Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

stick bootabil cu Mac OS X

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
t888eddy

t888eddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 18.11.2008
Cum fac un stick bootabli pentru instalarea Mac OS X Mavericks? Am gasit multe site-uri cu diverse metode. Inainte sa formatez disk-ul de pe iMac, am facut un stick bootabil, folosind Disk Utility si apoi am copiat niste fisiere pe stick, conform unui ghid de instalare. Dar acel stick nu s-a facut cum trebuie sau fisierul DMG nu e bun. Prea tarziu sa mai incerc pe vehiul Mac OS sa fac altul (cu Disk Utility din Recovery nu merge, ca nu pot sa copiez fisiere), am incercat cu TransMac, dar degeaba. Am doua stick-uri si nu merge cu nici unul. Am incercat sa iau diverse versiuni de Mac OS, poate una merge, dar deloc. Ce sfaturi aveti?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cel mai usor:

http://mac.softpedia...isk-Maker.shtml

Stick-ul trebuie sa aiba o singura partitie si boot GPT.

#3
t888eddy

t888eddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 18.11.2008
Nu mai am Mac OS instalat. Am formatat hard disk-ul cand am incercat prima data sa instalez sistemul de operare.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Inteleg ca ai Windows si un fisier DMG? Daca e asa, poti incerca cu PowerISO sa scrii un DVD.

#5
t888eddy

t888eddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 18.11.2008
iMac-ul n-are unitate optica. Chestia e ca ultima data am instalat sistemul de operare tot de pe stick. Acum nu stiu de ce nu mai functioneaza.

Edited by t888eddy, 09 May 2017 - 11:41.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Atunci nu prea ai ce sa faci. Ai nevoie de un alt mac pt a face un stick bootabil.

Daca nu e f vechi computerul, poti incerca sa descarci din "bios" kitul de OSX.

#7
t888eddy

t888eddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 18.11.2008
Am un iMac Late 2012. Merge sa instalez Sierra pe el, dar eu vreau Mavericks. Sa pun Sierra si apoi sa fac un Mavericks in Sierra dupa care sa instalez Mavericks de la zero?

Edited by t888eddy, 09 May 2017 - 11:56.


#8
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006
Ai incercat cu internet recovery? ( https://support.apple.com/en-us/HT201314). Eu asa fac la mac-urile care imi vin blank/wiped. Atentie ca mi se pare ca se va instala MacOS care a venit pe el din fabrica, urmand sa faci upgrade direct din store la ultima versiune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate