Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Germania

* * * * - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13857 replies to this topic

#12511
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 Pengoon, on 03 februarie 2023 - 16:45, said:


libertatea de a incheia contracte cu cine vor. din nou, treaba lor. duci banii la altu, care se bucura.
Poate data viitoare ar trebui sa lase acasa treningul si aerele de Geolgau de Dambovita. Probabil nici fata nu-l ajuta si atunci au zis cei de la firma de inchirieri ca nu risca sa-i dea masina aproape noua pe mana.
Daca le punea pe masa un card de credit cu o descoperire care sa poata acoperi eventualele pagube, probabil ca altfel statea situatia. Pana la el n-am auzit sa fii refuzat pe motiv ca nu esti neamt, nici nu cred ca se risca cineva de la o firma de inchirieri sa faca astfel de afirmatii, pt ca au toate sansele  sa se trezeasca instant cu un proces pe cap.

#12512
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 oaspetele, on 05 februarie 2023 - 08:30, said:

E o intrebare retorica, nu??


Nu e, mie nu mi se pare nimic rece in a iti vedea de treaba ta si a nu te interesa ce face altul. Din contra, un vecin care se baga in ce fac eu mi se pare agasant, stresant.

#12513
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Lowrider, on 05 februarie 2023 - 20:04, said:

Poate data viitoare ar trebui sa lase acasa treningul si aerele de Geolgau de Dambovita. Probabil nici fata nu-l ajuta si atunci au zis cei de la firma de inchirieri ca nu risca sa-i dea masina aproape noua pe mana.
Daca le punea pe masa un card de credit cu o descoperire care sa poata acoperi eventualele pagube, probabil ca altfel statea situatia. Pana la el n-am auzit sa fii refuzat pe motiv ca nu esti neamt, nici nu cred ca se risca cineva de la o firma de inchirieri sa faca astfel de afirmatii, pt ca au toate sansele  sa se trezeasca instant cu un proces pe cap.

Poate i-o fi cerut un Anmeldung sau nu o fi inteles ce spune ala de la firma de inchirieri. Nici la sat plin de germani nu te refuza cu asa ceva, dapoi in ditamai capitala plina de tot felul de oameni din diferite tari.

#12514
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Guvernul german ia în calcul reintroducerea serviciului militar obligatoriu.
https://www.digi24.r...gatoriu-2236269

#12515
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu va reusi.Punct.

#12516
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,662
  • Înscris: 21.06.2016

 Bucifon, on 05 februarie 2023 - 11:40, said:

Ieri bate din senin prietena lui la ușă daca am să-i dau 3 oua

Si aveai numai doua! Posted Image

Ups, vad ca glumele deja s-au facut. Asa rid eu, cu intirziere.

Edited by vrajitoruldinoz, 07 February 2023 - 03:54.


#12517
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

INTERVIU. Cine are pensii speciale în Germania. Cât câștigă profesorii, judecătorii, piloții, ofițerii. ”Aici, nimeni au are pensie mai mare decât salariul”.
https://lumealibera....decat-salariul/

Edited by max_01, 07 February 2023 - 10:06.


#12518
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Decat neste prosti… sa vina in Ro sa vada cum se face invarteala cu pensiile speciale.

#12519
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Engleza, ca a doua limba oficiala în Germania?
Klaus Olbricht, vicepreședintele Camerei Germane de Industrie și Comerț, a sugerat recent introducerea limbii engleze ca a doua limbă oficială în lupta împotriva penuriei de muncitori calificați din Germania. O privire asupra practicii arată că engleza este deja o realitate vie, cel puțin în scena start-up-urilor și parțial în companiile mijlocii germane.
https://www.merkur.d...r-92074864.html

Edited by max_01, 09 February 2023 - 22:11.


#12520
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003

 giuliani, on 05 februarie 2023 - 22:01, said:



Nu e, mie nu mi se pare nimic rece in a iti vedea de treaba ta si a nu te interesa ce face altul. Din contra, un vecin care se baga in ce fac eu mi se pare agasant, stresant.
Evident ca si eu sunt de aceeasi parere, asta sugeram si eu

#12521
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

În caz de război doar 10% dintre cetatenii germani ar fi pregătiți să ia armele; 24% ar fugi din țară.

Potrivit unui sondaj reprezentativ YouGov , unul din trei (33%) ar încerca să-și continue viața obișnuită cât mai bine posibil. Aproape fiecare al patrulea cetățean  german (24%) ar părăsi țara cât mai repede posibil în caz de război, proporția fiind mai mare în rândul generației mai tinere. Practic nu există diferențe între Est și Vest.

https://m.bild.de/po...www.google.com/

#12522
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

Alegeri repetate la Berlin: Uniunea Creștin Democrată (CDU), condusă de Kai Wegner, pentru prima oară în frunte în capitala Germaniei după mai bine de 20 de ani.
Numărătoarea parțială a voturilor plasează CDU în frunte cu 27,8% (+9,8% față de scrutinul din 2021).
Numărătoarea parțială a voturilor plasează CDU în frunte cu 28% (+10% față de scrutinul din 2021), Partidul Social Democrat (SPD) are 18,5% (-2,9%), la fel ca și Verzii (-0,4%), apoi este Stânga (Linke) cu 12,3% (-1,8%) și Alternativa pentru Germania (AfD, dreapta naționalistă) cu 9,1% (+1,1%). Partidul Liber Democrat (FDP) nu a reușit să treacă pragul electoral de 5%, obținând 4,7% (-2,4%).
Participarea la vot este estimată între 63 și 65%, mult sub 75% în 2021. Scrutinul repetat a fost organizat în urma unei decizii a Curții Constituționale a landului Berlin care a constatat nereguli grave la scrutinul din 26 septembrie 2021, când multe secții de votare nu au primit buletine de vot și s-au format cozi lungi. Au avut loc alegeri repetate și pentru consiliile locale.

https://www.g4media....-20-de-ani.html

#12523
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,886
  • Înscris: 25.12.2016
Cu stirile de la nemti nu te plictisesti niciodata.


Șeful unei companii de balet a mânjit-o pe față cu fecale de câine pe o jurnalistă care i-a criticat spectacolul

Şeful unei companii germane de balet a fost suspendat din funcţie și este anchetat de poliție după ce ar fi mânjit fața unui critic cu excrementele câinelui său, pentru că i-a descris una dintre producții drept „plictisitoare” și „dezarticulată”. El a atacat-o verbal pe Wiebke Hüster, înainte de a scoate din buzunar o pungă cu fecale de câine și de a o freca pe faţă cu conținutul. Hüster a povestit mai târziu incidentul, spunând că Goecke „a scos brusc punga din buzunar. Cu partea deschisă, mi-a frecat excrementele de câine de față. Când am simțit ce făcuse, am țipat.”
https://spotmedia.ro...cat-spectacolul

#12524
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Ford va desființa mii de locuri de muncă în Germania. Decizia vine la numai patru ani după implementarea unui program sever de restructurare.
Până la sfârșitul anului 2025, 2300 de locuri de muncă vor fi desființate în Köln și Aachen din motive de costuri, a anunțat marți compania. Ford are în prezent aproximativ 14.000 de angajați în Köln și 200 într-un centru de cercetare din Aachen. Concedierile vor afecta în special departamentul de proiectare, unde jumătate dintre cei aproximativ 3.500 de angajați vor fi dați afară. Compania Ford, a cărei cotație la bursă lasă de dorit, va face economie de personal și administrație.
Ford dorește să păstreze pe termen lung uzina din Köln, spre deosebire de Saarlouis, unde producția va înceta complet în 2025. La Köln, Ford investește miliarde de euro în adaptarea uzinei la mobilitatea electrică. Potrivit conducerii, prima mașină electrică Ford produsă în Europa va ieși de pe linia de asamblare din orașul german în acest an.

Analiștii anticipează că viitoarele modele electrice vor fi proiectate în principal în SUA.
Există pericolul ca producătorul american să dezvolte mașini care nu răspund cerințelor clienților europeni iar cota sa de piață, deja redusă, să scadă în continuare.
Ferdinand Dudenhöffer, de la Center for Automotive Research (CAR), afirmă că ”planul Ford de a adapta puțin vehiculele americane pentru comercializarea lor în Europa nu va funcționa”. Viitorul Ford în Europa este incert, spune el, iar acesta nu va fi probabil ultimul program de disponibilizări anunțat de companie.

#12525
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

 max_01, on 15 februarie 2023 - 10:19, said:

Până la sfârșitul anului 2025, 2300 de locuri de muncă vor fi desființate
Nu e nici o tragedie. Germania duce lipsa de forta de munca, asa ca respectivii nu vor avea probleme sa-si gaseasca locuri de munca. Sa te muti dintr-un oras in altul nu e greu in Germania. Ce mi-e mie necaz e ca vor veni in Bayern. Posted Image
Sa se investeasca mai mult in fosta DDR. Mergeti la Berlin cu totii.

#12526
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ba este o tragedie. Acesti oameni lucreaza de zeci de ani in industria constructoare de masini intr-o meserie pe care nu o gasesti in orice localitate.
Se duc in Bavaria la ce? Se intra extrem de greu la VW daramite la Mercedes sau la BMW. In rest unde sa munceasca, la Amazon?
Asa usor vorbesti ca este lipsa de forta de munca in Germania, dar practic sunt o groaza de oameni care traiesc in localitati mai mici neindustializate care nu isi gasesc
un loc de munca. Mai ales tineri, daramite cei peste 50+.

Edited by WestPoint, 15 February 2023 - 10:38.


#12527
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,662
  • Înscris: 21.06.2016
Pai de ce trăiesc acolo dacă nu e de munca? Și mai ales din ce?

#12528
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
In primul rand, trebuie spus ca nemtii nu sunt atat de flexibili ca si americanii in privinta mutarii in cazul gesirii unui loc de munca in alta localitate.
Sa nu mai vorbim de a-si parasi landul.
Oficial exista un necesar de circa 500k de angajati in diferite domenii, incepand de la infirmieri, lucratori in domeniul social, educatie, pana la meserii ca instalatori, electricieni,
chiar si in domeniul IT.

Referitor la intreberea ta, in localitatile mici sau rural, respectiv orase mai mici neindustrializate, lumea lucreaza la tot felul de firme si firmulete locale de familie, mai mari sau mici.
Dar acestea nu sunt suficente pentru toti. Deci se ia in considerare si o naveta pana la 100km cu masina sau trenul pana intr-un oras mai mare.
In rest in noiembrie 2022 erau oficial circa 2.5 mil. de someri. Spun oficial pentru ca numarul oficial al somerilor in Germania nu este transparent. Sunt sute de mii de someri
care participa la diferite cursuri sai traininguri de aplicare a unui CV care se intinde pe o perioada de mai multe saptamani. Acestia sunt scosi de la statistica somerilor.
Aceste cursuri se fac non stop, serie dupa serie, chiar si cu repetare. Mai sunt si alte tricuri pe care le foloseste statul pentru a masca numarul celor fara lucri.

La numarul somerilor, se mai adauga numarul celor care primesc ajutor social care actualmente in 2023 sunt  3.8 milioane.

Edited by WestPoint, 15 February 2023 - 11:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate