Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Profesor vs elev - vizavi de rezolvarea unei probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
La examenele de evaluare, bac, olimpiade la disciplinele exacte (matematica, fizica, chimie etc) se precizeaza de obicei in barem ca se puncteaza orice solutie corecta. Mai nasol e la romana, unde am auzit de cazuri cand un elev a fost depunctat pentru ca a dat o interpretare a unui text neconforma cu critica "canonica" (cacofonia nu e intamplatoare!) Adica daca ai alta parere despre opera lui Eminescu decat cea a lui Maiorescu sau Calinescu, risti sa fii depunctat la bac.

#38
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Posttehnics, on 09 mai 2017 - 11:15, said:

Am avut in facultate un profesor al dracu rau de tot. Cand zic al dracu, cred ca doar satana era peste el. Pica ala pe capete, era jale si prapad mai ales ca avea si o materie destul de grea ( Dinamica Navei in Mare Reala ).
Tu ai avut un profesor limitat? Iti zic eu ce inseamna profesor limitat.

Eu am invatat programare inca de la 14 ani, la 15 deja incepusem sa scriu aplicatii, la facultate deja aveam multe proiecte lansate, lucrasem pe freelancer, etc, deci ma pricepeam, nu eram incepator (erau materii la care mergeam la examen fara sa invat/citesc nimic fiindca stiam oricum).
Probabil sa stii ca in programare o rezolvare are mai multe solutii, unele mai bune, altele mai putin bune.

Aveam o profesoara la care examenele de programare se faceau exclusiv pe cola A4.... deci scriai programe, scriai cod pe foaie... si trebuia sa scrii FIX cum a predat ea.... in ideea ca si numele variabilelor trebuiau sa fie la fel. Am facut la un momentdat o parte mai diferita de a ei (dar buna, functionala, chiar mai buna decat metoda ei de asemenea) si mi-a taiat tot....

Nu te-am surpris?
Ei bine, afla ca in IDE-ul nostru era un shortcut din 3 taste.... acele trei taste TREBUIA sa le apesi cu doua maini... o mana pe CTRL, cealalta mana pe SHIFT si I de exemplu... (am dat doar exemplu, nu mai stiu despre ce combinatie era vorba).... Bai, daca apasai cele trei butoane cu o mana era GRESIT!!!! Iti atragea atentia!!!!

Edited by AndyM, 10 May 2017 - 09:44.


#39
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 01.11.2005

View PostAndyM, on 10 mai 2017 - 09:42, said:

Tu ai avut un profesor limitat? Iti zic eu ce inseamna profesor limitat.
....
Bai, daca apasai cele trei butoane cu o mana era GRESIT!!!! Iti atragea atentia!!!!
Nu ma surprinde dar m-a ferit dumnezeu de astfel de profesorii. Am avut si in liceu si in facultate profesori exigenti dar destepti.... limitati nu. Cred ca astia sunt mai rai decat profesorii prosti.

Aveam un profesor in liceu care iti punea niste intrebari usoare...dar cu capcana de exemplu:
Ma scosese sa ma intrebe despre carbuarator, teorie. Am polologhit acolo eu cam ce imi aduceam aminte despre carburator.
Cum carburatoarele sunt si ele de mai multe feluri in functie de aspiratie (directe si inverse parca tin minte ) el ma intreaba: Pai in concluzie carburatorul de Dacie de care am discutat noi este cu aspiratie inversa din ce imi spui tu mie.
Daca nu prindeai poanta, din instinct puteai sa spui, "Da dom profesor"...dar aici era capcana, ca defapt era cu aspiratie directa.
Nu as putea spune ce m-a facut sa fiu pe faza atunci si sa ii spun, asa cu glas slab: Domn profesor dar eu parca stiam ca asta-i cu aspiratie directa.
In secunda doi a zis: Da, asa e, treci la loc ai 10. Daca nu ma prindeam, puteam eu sa ii desenez si carburatorul pe tabla ca tot 4 aveam.
Cred ca in istoria lui de profesor puteai a numeri pe degete cati au luat 10 la el....

La fel, acelasi profesor, avea o vorba: Ba, cand reparati o masina faceti totul de pe cartea tehnica nu cum va taie capul sau cum auzi de la Gigi de la bloc.
Noi radeam pe chestia asta. Acum dupa ce am reparat singur cateva motoare....tu-i mama lui de profesor. Ghici ce ? Cautam nenoricita aia de carte tehnica ca sa vad ce scrie acolo... Posted Image

In schimb am avut si profesori excelenti din punct de vedere al cunostintelor, profesori care au predat la univeristati din USA..din pacate nu aveau flerul de a preda dar am avut si un profesor ( da, doar unul singur )  la care cursurile lui erau o placere. Materia grea...dar la cum preda omul ala sa mor de nu o invatati din clasa. Cate materii am avut cu el nu am lipsit la nici un curs.

Edited by tehnics, 10 May 2017 - 13:09.


#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttehnics, on 10 mai 2017 - 12:53, said:

cand reparati o masina faceti totul de pe cartea tehnica nu cum va taie capul

In 95% din cazuri

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate