Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Manuala vs DSG

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Salut, urmeaza sa imi cumpar o masina, aproape sigur o sa fie Passat, diesel din 2010, cel mai vechi. Dilema mea e cu cutia de viteze: manuala sau DSG. M-ar tenta DSG din prisma confortului, dar ma cam pune pe ganduri mentantanta. Am inteles ca schimbul de ulei este destul de costisitor. Astept indrumare, va rog. Multumesc

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Parerea mea e ca nu merita o automata pentru masini SH.

#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Ce rulaj va avea masina pe care vrei sa o cumperi? In ce buget?

#4
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
Schimbul de ulei in sine nu e extrem de scump, maxim 800 lei, la fiecare 60k km..

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
schimbul de ulei nu este deloc scump, mai ales dacă știi să alegi. Te sfătuiesc să te documentezi despre dsg6 și dsg7 și să ai foarte mare grijă că reparațiile sunt extrem de costisitoare (pe de altă parte și dacă te lasă ambreiajul și volantul tot pe acolo ieși)

#6
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Profit de topical asta sa intreb si eu ceva legat de subiect: stiu ca reparatiile sunt mai scumpe la DSG-uri, dar am inteles ca si fiabilitatea e mai mare. Asa e?

#7
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 Mr. Incredible, on 09 mai 2017 - 15:04, said:

Ce rulaj va avea masina pe care vrei sa o cumperi? In ce buget?
Pana in 160.000 km, buget in jur de 8000 de euro. Nu stiu cat e realizabil, dar asta este planul acum.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
clar automata

#9
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Daca iei diesel ma gandesc ca o arzi mult extra-urban , nu ?
O cutie automata isi are rostul in oras , bara la bara, ca sa nu stai cu piciorul pe ambreiaj, dar in afara pentru unii chiar e o placere manuala.

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Passat B6 cu DSG e atat de uzual ca in cel mai rau caz cumperi o cutie intreaga de la dezmembrari la 800-900 euro. Am in familie Skoda 2.0 TDI cu DSG cu 170.000 km masina de firma la care nu s-a schimbat uleiul decat prima data, la 60000. Merge fara sa zdruncine si acum, schimba bine la 170k km. Cu cat masina e mai uzuala cu atat reparatiile sunt mai ieftine peste ani, bineinteles daca nu mergi la reprezentanta.

#11
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 jmek4you, on 09 mai 2017 - 15:41, said:

Daca iei diesel ma gandesc ca o arzi mult extra-urban , nu ?
O cutie automata isi are rostul in oras , bara la bara, ca sa nu stai cu piciorul pe ambreiaj, dar in afara pentru unii chiar e o placere manuala.
Stau in Cluj, deci iti dai seama ce trafic este..o sa fie folosita in oras, dar si la iesiri prin tara. Poate un 65% la 35% in favoarea orasului.

#12
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

 onlyviu, on 09 mai 2017 - 15:29, said:

Pana in 160.000 km, buget in jur de 8000 de euro. Nu stiu cat e realizabil, dar asta este planul acum.
Ala e buget pentru benzinar de 230.000. In legatura cu, cutia e foarte simplu. Vrei batai de cap, revizii scumpe, esti mai feminin, stai toata ziua pe telefon iei automata.
Vrei mai putine babtai de cap, revizie ieftina, reparatie ieftina, sportivitate, iei manuala
N-ai observat ca, VW cu dsg e mai ieftin decat manual? 2005-2008 dsg 5000 manual 6000. Oare de ce
Lasam discutiile cu automata in oras e sfanta..Sfanta pe naiba, s-a puturosit lumea aia e toata treaba.
Dar repet, ala nu e buget de Passat b6 CR euro 5, fie si el break

Edited by Claudiu998, 09 May 2017 - 15:45.


#13
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 Claudiu998, on 09 mai 2017 - 15:44, said:

Ala e buget pentru benzinar de 230.000. In legatura cu, cutia e foarte simplu. Vrei batai de cap, revizii scumpe, esti mai feminin, stai toata ziua pe telefon iei automata.
Vrei mai putine babtai de cap, revizie ieftina, reparatie ieftina, sportivitate, iei manuala
N-ai observat ca, VW cu dsg e mai ieftin decat manual? 2005-2008 dsg 5000 manual 6000. Oare de ce
Lasam discutiile cu automata in oras e sfanta..Sfanta pe naiba, s-a puturosit lumea aia e toata treaba.
Dar repet, ala nu e buget de Passat b6 CR euro 5, fie si el break
Ei nu e. Nu e  daca stai pe net si cauti anunturi pe OLX. Daca iti misti oasele pana "afara", se gaseste. Un cumnat a luat acum 18 luni un Passat break, 170.000 verificati la reprezentanta, cu istoric, merge struna.  Pret 6500 euro, a gasit-o singur, a tinut legatura cu cunostinta care a verificat istoricul pentru el la reprezentanta din Cluj. a adus-o acasa singur, pe roti. Ce e drept e cutie manuala, nu DSG.

#14
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

 onlyviu, on 09 mai 2017 - 15:29, said:

Pana in 160.000 km, buget in jur de 8000 de euro. Nu stiu cat e realizabil, dar asta este planul acum.
Eu sunt in tabara cu automatele, nu vreau sa mai mestec cu facaletul si iti recomand una cu automata, vei avea niste costuri in plus dar daca verifici atent masina la achizitie nu ai de ce sa regreti alegerea.

 catalin.t, on 09 mai 2017 - 15:26, said:

Profit de topical asta sa intreb si eu ceva legat de subiect: stiu ca reparatiile sunt mai scumpe la DSG-uri, dar am inteles ca si fiabilitatea e mai mare. Asa e?
Nu au cum sa fie automatele mai fiabile decat manualele, pot exista exceptii in ambele tabere dar in general exista un risc mai mare la automate.

#15
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
6500 CR? Nici daca e chel nu-l iei la banii aia. Istoric la reprezentanta pana cand? pana iese din garantie dupa adio date si km. Doar schimburi de ulei, filtre si distributie mai gasesti pe carte(daca o fi reala).
Poate unu reparat cu 160.000 reali la 8000, dar aia inseamna dauna
De afara ai mai multe sanse sa iei cu km dati inapoi. Nimeresti una de flota cu 200.000 pe o punte si 160.000 reali. Cert e ca au grija de ele, interior/exterior ingrijit, motorul suna liniar, nu i-ai da km aia multi, dar ii are!
Te duci personal sa o cumperi din De. Si acolo se practica datul inapoi, proprietar ori firma. La dealeri gasesti masina buna cu tot ce vrei pe ea, km reali dar si pretul pe masura
Am avut si eu Passat, o zic din cunostiiiinta

Edited by Claudiu998, 09 May 2017 - 16:06.


#16
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 Claudiu998, on 09 mai 2017 - 16:04, said:

6500 CR? Nici daca e chel nu-l iei la banii aia. Istoric la reprezentanta pana cand? pana iese din garantie dupa adio date si km. Doar schimburi de ulei, filtre si distributie mai gasesti pe carte(daca o fi reala).
Poate unu reparat cu 160.000 reali la 8000, dar aia inseamna dauna
De afara ai mai multe sanse sa iei cu km dati inapoi. Nimeresti una de flota cu 200.000 pe o punte si 160.000 reali. Cert e ca au grija de ele, interior/exterior ingrijit, motorul suna liniar, nu i-ai da km aia multi, dar ii are!
Te duci personal sa o cumperi din De. Si acolo se practica datul inapoi, proprietar ori firma. La dealeri gasesti masina buna cu tot ce vrei pe ea, km reali dar si pretul pe masura
Am avut si eu Passat, o zic din cunostiiiinta
Vesnica si eterna replica atunci cand e vorba de masini. "NU ARE CUM". Fie, nu asta era subiectul, subiectul e Manuala  vs DSG, atat, nu km dati inapoi si alte povesti.

#17
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005

 onlyviu, on 09 mai 2017 - 16:09, said:

Vesnica si eterna replica atunci cand e vorba de masini. "NU ARE CUM". Fie, nu asta era subiectul, subiectul e Manuala  vs DSG, atat, nu km dati inapoi si alte povesti.
din primul post inteleg ca vrei sa stii cat costa uleiul... ti s-a raspuns... ce ai mai vrea sa stii?

#18
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 jericho, on 09 mai 2017 - 16:15, said:

din primul post inteleg ca vrei sa stii cat costa uleiul... ti s-a raspuns... ce ai mai vrea sa stii?
As fi vrut sa imi raspunda oameni care chiar conduc DSG. Poate ar trebui sa ma duc pe forumul VW, Mersi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate