Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Micsorare (prin zidire) a unei ferestre la apartament. Sfaturi? Avize?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
vvvali85

vvvali85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.05.2017
Buna, dupa cum stim cu totii, la mai toate blocurile construite in ultimii ani livingul este open space cu bucataria. Nu ca ar fi asta o problema in sine, dar de multe ori, ferestrele de la living sunt format inalt (peste 2m si latime 80cm - cazul meu). Astfel, peretele in care sunt incluse devine aproape inutilizabil. Ideea e ca vreau sa fac o bucatarie in "L" iar latura mare sa o pozitionez pe peretele nou format si astfel sa restrang bucataria care acum vine mult spre living. Sa nu mai zic ca blocul nu a fost proiectat cu cap, nu am nici bordura de zidarie obligatorie in partea de jos, daca nu as avea garnitura buna la termopan cred ca ar intra apa de ploaie in casa :) Ma gandeam sa zidesc ferestrele pana la nivelului blatului pe care vreau sa il pun pe peretele nou format.

Intreb pentru ca in general am gasit doar topicuri de demolare ziduri in apartament, nu si construire/zidire ferestre... Mentionez ca:

- peretele este in lateralul blocului (nu afecteaza aspectul la drum) si oricum se va tencui + decorativa la culoare si pe exterior ca sa arate unitar.
- livingul este in consola (suspendat) din constructie, peste etajul de jos, cam 80-100cm in afara, si e fix latura unde vreau sa includ zidarie in loc de geamurile inalte. Incarc prea mult cu material  (0.8m x 1.0m) x 2 geamuri sau n-are nimic? Ce optiuni as avea de umplere (caramida, BCA, rigips...poate altceva)?
- am nevoie de ceva avize (primarie? asoc de proprietari?), acord vecini?

Multumesc

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
L-ai cumparat pe intuneric si nu ai observat cum arata bucataria, sau ...?

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Poti pune o schita cu apartamentul?Posted Image

#4
vvvali85

vvvali85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.05.2017
@sebulbus nu, nu l-am cumparat pe intuneric Posted Image Doar ca in ani de zile se mai schimba prioritatile omului, daca la inceput o bucatarie mini era suficienta, acum nu prea mai face fata. De asta vreau sa pot folosi si peretele ocupat acum aproape in totalitate de doua ferestre inalte.

Ca idee, asa arata de afara, cu galben ar fi nivelul de zidire la care ma gandesc.

Attached Files


Edited by vvvali85, 08 May 2017 - 19:07.


#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Teoretic si legal iti trebuie autorizatie de construire, intra la categoria fatada si deschideri. Stiu, in Romania se aplica principiul merge si fara...

Uite ceva de acum vreo 10 ani http://jurnalul.ro/t...elor-18079.html , dar inca valabil, legea nu s-a schimbat din 1991.

#6
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Lași acele geamuri in pace, zidești la interior pana unde ai nevoie. Scapi de autorizații,  nu modifici nimic în arhitectura exterioara a blocului. Zidești cu BCA de 10, pui un blat ceva le noul zid și rezolvi problema. Eu așa am făcut la balcon + logie

#7
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 SILE802002, on 08 mai 2017 - 20:31, said:

Lași acele geamuri in pace, zidești la interior pana unde ai nevoie. Scapi de autorizații,  nu modifici nimic în arhitectura exterioara a blocului. Zidești cu BCA de 10, pui un blat ceva le noul zid și rezolvi problema. Eu așa am făcut la balcon + logie
Da?!.... si fereastra cum o mai deschizi?!

#8
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008

 IngN, on 09 mai 2017 - 07:19, said:

Da?!.... si fereastra cum o mai deschizi?!

Dacă acele ferestre se deschid integral, de sus pana jos... nasol. Văzând acele gratii mă gândesc ca pana acolo se deschid, pana unde este făcut marcajul de inițiator.

#9
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
Asa le am si eu si se deschid integral spre interior

Attached Files



#10
vvvali85

vvvali85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.05.2017
Da, geamul unde este si grilajul se deschide integral. O solutie de compromis, fara avize, ar fi sa schimb cele doua termopane inalte cu altele doua dar jumatatea de jos fixa si cea de sus sa se poata inchide/rabata ca un geam normal... Are cineva asa? Nu arata ciudat?

#11
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Cred ca asta e  cea mai convenabila varianta. inlocuiesti termopanele ferestrelor cum ai zis, cu unele la care partea de jos sa fie fixa si din panel, fara geam, iar deschiderea pe partea de sus. In felul acesta scapi si de autorizatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate