Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Plata amenda rutiera

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 10.10.2005
Pe ghiseul.ro
In felul asta scapi de a mai trimite prin fax copia dupa chitanta la politia Vrancea.

#20
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 dasvik, on 09 mai 2017 - 10:14, said:

Ok, ok, interesant, dar... de unde sa stiu eu daca respectivul politist este "legal" sau "ilegal" la panda? Mai ales daca e in alt oras / judet decat cel in care locuiesc eu?

Sau tu sugerezi sa mergem in instanta cu toate amenzile pe care le luam, ca verifica instanta by default daca respectivul era in regula sau nu (in timp ce noi stam acasa si mancam chipsuri uitandu-ne la tv, fara nici o grija) si poate-poate scapam de vreo amenda?
Doar in instanta afli asta... oricum si la asta nu e 100% sigura, ca se mai intocmesc hartii justificative si ulterior faptei Posted Image
Vezi cazul Dragnea, cand femeile de la birou au auzit ca le cer procurorii documentele s-au apucat de falsificat documentele si exact aia cu probleme (angajata fictiv care incasa salariul dar nu se prezentase niciodata la "munca")  refuza sa vina sa semneze documentele intocmite ulterior in fals ca sa o acopere pe ea... pe motiv ca nu ii trimit limuzina la scara si ea nu are bani de taxi sa plateasca cursa pentru 2 km (adica jumatate de ora de mers pe jos) care ar fi costat vreo 7 lei maxim... ce facea cu salariul baban pe care il tot incasa illegal de ani de zile numai ea stie, probabil toale si fite sa arate bine pentru domnul generos ce ii facilitase combinatia ilegala Posted Image

#21
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
Respectivul echipaj de politie trebuie sa abie asupra lui ordinul de serviciu in care se specifica actiunea desfasurata; daca nu l-ai cerut, poti face o cerere catre politia rutiera in care sa ceri informatii daca la data respectiva a fost desfasurata vreo actiune in respectiva zona

#22
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Conform carei legi sau regulament "trebuie sa aiba asupra lui ordinul de serviciu in care se specifica actiunea desfasurata" si sa il prezinte contravenientului?

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 bogdan181180, on 09 mai 2017 - 06:47, said:

Incearca sa o ataci in instanta.... daca echipaju care ti-a dat amenda nu era in misiune la data si ora semnnarii acelui proces verbal.... ci facea exces de zel stand la "agatat" vitezomani... aceea amenda se anuleaza in instanta. Mi-a mers treaba asta de 2 ori.... ca sa-si faca norma multi stau peste sau in afara programului... se pun pe dat amenzi... omul nu stie ca amenda-i valabila DOAR daca este semnat procesul verbal in timpu' turei respectivului organ de politie... tura stabilita CLAR de la ora X la ora Y....  si se poate anula amenda in instanta pe motivul "abuz de putere"... daca procesul verbal a fost semnat in afara acelui interval de ore. Mi-am dat seama de asta cand la o amenda, respectivu care mi-a dat amenda stiam ca este in tura de noapte iar el era pe traseu ziua in amiaza mare si imprastia amenzi... in instanta s-a stabilitt ca tinea tura unui coleg, lucru ilegal si mi-a fost anulata amenda pe motiv ca colegu lipsa trebuia sa-mi dea amenda... nu cel care-i facea tura...practic toate amenzile din aceea zi date de el s-au anulat
Pune link din just.ro cu nr dosarului ca nu te cred.

#24
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
E posibila treaba daca tinea tura colegului in mod ilegal (era pontat colegul care lipsea). Se practica asta destul de des, nu numai in politie...

Treaba e ca daca e amenda de 200 lei, mai bine dai banii aia decat sa iti complici viata degeaba... daca e amenda mare ar mai merita.

Edited by samebo, 09 May 2017 - 11:44.


#25
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016

 samebo, on 09 mai 2017 - 10:52, said:

Conform carei legi sau regulament "trebuie sa aiba asupra lui ordinul de serviciu in care se specifica actiunea desfasurata" si sa il prezinte contravenientului?

Ai dreptate, am cautat si iata raspunsul oficial la o astfel de intrebare:
http://www.politiaru...rirea-in-trafic

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Si nu ti se pare normal? Adica toata lumea poate sa verifice politistul? E cea mai mare tampenie propagata pe FB si luata de toti smecherii de buna fara sa o verifice daca e sau nu corecta ba se mai si iau la harta cu organul care legal ar trebuii sa le mai de o amenda pentru ultraj . Sunt si politistii oameni, asta le este meseria si e de datoria lor sa te opreasca si sa te sanctioneze daca ai gresit si e de bun simt sa accepti sanctiunea pentru greseala comisa si e de prost gust sa te certi cu politistul.

Edited by PoeOvidiu, 09 May 2017 - 13:12.


#27
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ideea nu e rea, ar trebui politistii obligati ca pe langa prezentarea verbal sa prezinte si insigna si ordin semnat si stampilat frumos...
Orice prost poate imbraca o uniforma si sa incaseze spaga si chiar sa taie chitante false pentru amenzi in boscheti la iesirea din orase/sate.
Tu ca cetatean nu ai nici o garantie ca cel ce te opreste e politist si nici un mijloc de verificare ca este intradevar politist...

Sa se faca chiar baza de date publica cu numarul agentului si poza agentului impreuna cu datele (nume, prenume, grad, locul angajarii, etc), astfel incat sa poti verifica online daca cel ce te opreste e intradevar cine spune ca e.
Cand se prezinta, interoghezi numarul/numele si vezi daca e sau nu politist... De ceva in real time sa vezi daca e si in timpul serviciului nici nu mai spun, ca deja vorbim de ceva SF pentru Romania.

Edited by samebo, 09 May 2017 - 13:21.


#28
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 samebo, on 09 mai 2017 - 13:16, said:

De ceva in real time sa vezi daca e si in timpul serviciului nici nu mai spun, ca deja vorbim de ceva SF pentru Romania.
Este implementata pe undeva pe planeta asta asemenea solutie?

#29
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu cred, ca in democratie cica nu e bine sa iti cunosti opresorul/agresorul/violatorul... sa fie surpriza, ca la Vaslui.
In schimb opesorul/agresorul/violatorul trebuie sa aiba acces instant si nemarginit la baza de date completa a cetatenilor/victimelor.
Si chiar politistul sa poata intocmi procese verbale in fals cu datele obtinute din acele interogari... vezi cazul recent de la VASLUI, unde un politist s-a apucat sa isi faca norma de amenzi prin metoda interogarii bazei de date si completarii de PV cu datele obtinute din sistem pentru a amenda cetateni in mod random din tara, printre care a nimerit un CNP de la Timisoara pe care l-a ars cu amenda de 1300 lei pe motiv de... surpriza.
http://www.digi24.ro...n-vaslui-713558

Edited by samebo, 09 May 2017 - 13:51.


#30
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 samebo, on 09 mai 2017 - 13:45, said:

Nu cred, ca in democratie cica nu e bine
Nu toate statele sunt democratice.

Si nu poti huli un sistem pe baza unui singur membru.


Nu ai incredere ca politistul care te-a oprit pentru ceva este unul veridic, poti suna la sediu pentru informatii.
Dar un politist fals nu te opreste sa-ti dea amenda. Imediat ce te-a oprit te pune sa cobori din masina si sa te talhareasca.
Sau in caz ca scapi usor, iti cere o gramada de bani pe loc, fara sa se fereasca de cuvinte directe. Pentru ca nu-l intereseaza.

Eu te sfatuiesc (pe tine cel care citesti) sa nu te dai rotund. E mult mai bine sa zambesti cu calm, eventual sa faci si o gluma pe seama intamplarii respective.
Ai mult mai multe sanse sa scapi fara amenda sau cu amenda cea mai mica.

#31
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007

 samebo, on 09 mai 2017 - 13:45, said:

Nu cred, .......t
Usor conasule , daca politistul are o motorola dupa el , apai stai linistit , ca cere doar C.I -ul , el o sa "butoneze" (user name si pas , cind activeaza )motorola si apare cam tot !

Edited by tidicristi, 09 May 2017 - 14:37.


#32
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 bogdan181180, on 09 mai 2017 - 06:47, said:

...si se poate anula amenda in instanta pe motivul "abuz de putere"...
  I-auzi braul. De parca te-a oprit in trafic f'un demnitar.
Politia nu este ,,putere''.
Vrei sa spui eventual  ,,abuz in serviciu''.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate