Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Locuinta acordata de stat pentru o persoana cu handicap grav

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ravanai

Ravanai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2017
Se poate ca statul sa-ti ofere o locuinta sociala pe baza drepturilor pe care le beneficiezi din moment ce esti o persoana cu handicap grav ?
Nu ma intereseaza daca va trebui sa fie platita chiria sau nu, ma intereseaza daca se poate obtine un acoperis deasupra capului din beneficiile drepturilor de persoana cu handicap grav.

Din ce am cautat pe Google am aflat mai putin sau mai mult ca se poate, dar vreau parerea cuiva care are experienta in domeniul asta.

Multumesc.

#2
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Statul nu ...poate primaria sa ofere o locuinta sociala......desi nu cred ca exista vreo lege in privinta asta pentru ca e aberant....statul poate asigura un loc intr-un camin daca mai exista asa ceva....dar locuinta......sa fim seriosi........deja se fac discriminari cu programul "prima casa"....

#3
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
SECŢIUNEA a 3-a din Legea 448
    Locuinţă
    ART. 20
    (1) În vederea asigurării accesului persoanelor cu handicap la obţinerea unei locuinţe, autorităţile publice au obligaţia să ia măsuri pentru introducerea unui criteriu de prioritate pentru închirierea, la nivelurile inferioare, a locuinţelor care aparţin domeniului public al statului ori unităţilor administrativ-teritoriale ale acestuia.
    (2) Persoanele cu handicap grav beneficiază de următoarele drepturi:
    a) acordarea unei camere de locuit, suplimentar faţă de normele minimale de locuit prevăzute de lege, pe baza contractelor de închiriere pentru locuinţele care aparţin domeniului public sau privat al statului ori al unităţilor administrativ-teritoriale ale acestuia;
#M7
    B) scutirea de la plata chiriei pentru suprafeţele locative cu destinaţie de locuinţe deţinute de stat sau de unităţile administrativ-teritoriale ale acestuia şi care sunt în folosinţa acestor persoane.
#B
    (3) Beneficiază de prevederile alin. (2) şi familia sau reprezentantul legal pe perioada în care are în îngrijire un copil ori un adult cu handicap grav.
    (4) Beneficiază de prevederile alin. (2) lit. B) şi adultul cu handicap accentuat.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Din pacate pentru tine ravanai,legea prevede doar atat (cum a specificat paznicmare) :autorităţile publice au obligaţia să ia măsuri pentru introducerea unui criteriu de prioritate.Atat.
Dar statul nu-ti va oferi niciodata o locuinta,chiar daca ai avantajul acelui criteriu.

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
De ce nu citesti tot? De punctul 2 b ce parere ai?

#6
Ravanai

Ravanai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2017

 Clovis, on 10 mai 2017 - 06:45, said:

Statul nu ...poate primaria sa ofere o locuinta sociala......desi nu cred ca exista vreo lege in privinta asta pentru ca e aberant....statul poate asigura un loc intr-un camin daca mai exista asa ceva....dar locuinta......sa fim seriosi........deja se fac discriminari cu programul "prima casa"....
Prima Casa si asta sunt 2 lucruri diferite, nu e ca si cum ai cere bani. .

 paznicmare, on 10 mai 2017 - 07:01, said:

SECŢIUNEA a 3-a din Legea 448
Locuinţă
ART. 20
(1) În vederea asigurării accesului persoanelor cu handicap la obţinerea unei locuinţe, autorităţile publice au obligaţia să ia măsuri pentru introducerea unui criteriu de prioritate pentru închirierea, la nivelurile inferioare, a locuinţelor care aparţin domeniului public al statului ori unităţilor administrativ-teritoriale ale acestuia.
(2) Persoanele cu handicap grav beneficiază de următoarele drepturi:
a) acordarea unei camere de locuit, suplimentar faţă de normele minimale de locuit prevăzute de lege, pe baza contractelor de închiriere pentru locuinţele care aparţin domeniului public sau privat al statului ori al unităţilor administrativ-teritoriale ale acestuia;
#M7
Posted Image scutirea de la plata chiriei pentru suprafeţele locative cu destinaţie de locuinţe deţinute de stat sau de unităţile administrativ-teritoriale ale acestuia şi care sunt în folosinţa acestor persoane.
#B
(3) Beneficiază de prevederile alin. (2) şi familia sau reprezentantul legal pe perioada în care are în îngrijire un copil ori un adult cu handicap grav.
(4) Beneficiază de prevederile alin. (2) lit. Posted Image şi adultul cu handicap accentuat.
Am citit si eu legile care le are un om cu handicap dar ma interesa experienta altora sau din auzite, mersi totusi. Posted Image  

 adisz, on 10 mai 2017 - 09:09, said:

Din pacate pentru tine ravanai,legea prevede doar atat (cum a specificat paznicmare) :autorităţile publice au obligaţia să ia măsuri pentru introducerea unui criteriu de prioritate.Atat.
Dar statul nu-ti va oferi niciodata o locuinta,chiar daca ai avantajul acelui criteriu.
Daca se poate merita incercat, daca nu, ei bine... Posted Image .

 Alice, on 10 mai 2017 - 09:58, said:

De ce nu citesti tot? De punctul 2 b ce parere ai?
Un doamne-ajuta. Posted Image

Multumesc pentru raspunsuri.

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Ravanai, on 10 mai 2017 - 13:27, said:

Prima Casa si asta sunt 2 lucruri diferite, nu e ca si cum ai cere bani. .


Stiu ca sunt 2 lucruri diferite dar conform constitutiei in vigoare toti cetatenii sunt egali in fata legii si au aceleasi drepturi....ori cei care beneficiaza de programul "prima casa" au mai multe drepturi decat ceilalti.....Inteleg ca cei cu probleme trebuie ajutati , si e si normal si uman sa faci acest lucru, dar in limita posibilitatilor. De aia am zis ca statul nu te poate ajuta ci doar autoritatile locale......

Edited by Clovis, 10 May 2017 - 23:50.


#8
Ravanai

Ravanai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.05.2017

 Clovis, on 10 mai 2017 - 23:49, said:

Stiu ca sunt 2 lucruri diferite dar conform constitutiei in vigoare toti cetatenii sunt egali in fata legii si au aceleasi drepturi....ori cei care beneficiaza de programul "prima casa" au mai multe drepturi decat ceilalti.....Inteleg ca cei cu probleme trebuie ajutati , si e si normal si uman sa faci acest lucru, dar in limita posibilitatilor. De aia am zis ca statul nu te poate ajuta ci doar autoritatile locale......

Daca e asa atunci e foarte trist. O sa ma interesez si sa speram ca nu ajung pe strazi. Damn, fuck me sideways.

Multumesc pentru raspunsuri :D.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Alice, on 10 mai 2017 - 09:58, said:

De ce nu citesti tot? De punctul 2 b ce parere ai?

Stimata/stimate Alice am citit tot,chiar foarte bine.Dar tu ai citit si mai ales ai inteles ce ai citit?
Acolo scrie asa:

(2) Persoanele cu handicap grav beneficiază de următoarele drepturi:
a) acordarea unei camere de locuit, suplimentar faţă de normele minimale de locuit prevăzute de lege, pe baza contractelor de închiriere pentru locuinţele care aparţin domeniului public sau privat al statului ori al unităţilor administrativ-teritoriale ale acestuia;


Am subliniat ce-i important.Asemenea locuinte nu mai exista,sau mai bine-zis,nu exista.
Din pacate cunosc problema prea bine si am toata compasiunea pentru Ravanai.
Stiu ce inseamna sa umbli de la o autoritate la alta si sa nu ai parte decat de usi semiinchise si urechi surde.
N-am comentat degeaba,sa stii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate