Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Copil stingaci?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Bai copii, eu m-am nascut stangaci si am fost fortat sa scriu cu dreapta in sensul ca mi se rupea foaia din caiet daca scriam frumos (era clar semn ca am scris cu stanga). Nu recomand orientarea catre mana dreapta dar eu am avut cateva avantaje din toata tarasenia asta (dureroasa din cand in cand). In primul rand, am inceput sa gandesc nitel diferit fata de gloata iar folosirea mainii stangi/piciorului stang pentru anumite activitati mi-a adus cateva avantaje. Bineinteles, au fost si incuiati care au tinut dinadins sa ma forteze spre exemplu sa tai cu bomfaierul pe dreapta (motivand ca posturile de lucru in fabrici sunt concepute pentru dreptaci - my ass, parca ajungeam eu lacatus in fabrica). Totusi, aceiasi incuiati am intalnit si in zilele noastre (pe TOTB ne recomanda unul sa renuntam la fite si sa folosim mana dreapta ca toti oamenii normali).
De ce sa mint, am avut o perioada in care am scris cu stanga (destul de urat de la stanga la dreapta iar in oglinda mult mai frumos decat cu dreapta).
Inca mai regret ca sunt stangaci cand trebuie sa folosesc foarfece, ibrice sau alte obiecte destinate folosirii cu mana dreapta.

View Postdorin_2k, on 10 mai 2017 - 11:45, said:

Singura problema e ca tot trebuie sa mut veioza cand vine si celalalt copil la teme.
Sangaciul in stanga, dreptaciul in dreapta si veioza la mijloc.

#38
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa vezi ce frumos e la cutitul de peste... Eu nu-l folosesc niciodata, iau altul.

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Poste_bulu, on 10 mai 2017 - 12:00, said:

Sangaciul in stanga, dreptaciul in dreapta si veioza la mijloc.
si se vor da cap in cap la mijlocul mesei....

#40
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nascuta stangace, obligata de maicamea sa scriu cu dreapta, desi scriam cu stanga destul de frumos, apoi cu timpul m-am obisnuit cu dreapta ca asa era "normal" in ochii altora, idem, obligata de parinti.

acum doar cu stanga manevrez telefonul, doar la urechea stanga pot sa vb la telefon, inca de copila pe dreapta efectiv nu reusesc sa inteleg ce vb, mi se pare ciudat. chiar daca ma fortez sa vb la urechea dreapta, in caz ca de la timpul de convorbire ma doare urechea, tot cu stanga pot tine tel in mana. mouse-ul la munca il tin doar pe dreapta, insa acasa doar pe stanga. la restul colegilor doar pe stanga le folosesc mouse-ul.

in rest, ambidextru, asa ca in cunostinta de cauza, lasa sa se formeze cum poate. nu e o rusine sa fii stangaci sau ambidextru.

Edited by Dany_Darke, 10 May 2017 - 13:25.


#41
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postarg, on 10 mai 2017 - 12:23, said:

si se vor da cap in cap la mijlocul mesei....
Cam asa e...

Edited by e_bulu, 10 May 2017 - 12:29.


#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postarg, on 10 mai 2017 - 12:23, said:

si se vor da cap in cap la mijlocul mesei....

montezi o aplica pe perete, la mijloc, si fiecare copil isi aranjeaza pozitia de iluminat, prin reglarea/ajustarea bratului flexibil. in felul acesta eliberezi si mica portiune de birou ocupata de veioza.
http://www.ikea.com/...ducts/60152444/
sau poti pune asa ceva pe ambele parti ale biroului, prinderea se face cu clema, bratul e reglabil, fluxul luminos foarte bun. are si fetita mea un astfel de corp de iluminat prins de birou, este foarte ok. cand vrea sa citeasca in pat, muta "aplica" si o prinde de marginea tabliei patului.
http://www.ikea.com/...ducts/20315645/

#43
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postbaducu, on 10 mai 2017 - 10:18, said:

E cazul sa intervenim sa o incurajam sa foloseasca mina drepta?
.... este cel mai "cretinoid mit comunist" posibil... sa obligi copilu sa scrie cu dreapta daca el este stangaci ca vezi Doamne rad altii de el sau ca este mai inapoiat ca dreptacii.. ... ce are sula cu prefectura?... exact si-n cazul de fata.... faptul ca foloseste mana stanga inseamna ca foloseste mai intens partea dreapta a creierului...si mai este un mit care spune ca copii stangaci sunt mai isteti decat cei dreptaci... bineinteles alt mit idiot, da' asta este post-revolutionar... Sa fie sanatos copilu si poate sa scrie si cu ambele maini in paralel... bravo lui/ei

Edited by bogdan181180, 10 May 2017 - 13:13.


#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@eczorcistul
vezi ca ai nimerit prost, pe aici cam toti suntem stangaci sau ambidextri

vorbesti prosti, habar nu ai ca exita 2-3 stiluri de a scrie cu stanga, din care unul e chiar mai comod decat cel obisnuit cu dreapta.

o invatatoare ca tine "preocupata" ma lasat, neinteresata, doua trimiestre pana a vazut ca scriu cu stanga si pe urma scandal la parinti ca copilul nu e noraml bla bla...

si ca tot te lauzi ia sa vedem cum scri... pune o poza scrisul tau de mana, cu mana dreapta, cu minim 3 tipuri de scris.

Edited by arg, 10 May 2017 - 13:16.


#45
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 23.11.2005
Singurul dezavantaj e ca nu poti sa folosesti flex sau alte unelte facute special pentru mana dreapta, desi cred ca la multe din ele se poate muta minerul.
In rest, din ce citisem mai demult, is numai avantaje. Cica cei care scriu cu stinga ar fi mai creativi si mai anti-tristi decat sintem cei dreptaci, deci in niciun caz nu e un lucru rau.

#46
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Posteczorcistul, on 10 mai 2017 - 13:10, said:

Maicata a facut foarte bine ca te-a obligat sa scrii cu mana dreapta. E o prostie sa lasi un copil sa invete sa scrie cu mana stanga intr-o tara care foloseste alfabetul latin. Am un subaltern caruia imi vine sa-i bag pixul pe gat cand il vad cum scrie cu mana stanga.
Mai bine te-ai "eczorciza" singur Posted Image  decat sa obligi omul sa scrie cu dreapta ca asa vrei Posted Image ... in unele tari se considera si descriminare acest lucru. De unde si pana unde ai tras concluzia ca alfabetul latin este pentru dreptaci? Posted Image)))... Dupa mintea ta "creatza" ar insemna ca toti arabii care au scrisul de la dreapta la  stanga sa fie stangaci... sau japonezii care au scrisul vertical sa scrie cu madularu  ca doar ala este pe mijloc

Edited by bogdan181180, 10 May 2017 - 13:20.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostInTech, on 10 mai 2017 - 13:14, said:

Singurul dezavantaj e ca nu poti sa folosesti flex sau alte unelte facute special pentru mana dreapta, desi cred ca la multe din ele se poate muta minerul.
In rest, din ce citisem mai demult, is numai avantaje. Cica cei care scriu cu stinga ar fi mai creativi si mai anti-tristi decat sintem cei dreptaci, deci in niciun caz nu e un lucru rau.
stangacii sunt fortati sa devina ambidextri si creierul de dezvolta mai bine....

#48
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

View Poste_bulu, on 10 mai 2017 - 12:00, said:

Sangaciul in stanga, dreptaciul in dreapta si veioza la mijloc.

Stangaciul si dreptaciul fata in fata si veioza pe-o parte a mesei astfel incat sa le vina amandurora lumina bine :P

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Posteczorcistul, on 10 mai 2017 - 13:50, said:

In orice caz, mult mai bine decat tine...
ma indoiesc ca scrii mai frumos decat mine iar daca adunamsi scrisul cu stanga iesi pe minus,

"Deci asta era..."
Problema cu majoritatea copiilor care au scris cu stanga si au fost trecuti pe dreapta este ca au fost neglijati si nu s-a lucrat suficient cu ei.
Normal ca multi dintre ei au probleme pentru ca daca se lucra cu ei erau pusi sa scrie cu dreapta de la inceput si deveneau draptaci fara probleme....

nu cred ca vezi logica, asta e tu bagi pixuri pe gat la colegi, te intelegem.

hai sa ne amuzam mai departe, cum reusesti sa schimbi viteaza la o masina cu volanul pe dreapta? ups cu drepta peste corp nu?

Edited by arg, 10 May 2017 - 14:24.


#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Posteczorcistul, on 10 mai 2017 - 14:09, said:

Ideea era alta...
mda, neclara...
tu ai probleme cu aia care scriu cu stanga, eu am probleme cu aia care scriu doar cu stanga si cu aia care scriu doar cu dreapta....

avem doua maini, trebuiesc folosite ambele, la fel ca si picoarele,

si ca sa continuam, nu cumva la calculator, la tastatura folosesti ambele maini? sau tu scrii doar cu un deget

Edited by arg, 10 May 2017 - 14:30.


#51
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.02.2016
Care este problema de a fi stangaci? Sunt stangaci de cand ma stiu si nu este absolut nicio problema

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postutopias, on 10 mai 2017 - 14:43, said:

Care este problema de a fi stangaci? Sunt stangaci de cand ma stiu si nu este absolut nicio problema
multi din cei care scriu cu dreapta sunt stangaci la figurat, doar ca nu stiu.

problema e cand nu sunt in stare cu nici o mana, "au doua maini stangi".....

Edited by arg, 10 May 2017 - 14:46.


#53
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Posteczorcistul, on 10 mai 2017 - 13:10, said:

Maicata a facut foarte bine ca te-a obligat sa scrii cu mana dreapta. E o prostie sa lasi un copil sa invete sa scrie cu mana stanga intr-o tara care foloseste alfabetul latin. Am un subaltern caruia imi vine sa-i bag pixul pe gat cand il vad cum scrie cu mana stanga.
Eu cunosc cateva persoane stangace care scriu mult mai frumos cu mana stanga decat scriu eu cu mana dreapta. Ai urmarit Seinfeld?

View Postarg, on 10 mai 2017 - 13:19, said:

stangacii sunt fortati sa devina ambidextri si creierul de dezvolta mai bine....
Am vrut sa scriu si eu asta dar mai discret, asa ca sa nu inflamez...

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
se pare ca astazi am fost in forma la capitolul papat si incurcat litere.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate