Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gazon pe un teren cu balarii

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
andra86r

andra86r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.05.2017
Este posibil sa plantez gazon pe un teren cu balarii?
Este vb de terenul din fata casei cu acces la drumul public.
Eu am plantat gazon in curte, dar acolo suprafata este mica si s-a putut sapa.
Dincolo suprafata e mult mai mare si iarba mai aspra si nu se poata sapa.
Daca arunc semite peste iarba existenta si tunsa cu cositoarea, au sanse sa se prinda?

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Cauta pe cineva cu o motosapa , sa frezeze bucata , o cureti bine de radacini , omul cu freza sa marunteasca bine pamantul , dupa care semeni gazonul . Asa , direct in buruieni , cred ca buruienile o iau inaintea gazonului si sufoca plantele .

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Daca tot "sapa", inainte sa pui gazon , fa un tratament cu "chimicale" pt buruieni !!

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Da, trebuie erbicidat, apoi curățat, săpat adânc, mărunțit, ar fi bine dacă ai pune un strat subțire de nisip, apoi strat subțire de pământ negru, însămânțare (sau cel mai bine rulouri de gazon), tăvălugire și udat bine, dar nu jet puternic să spele semințele, ci ca o ploaie.
Dacă ai posibilitatea, cel mai bine ar fi ca tot în faza asta să pui și instalația îngropată de udat.

#5
andra86r

andra86r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.05.2017
Cu erbicid nu as da, pt ca am observat ca dupa ce erbicidez creste iarba si mai urata, de genul stirului.
Momentan pe teren am iarba micuta. Nu este atat de estetica ca si gazonul dar nici foarte rau nu arata. Sigur ca as prefera gazon.
La fel am avut si in curte dar era putin mai mica acolo si pamantul a mai fost sapat in mod regulat. Acolo am aruncat seminte de gazon dupa ce am curatat-o de iarba si vad ca s-a prins.

Edited by andra86r, 08 May 2017 - 22:33.


#6
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ai de munca ....ceva ani ! Nu te astepta in primii ani sa ai gazon perfect ! Erbicidatul , e in functie de ce "balarii" ai in teren , dar daca ai pir ...e iarba draqului !

P.S.- E recomandat , sa nu ai animale in casa (ciine , pisica) cind erbicidezi terenul !

Edited by tidicristi, 08 May 2017 - 22:53.


#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pt pir, din cate stiu, nu exista ierbicid.Aici e pbl cea mai mare a gazonului, pirul se intinde ca o caracatita, e singura balarie care il poate sufoca si nu exista ierbicid.Eu cred ca cel mai bine ar fi daca ai ierbicida cu total, dupa ierbicidare pauza minim o saptamana, apoi sapat terenul.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Dupa ce cureti terenul de balarii poti sa semeni.....trifoi alb pitic.
Nu vei mai avea probleme cu pirul!Posted Image
*Parerea mea.

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 09 May 2017 - 05:01.


#9
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
am plantat gazon la un prieten la fel avea balarii dar e musai sa bagi o motosapa sa treci cu ea macar de 2 ori apoi sa batatoresti cumva terenul,cauti o solutie,vezi pe net si apoi semeni precum se da azotat la grau cu mana.dupa 1 an tuns succesiv iarba a sufocat orisice balarie.e o splendoare acum.bafta

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă nu dai erbicid, mai devreme sau mai târziu, apar buruienile în gazon.

#11
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Oricum semintele de buruieni raman in sol si n-ai ce le face. Trebuie erbicidat, curatat arat si maruntit solul, apoi semanat gazonul. Daca intentionezi sa semeni seminte recomand luna septembrie: este suficient de cald ca sa germineze, nu mai este arsita, mare parte din buruieni nu germineaza atunci, deci nu e competitie. Este perioada cea mai buna pt seminte sa se dezvolte fara sa fie acaparate de buruieni.

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
daca e iarba, prin tundere saptamanala cu masina, cea mai mare parte din buruieni dispar!
dupa 2 tunderi, buruienile care mai raman le scoti din radacina, cu o unealta speciala(o gasesti la bagazinele de pricolaj,, seamana cu o surubelnita cu varf despicat!)

#13
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ca sa scap de cartite si sobolani , am dus la al batrin un brac sarmos ! a facut ala santuri si a stirpit tot ! cea mai tare fu , a gasit usa la magazie deschisa , a sapat pe sub placa (unde a fost mai subtire ) un metru adancime !

#14
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postionutz_joe2009, on 08 mai 2017 - 23:37, said:

Pt pir, din cate stiu, nu exista ierbicid.Aici e pbl cea mai mare a gazonului, pirul se intinde ca o caracatita, e singura balarie care il poate sufoca si nu exista ierbicid.Eu cred ca cel mai bine ar fi daca ai ierbicida cu total, dupa ierbicidare pauza minim o saptamana, apoi sapat terenul.
Pir-ul il omori cu ierbicid total ...dar trebuie sa insisti minim 2 ani......Il mai omori acoperind solul cu folie de mulcire minim 2 ani.....

Edited by Clovis, 09 May 2017 - 18:32.


#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Mda...eu am in gazon vreo 2 vetre cu pir.Nu stiu cum sa scap de ele, nu stiu daca voi scapa.Stiu ca e prin comert o grebla(ceva de genul) , care are cutite.Ma gandesc sa incerc cu grebla din aia.Mai exact, ar fi un dispozitiv pt aeririse gazon, ar taia tentaculele nenorocirii aleia.Restul balariilor mor la tundere sau exista ierbicid.Exista ierbicid si pt trifoiul care poate iesi in gazon.Trifoiul nu moare dupa tundere, se intinde si el pana cand sufoca, dar exista ierbicid.

Fratele meu a aruncat seminte de gazon in livada, nu a iesit in primul an, in al doilea an a iesit chiar bine, dar nu a avut pir.Pbl e cu pirul, eu nu pot scapa de el din gazon plantat cu sapatura...A inceput sa iasa dupa 1-2 ani.Imi e ca va trebui sa replantez daca nu scap cumva de el.Primavara am observat ca e uscat pirul, am sarit cu ingrasamant devreme in primavara.Acum e mai bine, dar tot nu-l poate sufoca gazonul.

Edited by ionutz_joe2009, 09 May 2017 - 21:45.


#16
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010
A semanat cineva trifoi alb in amestec 50/50 cu paius de livada? Daca da, ce norma de consum a folosit g/mp? Cum a iesit pajistea ca aspect? Cat de usor se intretine? Ma gandesc sa folosesc acest amestec pentru o suprafata de 1000 mp unde ulterior am sa plantez si ceva pomi fructiferi. Stie cineva ce oferte de seminte (trifoi alb/paius de livada) sunt acum in piata?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate