Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Alegere cartela prepay noua

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Salut. Deoarece dintr-o eroare personala am pierdut numarul de telefon pe care il detineam, urmeaza sa aleg o noua cartela, si as dori sa stiu care e cea mai buna optiune. Tin sa mentionez ca nu sunt in tara, deci am nevoie de roaming (in UE). Pana in septembrie voi fi in Italia, si pe urma urmeaza sa calatoresc in UE, deci voi avea nevoie de minute internationale (sa pot tine legatura cu cei de acasa, dar si cu oamenii din diferitele locuri in care voi merge), si MB pentru GPS in mare parte, pentru a putea ajunge in diferite locuri. Sunt la curent cu faptul ca din 15 iunie se vor putea folosi minutele si internetul pe roaming, deci nu am o preferinta pentru o retea anume (de aceea nu am mentionat reteaua la care am avut inainte cartela). Ceea ce ma intereseaza este sa pot vorbi in tara aproximativ 2-300 de minute pe luna, si international cam la fel, plus 2-3 GB de net. Intrebarea este: care e cea mai avantajoasa optiune pentru aceste cerinte in momentul de fata?

#2
crocodildundee2007

crocodildundee2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 26.11.2007
DIGI

#3
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
DIGI..poti sa iei cartela si din Italia si ai nelimitat cu Romania Posted Image

Edited by bogdan181180, 09 May 2017 - 06:27.


#4
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Si eu tot DIGI iti spun.

#5
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Am avut Digi in Romania, si dupa cateva luni am renuntat din cauza internetului care mergea rau daca nu era 4G

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
ia vodafone... digi doar daca vrei sa treci pe calmante...

#7
crocodildundee2007

crocodildundee2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 26.11.2007

 R10, on 09 mai 2017 - 09:05, said:

Am avut Digi in Romania, si dupa cateva luni am renuntat din cauza internetului care mergea rau daca nu era 4G
in ce an ai avut Digi si in ce oras mergea 3Gul "rau"?!?

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Cat costa la cartela Digi ce vrea omul?

La vodafone in momentul asta de 8 euro primesti 2000 ce vrei tu international. Din astia 2000 se ia totul: Mb, SMS, minute oriunde in Europa, etc.

Folosesc eu in Belgia si sunt mega multumit, nu am probleme de niciun fel.

De peste o luna se va schimba treaba, sper ca in bine, adica macar un 5000 de ce vrei tu in aceiasi bani.

#9
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

 crocodildundee2007, on 09 mai 2017 - 12:21, said:

in ce an ai avut Digi si in ce oras mergea 3Gul "rau"?!?

Contract inceput in octombrie 2016 (Sighetu Marmatiei). Pentru a downloada facebook messenger asteptam aproximativ 15 minute (testat pe ios si android, deci nu era problema la telefon). Degeaba am facut sesizare, nu s-a schimbat nimic. cand am mers in localitati cu 4g, mergea foarte bine.

 Groot, on 09 mai 2017 - 12:26, said:

Cat costa la cartela Digi ce vrea omul?

La vodafone in momentul asta de 8 euro primesti 2000 ce vrei tu international. Din astia 2000 se ia totul: Mb, SMS, minute oriunde in Europa, etc.

Folosesc eu in Belgia si sunt mega multumit, nu am probleme de niciun fel.

De peste o luna se va schimba treaba, sper ca in bine, adica macar un 5000 de ce vrei tu in aceiasi bani.

Chiar acum faceam comparatie intre vodafone si orange. Chiar ma uitam peste oferta de 8 euro de care ziceai (care e valabila 35 de zile), si o comparam cu cea de 6 euro de la orange (valabila 30 de zile - deci pentru 35 de zile ar fi 7 euro), care are: Nelimitat minute și SMS în rețea, 2 x 1000 minute naționale și internaţionale către fix sau SMS naționale din care 2 x 200 minute sau SMS sunt și internaționale pe mobil UE, 2 x 2 GB internet la viteze 4G. Probabil voi alege intre aceste 2, deoarece in digi nu prea mai am incredere, si site-ul telekom nu merge, deci nu pot afla ce e acolo (am avut tangenta cu ei doar acu vreo 6-7 ani, deci nu ma pot baza nici pe experientele trecute pentru ca a trecut mult timp de atunci, inca se numea cosmote)

Edited by R10, 09 May 2017 - 12:33.


#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Avand in vedere ca vei fi in exterior, deci semnalul va fi de la alti operatori (cei din tarile vizitate), mergi pe oferta care-i mai avantajoasa: pret mai mic si beneficii mai multe.
1. Vodafone: Oferta 8, 2000 MB / minute / SMS-uri nationale (adica 2GB date sau 2 mii de minute) la 8 eu / luna
2. Orange: Optiunea de 6 € credit, 2 mii de minute, 4GB de date la 6 eu / luna
3. DigiMobil: optiunea Dinerovich, 400 minute, 6GB la 4 eu / luna (cartela preplatita de la DigiMobil nu are roaming)
4. Telekom, nu le merge site-ul, nu stiu ce sa recomand.


Edited by Ciubex, 10 May 2017 - 07:54.


#11
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 R10, on 09 mai 2017 - 09:05, said:

Am avut Digi in Romania, si dupa cateva luni am renuntat din cauza internetului care mergea rau daca nu era 4G
..ai scris ca vrei minute sa vorbesti si sa-ti mearga gps-ul...din cate stiu ala merge lejer si-n 3G

 jericho, on 09 mai 2017 - 11:18, said:

ia vodafone... digi doar daca vrei sa treci pe calmante...
Referitor la 4Gul Digi.Mobil... trebuie sa faci niste setari ca sa-ti mearga.... daca nu...... stai ca ursul si navighezi in 3G...sau cum am vazut la unu in agentia DIGI... vroia 4G si avea echipament 3G. Referitor la calmante.... mai mult Xanax ai lua sa platesti de 2-3 ori mai mult ca la digi si sa nu beneficiezi de ce ai platit Posted Image

 ZisaiZic, on 09 mai 2017 - 12:57, said:

....Voi de ce o dați cu Orange,Digi,trlekom?
Pentru ca exista si oferte de la alti operatori Posted Image)).... ori ai accesul restrictionat la ofertele altor operatori Posted Image)). Cea mai ieftina solutie este Digi... au minute multe pe roaming, netul este mai mult decat acceptabil... Daca vrea calitate sa-si ia cartela din tara respectiva
PS... ce faci cu 2000 de mega in roaming daca tii netul deschis toata ziua?... cum spune el...pentru gps

 R10, on 09 mai 2017 - 12:33, said:

Contract inceput in octombrie 2016 (Sighetu Marmatiei). Pentru a downloada facebook messenger asteptam aproximativ 15 minute (testat pe ios si android, deci nu era problema la telefon). Degeaba am facut sesizare, nu s-a schimbat nimic. cand am mers in localitati cu 4g, mergea foarte bine.
..in zona de deal cu munte vrei sa ai semnal la maxim...si-n 4G...Posted Image ... in 3G ce scrii acolo downloadez/instalez in vreo 4 minute iar in 4G cu download si instalat vreo 2 minute. Cine stie ce setari ai facut prin telefon sau ce rahaturi de virusi ai avut instalati de aveai viteza aia de rahat. Sfatul meu... du-te la Vodafone sau Orange ca am multi prieteni soferi de tir ce o ard prin Europa si mi-au spus ca ambii sunt varza la semnal mai ales pe transfer in roamnig Posted Image)).... daca ai boala pe Digi... alege barem Telekom ca aia stau mai bine Posted Image... sau si mai bine asteapta noile oferte de telefonie mobila cu gratuitati in roamning, net nelimitat in 4G....  de la UPC

Edited by bogdan181180, 09 May 2017 - 14:34.


#12
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 ZisaiZic, on 09 mai 2017 - 14:34, said:

Cartela Digi nu are roaming.
...what? Posted Image ... mai citeste ofertele lor Posted Image ... Orange in Romania are semnal ca dracu cum iesi din localitatile relativ mari si te astepti cu cartela din Orange Romania sa ai semnal in retelele partenere de afara? De Vodafone ce sa mai zic... in mai toate tarile le scad clientii... de buni ce sunt Posted Image . Intreaba un englez sau roman care traieste acolo cat de multumiti sunt de reteaua Vodafone... si fugi repede sa nu te injure Posted Image). Pe Italia stiu ca mai este o retea TIM care are oferte bune pe minute si internet in Roaming
De aia le merge NASPA celor de la DIGI cu ofertele in roamning ca au concurenta servicii de calitate Posted Image)))

 ZisaiZic, on 09 mai 2017 - 14:34, said:

Mai bogdane nu mai prostii vorbești. In Europa Orange și voda merg excelent. Chiar și Digi merge mai bine in roaming decât acasă. Doar că Digi e pe bani.
...vorbesti din auzite... am prieteni soferi de tir care o ard prin Europa si.... de "prosti" ce sunt in servicii cei de la Digimobil.......... exact la aia se aboneaza sau iau extraoptiune cand vin in Romania. Du-te sau trage pe dreapta orice sofer de tir si intreaba-l de curiozitate ce operatori folosesc in afara si ai sa vezi ca mare parte folosesc Digi sau Telekom sau reteaua TIM.... Referitor la bani sau viteza internet... asta mai tine si de "inteligenta" umana... cum si-n ce fel isi seteaza netul, traficul si telefonul

Edited by bogdan181180, 09 May 2017 - 14:48.


#13
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 ZisaiZic, on 09 mai 2017 - 15:06, said:

Pai tocmai, că eu sunt șofer de tir. Chiar, cum dracu, Orange și voda au și ei cate un releu prin orașe, în rest zero. Te rog nu mai scrie asemenea inepții, rade tot forumul de tine. Posted Image)
Daca tu esti sofer de tir inseamna ca eu sunt pilot de avion Posted Image . De aia rade lumea de mine ca mi-am luat si like-uri Posted Image)))... termina cu jignirile aiurea ca ce am scris am scris NUMAI din SURSE SIGURE. Orange si Vodafone au semnal bun in Romania NUMAI in si-n jurul marilor orase...in afara sunt varza ca semnal... au servicii scumpe si vrei calitate in afara?... si pe bani multi?
Polemica cu tine nu-si are rostul, esti troll si abati de la subiect provocand omul. hai cu bafta ca-mi pierd timpul

Edited by bogdan181180, 09 May 2017 - 15:18.


#14
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

 bogdan181180, on 09 mai 2017 - 14:30, said:

Referitor la 4Gul Digi.Mobil... trebuie sa faci niste setari ca sa-ti mearga.... daca nu...... stai ca ursul si navighezi in 3G...sau cum am vazut la unu in agentia DIGI... vroia 4G si avea echipament 3G
Am mentionat ca am testat pe mai multe telefoane, si mergea la fel. Am vorbit legat de asta cu cei de la Digi, setarile au fost facute.

 bogdan181180, on 09 mai 2017 - 14:30, said:

..in zona de deal cu munte vrei sa ai semnal la maxim...si-n 4G... ... in 3G ce scrii acolo downloadez/instalez in vreo 4 minute iar in 4G cu download si instalat vreo 2 minute. Cine stie ce setari ai facut prin telefon sau ce rahaturi de virusi ai avut instalati de aveai viteza aia de rahat
Mersi de interesul acordat acestui topic. Dar vad ca nu citesti mesajele mele, sau nu le intelegi, dar totusi raspunzi la ele total pe langa subiect. Daca Digi imi promite o anumita viteza, si nu merge asa cum ar trebui, conteaza daca sunt in zona de munte, la mare, sau intr-o pestera? Ai pus problema ca si cum as fi auzit de la cineva care locuieste langa releu ca are viteza buna de internet, si as fi mers in varful muntelui, avand aceleasi pretentii. Te rog, pentru a scuti timpul amandurora, citeste mai atent ce scriu.

#15
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 R10, on 09 mai 2017 - 15:25, said:

Am mentionat ca am testat pe mai multe telefoane, si mergea la fel. Am vorbit legat de asta cu cei de la Digi, setarile au fost facute.

Mersi de interesul acordat acestui topic. Dar vad ca nu citesti mesajele mele, sau nu le intelegi, dar totusi raspunzi la ele total pe langa subiect. Daca Digi imi promite o anumita viteza, si nu merge asa cum ar trebui, conteaza daca sunt in zona de munte, la mare, sau intr-o pestera? Ai pus problema ca si cum as fi auzit de la cineva care locuieste langa releu ca are viteza buna de internet, si as fi mers in varful muntelui, avand aceleasi pretentii. Te rog, pentru a scuti timpul amandurora, citeste mai atent ce scriu.
Nu te supara.... faci parte din acei clienti RCS-RDS care se plangeau ca n-au net ca n-aveau cablu bagat in calculator? Unde ai tu viteza slaba ca peste tot pe unde umblu in 3G am undeva la 4-5Mbps iar in 4G se duce lejer peste 10-13 Mbps...iar un GPS da-l in .... merge si cu 2-3 Mbps

Romania mea.... nu este si Romania ta? Nu de aia... poate unu din noi stam pe alta planeta si nu stiam... daca stateam eu... te-ntelegeam... da'...nu-mi explic cum de creste numarul abonatilor/cartelelelor DigiMobil daca viteza lor este slaba cum spui

Prefer sa inchid AICI discutia cu tine... tind sa cred ca ai deschis un topic ca sa defaimezi servicile acestei companii (in plina ascensiune) si sa lauzi serviciile concurentei. Pentru mine topicul si discutia cu tine se inchide aici. Du-te si plateste in alta parte bani multi daca te dau banii afara din acasa. PUNCT

Edited by bogdan181180, 09 May 2017 - 15:36.


#16
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

 Groot, on 09 mai 2017 - 12:26, said:

Cat costa la cartela Digi ce vrea omul?

La vodafone in momentul asta de 8 euro primesti 2000 ce vrei tu international. Din astia 2000 se ia totul: Mb, SMS, minute oriunde in Europa, etc.

Folosesc eu in Belgia si sunt mega multumit, nu am probleme de niciun fel.

De peste o luna se va schimba treaba, sper ca in bine, adica macar un 5000 de ce vrei tu in aceiasi bani.

Mersi de raspuns. E posibil sa merg pe aceasta varianta. Dar am  o intrebare (poate nu stii exact raspunsul, si va trebui sa vorbesc cu cei de la vodafone): daca imi cumpara cineva din tara cartela, si mi-o trimite aici (in Italia), voi avea probleme cu activarea ei? Ma gandesc ca poate activarea ei (prin efectuarea unui apel sau sms) trebuie facuta in tara. As vrea sa fiu sigur de asta, ca sa nu pierd timpul degeaba

#17
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 ZisaiZic, on 09 mai 2017 - 15:35, said:

Înțeleg să fii fan Digi, dar tu ești mai ceva ca suporterii de fotbal.Posted Image Mai ai un pic și ai să zici că a inventat Zoltan telefonia mobila Posted Image
Nu ma uit la fotbal Posted Image)) ... nici macar cand joaca nationala Posted Image) ... ce sa vad la fotbal?... 20 de prosti care alearga dupa o minge...3 prosti (arbitrii)care o pazesc.... si 2 (portarii) care stau cu curu in poarta? Posted Image))...si inca o multime enorma (spectatorii+telespectatorii) care se uita la "prostia" alora de pe teren?
Nu sunt fan digi... da' mi se pare aiurea ca N oameni sa spuna ca au servici relativ de calitate si sa vina unii sa spuna invers... parca ar fi ca-n bancul cu nebunu pe contrasens de la radio erevan Posted Image)). Am 4 abonamente la ei... inca 3 cartele prepay.... da' n-am POMENIT niciodata sa am semnal prost la telefonie si internet Posted Image))

Edited by bogdan181180, 09 May 2017 - 15:43.


#18
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

 bogdan181180, on 09 mai 2017 - 15:33, said:

Nu te supara.... faci parte din acei clienti RCS-RDS care se plangeau ca n-au net ca n-aveau cablu bagat in calculator? Unde ai tu viteza slaba ca peste tot pe unde umblu in 3G am undeva la 4-5Mbps iar in 4G se duce lejer peste 10-13 Mbps...iar un GPS da-l in .... merge si cu 2-3 Mbps
Romania mea.... nu este si Romania ta? Nu de aia... poate unu din noi stam pe alta planeta si nu stiam... daca stateam eu... te-ntelegeam... da'...nu-mi explic cum de creste numarul abonatilor/cartelelelor DigiMobil daca viteza lor este slaba cum spui
Prefer sa inchid AICI discutia cu tine... tind sa cred ca ai deschis un topic ca sa defaimezi servicile acestei companii (in plina ascensiune) si sa lauzi serviciile concurentei. Pentru mine topicul si discutia cu tine se inchide aici. Du-te si plateste in alta parte bani multi daca te dau banii afara din acasa. PUNCT
De ce m-as supara? Fiecare are parerea lui, si o respect, pentru ca nu are nimic de-a face cu mine, esti liber sa faci si sa crezi ceea ce vrei. Asta nu va schimba cu nimic faptul ca eu am avut o experienta mai putin placuta cu digi pe parte de telefonie mobila. Daca tu umbli peste tot cu viteza buna, asta nu inseamna ca si eu am facut la fel. Dar nu doresc sa repet lucrurile pe care le-am spus deja in posturile anterioare, nu are rost. Romania nu este a mea, si nu este nici a ta, este doar Romania, si fiecare om o vede diferit.

 ZisaiZic, on 09 mai 2017 - 15:40, said:

Colegule R10, da,cartela trebuie sa fie activata in tara de minim 24 de ore.
Mersi mult

 bogdan181180, on 09 mai 2017 - 15:39, said:

Nu sunt fan digi... da' mi se pare aiurea ca N oameni sa spuna ca au servici relativ de calitate si sa vina unii sa spuna invers... parca ar fi ca-n bancul cu nebunu pe contrasens de la radio erevan Posted Image))
Hehe, deci e aiurea sa spui adevarul, ca nu ai avut o experienta la fel de buna ca si ceilalti cu acest operator?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate