Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Miros insuportabil bucatarie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#1
cipy_ro

cipy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.04.2005
Buna ziua! De curand m-am mutat intr-un bloc de 4 etaje cu o mansarda facuta de locatarul de la et. 4.Eu stau la 3. De cateva zile am simtit un miros ciudat in bucatarie. Am schimbat instalatia de scurgere de la chiuveta din bucatarie in coloana principala, avand grija sa am si acel sifon in forma de U. Coloana principala se afla in baia mica care e pe partea cealalta a peretelui de la bucatarie, in baia mica. Precizez ca baia mica am gasit-o transformata in camara. Scurgerea de la wc e acoperita cu un dop de pvc. Ma gandesc ca poate mirosul trece prin perete pe langa teava descurgere de la bucatarie. E posibil sa izolez cu ceva coloana si sa anulez in felul acesta o cauza a mirosului? Daca vecinul a obturat aerisirea, cum imi dau seama? Iar daca e asa, e indicat sa ma intep cu o teava in coloana principala pe care sa o scot in balconul meu de la bucatarie pt a crea o noua aerisire? Ar ajuta? Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!

Edited by cipy_ro, 10 May 2017 - 09:32.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,451
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am avut tot asa un miros ciudat, dar de la recipientul din spatele frigiderului unde se aduna condensul. Acolo nu stiu ce bacterie a crescut, ca-mi venea sa-mi vars matzele. Si eu nu-s din ala sensibil. Verifica si frigiderul.

#3
cipy_ro

cipy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.04.2005
Nu e frigiderul sigur. Frigiderul e in hol. Mirosul  vine mai ale cand deschid masca la chiuveta. Parca ar veni din perete. Chiuveta (cu tot ce e sub ea pana la coloana principala de scurgere) a fost schimbata de curand.

Edited by cipy_ro, 10 May 2017 - 09:31.


#4
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Nu am mai intalnit o situatie ca asta... In baia mica, teava de la WC mai are sistemul in U?

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
coloanele (tevile) de scurgere au aerisire pe bloc?

#6
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 arg, on 10 mai 2017 - 09:31, said:

coloanele (tevile) de scurgere au aerisire pe bloc?
asta daca nu le-a taiat vecinu' de sus...

Edited by Erwin_Rommel, 10 May 2017 - 09:36.


#7
cipy_ro

cipy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.04.2005
Wc in baia mica nu mai e deloc. In gura de scurgere pe coloana e pus un dop de pvc.

Asta nu stiu. Cum pot sa-mi dau seama? Vecinul de la 4 care are si mansarda nu mai sta in apartament. E pe undeva la tara.


 arg, on 10 mai 2017 - 09:31, said:

coloanele (tevile) de scurgere au aerisire pe bloc?


#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
ai aerisire pe bloc ?

#9
cipy_ro

cipy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.04.2005
Daca el le-a taiat, eu ce optiuni am?

 Erwin_Rommel, on 10 mai 2017 - 09:36, said:


asta daca nu le-a taiat vecinu' de sus...


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Nu mai ai aerisire pe coloana, pt ca... mansarda.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
in teava de scurgere se aduna gaze, si trebuiesc elebetate peste bloc/casa, din teva de la wc care e ~Ø110mm se continua o teava Ø50 sau Ø30 pana peste acoperis.....

 Adm, on 10 mai 2017 - 09:41, said:

Nu mai ai aerisire pe coloana, pt ca... mansarda.
nu este obligatoriu, se putea face, daca nu exista se va face.

Edited by arg, 10 May 2017 - 09:42.


#12
cipy_ro

cipy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.04.2005
Asta nu stiu. Cel de la care am cumparat si pe care l-am sunat zice ca nu e problema cu aerisirea. Eu pot verifica asta de la mine din casa?

 petre69, on 10 mai 2017 - 09:39, said:

ai aerisire pe bloc ?

O pot scoate in lateral la nivelul etajului meu? Ma gandesc sa travrsez cu teava o debara si sa o scot afara prin balcon.

 arg, on 10 mai 2017 - 09:42, said:

in teava de scurgere se aduna gaze, si trebuiesc elebetate peste bloc/casa, din teva de la wc care e ~Ø110mm se continua o teava Ø50 sau Ø30 pana peste acoperis.....


nu este obligatoriu, se putea face, daca nu exista se va face.

Edited by cipy_ro, 10 May 2017 - 09:45.


#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,909
  • Înscris: 03.12.2005
Din ce zici, 90% nu ai garda in sifon la chiuveta dintr-un motiv sau altul. Fie ca ai pus un diametru mai mic si e aspirat cand se foloseste coloana, fie ca ce ai montat nu e corespunzator (racord flexibil?).
Daca vrei sa verifici, demufeaza chiuveta din coloana si pune un dop temporar. Nu ajunge sa pui un dop la chiuveta pentru ca urca mirosul prin preaplin.

#14
cipy_ro

cipy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.04.2005
Garda exista. Sub chiuveta am un racord flexibil in forma de U care sta mereu cu apa. Inainte de scurgerea in coloana mai am o sifonare realizata din tevi si coturi de 87 grade de 50 diametru. Nu se vede, dar presupun ca si acolo se formeaza un dop de apa. Apa din racordul din bucatarie nu este aspirata niciodata. Am urmarit asta in mod special. Totusi, vine acel miros.

 sebulbus, on 10 mai 2017 - 09:53, said:

Din ce zici, 90% nu ai garda in sifon la chiuveta dintr-un motiv sau altul. Fie ca ai pus un diametru mai mic si e aspirat cand se foloseste coloana, fie ca ce ai montat nu e corespunzator (racord flexibil?).
Daca vrei sa verifici, demufeaza chiuveta din coloana si pune un dop temporar. Nu ajunge sa pui un dop la chiuveta pentru ca urca mirosul prin preaplin.

Edited by cipy_ro, 10 May 2017 - 10:04.


#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,909
  • Înscris: 03.12.2005
Ok, ar trebui sa fie suficient, urmatorul suspect. Ai o coloana de ventilatie in coltul bucatariei? incearca sa adulmeci acolo. Daca intre ghena de instalatii si teava ai o gaura, acelasi lucru si acolo.

Incearca si sa afli daca acea coloana de ventilatie de care vorbeam anterior si ventilatiile tevilor sunt scoase prin sarpanta deasupra invelitorii sau le-au magarit sub ea cumva.

#16
cipy_ro

cipy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.04.2005
Este o coloana de aerisire in debara. Merge paralel cu coloana de la baia mica. Am sa bag un ziar arzand in coloana sa vad daca  fumul da in aerisirea de la debara. Poate a deviat aerisirea coloanei in aerisirea de la debara. Atunci voi inchide gura de aerisire de la debara si poate asa rezolv problema. Dar deocamdata ramane o simpla ipoteza.

 sebulbus, on 10 mai 2017 - 10:15, said:

Ok, ar trebui sa fie suficient, urmatorul suspect. Ai o coloana de ventilatie in coltul bucatariei? incearca sa adulmeci acolo. Daca intre ghena de instalatii si teava ai o gaura, acelasi lucru si acolo.

Incearca si sa afli daca acea coloana de ventilatie de care vorbeam anterior si ventilatiile tevilor sunt scoase prin sarpanta deasupra invelitorii sau le-au magarit sub ea cumva.

Edited by cipy_ro, 10 May 2017 - 10:25.


#17
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017

 cipy_ro, on 10 mai 2017 - 10:24, said:

Am sa bag un ziar arzand in coloana
Poate te vad la stirile de la ora 5.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Attached File  attachment.jpg   29.76K   60 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate