Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

recomandare rasa catel

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005
salutare tuturor,

Nu am mai avut niciodată catel dar mi as dori foarte tare unul.
Am 2 pisici (o persana de 7 ani, f prietenoasa si afectuoasă si o maine coon mix de 4 ani care este un pic teritorială, dornica de atenție si geloasa) si locuiesc in apt (3 camere).
Probabil e deja full house in condițiile astea :) dar din experiența voastră, ar fi vreo rasa de catel care s ar adapta cu bine acestei situații?
As avea timpul necesar sa ma ocup de creșterea unui catel.

îmi plac mult buldogul englez (care însă am citit ca poate deveni agresiv cu ce e in jur la momentul mesei), buldogul francez, beagle ul, teckel ul.

Va mulțumesc si aștept părerile voastre.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
un jack russell sa le tina in forma pe cele doua feline ....

Edited by arg, 09 May 2017 - 14:51.


#3
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Shih-tzuuuu..am 2 ...pereche Posted Image ... stau la curte.... am vreo 6 pisici prin curte + ce vin de pe la vecini si se impaca bine cu ele.... le evita nu se dau la ele.. problema este ca trebuie sa ai timp sa te ocupi de ei deoarece se plictisesc repede daca raman singuri si schilalaie

 arg, on 09 mai 2017 - 14:50, said:

un jack russell sa le tina in forma pe cele doua feline ....
Pentru "forma" fizica a pisicilor recomand un Amstaff, Pitbull, Husky sau un Ciobanesc (nu conteaza de care...)  Posted Image

Edited by bogdan181180, 09 May 2017 - 14:58.


#4
erapav

erapav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 08.09.2010
Iti recomand un teckel

Attached Files



#5
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
un bichon sau un pechinez sa stea linistiti sub pat cand vad pisicile.....

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 bogdan181180, on 09 mai 2017 - 14:56, said:

Pentru "forma" fizica a pisicilor recomand un Amstaff, Pitbull sau un Ciobanesc (nu conteaza de care...)
un pui de amstaff sau pit chiar se va intelege bine cu ele, problemele cu rasele astea sunt cand dau de alti caini ca-si disputa violent dominatia... (de obieci ramane un caine)

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
-orice catel se acomodeaza cu ce are!
-inteleg ca vrei ceva de joaca;
-in acest caz: beagle, teckel (din ce-ai zis tu), cocker spaniel, caniche sau chiar setter

#8
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005
E greu cu blanosii shih tzu intr un apt, cred ca ar lasa par peste tot..

si jack russel , no thank you :) i like my cats fat and alive :)

#9
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Akita sunt fiinte blande.

#10
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 crypto, on 09 mai 2017 - 15:01, said:

E greu cu blanosii shih tzu intr un apt, cred ca ar lasa par peste tot..

si jack russel , no thank you Posted Image i like my cats fat and alive Posted Image
Shihtzu nu lasa par... ca nu are blana... are fir de par... trebuie tuns deoarece nu naparleste ;)

#11
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005

 bogdan181180, on 09 mai 2017 - 15:04, said:


Shihtzu nu lasa par... ca nu are blana... are fir de par... trebuie tuns deoarece nu naparleste ;)

nu știam !
dar tot e prea păros :)

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 gushpi, on 09 mai 2017 - 15:00, said:

-orice catel se acomodeaza cu ce are!
-inteleg ca vrei ceva de joaca;
-in acest caz: beagle, teckel (din ce-ai zis tu), cocker spaniel, caniche sau chiar setter
un jack russell va avea tot timpul mai multa energie decat pisicile... si le zmotoci tot timpul de nu vor fi linistite nici pe lustra

#13
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005

 erapav, on 09 mai 2017 - 14:57, said:

Iti recomand un teckel

e adorabil! :)
e activ de fel, roade lucruri prin casa, cat de repede s a obișnuit sa ceara afara pt nevoi?
mulțumesc.

#14
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Animalele mici sunt cam pretentioase, daca cumperi bichon asta trebuie tuns, daca cumperi mops asta din pacate este caine scump si necesita intretinere scumpa, respira greu.
Asa ca ramane pechinez, ieftin ca pret, low maintenance.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
vezi ca si beagle lasa o gramada de par...aproape la fel ca o pisica...dai cu mana pe el si zboara parul in toate partile, are vecinul meu un beagle, am presul de la intrare plin de par de caine, zboara cand se scutura dupa ce vine de pe-afara...
ti-ar trebui un caine nu foarte mare de statura, mai lenes si comod / indiferent, asa, ca sa nu inceapa razboiul cu pisicile. cam cum era cainele din serialul "jack si grasanul" (cred ca tot un fel de buldog)
a, si tine cont de aspectul cu latratul/scheunatul cand alegi rasa. sa nu te trezesti ca iti bat vecinii obrazul sau iti fac reclamatie, ca sunt deranjati de latratul cainelui, atunci cand nu esti/nu sunteti acasa...
latra si urla cateodata beagle-ul vecinului...noroc ca o face rar si dureaza foarte putin, probabil protesteaza cand il lasa singur in casa pana se duce vecinul pana jos, la magazin, sa-si cumpere ceva.

Edited by corinadaniela, 09 May 2017 - 15:21.


#16
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005

 corinadaniela, on 09 mai 2017 - 15:20, said:

vezi ca si beagle lasa o gramada de par...aproape la fel ca o pisica...dai cu mana pe el si zboara parul in toate partile, are vecinul meu un beagle, am presul de la intrare plin de par de caine, zboara cand se scutura dupa ce vine de pe-afara...
ti-ar trebui un caine nu foarte mare de statura, mai lenes si comod / indiferent, asa, ca sa nu inceapa razboiul cu pisicile. cam cum era cainele din serialul "jack si grasanul" (cred ca tot un fel de buldog)
a, si tine cont de aspectul cu latratul/scheunatul cand alegi rasa. sa nu te trezesti ca iti bat vecinii obrazul sau iti fac reclamatie, ca sunt deranjati de latratul cainelui, atunci cand nu esti/nu sunteti acasa...
latra si urla cateodata beagle-ul vecinului...noroc ca o face rar si dureaza foarte putin, probabil protesteaza cand il lasa singur in casa pana se duce vecinul pana jos, la magazin, sa-si cumpere ceva.

bine de știut. . nu credeam ca beagles au asa mare problema cu parul. sau cu lătratul :) am intr adevăr vecini cam sensibili.

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Problema nu va fi la cainele pe care-l aduci. (Ma rog, va fi si la el pentru ca va fi plin de zgarieturi si muscaturi si va sta izolat muuuult timp spre totdeauna.)
Problema principala va fi cu matele, mai ales cu cea teritoriala.
Oricat de pui va fi catelul, sansele sa-l accepte sunt extrem de mici.

#18
Syia

Syia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.01.2012
Recomand Bulldog Francez. Eu am un mascul in varsta de un an si este cel mai tare caine pe care l-am avut vreodata. Iubeste copiii, nu este agresiv cu niciun alt animal, chiar din contra, el vrea sa se joace cu orice caine/pisica cu care se intalneste.
Este o rasa mai sensibila, insa daca este crescut si ingrijit corespunzator nu ar trebui sa existe problema. Vaccinuri la zi, deparazitari atat interne, cat si externe periodice, suplimente pe perioada cresterii si bineinteles mancare de calitate Premium.
Fie ca alegi un BF sau orice alta rasa de caine, mare atentie de unde il cumperi. Sub nicio forma de pe site-uri gen OLX, de unde puteti cumpara de la inmultitori/samsari care tin cainii in niste conditii mizere, asa numitele Puppy Mills. Recomand achizitia doar de la crescatori autorizati care au acte de provenienta pt caini, mai exact Pedrigee.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate