Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cât de Român a fost la origini Partidul Comunist Roman?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Pentru muncitorii din Romania din anii 20-30, propaganda comunista livrata direct de la Moscova a fost remarcabil de ineficienta. Covarsitoarea majoritate abia venisera de la tara asa ca sa ii intereseze si sa inteleaga teorii ale unor straini izvorate pe baza experientei din tari straine era o chestie foarte greu de crezut. Iar tampenia cu dezmembrarea Romaniei mereu repetata creea instantaneu respingere de la oameni care luptasera sau isi pierdusera apropiati in primul razboi. In contrast ideile legionare simple si cu elemente familiare deja, Dumnezeu, tara, straini dusmani erau evident mukt mai atractive.

Edited by Kokoshmare, 17 May 2017 - 21:50.


#20
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostKokoshmare, on 17 mai 2017 - 21:49, said:

tampenia cu dezmembrarea Romaniei
Stai nitel, in 1940 ce p*la mea a fost?

#21
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postgrrrrr, on 19 mai 2017 - 12:18, said:


Stai nitel, in 1940 ce p*la mea a fost?
Am caracterizat ca tampenie includerea in propaganda lor a proiectului de dezmembrare al Romaniei. Aceasta propaganda fiind destinata sa castige romanii de partea comunismului.

#22
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Adica cum?
Comunistii nu ziceau ca Basarabia e a Rusiei de pilda?

#23
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Postgrrrrr, on 19 mai 2017 - 14:42, said:

Adica cum?
Comunistii nu ziceau ca Basarabia e a Rusiei de pilda?
Cum sa nu.Comunistii aia erau evrei la rogini care se simteau legati sufleteste de URSS, o creatie a lor, ca si marxismul sau bolsevismul.

View PostKokoshmare, on 17 mai 2017 - 21:49, said:

In contrast ideile legionare simple si cu elemente familiare deja, Dumnezeu, tara, straini dusmani erau evident mukt mai atractive.
Fata de cei din PCR, evrei aserviti in totalitate URSS si Cominternului,care militau constant pentru dezmembrarea teritoriala a Romaniei afirmand ca aceasta tara este o creatie imperialista, realizata in dauna vecinilor sai, in care locuitorii sai sunt persecutati politic(o mare minciuna) legionarii erau etnici romani, nationalisti, crestini, care promovau interesul national, romanismul, apararea patriei si valorile crestine.Si atunci cum dracu sa nu aiba foarte usor priza la etnicii romani, ideile legionare, mai ales ca majoritatea locuitorilor traiau in mediul rural unde oamenii sunt mai religiosi, de regula, decat cei din mediul urban?

#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am o chestie cu cifrele.
Care era ponderea clasie muncitoare si cati mari angajatori erau in Buc? Malaxa, Auschit ca particulari, si CFR+STB ca de stat.
Asa ca mari mase muncitoresti nu prea existau. Iar nivelul profesional de la STB, eu fost ITB, care am alergat prin toate garajele si depourile, nu mi-l spuneti..Mare majoriatate cu maxim 8 clase...Eu cu liceul si student eram aproape Dzeu. Si vorbesc de ani 80, cand deja erau multi ingineri, nu cativa de samanta, ca ain anii 30..Vreti sa va spun cum statea muncitorul cand inginerul vorbea?
Repet, in 80, dupa niste ani de democratie propulara..
Asa ca de aia pcr-ul nu a prins in masele muncitoresti... Cineva mi-a zis ca te-ar fi zburat urgent daca incepeai sa faci propaganda comunista.. iar colegii seara, pe intuneric, 2 in bot, ca te-ai dat la amanta sotia mea........

#25
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Nu stiu daca v-a povestit Ioan Scurtu in facultate , Prien cum se facea cercetare istorica contemporana romaneasca.
Pentru ca NU se facea. De la inceputuri partidul isi trecuse la index toate informatiile din timpurile lui de inceput. Daca ca student sa patrunzi intr-o arhiva erai indrumat sa folosesti scrierile ideologilor zilei. Formulate cu cliseele zilei generaliste si imbecile. Vroiai sa analizezi poate intr-o lucrare de doctorat, sa zicem polii miscarii muncitoresti bucurestene. De la Grivita, de la "lemetru" uzinele private bucurestene cu multi muncitori unde, in teorie, ar fi fost terenul perfect pentru miscarea comunista. Dar canci , toate arhivele erau secretizate
Arhivele Nationale pana spre finalul anilor 90 au fost, pentru cine nu stie, o directie separata a MAI pe aceeasi treapta cu Inspectoratul General al Militiei si Departamentul Securitatii Statului. Erau vegheate cu strajnicie si spiritul asta anti-cercetare e cam la fel de viu si in prezent acolo. Un pericol de care nu se vorbea dar e constientizat de toata lumea era ca nu cumva sa apara in spatiul public vreo lucrare cu niste nume de comunisti inca in activitate care i-ar fi pus in pericol biografia mult infrumusetata a lui Ceausescu.
De asta lucrarile de referinta asupra muncitorimii, industriei, activitatii politice de stanga sunt aparute dupa 1989.


#26
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In facultate s-a insistat pe "Sine ira et studio". Suna foarte frumos..
Dar sincer, nu cred ca m-as putea controla daca l-as intalni pe Alex Visinescu, si chiar pe  Ilic..
Asa ca sigur nu m-as baga in perioada instaurarii comunismului, desi clar poate aduce multe faima, congrese, cariera, ..
Chiar, am admirat-o pe dna LHL pt ca putea sa stea in fata  tortionarilor, sa il intrebe si sa nu ..
Chiar, nu stiu legea, cat mai e secret? 25 de ani?

#27
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Boris Holban
Olga Bancic
Comunistii romani cu adevarat internationalisti
https://ro.m.wikiped...ki/Boris_Holban
https://ro.m.wikiped...cic?wprov=sfla1

Edited by Kokoshmare, 21 May 2017 - 08:46.


#28
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013
Mda.Suedezi si romanii astia internationalisti :)

#29
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
Au fost romani pe dracu. Tin minte ca pe vremea lui ceasca, parca prin clasa a7-a sau a-8-a a trebuit sa invatam la istorie pe de rost numele participantilor (varfurile) la primul congres comunist roman. Numai everi, unguri, rusi si bulgari. Atunci mi-am pus si eu intrebarea ce era in neregula cu congresul ala, ca nu puteam retine un nume.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate