Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Afacere mica de familie?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Eu sunt in plina dezvoltare, poate omul are deja stupi, rame, familii, eu ma dublez de la an la an.
Sau o avea lazile mai mult goale, ca stupar adevarat care sa-si uite albinele prin camp cu saptamanile nu am prea intalnit.

#20
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postsamebo, on 10 mai 2017 - 13:21, said:

Ce tot muncesti?
Ca eu stau langa o "padure" si a amplasat unul remorca cu albine la marginea padurii si rar vine pe acolo, se uita putin (sa nu fi furat careva ceva) si pleaca.
De unde stim ca nu mai are si in alta parte remorci ? Activitatea apicola nu este compusa de lucrari exclusiv numai asupra stupilor din prisaca . Ai de asamblat rame , insarmat , lipit faguri , reparat lazi , topit ceara etc . , parte din munca e acasa .
   Nu este o activitate in care sa poti respecta o agenda cu un program clar de lucru . Poti sa fii nevoit sa stai zile intregi intre stupi sau nu , esti la cheremul naturii , nu faci suruburi , nu poti stabili norme de lucru sau de productie . Poti sa nu ai ce face zile la rand sau sa trebuiasca sa te ocupi de ei in ziua de Paste .
  Nu poti pune alaturi ca similare nici 2 din 70 de sezoane ca lucrari si volum de lucru . Nu toti stuparii lucreaza la fel , nu exista tehnologie standard . Este estimat ca la + 100 de stupi ai anual cca 1200 ore manopera de efectuat care se deruleaza si pe perioada iernii cand stai ascuns in atelier acasa si nu te vede nimeni . 1200 de ore = 6 luni de salariat cu norma intreaga .

Eu daca te pun pe tine numai sa pui miere in 100 de borcane dupa 50 imi dai cu ele in cap . Pe vremea bunicului meu operatia se facea cu o lingura mare de lemn , le acopeream cu celofan si legam cu sfoara . Trebuia sa fii scamator .

Unii lucreaza mai cu pasiune , altii vad numai profitul . De regula ultimii nu fac vechime .

Edited by unucelalalt, 11 May 2017 - 18:31.


#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Voi astia oparitii nu intelegeti un lucru. Voi vreti idei care sa va faca bogati. Nu exista . Dar exista modalitati diferte de a pune in  practica unele idei ...care modalitati va pot face bogati . O afacere buna va fi falimentata de omul nepotrivit ...si ridicata fara limite de cel potrivit. Ala potrivitul este afaceristul. Nepotrivitul este ala care vrea sa primeasca "elixirul afacerilor " de pe forumuri .
Hai sa va arat de ce sunteti pe langa subiet. Demersul vostru de " informare " pe forumuri nu valoreaza nimic pentru ca informata primta vine dinspre unii care nu au facut afaceri. Cei care au facut afaceri si stiu cat de greu gasesti o solutie viabila sa iti faci loc printre concurentii de pe piata nu va ofera voua gratis informata. Si daca ar face-o , nu ar avea valoare pentru voi.
Orice afacere poate merge daca sti sa o gestionezi . Stiutul vine din practica la locul de munca ...nu din primit idei . Simplul fapt ca cineva cere o idee , vrea o solutie de afaceri, il discrediteaza ca  afacerist . Asta arata ca nu are capacitatea necesara gestionarii unei afaceri .
Cand ai bani , lucrurle merg diferit . Asiguri infrastructura oricarei afaceri si angajezi (pe bani multi ) unul care a gestionat cu succes o afacere similara . Ala ...angajatul , face toata afacerea pentru tine. Voi credeti ca Tiriac stie cu ce se mananca industria auto ? Sau cea bancara ? Credeti ca Tiriac a avut succes in afaceri bancare pentru ca stia el cum merg treburile in domeniu ? O sulicica de cal , pe un varf de deal. Tiiriac a avut banii necesar sa cumpere o retea bancara falimentara , sa ii asigure capital , sa angajeze un manager cu relatii si cunostinte de la o alta banca ..pe un salariu mai mare decat avea ala la fostul job ...si sa  dea mana libera sa isi aduca echipa si sa aleaga politica comerciala a bancii . Ala a venit cu un maldar de clienti de la fostele banci pe unde a lucrat si l-a facut pe Tirac cu bani . Dar batranul tenismen habar nu se stie cum arata o balanta de banca . Nici nu trebuie. Cand ai bani putini trebuie sa fi si manager , si contabil , si femeie de serviciu si executant si director si agent de vanzari . Va simtiti in stare ? Dati-i drumul si nu mai intrebati pe forumuri . Ne auzim cand pierdeti toti banii investiti .

Edited by JurasikMan, 12 May 2017 - 07:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate