Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfat achizitie masina SH,buget 6000-8000 euro!

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostPollux, on 09 mai 2017 - 18:51, said:

pentru drumurile din romania  iti trebuie garda cat mai inalta, tractiune integrala.

Cu ce ajută tracţiunea integrală în cazul drumurilor proaste? Mie-mi vine în cap un contra-argument: gropile vor fi luate cu două punţi motrice, nu doar cu una.
"Bucurii" în sevice, fără număr...

#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007
M-au asasinat reclamele online de la stiri . Am bagat la cap ca se gasesc opeluri incepand cu 7xxx euro , noi! Astra incepe de la 10 mii si ceva.
Cu 6000-8000 de euro gasesti de toate, mai putin SUV   in stare buna.
Vechimea maxima care ar fi?

O octavia la 7-8mii cred ca e cat se poate de ok.

#21
danimanda

danimanda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.05.2017

View Posttfmercedez, on 09 mai 2017 - 23:02, said:

M-au asasinat reclamele online de la stiri . Am bagat la cap ca se gasesc opeluri incepand cu 7xxx euro , noi! Astra incepe de la 10 mii si ceva.
Cu 6000-8000 de euro gasesti de toate, mai putin SUV   in stare buna.
Vechimea maxima care ar fi?

O octavia la 7-8mii cred ca e cat se poate de ok.
Vechimea maxima ar fii 7-8 ani .

View PostYoda, on 09 mai 2017 - 22:11, said:



Cu ce ajută tracţiunea integrală ĂŽn cazul drumurilor proaste? Mie-mi vine ĂŽn cap un contra-argument: gropile vor fi luate cu două punţi motrice, nu doar cu una.
"Bucurii" ĂŽn sevice, fără număr...
Nu vreau 4x4

#22
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
La un rulaj de 60% urban as recomanda o masina break din clasa compacta cu motor pe benzina, pentru ca imbina cel mai bine mobilitatea in oras dar si cu iesiri in concediu sau weekend. As incadra aici Golf break, Astra Break, Octavia break, Focus break, Megane break, Kia Ceed break, fiind si masini suficient de confortabile. Daca folosesti masina mai mult in oras nu cred ca rulezi mai mult de 12.000 km pe an si la acest rulaj tot benzina as recomanda. La o masina din clasa medie/premium costurile de intretinere/service sunt mai mari pana si consumul masinii este mai mare. Daca iti doresti o masina care sa-ti confere un anumit statut social, atunci trebuie acceptate si costurile aferente, dar eu cred ca o masina compacta bine intretinuta, bine insonorizata, confortabila la drum (sa nu va zdruncine), ar fi rezonabila pentru nevoile tale.

#23
danimanda

danimanda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.05.2017

View Postcodesmm, on 10 mai 2017 - 05:53, said:

La un rulaj de 60% urban as recomanda o masina break din clasa compacta cu motor pe benzina, pentru ca imbina cel mai bine mobilitatea in oras dar si cu iesiri in concediu sau weekend. As incadra aici Golf break, Astra Break, Octavia break, Focus break, Megane break, Kia Ceed break, fiind si masini suficient de confortabile. Daca folosesti masina mai mult in oras nu cred ca rulezi mai mult de 12.000 km pe an si la acest rulaj tot benzina as recomanda. La o masina din clasa medie/premium costurile de intretinere/service sunt mai mari pana si consumul masinii este mai mare. Daca iti doresti o masina care sa-ti confere un anumit statut social, atunci trebuie acceptate si costurile aferente, dar eu cred ca o masina compacta bine intretinuta, bine insonorizata, confortabila la drum (sa nu va zdruncine), ar fi rezonabila pentru nevoile tale.
Multumesc pt sfat.

#24
danimanda

danimanda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.05.2017
Mie imi pare cam ieftina skoda asta insa asa ceva mi-ar trebuii si ma refer la spatiul masini ,caii putere (peste 110)si la comfort (dotari: xenon,clima automata ,FARA PIELE si incalzire in scaune)
https://www.autoscou...intiu-308631817

Edited by danimanda, 10 May 2017 - 06:29.


#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdanimanda, on 10 mai 2017 - 06:14, said:

Mie imi pare cam ieftina skoda asta insa asa ceva mi-ar trebuii si ma refer la spatiul masini ,caii putere (peste 110)si la comfort (dotari: xenon,clima automata ,FARA PIELE si incalzire in scaune)
https://www.autoscou...intiu-308631817
Pai si ce mai astepti?  Go for it!

Cam ieftina zici?  Are 7 ani vechime!

#26
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016

View Postdanimanda, on 09 mai 2017 - 21:29, said:

Vreau o masina mai mare si break daca se poate pt ca am un bebe si am nevoie si de putin spatiu...

Am fost fix in situatia ta si a trebuit sa caut acelasi lucru..bugetul il aveam de 7500 euro maxim . Dupa cautari si zeci de vizionari si testere si probe de condus mi-am dat seama ca 90% din anunturi sunt puse de samsari. Booon!  Am tot cautat pana mi-am cumparat ceva ce era oarecum in coada listei de optiuni : Skoda Octavia 2, 1.6 mpi. Unii spun ca e puturoasa, consuma mult, nu trage, etc etc. Eu spun ca trage ok, consuma nesperat de decent ( depinde ce asteptari ai si ce inseamna decent pentru fiecare...mie 6-8% mi se pare absolut decent si uman), nu e puturoasa deloc ( nu toti suntem sinucigasi si cretini pe drumuri, sa depasim din scurt, sa-i dam cu 100 in limite de 50, cu 130 in limite de 90 si cat poate masina in limite de 130 ) si nu toti ne-am nascut in masini cu minim 150 cp; cel mai important, ai spatiu in ea si in portbagaj . Carut, bagaje, tricicleta, loc berechet pe bancheta din spate, spatii de depozitare ok. Cum m-am hotarat : gasit masina, verificat actele, verificat hologramele tuv pe acte, verificat in baza de date intrari in service, verificat pe tester, verificat pe elevator, verificat fiecare panou de caroserie cu testerul de vopsea ( o chestie cu ultrasunete care masoara grosimea stratului de vopsea - se vad eventuale revopsiri, chituiri..etc), verificat amortizoare pe stand, verificat uzura interior. Cum m-am hotarat definitiv: 10 airbaguri, portbagaj imens cu acces foarte facil, un singur proprietar de noua, decent dotata ( clima dual-zone, scaune incalzite, reglaje electrice la oglinzi- chestii care fac viata mai usoara la volan)

Edited by Darkage_, 10 May 2017 - 11:28.


#27
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
din ce an si cati km?

#28
danimanda

danimanda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.05.2017

View Postpahai, on 11 mai 2017 - 09:50, said:

din ce an si cati km?
Din 2009 in sus si km max. 200000.

#29
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Eu consider că oferta actuală de la Dacia este imbatabilă în banii ăștia.

#30
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
O maşină de familist, fiabilă şi ieftină? Recomand ceea ce cunosc foarte bine ca model, sunt la al doilea C-Max, cumulat am vreo opt ani făcuţi cu ele.
Dacă aş fi în locul tău, aş lua ceva de genul ăsta: https://www.autovit....html#9f23aa85c5

Edited by Yoda, 11 May 2017 - 14:28.


#31
danimanda

danimanda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.05.2017
Merita un VW Passat din 2011 9500 euro cu 150000 km reali si cu serice-ul la zi la reprezentata ?

#32
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu zic ca da. Desi nu cred ca care 150000, in 6 ani si e 9500 de euro. Un coleg de serviciu si-a luat anul trecut un Passat de la Weltauto, 8 ani (9 acum), 200000 de km, 11000 de euro. Masina cumparata de noua din Ro si tot ce inseamna service s-a facut in reprezentanta. Masina era f ok.
Unde ai gasit Passatul ala?
9500 as da pe un Focus Ecoboost 125 CP si rulat sub 100000 de km. Sau Astra 1.4 140 CP.

Edited by LauCalin, 21 May 2017 - 10:22.


#33
danimanda

danimanda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.05.2017

View PostLauCalin, on 21 mai 2017 - 10:20, said:

Eu zic ca da. Desi nu cred ca care 150000, in 6 ani si e 9500 de euro. Un coleg de serviciu si-a luat anul trecut un Passat de la Weltauto, 8 ani (9 acum), 200000 de km, 11000 de euro. Masina cumparata de noua din Ro si tot ce inseamna service s-a facut in reprezentanta. Masina era f ok.
Unde ai gasit Passatul ala?
9500 as da pe un Focus Ecoboost 125 CP si rulat sub 100000 de km. Sau Astra 1.4 140 CP.
Masina este verificata si are km reali deoarece este luata pe leasing si are full casco.Este servisata in reprezentanta si este a unei rude deci este ok masina.Eu am intrebat daca merita 9500

#34
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Ce dotari? Ce motorizare?

#35
danimanda

danimanda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.05.2017

View PostMr. Incredible, on 21 mai 2017 - 11:56, said:

Ce dotari? Ce motorizare?
2.0 tdi 140 cp.bluemotion, Navigatie,comenzi pe volan,etc

#36
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Este bun pretul, daca masina este ok atunci ai rezolvat problema.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate