si 144 Hz, C24FG70FQU.

Sau si mai bine un CRT SH daca vrei ieftin.
Un Samsung 1100 MB are calitatea imaginii mai buna decat orice IPS profesional, 2048x1536, 130 khz, 100 Hz in 1600x1200, dot de 0,20, fara lag si fara latente de neam prost cum au toate LCD/LED-urile.

Cum sa iei TN la copil ???
Nici in 1969, dar in 2017...
Cred ca as pleca de acasa si mi-as schimba numele...

Edited by loock, 10 May 2017 - 11:59.


#9
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Am mai gasit asa ceva:
http://www.emag.ro/m...u/pd/D7JZH3BBM/
IPS...

Edited by d-ardeleanu, 10 May 2017 - 12:03.


#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postloock, on 10 mai 2017 - 11:53, said:

Cum e "super OK" 60 hz cand asta e cea mai slaba specificatie cat de cat uzuala.

Tu ai văzut ce placă video este disponibila? Aia e placa standard pentru 1920x1080 la 60Hz gaming. De ce sa vânezi monitoare high-end când el cauta doar gaming la nivelul ala?



View Postd-ardeleanu, on 10 mai 2017 - 12:02, said:

Am mai gasit asa ceva:
http://www.emag.ro/m...u/pd/D7JZH3BBM/
IPS...
25" la ultra wide este mic, foarte mic. Echivalentul unui 16:9 de 24" în 21:9 este 30-32"

Edited by ro_explorer, 10 May 2017 - 12:32.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postloock, on 10 mai 2017 - 11:53, said:

Cum sa iei TN la copil ???
Nici in 1969, dar in 2017...
Cred ca as pleca de acasa si mi-as schimba numele...
Degeaba esti acid dar de ce sa dai bani pe o tehnologie invechita al carei singure atu este ca are un timp de raspuns de 1-2ms (fata de 5-6ms la IPS). TN-ul are doar dezavantaje in rest: culori randate standard pe 6 biti (IPS este e 8 biti standard) unghiuri complet 0 (daca deviezi chiar si cu cateva grade fata de pozitia ideala de uitat la ecran culorile incep sa o ia razna, negrul devine un gri spalacit ... etc) pe cand la un IPS ai aceleasi caracteristici la ughiuri aproape extreme ...

Deci da, sa iei un TN nou in 2017 mi se pare ca arunci cu banii pe fereastra. Singura justificare (in ochii mei cel putin) sa dai banii pe un TN este pentru ca ai nevoie de acel timp de raspuns de 1ms dar, bineinteles, trebuie sa cauti si un model cu un "input lag" extrem de mic altfel nu ai rezolvat nimic. Sa nu uitam si de un refresh respectabil si o tehnologie de sincronizare ... altfel spus, daca esti gamer de performanta atunci da, te uiti la un TN, poate.

Edited by ro_explorer, 10 May 2017 - 12:39.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Am scris ca as pleca de acasa daca as mai fi copil si mi-ar lua TN.

Apropo, alea specificate 1ms au peste 11 ms real numai de la LCD, peste care se adauga si latenta TFT-ului - toate au TFT si AMOLEDurile si IPS-urile si TN-urile, peste care se adauga si latentele de procesare din monitor, peste care se adauga si latenta interfetei, si apoi latentele placii grafice, procesorului si memoriei. Latenta de procesare poate sa fie muuuuuuuuuuuult mai mare.

Cele care sunt specificate 4ms difera de la model la model unele au 11 ms, altele 14...

Am mentionat si un VA mai special, de 144 Hz specificat 1ms, dar real are tot ~ 11, si e mult BS de marketing si abureli cu blinkingul (refreshul) backlightului. Din pacate e doar curbat.
Eu urmaream sa vad cand apare SH850 de 23,8", dar au inceput sa apara specificatii de 4 ms.
E interesant ca pe 24" si 1440x2560 are dot de 0,20 cum am eu la CRT-uri.
Ramane sa vedem,  dar probabil ca raman la CRT.
Oricum nu suport LCD-urile, si astept AMOLED sau True Qdot din '92.
Am avut noroc de CRT-uri f. bune, asa ca nu astept altceva decat pt. 14-16 K

Edited by loock, 10 May 2017 - 13:11.


#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postloock, on 10 mai 2017 - 13:08, said:

si astept AMOLED
Posted Image - sunt cu tine la faza asta.

Pana atunci insa, hai sa ne uitam la ce a cerut initiatorul. Pana la amoled, cele mai bune monitoare dpdv al imaginii, azi, noi, din magazin, cu garantie, sunt cele IPS. Daca iei si unul facut special pentru gaming e si mai bine (pierzi pe partea de fidelitate de culori dar castigi pe partea de timp de raspuns, bla bla ) ...

Lui (initiatorului) ii trebuie un compromis la 6-700 ron ... hai sa ne uitam la ceva care sa reprezinte un compromis bun, nu o extrema pe placul tau sau al meu.

Edited by ro_explorer, 10 May 2017 - 13:24.


#14
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Daca e strict pentru gaming ai nevoie de un timp de raspuns mic(1 ms) si un refresh rate bun(144 hz). Mai strangi putin si ti-l iei pe Asta. E ideal pentru CS:GO, se simte diferenta imediat daca ai avut inainte unul de 60 hz. Diferenta incomparabila !
Cel pe care l-ai ales sincer nu justifica investitia.

Edited by Spaghete, 10 May 2017 - 18:06.


#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ala e o mizerie de TN.
Vrei sa dea mai mult decat dublul bugetului pe un TN ????

Gaseste Samsung C24FG70FQU  cu VA de 1ms si 144 Hz la 1499 lei, si VA-ul e devastator mai bun decat o mizerie de TN.
Atat ca e usor curbat, iar mie imi trebuie pt. CAD, grafica si prelucrare fotografii si vreau sa stiu sigur cand o linie e dreapta si cand e curba...
Eu n-as lua nici gratis curbat, insa pt multi oameni sunt OK.
Nu suportam nici CRT-urile flat trinitron pt ca dadeau senzatia de convav si ma enerva rau alaturi de dotul mare.
La Samsung CRT-urile dinaflatx/MB sunt relativ plate pe fata dar pe interior sunt foarte putin convexe, si prefer mai degraba asa decat invers  - mai ales ca acum convexitatea este destul de pronuntata.

Am vazut ca LG face si IPS de 1ms (probabil ca si Samsung e abureala cu backlight blinking).
Insa ce am vazut LG specificat 1ms au doar 72-75 Hz.
Oricum 1 ms specificata e in realitate cel putin 11 ms, plus celelalte laguri si latente.

Edited by loock, 10 May 2017 - 22:16.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
erata - mai ales ca acum concavitatea e destul de pronuntata.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSpaghete, on 10 mai 2017 - 17:59, said:

Daca e strict pentru gaming ai nevoie de un timp de raspuns mic(1 ms) si un refresh rate bun(144 hz). Mai strangi putin si ti-l iei pe Asta. E ideal pentru CS:GO, se simte diferenta imediat daca ai avut inainte unul de 60 hz. Diferenta incomparabila !
Cel pe care l-ai ales sincer nu justifica investitia.

Gaming nu inseamna CS.Mai exista RPG-uri,point&click,etc.Sa le joci pe un TN de ~700 de lei este crima,imaginea,culorile fiind net inferioare unui IPS.De altfel,acest lucru este valabil si la TN-urile scumpe.Nu se vor ridica niciodata la nivelul imaginii unui IPS,indiferent de reglaje si setari.
Iar acel 1ms este valabil pentru concursurile de gen.
Eu pun pariu cu tine ca ochiul tau nu face diferenta intre 1,2,3,4,10 ms.Si nici al meu si nici al majoritatii.Dar este o componenta a dracului de buna pentru marketing.Daca ar putea ar pune 0 ms,dar le este jenaPosted Image
ACER-ul de mai sus sau LG-ul sunt excelente pentru ce doreste,LG-ul avand in plus flicker free.

#18
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

View Postadisz, on 11 mai 2017 - 09:02, said:

Eu pun pariu cu tine ca ochiul tau nu face diferenta intre 1,2,3,4,10 ms.

Pun pariu cu tine ca vezi ca ceva este in neregula la 10ms GTG pe un monitor de 144, la orice joc care are multa miscare. E efectul de ghosting.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate