Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Apollo Residence Berceni Apărătorii Patriei.

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#37
needtobreathe

needtobreathe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.03.2017
Eu am vorbit sa-mi faca instalatia de apa (scurgere+ tevi de apa ) pentru o cabina de dus in baia de serviciu (as prefera sa mi-o monteze tot ei, dar ramane de discutat). In rest instalatiile sanitare si electrice sunt bine gandite, am fost surprins. Merge destul de repede treaba.

#38
king__arthur

king__arthur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.06.2017

 needtobreathe, on 14 iunie 2017 - 12:48, said:

Eu am vorbit sa-mi faca instalatia de apa (scurgere+ tevi de apa ) pentru o cabina de dus in baia de serviciu (as prefera sa mi-o monteze tot ei, dar ramane de discutat). In rest instalatiile sanitare si electrice sunt bine gandite, am fost surprins. Merge destul de repede treaba.

Salut,
Cu cine ai discutat pentru aceste modificari? Incape cabina de dus in baia mica? In ce stadiu au ajuns cu blocul?
Mersi!

#39
needtobreathe

needtobreathe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.03.2017
Baiatul care se ocupa de instalatii m-a contactat, cu el am discutat modificarile. Incape o cabina de dus circulara de 80x80. Cam pe aici s-a ajuns cu blocul (la instalatia de apa si electrica).  La demisol deja pusesera termopane.

#40
king__arthur

king__arthur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.06.2017

 needtobreathe, on 14 iunie 2017 - 13:08, said:

Baiatul care se ocupa de instalatii m-a contactat, cu el am discutat modificarile. Incape o cabina de dus circulara de 80x80. Cam pe aici s-a ajuns cu blocul (la instalatia de apa si electrica).  La demisol deja pusesera termopane.

La ce etaj ai? ca ma gandesc ca o sa ne sune progresiv pe masura ce avanseaza, si ar trebui sa mai astept. Termopanele sunt albe? De acoperis s-au apucat? sau inca asteapta sa mai construiasca un etaj?

#41
Dreamspace

Dreamspace

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.05.2015

 king__arthur, on 14 iunie 2017 - 13:11, said:


La ce etaj ai? ca ma gandesc ca o sa ne sune progresiv pe masura ce avanseaza, si ar trebui sa mai astept. Termopanele sunt albe? De acoperis s-au apucat? sau inca asteapta sa mai construiasca un etaj?

Salut,

Saptamana trecuta montasera deja ramele de la termopane la demisol. Da, sunt albe. Acoperisul nu-l incepusera pentru ca asteapta aprobare pentru inca un nivel. Eu am apartament la parter iar partea electrica si tevile de instalatii sunt deja facute. Ieri am fost contactat sa merg in showroom cat mai repede pentru a alege gresia si faianta iar astazi am trecut pe acolo si sunt multumit gama disponibila in buget. Sunt inclusiv cateva modele de gresie si faianta la 58 ron / mp care sunt incluse in bugetul alocat de ei. Daca doresti ceva mai scump nu e problema, doar ca vei plati tu diferenta. De asemenea, daca alegi ceva ce depaseste bugetul, cei de la showroom iti acorda un discount de 10%. Doamna de la showroom mi-a spus ca deja a mai fost contactata de inca 7 persoane pentru alegerea finisajelor.

#42
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 cool_71, on 14 iunie 2017 - 12:35, said:

...idei?
Atentie!
Eu dacă ar fi acum să-mi configurez apartamentul aș opta pentru ca instalația de apă rece caldă să fie toată pe un singur perete.
Să vă explic cum am eu acum și cum aș vrea să fie.
Bucătăria și baia au un perete comun.
În bucătărie am pe peretele care nu este comun ci pe peretele opus cu baia centrala termică chiuveta și mașina de spălat vase.
În baie pe celalalt perete care nu e comun cu bucătăria am chiuveta și cada.
E la baie când am nevoie de apă caldă trebuie să aștept de fiecare dată peste un minut să vină apa caldă.
Curg degeaba câțiva litri de apă și când vine apa caldă  mă spăl pe mâini închid apa și rămâne o grămadă de apă caldă pe țevi nefolosită care se răcește.
Pentru economia de apă curent și gaze rugați să vă monteze centrala termică pe peretele exterior din bucătărie dar lângă peretele comun cu baia.
După aia chiuveta în bucătărie să fie cât mai aproape de centrala termică pe peretele comun
În baie chiuveta și robineții de la cadă la fel pe peretele comun și cât mai aproape de centrala termică.
Așa veți avea apă caldă instant cu un consum minim de curent apă și gaze.
Restul ca de exemplu mașina de spălat vase de spălat rufe scaunul de wc le puteți amplasa oriunde pentru că folosesc doar apa rece.


#43
cool_71

cool_71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2017

 owl1960, on 14 iunie 2017 - 21:46, said:

Atentie!
Eu dacă ar fi acum să-mi configurez apartamentul aș opta pentru ca instalația de apă rece caldă să fie toată pe un singur perete.
Să vă explic cum am eu acum și cum aș vrea să fie.
Bucătăria și baia au un perete comun.
În bucătărie am pe peretele care nu este comun ci pe peretele opus cu baia centrala termică chiuveta și mașina de spălat vase.
În baie pe celalalt perete care nu e comun cu bucătăria am chiuveta și cada.
E la baie când am nevoie de apă caldă trebuie să aștept de fiecare dată peste un minut să vină apa caldă.
Curg degeaba câțiva litri de apă și când vine apa caldă  mă spăl pe mâini închid apa și rămâne o grămadă de apă caldă pe țevi nefolosită care se răcește.
Pentru economia de apă curent și gaze rugați să vă monteze centrala termică pe peretele exterior din bucătărie dar lângă peretele comun cu baia.
După aia chiuveta în bucătărie să fie cât mai aproape de centrala termică pe peretele comun
În baie chiuveta și robineții de la cadă la fel pe peretele comun și cât mai aproape de centrala termică.
Așa veți avea apă caldă instant cu un consum minim de curent apă și gaze.
Restul ca de exemplu mașina de spălat vase de spălat rufe scaunul de wc le puteți amplasa oriunde pentru că folosesc doar apa rece.
Baia si wc-ul de serviciu sunt destul de departe de bucatarie, nu au perete comun. Distanta fata de centrala termica este mare...nu prea avem cum sa luam in calcul o economie. Suntem invatati sa asteptam apa calda...

#44
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Dacă vrei să schimbi destinația unei încăperi poți face dorești.
Sau poți să faci din două una.
Sau din una două.
Cine vrea poate să își configureze cum dorește interiorul apartamentului.
Un dormitor mare poate fi făcut o bucătărie mare și un dormitor mic o bucătărie mică.

#45
cool_71

cool_71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2017

 Dreamspace, on 14 iunie 2017 - 17:42, said:


Salut,

Saptamana trecuta montasera deja ramele de la termopane la demisol. Da, sunt albe. Acoperisul nu-l incepusera pentru ca asteapta aprobare pentru inca un nivel. Eu am apartament la parter iar partea electrica si tevile de instalatii sunt deja facute. Ieri am fost contactat sa merg in showroom cat mai repede pentru a alege gresia si faianta iar astazi am trecut pe acolo si sunt multumit gama disponibila in buget. Sunt inclusiv cateva modele de gresie si faianta la 58 ron / mp care sunt incluse in bugetul alocat de ei. Daca doresti ceva mai scump nu e problema, doar ca vei plati tu diferenta. De asemenea, daca alegi ceva ce depaseste bugetul, cei de la showroom iti acorda un discount de 10%. Doamna de la showroom mi-a spus ca deja a mai fost contactata de inca 7 persoane pentru alegerea finisajelor.
Bugetul pentru gresie si faianta este fix si poti sa te incadrezi in el cu o cantitate mai mare si mai ieftina sau mai putina si mai scumpa? Ma gandeam ca mi se pare putin sa pun faianta in bucatarie doar deasupra blatului (cum vad prin pozele din ansamblurile noi)...peretii, albi la inceput, vor deveni repede gri...chiar daca este modern, nu prea este practic. Deasemenea, in bai, vreau faianta pana sus...scap de grija varuitului la 2-3 ani...Pentru finisaje nu m-au contactat, inca...

#46
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Nu e bine sa pui faianta pana sus ca risti sa faci igrasie si mucegai. Peretii trebuie sa "respire".

#47
cool_71

cool_71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2017

 pink-beetle, on 15 iunie 2017 - 16:50, said:

Nu e bine sa pui faianta pana sus ca risti sa faci igrasie si mucegai. Peretii trebuie sa "respire".
Discutabil...eu am facut asa (wc serviciu+ bucatarie) intr-un alt apartament (nu in Bucuresti), la parinti, acum vreo 6 ani si nu este nicio problema. In baia mare este faianta pana sus de aproape 20 de ani...se spala totul si gata...in plus, arata si foarte bine. Nu se fereste nimeni de curent ca sa tina totul inchis...in baie nu se inchide geamul decat foarte rar, in bucatarie fereastra este aproape mereu deschisa...S-au mai luat si alti vecini dupa mine si nu am auzit pe nimeni sa se planga...am auzit si eu de povestea cu "respiratul", dar...

#48
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Un bloc nou are o gramada de umezeala, iar umezeala dispare dupa cel putin 1 an de aerisit constant si folosit dezumidificatorul. Daca imbraci peretii in faianta pana sus, vei avea garantat mucegai si igrasie, plus crapaturi in pereti de toata frumusetea.

Edited by pink-beetle, 16 June 2017 - 06:20.


#49
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Si totusi eu m-am mutat acum 3 ani si inca nu a aparut mucegai,igrasie,nu au crapat peretii,nu a cazut blocul.
Si da,am faianta pana sus in ambele bai.
Evident,geamul la baia mare sta tot timpul cel putin pe batant ca sa intre aer si este deschis complet dupa fiecare baie indiferent ca este vara sau iarna.
Iar baia mica,are ventilator...dar este folosita ocazional si nu am cabina de dush ca sa zic ca produce aburi.
O camera aerisita cum trebuie nu are motiv sa faca mucegai.

#50
king__arthur

king__arthur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.06.2017
Cei care ati fost sa alegeti finisajele, parchetul este de calitate? e cel mai subtire de 8mm sau exista si alte variante?

#51
cool_71

cool_71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2017

 pink-beetle, on 16 iunie 2017 - 06:20, said:

Un bloc nou are o gramada de umezeala, iar umezeala dispare dupa cel putin 1 an de aerisit constant si folosit dezumidificatorul. Daca imbraci peretii in faianta pana sus, vei avea garantat mucegai si igrasie, plus crapaturi in pereti de toata frumusetea.
Nu stiu cum este la un bloc nou...logic, umiditatea si mucegaiul sunt sustinute de lipsa incalzirii si ventilatie insuficienta.

#52
cool_71

cool_71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2017

 king__arthur, on 16 iunie 2017 - 09:54, said:

Cei care ati fost sa alegeti finisajele, parchetul este de calitate? e cel mai subtire de 8mm sau exista si alte variante?
Nu am fost sa aleg parchetul...presupun ca se poate alege si unul mai gros cu un cost suplimentar. Sau...poti alege parchet de calitate, din lemn...nu cred ca te opreste nimeni...presupune costuri suplimentare...insa, daca nu sunt denivelari si sapa este bine turnata, din ce stiu eu, nu este nevoie de parchet mai gros...parchetul mai gros amortizeaza lipsa planeitatii si simti valurile mai greu, atunci cand calci in santuri...nu sunt constructor, dar am mai renovat un apartament mai vechi...am pus parchet de 12 mm fara sa torn sapa si tot se mai simte putin...unul de 8 mm nu ar fi facut fata.

#53
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
sapa este elicopterizata si a iesit impecabil in blocul 1 la parter cand am trecut acum 2 zile pe acolo....

#54
king__arthur

king__arthur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.06.2017

 cool_71, on 16 iunie 2017 - 10:59, said:

Nu am fost sa aleg parchetul...presupun ca se poate alege si unul mai gros cu un cost suplimentar. Sau...poti alege parchet de calitate, din lemn...nu cred ca te opreste nimeni...presupune costuri suplimentare...insa, daca nu sunt denivelari si sapa este bine turnata, din ce stiu eu, nu este nevoie de parchet mai gros...parchetul mai gros amortizeaza lipsa planeitatii si simti valurile mai greu, atunci cand calci in santuri...nu sunt constructor, dar am mai renovat un apartament mai vechi...am pus parchet de 12 mm fara sa torn sapa si tot se mai simte putin...unul de 8 mm nu ar fi facut fata.

Am intrebat cu gandul ca e mai rezistent in timp cu cat e mai gros.. si gen pentru sufragerie ca e circulata mai des, sa fie unul mai bun :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate