Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cover-uri, tutoriale orga pe youtube

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Detin de ceva timp un canal de youtube. Initial am pus doar melodii facute de mine pe orga sau in diverse programe si gameplayuri, mai tarziu am inceput sa fac niste coveruri la muzica straina, apoi la piese romanesti vechi (gen Albatros anii 90) si pana la urma au fost cerute in comentarii si anumite tutoriale. Am vazut ca era plin youtube de tutoriale orga si am facut si eu. De castigat n-am castigat mare branza din adsense, de doua ori cate 70 de euro din 2013 pana acum deci nu e o mare afacere, am facut asta mai mult din lipsa de ocupatie (am o problema de oase si stau nonstop in casa si am zis sa-mi ocup timpul cu pasiunea mea). Din pacate zilele trecute am primit un copyright strike (primul din 2013 pana acum) la un tutorial si un cover romanesc (la aceeasi piesa) de la o firma si o adresa de gmail cu vacantamare ce mi s-au parut ciudate, nu stiu daca este fake sau chiar detine drepturile de autor insa banuiesc ca o casa de discuri respectabila nu ar avea adresa de gmail, dar cine stie? Acest lucru m-a cam debusolat, am o mica depresie, sunt foarte fricos de felul meu si ma gadesc daca sa mai tin tutorialele si coverurile pe canal sau nu. N-am chef sa fiu dat in judecata de careva ca-i fur munca sau mai stiu eu ce. Si eu am muncit la tutoriale, insa daca nu sunt melodiile mele asta e, nu am nici un drept. Ca pierd canalul youtube nu e mare problema dar nu vreau sa ajung la altele, am destule probleme asta mi-ar mai lipsi.
Voi ce stiti, este legal sau nu sa faci coveruri si tutoriale orga pe youtube? Daca nu, atunci de ce apare sharing revenue? Mai ales la muzica straina apare acest lucru si la unele slagare romanesti cum ar fi Hai vino iar in gara noastra mica. Te lasa chiar sa le si monetizezi si iti specifica daca se imparte profitul sau il ia doar autorul.
Daca risc ceva, va rog ziceti-mi si sterg absolut tot si las doar melodiile facute 100% de mine.

Edited by gerbil, 09 May 2017 - 15:49.


#2
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
citeste termenii si conditiile youtube, in special faq legat de derivative work si fair use:
https://support.goog.../answer/2797449
https://support.goog.../answer/6396261

pe scurt, nu, nu ai voie sa uploadezi cover-uri. este legal sa le faci, dar nu sa le publici.

nu cred ca risti mai mult decat stergerea contului, sa fim seriosi, o firma romaneasca detinatoare de copyright pe o lautareasca e cam dubios si subtire.
daca faceai cover dupa taylor swift sau alt megastar din industria ahtiata dupa bani, poate
da jos acel video si gata, vezi-ti linistit de activitate si apropo, felicitari, am ascultat rapid cateva desi nu sunt fan al stilurilor respective

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

apropo, felicitari, am ascultat rapid cateva desi nu sunt fan al stilurilor respective
Link ?

#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Vezi la semnatura lui. :)

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Mda, nu stiu ce sa zic. Probabil cele la care se activeaza sharing revenue, permit autorii acest lucru si imparti sau nu profitul. Am si coveruri straine de exemplu Metallica si tot asa s-a activat sharing revenue. Ma rog ma mai gandesc nu stiu ce sa fac, mi s-a luat si cheful sa mai fac tutoriale si cover.

Stie cineva daca firma asta este pe bune, daca se ocupa cu drepturi de autor?

Attached Files

  • Attached File  sdsd.PNG   11.67K   21 downloads

Edited by gerbil, 09 May 2017 - 17:03.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu, dacă aș fi tu, aș șterge melodiile respective și le-aș înlocui cu clipuri despre boala de oase pe care o ai.

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Acum ascult piesele tale . Foarte frumos , felicitari . Mi-ar parea rau sa ai probleme cu legea , dar mai rau imi pare de problemele tale de sanatate . :(

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Multumesc.

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
De asta ziceam: https://support.goog...r/3301938?hl=en

#10
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Vestea proasta e ca exista ... Vestea buna, zic eu, e ca sunt niste samsari care intra la intimidare gen recuperatorii de credite ... ca sa nu ai dureri de cap scoate coverul ala si vezi-ti de treaba.
http://www.risco.ro/...ny-cui-24440459

Attached Files



#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am citit pe forumul youtube, sunt multe plangeri (nu din Romania, din afara) cu astfel de copyright strike-uri date de falsi reclamanti. In unele cazuri i-au contactat si le-au cerut bani pentru retragerea reclamatiei pe youtube. Se pare ca absolut oricine, dar absolut oricine poate sa faca o reclamatie pe youtube iar youtube sterge instant acele clipuri fara sa verifice daca reclamantul are dovezi ca este cine zice ca este. Doar in cazul in care faci si tu contestatie se apuca sa verifice, de abia atunci dar se poate merge pana la avocati, procese si nu merita pentru un clip atata bataie de cap. Poate doar daca esti artist lansat si cineva zice ca e munca lui si te reclama pe nedrept. Din pacate youtube nu indreapta aceasta greseala, daca i se pune cuiva pata pe tine iti da 3 reclamatii si youtube iti sterge contul pe nedrept. Ma rog asta e. Clipurile in cauza au fost sterse de youtube.

Acuma hai sa va zic si cum sta treaba cu coverurile pentru cei care interesati. Majoritatea producatorilor muzicali (cu mici exceptii) sunt de acord cu coverurile pe youtube. Astfel daca faci un cover si iti apare Includes copyrighted content. Eligible for revenue sharing sau ceva de genul si ai un dolar gri inseamna ca autorul este de acord cu coverul tau si este de acord chiar si cu monetizarea acestuia. Cand dai pe dolarul gri iti va apare Monetize my video.This is my cover of a song written by somebody else. Adica pe romaneste esti de acord ca esti autorul acelui cover si nu l-ai pus de altundeva. Daca incalci aceasta chestie si de fapt ai furat coverul, poti fi reclamat. Daca e facut de tine 100% stai fara frica autorul este de acord cu el. Profitul ori se imparte la amandoi, ori doar la el, dupa cum doreste el. Atentie, daca insa pui un cover si iti apare dolarul taiat, asta inseamna ca autorul nu este de acord si nu prea ai ce face, mai bine renunti la idee, risti sa pierzi contul. Sunt si cazuri din astea dar mai rare.

Edited by gerbil, 10 May 2017 - 12:22.


#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Mi-am luat inima in dinti si am dat un mesaj autorului piesei. A zis ca habar nu are despre ce este vorba, nu a dat el si ca o sa verifice. Ba chiar mi-a multumit ca l-am anuntat. Sper sa ma poata ajuta sa-mi fie retras copyright strike-ul.

Edited by gerbil, 11 May 2017 - 13:54.


#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
E posibil totusi sa fie vreun studio sau casa de discuri ceva, ma rog cand nu ai dovezi clare nu poti acuza pe nimeni de nimic. Asta e. M-am hotarat, ma las pagubas, nu mai sunt om de duminica tremura carnea pe mine la propriu si imi vin in cap numai scenarii idioate. Eventual o sa pun doar melodii facute de mine, daca o sa le mai fac si pe alea ca mi s-a dus tot cheful. Chiar nu am nevoie de alte probleme, eu de abia imi tarai fundul pana la baie daca m-ati vedea cum merg v-ati cruci. Youtube nu e de mine. Multumesc tuturor de raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate