Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Manuala vs DSG

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 02.09.2005
poate mai bine intrebi direct la un service mai de doamne ajuta

Edited by jericho, 09 May 2017 - 16:19.


#20
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

 onlyviu, on 09 mai 2017 - 16:18, said:

As fi vrut sa imi raspunda oameni care chiar conduc DSG. Poate ar trebui sa ma duc pe forumul VW, Mersi.
Eu am avut un Golf 2.0 TDI cu DSG 6 trepte iar acum am un Superb cu DSG 6 trepte, sunt foarte multumit de cutie.

#21
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Pai atunci care mai e rostul forumului in era noastra? Sunt la birou, am cateva minute libere, am de gand sa iau o masina cu DSG si era frumos daca niste oameni care folosesc DSG sa impartaseasca niste impresii despre ea. Cel mai intelept e sa invatam din experienta altora, nu?

#22
Freiherr

Freiherr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.05.2017

 onlyviu, on 09 mai 2017 - 14:49, said:

Dilema mea e cu cutia de viteze: manuala sau DSG.
Cu siguranta DSG. N-am auzit pe nimeni care sa fi vrut sa se intoarca de la DSG la cutie manuala.

 onlyviu, on 09 mai 2017 - 14:49, said:

Am inteles ca schimbul de ulei este destul de costisitor.
Pai, vorba aia, orice lux costa. Te ajunge pe la 800-900 RON cu totul (ulei, filtru + garnitura, manopera). Uleiul se schimba cam la 50-60k km (recomandabil).

#23
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 Claudiu998, on 09 mai 2017 - 15:44, said:

Ala e buget pentru benzinar de 230.000. In legatura cu, cutia e foarte simplu. Vrei batai de cap, revizii scumpe, esti mai feminin, stai toata ziua pe telefon iei automata.
Vrei mai putine babtai de cap, revizie ieftina, reparatie ieftina, sportivitate, iei manuala

Daca cumperi un cazan poti avea N probleme, ce la manuala nu poti avea probleme cu kit-ul de ambreiaj+volant ?

Sportivitatea + manuala era valabila acum mai bine de 10 ani.

#24
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

 ionut_ionut, on 09 mai 2017 - 18:00, said:



Daca cumperi un cazan poti avea N probleme, ce la manuala nu poti avea probleme cu kit-ul de ambreiaj+volant ?

Sportivitatea + manuala era valabila acum mai bine de 10 ani.


Si atunci de ce la reprizele date pe diverse site-uri, manuala scoate timpi mai buni la aceeași marcã de mașinã ?

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 catalin.t, on 09 mai 2017 - 15:26, said:

Profit de topical asta sa intreb si eu ceva legat de subiect: stiu ca reparatiile sunt mai scumpe la DSG-uri, dar am inteles ca si fiabilitatea e mai mare. Asa e?
Nu, fiabilitatea cutiilor automate e mai mica in general, de aici si nevoia de schimb mai des de ulei etc.

Per ansamblu, pt o masina second hand cu sute de mii de km la bord, cutia automata e un mare risc.

 filipxxx, on 09 mai 2017 - 15:41, said:

Passat B6 cu DSG e atat de uzual ca in cel mai rau caz cumperi o cutie intreaga de la dezmembrari la 800-900 euro. Am in familie Skoda 2.0 TDI cu DSG cu 170.000 km masina de firma la care nu s-a schimbat uleiul decat prima data, la 60000. Merge fara sa zdruncine si acum, schimba bine la 170k km. Cu cat masina e mai uzuala cu atat reparatiile sunt mai ieftine peste ani, bineinteles daca nu mergi la reprezentanta.
Asa e, passaturile au avantajul mare ca sint numeroase pe sosele si deci si la piese.
Dar:
- 800-900 de euro fara montaj? unde ai gasit?
- la 800-900 euro cumperi tot o cutie second hand, tot cu sute de mii de km parcursi
- dintr-un esantion de 1 bucata, nu poti trage concluzii.
- daca are 170k parcursi azi, poate pica maine...

 Claudiu998, on 09 mai 2017 - 16:04, said:

De afara ai mai multe sanse sa iei cu km dati inapoi.
Te duci personal sa o cumperi din De. Si acolo se practica datul inapoi, proprietar ori firma.
Nu-i adevarat. Km sint trecuti pe factura, apoi toata lumea stie da un telefon in tara sa verifici istoricul masinii si implicit kilometri
Exista si exceptii datorate polonezilor, turcilor si romanilor, dar in general, greu sa dai km inapoi la masini de flota... istoricul e acolo... nu il poti pacali.

 onlyviu, on 09 mai 2017 - 16:18, said:

As fi vrut sa imi raspunda oameni care chiar conduc DSG. Poate ar trebui sa ma duc pe forumul VW, Mersi.
aia fii sigur ca toti o sa iti zica ce vrei sa auzi... e super! Evident nu o sa zica niciunul am fost fraier ca am luat dsg ca dau multi bani si stiu ca poate pica oricand...
Pe de alta parte, e posibil ca nici cei detinatori de manual sa nu fie impartiali... per total insa ti s-a raspuns destul de bine si aici pana acum, nu stiu de ce te superi si zici ca pleci.

Ti s-a spus ca nu sint la fel de fiabile/rezistente/ieftine ca o cutie manuala, dar sint evident mai placute la condus, daca iti asumi riscurile, e decizia ta.

Ce vrei mai mult? Sa luam noi decizia de asumare a riscurilor?

#26
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 fortzoso, on 09 mai 2017 - 18:06, said:

Si atunci de ce la reprizele date pe diverse site-uri, manuala scoate timpi mai buni la aceeași marcă de mașină ?

Ia pune un site unde manuala schimba mai repede decat DSG pe acceasi masina. Adica DSG are doua discuri de ambreiaj, dintre care unul lucreaza (in treptele impare) iar cel de-al doilea (pentru treptele pare) e pregatit sa cupleze. Iar cuplarea dureaza milisecunde.

Deci vreau sa vad si eu minunea cu doua masini identice cu cutii diferite, unde manuala scoate timpi mai buni decat DSG.

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 onlyviu, on 09 mai 2017 - 16:22, said:

Pai atunci care mai e rostul forumului in era noastra? Sunt la birou, am cateva minute libere, am de gand sa iau o masina cu DSG si era frumos daca niste oameni care folosesc DSG sa impartaseasca niste impresii despre ea. Cel mai intelept e sa invatam din experienta altora, nu?
Ai inceput sa devii aiurea un pic... ti s-a raspuns...

Attached Files



#28
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,324
  • Înscris: 09.09.2006
Aș zice că sunt extrem de rare cazurile când s-au întors de la condus automată la manuală. Cei mai mulți, odată expuși la cutiile automate se îndrăgostesc de ele și le vor pe toate masinile achiziționate ulterior.
Orice cutie automată (respectabilă) are opțiunea de manual shift dacă chiar vrei. Nici o cutie manuală nu are opțiunea de automatic shift...

#29
Raresh20

Raresh20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.08.2007
Salut, posesor de Passat B6 2009 E5 cu DSG cumparat de 2 ani si folosit in CJ. Inainte am condus 5 ani o cutie manuala si nu tineam neaparat sa cumpar una automata, dar asa am gasit masina. Dar dupa 2 ani si 40k+ km, ma bucur ca e automata si nu manuala. Daca esti dispus sa iti asumi riscul ca sansele sunt mai mari sa se strice automata ca manuala, poti cumpara linistit DSG.  Si eu am avut parte de sfaturile celor care nu au condus in viata lor automate, dar au auzit cat sunt de proaste.  De ar trebui sa o mai cumpar de 5 ori, as alege tot automata. In plus, nu doar in oras e priceless, ci o sa iti placa si in afara orasului.

#30
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Singurul om pe care il stiu ca s-a intors de la automata la manuala si nu vrea sa mai auda de manuale e un posesor de Audi cu cutie CVT, CVT (asta configurat pentru consum, nu povestile din F1) fiind in general o mizerie comparat cu orice alta cutie automata moderna. Insa a inceput sa aiba probleme cu ea pe la 400.000+ kilometri. Referitor la DSG ca la orice alta cutie automata e si mult noroc la mijloc daca nu ii poti face o diagnoza cand o cumperi, dar.... si daca merge nu iti va mai veni niciodata sa mergi pe manuala. Referitor strict la DSG cutia compenseaza pentru performatele motorului si ale soferului, cautati doar liniute cu Golfuri GTI versus masini care au si 100 CP mai mult si vedeti ce inseamna DSG. Restul e istorie, ca dupa cum ziceam, daca pica ceva care este enorm de scump de reparat o schimbi cu totul cu una SH. DSG in general e o cutie buna, ca pe forum scrie altel e normal ca doar nu o sa imi deschid topic sa scriu ca DSGul meu merge perfect, deschide ala care are o problema.

Edited by filipxxx, 10 May 2017 - 09:08.


#31
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
dsg6 este foarte bună și fiabilă.
la dsg 7 mai apar problemele legate de anumite desincronizări. Și la o cutie manuală dacă pică ambreiaj și volant costă tot cât o reparație gravă la dsg.
și cvt/multitronic este fff bun. Problema cutiilor automate este faptul că nu trebuie să pleci niciodată tare de pe loc cu ele (scârț) - dar și manualele cedează componentele.

orice mașină second trebuie controlată la sânge.

#32
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,324
  • Înscris: 09.09.2006

 filipxxx, on 10 mai 2017 - 09:03, said:

[...] CVT (asta configurat pentru consum, nu povestile din F1) fiind in general o mizerie comparat cu orice alta cutie automata moderna[...]
Sincer, declarația aia e retardată de la A la Z, dar probabil exprimă faptul că lui nu i-a plăcut cum se comportă mașina. E posibil să nu fie foarte adaptată stilului smucit în care se conduce în România, dar pentru autostrăzi și trafic normal e de nebătut. Am fost foarte dezamăgit când au retras-o din fabricație. Mă întreba cineva de ce n-am vrut altă cutie pe Syy2, că CVT-ul omoară sportivitatea. Who the fuck cares about that? Ești pe circuit și n-a aflat nimeni?
Eu am condus destui km CVT-urile de la Audi și mi s-au părut cele mai adaptabile cutii posibile, cu cea mai rapidă rată de învățare. Probabil depinde ce ceri de la ele.
Dar până la urmă, topicul este despre DSG așa că eu mă retrag...

#33
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 unbrutus, on 09 mai 2017 - 23:49, said:

Ai inceput sa devii aiurea un pic... ti s-a raspuns...
Am inteles, era o intrebare pe un forum. Pentru o intrebare urmeaza un raspuns si poate alta nelamurire. Ar trebui inchis topicul daca mi-a raspuns punctual la intrebarea mea? Asta e forumul, e discutie, schimb de idei. Unii trateaza problema ca si angajatii de la ghisee noastre de la stat: "ti-am rezolvat problema, cum, mai ai altceva de intrebat?!"  Daca stiam totul despre DSG, in afara de chestiune intretinerii, da, inteleg, mi s-a raspuns, am plecat si nu mai intereseaza. Nu inteleg de ce se poarta unii oameni asa pe forumul asta, ca niste angajati scarbiti de job-ul lor...
Multumesc celor de mai sus care si-au exprimat opiniile!

Edited by onlyviu, 10 May 2017 - 11:30.


#34
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
în loc de ulei original pentru dsg poți utiliza ravenol pe norma celui original. eu folosesc la multitronic și sunt fff mulțumit.

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 filipxxx, on 10 mai 2017 - 09:03, said:

daca nu ii poti face o diagnoza cand o cumperi
Nu apare nimic la diagnoza pana cand pica, din pacate, in cele mai multe cazuri.

 bobalex18, on 10 mai 2017 - 09:58, said:

Și la o cutie manuală dacă pică ambreiaj și volant costă tot cât o reparație gravă la dsg.
Reparatie la dsg? Nu prea repara nimeni, inlocuire si atat, cu alta tot SH, care poate pica si aia maine si tot asa.
E un risc asumat. Pt unii merita, pt altii nu

 onlyviu, on 10 mai 2017 - 11:28, said:

Am inteles, era o intrebare pe un forum. Pentru o intrebare urmeaza un raspuns si poate alta nelamurire. Ar trebui inchis topicul daca mi-a raspuns punctual la intrebarea mea? Asta e forumul, e discutie, schimb de idei. Unii trateaza problema ca si angajatii de la ghisee noastre de la stat: "ti-am rezolvat problema, cum, mai ai altceva de intrebat?!"  Daca stiam totul despre DSG, in afara de chestiune intretinerii, da, inteleg, mi s-a raspuns, am plecat si nu mai intereseaza. Nu inteleg de ce se poarta unii oameni asa pe forumul asta, ca niste angajati scarbiti de job-ul lor...
Multumesc celor de mai sus care si-au exprimat opiniile!
La fiecare al 2 lea post te-ai plans ba ca nu ti se raspunde, ba ca nu stiu ce nu iti convine, si ti-am atras atentia ca ti s-a raspuns.
Ai spus ca nu ti-au raspuns posesori... ti-au raspuns si posesori. Asta precizasem si nimic altceva

Edited by unbrutus, 10 May 2017 - 12:11.


#36
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 unbrutus, on 10 mai 2017 - 12:15, said:

Nu apare nimic la diagnoza pana cand pica, din pacate, in cele mai multe cazuri.


Reparatie la dsg? Nu prea repara nimeni, inlocuire si atat, cu alta tot SH, care poate pica si aia maine si tot asa.
E un risc asumat. Pt unii merita, pt altii nu


La fiecare al 2 lea post te-ai plans ba ca nu ti se raspunde, ba ca nu stiu ce nu iti convine, si ti-am atras atentia ca ti s-a raspuns.
Ai spus ca nu ti-au raspuns posesori... ti-au raspuns si posesori. Asta precizasem si nimic altceva
Bine, se poate inchide topicul atunci. A, stai, nu esti moderator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate