Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Germania

* * * * - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13857 replies to this topic

#11431
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008
Ontopic, va rog

#11432
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
VW a dat drumul fabricii de baterii pentru masini electrice in Salzgitter. Pana acum sunt 2 fabrici, cu aia a lui Tesla. Mai sunt alte tari europene care merg in directia asta?

#11433
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Samsung SDI expands battery plant in Hungary
https://news.metal.c...lant-in-hungary

In 2018 va fi inaugurata prima uzina care produce baterii pentru masini electrice

​Samsung SDI a demarat in Ungaria constructia unei fabrici de baterii pentru masini electrice, iar inaugurarea este planificata pentru a doua jumatate a anului 2018,
potrivit unui anunt al companiei asiatice. Si in Polonia au demarat deja lucrari la o uzina similara, realizata de LG Chem, rivalii celor de la Samsung SDI.
https://economie.hot...i-electrice.htm

#11434
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Da. Dar tot in cooperare cu germani.
https://spotmedia.ro...miliard-de-euro

"Compania germană VARTA, care ia în considerare deschiderea unei fabrici de baterii pentru mașini electrice în România, caută un teren de 100 de hectare lângă Arad."

#11435
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Bun, sa fie cat mai multe, sa scapam de dependenta de chinezi, americani si alti extraterestrii.

#11436
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Germania deja raţionalizează apa caldă, reduce iluminatul stradal şi închide piscinele
Rusia va închide principala conductă către Germania, Nord Stream 1, pentru 10 zile de întreţinere programată. Mulţi se tem că nu se va redeschide niciodată
Apel către populaţie din partea guvernantilor: „Trebuie să ne părăsim zona de confort”.
Războiul din Ucraina va duce la creşterea preţurilor la energie pentru consumatori cu 71% până la 200%, ceea ce înseamnă costuri anuale suplimentare cuprinse între 1.000 şi 2.700 de euro pentru o gospodărie formată dintr-o singură persoană şi până la 3.800 de euro pentru patru persoane, comparativ cu nivelurile din 2021.




Petrecere cu scandal în partidul lui Olaf Scholz: Cel puțin 9 femei au fost drogate cu ”drogul violului”. Cancelarul Germaniei a participat la serbare.
https://www.hotnews....pat-serbare.htm

,,Mari caractere" sunt  și unii politicieni germani.

Edited by dennis_2005, 09 July 2022 - 21:28.


#11437
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Vom vedea cum se vor descurca atatia pensionari cu pensii sub 1.500€, care au banii calculati pana la ultimul cent.
Cum am vazut dunazi, un reportaj din Hamburg, cu o pensionara care avea exact o suma de bani pe saptamana pentru alimente, care ii ajungeau.
La o luna dupa declansarea razboiului nu-i mai ajungea banii decat pentru 3-4 zile. Si in situatia asta sunt extrem de multi, care castiga 1.500 netto.
La o seara cu Lenz si Habeck, acu cateva zile, spunea Lenz ca factura de gaz poate ajunge pana 8x pretul din anul trecut.

https://youtu.be/WIcxpzQqRNI?t=176

Edited by WestPoint, 09 July 2022 - 23:20.


#11438
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Autoritățile locale din Germania au început să raționalizeze energia, să stingă iluminatul stradal și să închidă piscinele pentru a face față creșterii prețurilor la gaze, ca urmare a deciziei Rusiei de a reduce livrările de energie.

Țara a fost scufundată într-o criză energetică după ce luna trecută Kremlinul a decis reducerea drastică a livrărilor de gaze către Germania, lăsând firmele de utilități să se lupte pentru supraviețuire, potrivit Financial Times.

"Situația este mai mult decât dramatică", a declarat pentru FT Axel Gedaschko, șeful federației întreprinderilor germane de locuințe.  "Pacea socială a Germaniei este în mare pericol".

Ministrul Economiei, Robert Habeck, a activat luna trecută a doua etapă a planului de urgență al țării, dar a avertizat marți că situația ar putea continua să se deterioreze.

"Trebuie să fim pregătiți pentru ca situația să devină critică", a spus Habeck.

Cel mai mare proprietar de locuințe din Germania, Vonovia, a anunțat că va reduce temperatura încălzirii centrale pe gaz a chiriașilor săi la 17 grade între orele 23.00 și 6.00 dimineața.

Autoritățile locale din Lahn-Dill, în apropiere de Frankfurt, au spus că vor începe să întrerupă apa caldă în cele 86 de școli și 60 de săli de sport de la mijlocul lunii septembrie, în timp ce Düsseldorf a închis temporar un important complex de piscine publice.

Edited by max_01, 10 July 2022 - 05:20.


#11439
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

 Bursul, on 08 iulie 2022 - 13:39, said:

Bun, sa fie cat mai multe, sa scapam de dependenta de chinezi, americani si alti extraterestrii.

Mai ramine sa dacă și o industrie completa, plus un Windows si un google :D

Edited by vrajitoruldinoz, 10 July 2022 - 08:45.


#11440
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 max_01, on 10 iulie 2022 - 05:19, said:

  "Pacea socială a Germaniei este în mare pericol".


Le scade si lor un pic standardul de viata si deja vorbesc de pace sociala? Cred ca ar trebui sa organizam niste tabere in Romania, sa ii invatam pe saracii vestici cum se fac gauri in plus la curea.

#11441
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu am verisoara aici care iarna nu da deloc drumul la caldura.Mereu primeste la regularizare 700-800 euro ca plateste mai mult in timpul anului iar iarna nu consuma.
Mergeam la ea si erau toti in pulovere in casa.
Asta e,daca va fi nevoie,vom sta si noi cu pulovere.Mare scofala.
Sunt altii care dorm pe strazi iarna si noi ne vaitam ca o sa fie mai frig in casa la iarna.
Putin aer rece intareste organismul.

Edited by Groh, 11 July 2022 - 16:24.


#11442
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Eu am verisoara aici care iarna nu da deloc drumul la caldura
Serios? Nu te supara, dar tu crezi un lucru normal sa stai cu pulavar in casa, intentionat, fara caldura si presupun ca in pat dormeau si cu pantaloni?
Nu ma intereseaza motivele de ce era la verisoara ta asa, dar mie imi place sa stau lejer in caldura si iarna, si in pat port numai pijama subtire si eu si sotia.
Ca doar de aceea muncesc, sa traiesc bine. Nu traiesc ca sa muncesc si sa sufar facand economii.

Daca sunt indivizi care traiesc pe strazi iarna, le doresc sanatate multa, dar eu nu vad un motiv sa le preiau metoda de trai. Si fii sigur, vom fi multi care ne vom
stradui sa nu purtam pulovere in casa.
Eu inteleg sa faci economii din diferite motive personale. Dar sa faci economie la tine in casa in care traiesti, pentru a avea industria mai mult, nici o sansa...

Edited by WestPoint, 11 July 2022 - 18:58.


#11443
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 WestPoint, on 11 iulie 2022 - 18:57, said:


Serios? Nu te supara, dar tu crezi un lucru normal sa stai cu pulavar in casa, intentionat, fara caldura si presupun ca in pat dormeau si cu pantaloni?
Nu ma intereseaza motivele de ce era la verisoara ta asa, dar mie imi place sa stau lejer in caldura si iarna, si in pat port numai pijama subtire si eu si sotia.
Ca doar de aceea muncesc, sa traiesc bine. Nu traiesc ca sa muncesc si sa sufar facand economii.

Daca sunt indivizi care traiesc pe strazi iarna, le doresc sanatate multa, dar eu nu vad un motiv sa le preiau metoda de trai. Si fii sigur, vom fi multi care ne vom
stradui sa nu purtam pulovere in casa.
Eu inteleg sa faci economii din diferite motive personale. Dar sa faci economie la tine in casa in care traiesti, pentru a avea industria mai mult, nici o sansa...

Asta este cu totul altceva.
Nici eu nu pot sta imbracat iarna in casa,maxim un tricou si pantaloni scurti.
Ea face economie,ca asa vrea ea.
Ideea era ca daca nu va fi caldura la iarna,pentru multi nu este sfarsitul lumii.
Pentru batrani insa si familii cu copii mici va fi mai nasol.
Iar daca va fi caldura,la fel.Va fi o mare parte a populatie,in special cele cu venituri reduse care vor plati la greu peste un an cand va veni regularizarea pe 2022.
Ca idiotul de cancelar a spus ca populatia trebuie sa ajute si sa imparta costurile cu firmele de gaz si electricitate,asta e altceva.
In loc sa dea zeci de miliarde la toti analfabetii de prin desert care nu fac nimic si doar stau pe banii statului,ar trebui sa ajute marile firme ca sa treaca peste aceasta criza si implicit si populatia deoarece nu ar mai trebui scumpite preturile.

Edited by Groh, 11 July 2022 - 19:37.


#11444
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Cu asta sunt de acord cu tine.De data aceasta insa industria nu are nevoie de sprijin financiar, ci de gaz. Si guvernul nu poate livra alternativ la necesitatea industriei germane,
tot poata sa promita marea cu sarea. Nimeni nu poate livra cat are nevoie industria germana, daca Putin opreste NS1.
Abia in vreo 2 saptamani vom vedea cum stam dupa ce lucrarile de intretinere a NS1 vor fi terminate. Oricum, pe conducta a fost redus gazul cu 60%. Motivele sunt inca
incerte.

#11445
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 Groh, on 11 iulie 2022 - 16:24, said:

Eu am verisoara aici care iarna nu da deloc drumul la caldura.Mereu primeste la regularizare 700-800 euro ca plateste mai mult in timpul anului iar iarna nu consuma.
Mergeam la ea si erau toti in pulovere in casa.
Asta e,daca va fi nevoie,vom sta si noi cu pulovere.Mare scofala.
Sunt altii care dorm pe strazi iarna si noi ne vaitam ca o sa fie mai frig in casa la iarna.
Putin aer rece intareste organismul.
Foarte ciudat un asemenea comportament.Anormal, chiar.
In România, doar cei cu venituri foarte mici fac asa ceva.
Familia verișoarei tale fac economie și la apa, mai ales la apa caldă, iarna?



#11446
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 dennis_2005, on 11 iulie 2022 - 20:22, said:


Foarte ciudat un asemenea comportament.Anormal, chiar.
In România, doar cei cu venituri foarte mici fac asa ceva.
Familia verișoarei tale fac economie și la apa, mai ales la apa caldă, iarna?

Nu stiu daca pentru economie.Isi permit cheltuielile.
Asa au facut mereu,au 3 copii marisori,nu au fost bolnavi,nu au avut probleme.
Dar sunt oameni care pot sta cu pulover pe ei iarna in casa.
Ea locuind langa mine,ma duceam in tricou direct deoarece coboram la scara ei prin garaj.
Sa fac turturi la ea in casa si nu alta.Dar ei sunt obisnuiti asa.

#11447
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Eu tot nu pot sa trec peste faptul ca Germania folosea (foloseste) gaz pentru  produce energie electrica. E ceva de noaptea mintii. Sau cinism... nu stiu. Inteleg sa iei gaz de la rusi sa te incalzesti, industrie chimica sau mai stiu eu ce, dar pentru generare de curent? Halucinant

#11448
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 alexneo, on 11 iulie 2022 - 21:05, said:

Eu tot nu pot sa trec peste faptul ca Germania folosea (foloseste) gaz pentru  produce energie electrica. E ceva de noaptea mintii. Sau cinism... nu stiu. Inteleg sa iei gaz de la rusi sa te incalzesti, industrie chimica sau mai stiu eu ce, dar pentru generare de curent? Halucinant
Germania va folosi masiv cărbune pentru a produce energie electrica pentru ca politicienii germani au dispus sa se închidă toate centralele nucleare.
Dacă curentul electric ar fi la un preț cu gazul, ar fi mai bine sa ai si încălzirea+ apa calda pe curent electric.

 Groh, on 11 iulie 2022 - 20:56, said:



Nu stiu daca pentru economie.Isi permit cheltuielile.
Asa au facut mereu,au 3 copii marisori,nu au fost bolnavi,nu au avut probleme.
Dar sunt oameni care pot sta cu pulover pe ei iarna in casa.
Ea locuind langa mine,ma duceam in tricou direct deoarece coboram la scara ei prin garaj.
Sa fac turturi la ea in casa si nu alta.Dar ei sunt obisnuiti asa.
Dacă nu merge căldură, absolut deloc, toată iarna, temperatura în locuința trebuie sa fie sub + 15 grade.Este apartament nesituat la ultimul etaj sau casa?Presupun ca apartament și datorita încălzirii din apartamentele situate sus, jos și lateral care au probabil, temperatura ambientala din interior, de cel putin +21 grade, și poate izolării  termice exterioare a clădirii,  în interior exista un + 10-15 grade, iarna.

Edited by dennis_2005, 11 July 2022 - 21:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate