Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Plata amenda rutiera

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 17.06.2007
O amenda rutiera luata în județul Vrancea deși am adresa în București scrisa în buletin unde se plătește?

Edited by Mihai-Cosmin, 08 May 2017 - 23:44.


#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
In Vrancea sau in Bucuresti.

#3
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 17.06.2007

View Postsfantu.dracu, on 08 mai 2017 - 23:57, said:

In Vrancea sau in Bucuresti.
Am ințeles. Dar in ce locuri din aceste doua localități? Sunt ani buni de cand nu am mai luat amenda și am uitat.

Edited by Mihai-Cosmin, 09 May 2017 - 00:26.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca la taxe locale.

#5
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Banuiesc , ca ai primit prin posta pe adresa ! Pastreaza copii dupa ea , ca sa dovedesti ca ai platit , minim 5 ani ! Ca pe "moaste" , daca o pierzi , mai platesti odata ! Statul , doar incurca conturile de plata ! Dar nu se supara cind platesti de 2 ori !

Edited by tidicristi, 09 May 2017 - 00:37.


#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
O platesti la Bucuresti (ca in Vrancea fiind in tranzit, nu ai timp sa stai sa cauti (si poate nu e nici program) sa o poti plati direct). Iar copia o trimiti Politiei care e emis amenda.
In 48 de ore se plateste la jumatate suma din procesul verbal; pe urma integral (100%).
Daca nu o platesti, iti apare la taxe si impozite si nu-ti poti plati impozitele (la casa de exemeplu) daca nu iti achiti mai intai amenzile restante.
Bafta!

PS. Si cum a spus si colegul tidicristi, mai sus, pune-o bine, la pastrare, dovada platii. Te poti trezi si peste 4-5 ani ca nu ai platit-o, din diverse motive si erori din sistem. Si daca nu o mai ai, mai esti bun de plata inca o data. Ca si obtinerea unui duplicat al dovezii poate fi uneori aproape imposibila.

#7
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
La​ orice ghișeu de taxe și impozite din țară. Eu am pățit-o. Mergeam la munte, am agățat pe drum o amendă, am ajuns la destinație, m-am cazat la pensiune unde le-am spus gazdelor ce am pățit. Au chemat pe o vecină care lucrează la primărie, i-am dat copia de pe pv și o copie (o aveam întâmplător) de buletin. Seara a venit tanti aceea și mi-a adus chitanța și copia de buletin. Văd că nu apar pe ghișeul​.ro cu vreo amendă neplătită.
Deci am platit în cu totul alt județ decât cel de domiciliu sau unde mi s-a dat amenda.

#8
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007
Nu se poate plati si la agentul  (militianul) constatator?

Edited by Smarty23, 09 May 2017 - 06:15.


#9
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Ba da, se poate plati, doar ca unii fac "figuri" ca nu au sa iti dea rest, mai ales acum cand punctul de amenda nu e rotund (145 RON), si te sfatuiesc sa platesti tu la Primarie ca sa nu ii mai intorci la masina sa ma scrie si o chitanta, timp in care el poate mai pescuieste alt sofer.

#10
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Incearca sa o ataci in instanta.... daca echipaju care ti-a dat amenda nu era in misiune la data si ora semnnarii acelui proces verbal.... ci facea exces de zel stand la "agatat" vitezomani... aceea amenda se anuleaza in instanta. Mi-a mers treaba asta de 2 ori.... ca sa-si faca norma multi stau peste sau in afara programului... se pun pe dat amenzi... omul nu stie ca amenda-i valabila DOAR daca este semnat procesul verbal in timpu' turei respectivului organ de politie... tura stabilita CLAR de la ora X la ora Y....  si se poate anula amenda in instanta pe motivul "abuz de putere"... daca procesul verbal a fost semnat in afara acelui interval de ore. Mi-am dat seama de asta cand la o amenda, respectivu care mi-a dat amenda stiam ca este in tura de noapte iar el era pe traseu ziua in amiaza mare si imprastia amenzi... in instanta s-a stabilitt ca tinea tura unui coleg, lucru ilegal si mi-a fost anulata amenda pe motiv ca colegu lipsa trebuia sa-mi dea amenda... nu cel care-i facea tura...practic toate amenzile din aceea zi date de el s-au anulat
Apoi mai este un chestie....  daca amenda este data de Politia Locala... ai iar sanse mari sa fie anulata in instanta...ei nu se ocupa cu controlu traficului..pot da amenzi doar pe partea de parcari in locuri interzise..si oricum dpdv al meu... Politia Locala ar trebui sa se redenumeasca cum era inainte Gardieni Publici deoarece provoaca confuzie in randul populatiei cu Politia Romana si cateodata unii din agentii politiei locale isi incalca atributiile intrand peste atributiile agentilor politiei romane

Edited by bogdan181180, 09 May 2017 - 06:59.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
In orice localitate din tara, la serviciul de taxe si impozite. Am platit in Herculane amenda luata in Hateg si eu sunt din Cluj. Important e sa platesti in 48 de ore si sa pastrezi chitanta ca o sa te intrebe primaria ta cand platesti impozitul si atunci le arati ca amenda pentru PV nr... ai platit-o in alta localitate.

View Postbogdan181180, on 09 mai 2017 - 06:47, said:

Incearca sa o ataci in instanta.... daca echipaju care ti-a dat amenda nu era in misiune la data si ora semnnarii acelui proces verbal.... ci facea exces de zel stand la "agatat" vitezomani... aceea amenda se anuleaza in instanta
Nu mai invata oamenii prostii. Ca si eu am ascultat de smecheri dinastia si singura diferenta a fost ca pana s-a judecat au trecut alea 48 de ore si am platit intreaga plus inca 20 de lei taxa de timbru. Asa ca daca am luat amenda pe o greseala pe care am comis-o si nu abuziv nu mai caut nod in papura organului care si-a facut datoria, ma duc si platesc pentru greseala mea.

Edited by PoeOvidiu, 09 May 2017 - 06:51.


#12
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostPoeOvidiu, on 09 mai 2017 - 06:51, said:

In orice localitate din tara, la serviciul de taxe si impozite. Am platit in Herculane amenda luata in Hateg si eu sunt din Cluj. Important e sa platesti in 48 de ore si sa pastrezi chitanta ca o sa te intrebe primaria ta cand platesti impozitul si atunci le arati ca amenda pentru PV nr... ai platit-o in alta localitate.


Nu mai invata oamenii prostii. Ca si eu am ascultat de smecheri dinastia si singura diferenta a fost ca pana s-a judecat au trecut alea 48 de ore si am platit intreaga plus inca 20 de lei taxa de timbru. Asa ca daca am luat amenda pe o greseala pe care am comis-o si nu abuziv nu mai caut nod in papura organului care si-a facut datoria, ma duc si platesc pentru greseala mea.
Daca ataci amenda in instanta nu mai ai treaba cu 48 de ore ...abia dupa ce da instanta o hotarare intra iar in vigoare acele 48 de ore in cazul in care pierzi si trebuie sa platesti amenda... trebuie sa incerce in instanta. Cu astea sunt jonglat... omul nu stie... plateste aiurea si marea parte a amenzilor sunt date pe exces de zel cu incalcarea atributiilor de serviciu si a alegii

Edited by bogdan181180, 09 May 2017 - 07:02.


#13
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
exista aplicatii pe telefon, comisionul este de cativa lei si platesti de oriunde si cand vrei.  Si din pat noaptea la 12.  Atentie la cele 48 de ore.

Edited by alexpet, 09 May 2017 - 07:13.


#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postbogdan181180, on 09 mai 2017 - 07:01, said:

Daca ataci amenda in instanta nu mai ai treaba cu 48 de ore ...abia dupa ce da instanta o hotarare intra iar in vigoare acele 48 de ore in cazul in care pierzi si trebuie sa platesti amenda... trebuie sa incerce in instanta. Cu astea sunt jonglat... omul nu stie... plateste aiurea si marea parte a amenzilor sunt date pe exces de zel cu incalcarea atributiilor de serviciu si a alegii
Deci daca eu depasesc viteza si ma ia radarul inseamna ca politistul a facut exces de zel si eu nu am gresit nimic? Interesatnta opinie dar cred ca politistul doar si-a facut datoria.

Edited by PoeOvidiu, 09 May 2017 - 07:30.


#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbogdan181180, on 09 mai 2017 - 06:47, said:

Incearca sa o ataci in instanta.... daca echipaju care ti-a dat amenda nu era in misiune la data si ora semnnarii acelui proces verbal.... ci facea exces de zel stand la "agatat" vitezomani... aceea amenda se anuleaza in instanta. Mi-a mers treaba asta de 2 ori....
Fă un scan după una din sentințe și pune-aici, n-am mai auzit așa ceva. Nu zic că nu-i adevărat (mă tentează, da' nu zic), sunt doar foarte curioasă și în plus ar putea fi de folos și altora.

View Postbogdan181180, on 09 mai 2017 - 06:47, said:

practic toate amenzile din aceea zi date de el s-au anulat
Ei, asta n-o mai cred. Nu se anulează din oficiu.

View Postbogdan181180, on 09 mai 2017 - 07:01, said:

Daca ataci amenda in instanta nu mai ai treaba cu 48 de ore ...abia dupa ce da instanta o hotarare intra iar in vigoare acele 48 de ore in cazul in care pierzi si trebuie sa platesti amenda... trebuie sa incerce in instanta.
Doar dacă depui plângerea în 48 de ore de când ai primit PV de contravenție mai poți plăti numai jumătate din amendă după ce sentința rămâne definitivă.

Edited by althea, 09 May 2017 - 09:19.


#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Posttidicristi, on 09 mai 2017 - 00:35, said:

Banuiesc , ca ai primit prin posta pe adresa ! Pastreaza copii dupa ea , ca sa dovedesti ca ai platit , minim 5 ani ! Ca pe "moaste" , daca o pierzi , mai platesti odata ! Statul , doar incurca conturile de plata ! Dar nu se supara cind platesti de 2 ori !
Sau o faci online cu ghiseul online si ramane acolo dovada in cazul in care vei avea nevoie candva :D

#17
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Daca ai semnatura "buleftrinica" (parca e pi mangoti/bani) o faci de unde ai semnal din telefon !

Cind a oferit statul gratuit semnatura "buleftronica" ? Cumparam gratuit , macar pe a mea!

#18
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View Postbogdan181180, on 09 mai 2017 - 06:47, said:

Incearca sa o ataci in instanta.... daca echipaju care ti-a dat amenda nu era in misiune la data si ora semnnarii acelui proces verbal.... ci facea exces de zel stand la "agatat" vitezomani... aceea amenda se anuleaza in instanta. Mi-a mers treaba asta de 2 ori.... ca sa-si faca norma multi stau peste sau in afara programului... se pun pe dat amenzi... omul nu stie ca amenda-i valabila DOAR daca este semnat procesul verbal in timpu' turei respectivului organ de politie... tura stabilita CLAR de la ora X la ora Y....  si se poate anula amenda in instanta pe motivul "abuz de putere"... daca procesul verbal a fost semnat in afara acelui interval de ore. Mi-am dat seama de asta cand la o amenda, respectivu care mi-a dat amenda stiam ca este in tura de noapte iar el era pe traseu ziua in amiaza mare si imprastia amenzi... in instanta s-a stabilitt ca tinea tura unui coleg, lucru ilegal si mi-a fost anulata amenda pe motiv ca colegu lipsa trebuia sa-mi dea amenda... nu cel care-i facea tura...practic toate amenzile din aceea zi date de el s-au anulat
Apoi mai este un chestie....  daca amenda este data de Politia Locala... ai iar sanse mari sa fie anulata in instanta...ei nu se ocupa cu controlu traficului..pot da amenzi doar pe partea de parcari in locuri interzise..si oricum dpdv al meu... Politia Locala ar trebui sa se redenumeasca cum era inainte Gardieni Publici deoarece provoaca confuzie in randul populatiei cu Politia Romana si cateodata unii din agentii politiei locale isi incalca atributiile intrand peste atributiile agentilor politiei romane

Ok, ok, interesant, dar... de unde sa stiu eu daca respectivul politist este "legal" sau "ilegal" la panda? Mai ales daca e in alt oras / judet decat cel in care locuiesc eu?

Sau tu sugerezi sa mergem in instanta cu toate amenzile pe care le luam, ca verifica instanta by default daca respectivul era in regula sau nu (in timp ce noi stam acasa si mancam chipsuri uitandu-ne la tv, fara nici o grija) si poate-poate scapam de vreo amenda?

Edited by dasvik, 09 May 2017 - 10:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate