Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Network Storage WD My Cloud

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Salut,

As dori sa stiu daca merita cumparat acest network storage.
Ma intereseaza in special pentru filesharing pe tv, sistemul audio, telefon.
Momentan am plantat in tv un HDD WD de 1 TB care e deja plin si cautam o solutie "mai incapatoare".
Ma incanta ideea ca pe langa faptul ca pot reda de pe el filme pe tv, mai pot asculta si muzica pe sistemul audio.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Practic ala e un mic NAS - exista sub-arie speciala pe Networking - daca vrei il mut acolo ptr sfaturi mai specializate.
Problema cu NAS-urile - in special cele ieftine si cu un singur HDD - procesor mai slab, memorie mai putina - ca sunt utilizabile in parametrii normali doar daca nu sunt mai multe dispozitive coenctate la ele si care sa il utilizeze in acelasi timp. Daca faci transfer intre el si PC, e bine in acelasi timp sa nu faci transfer si cu alt device. Scade drastic viteza.

Deci daca te gandesti ca te uiti la filme pe TV in timp ce altcineva asculta muzica in alta parte, si poate mai intii si de pe PC sa copiezi ceva, o sa ai sacadari pe TV de nu se poate.

#3
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006

View Posteiffel, on 10 mai 2017 - 10:29, said:

Practic ala e un mic NAS - exista sub-arie speciala pe Networking - daca vrei il mut acolo ptr sfaturi mai specializate.
Problema cu NAS-urile - in special cele ieftine si cu un singur HDD - procesor mai slab, memorie mai putina - ca sunt utilizabile in parametrii normali doar daca nu sunt mai multe dispozitive coenctate la ele si care sa il utilizeze in acelasi timp. Daca faci transfer intre el si PC, e bine in acelasi timp sa nu faci transfer si cu alt device. Scade drastic viteza.

Deci daca te gandesti ca te uiti la filme pe TV in timp ce altcineva asculta muzica in alta parte, si poate mai intii si de pe PC sa copiezi ceva, o sa ai sacadari pe TV de nu se poate.
Merci de raspuns.
Se poate muta in aria potrivita.

#4
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Stiu ca e doar o chestie entry level, dar va intreb in ideea in care eu cautam un hdd extern (care e doar un pic mai ieftin) si a faptului ca nu ma pricep mai deloc pe partea de NAS.
Nu vreau sa cheltui prea mult daca nu stiu exact cu ce se mananca si ceea ce imi doresc.

#5
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Ok. M-ati lamurit.
Poate imi spuneti ce sa aleg intre WD-ul asta si acest Seagate.
Din comentariile de pe emag seagate-ul ar fi mai ok.
Eu am avut pana acum doar WD si am fost foarte multumit de ele.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mda... Speram ca pe aria asta sa intre mai multi cunoscatori, nu nimeni.
O sa rog sa fie mutat inapoi pe Sfaturi de Achizitie.

Personal as lua Seagate-ul - in aceiasi bani ai 4 Tb, plus icna o mufa de USB, chiar daca doar 2 .0.

#7
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
La prima vedere asa e.
Dupa ce am studiat putin am aflat ca wd e de vreo 3 ori mai rapid si ca un nas mai lent decat acest seagate nu gasesti.
Mai jos e un link in care puteti vedea o comparatie de viteza intre cele doua.
https://www.smallnet...eviewed?start=2
Totusi eu l-as folosi sa stochez filme (cu preponderenta animatie pentru fiica mea) si muzica pt mine, deci nu as sta toata ziua sa scriu pe el. Un dezavantaj ar fi ca nu stiu cat imi va lua sa pun pe el cei 2 tb pe care ii am de stocat.
Ma intreb daca are asa viteze mici de scriere si citire oare nu imi va sacada, in special la filme bluray cu bitrate mari?
Un plus pt seagate ar mai fi existenta unei game mai variate de aplicatii.
Cu toate acestea tot nu stiu ce sa iau din cele doua. Poate ma ajuta cineva care intelege mai bine decat mine aceste caracteristici.

Edited by cr1st1an, 11 May 2017 - 18:53.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Din pacate ca sa poti sa stii care e mai rapid trebuei sa stii ce procesor si ce frecventa are NAS-ul precum si cantitatea de memorie RAM.
Nu le-am gasit in specificatiile lor.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Daca iti faci griji pentru acces simultan atunci cel mai bine este sa faci un efort sa iti iei un NAS cu 2 sloturi si sa pui 2 HDD-uri RED in RAID1. Asta va asigura o citire random mai rapida (ceea ce de fapt trebuie sa asigure un NAS). Cat timp are network GB si perifericele la fel nu ai de ce sa iti faci griji.

Nu stiu cum este cu WD-ul ala de 3TB in actiune dar ce pot sa iti spun este ca batranul meu NAS pentru home-use (un Zyxel NSA 325 v2) conectat pe retea GB duce simultan (cel mai incarcat moment cu care l-am testat efectiv) citire/scriere de pe un laptop si un desktop plus vizualizare simultana de filme HD pe 2 kodi-uri (care rulau pe raspberry pi) si in acelasi timp era utilizat si de serverul FTP (deci 5 clienti care cereau acces la disk simultan).
Asta a fost un test sintetic ca sa zic asa prin cae am testat o utilizare maxima posibila in conditiile de acasa .... a trecut testul cu brio. Banuiesc ca orice nas decent poate face asta asadar, daca o iei pe calea NAS-ului de acasa, ia un NAS dedicat.

Daca ai limitari stricte de buget poti lua un NAS si un singur HDD urmand sa ii aduci un "frate geaman" intr-un viitor. Nu stiu alte NAS-uri cum fac dar zyxelul asta suporta ilocuire de disk din sistemul RAID cu reconstruire de imagine deci practic poti schimba un disk oricand.

Edited by ro_explorer, 12 May 2017 - 09:51.


#10
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Am luat seagate-ul.
Toata treaba a plecat de la faptul ca ramasesem fara spatiu pe hdd-ul de 1 tb pe care il aveam infipt in tv.
Cautam unul mai mare si am dat peste aceste mini NAS-uri si mi-am zis ca daca tot e sa iau un HDD mai mare mai bine sa iau asa ceva.
Mu imi doream acces simultan, ma multumeam sa pot rula de pe el filme.
Problema e ca acum ma confrunt cu o problema mai ciudata cu acest seagate.
Pot vedea filme de pe el pe laptop, pe tableta fara probleme dar pe tv nu functioneaza cum trebuie, ruleaza filmul 2-3 secunde apoi se opreste sa incarce 2-3 secunde si tot asa.
La fel mi se intampla si pe telefon. Seagate-ul a fost accesat doar de catre un device separat, nu am accesat simultan.
Am avut probleme cand incercat sa rulez fisiere bluray cu bitrate mare, 35-36 mb/s.
In schimb, cele cu bitrate mai mic, 15 mb/s, au mers bine.
Vreau sa mai incerc sa conectez un hdd direct la mufa USB a routerului.
Daca o sa mearga atunci concluzia o sa fie ca nu e problema cu tv-ul.
Oricum, probabil o sa returnez Seagate-ul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate