Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bec halogen h7 pentru passat b6 cu lupă

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ionut2016

ionut2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.01.2016
Vă salut,
Mă tot gândesc să îmi iau în nou set de becuri h7 pentru mașină deoarece astea sunt jalnice, circul cu faza lungă îndreptată maxim in jos pentru a vedea ceva.
Ideea e că nu vreau să dau foarte mulți bani pe noul set, aș dori o calitate cat de cat ok a luminii. Mă gândesc că farul cu lupă amplifică lumina unui h7 mai modest si o face destul de bună.
Ideea e că nu știu ce fel de becuri sunt montate acum pe mașină, vă atașez câteva poze poate vă dați voi seama.
Ce becuri îmi recomandați la un raport calitate/preț bun ? De care folosiți voi
Multumesc

 ionut2016, on 08 mai 2017 - 15:28, said:

Vă salut,
Mă tot gândesc să îmi iau în nou set de becuri h7 pentru mașină deoarece astea sunt jalnice, circul cu faza lungă îndreptată maxim in jos pentru a vedea ceva.
Ideea e că nu vreau să dau foarte mulți bani pe noul set, aș dori o calitate cat de cat ok a luminii. Mă gândesc că farul cu lupă amplifică lumina unui h7 mai modest si o face destul de bună.
Ideea e că nu știu ce fel de becuri sunt montate acum pe mașină, vă atașez câteva poze poate vă dați voi seama.
Ce becuri îmi recomandați la un raport calitate/preț bun ? De care folosiți voi
Multumesc
Uitasem de poze...Attached File  IMG_20170508_161153.jpg   55.7K   68 downloadsAttached File  IMG_20170508_161036.jpg   56.41K   67 downloadsAttached File  IMG_20170508_161015.jpg   55.5K   63 downloads

#2
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Prima data faci o lustruire (polish) farurilor, o sa iti schimbe viata.

Dupa aia iei Bosch, Osram sau Philips. In general alea care dau 130% in plus, gen bluvision nu tin atat de mult.

Eu am niste H7 de la Philips de 2 ani pe tigaie, Philips H7 vision, foarte ok, lumina alba.

Uite, d-astea : http://www.emag.ro/b...7,h7-v-634405/c

Edited by a3ds, 08 May 2017 - 15:46.


#3
ionut2016

ionut2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.01.2016

 a3ds, on 08 mai 2017 - 15:42, said:

Prima data faci o lustruire (polish) farurilor, o sa iti schimbe viata.

Dupa aia iei Bosch, Osram sau Philips. In general alea care dau 130% in plus, gen bluvision nu tin atat de mult.

Eu am niste H7 de la Philips de 2 ani pe tigaie, Philips H7 vision, foarte ok, lumina alba.
Multumesc de sfaturi.
Farurile nu par a fi matuite deloc. Attached File  1494251576652.jpeg   968.18K   99 downloads

#4
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Atunci ai scapat de polish :)

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Incearca Philips +130% , nu lua Philips +150% deoarece au durata de viata in jumatete. Cum sa circuli cu faza lunga in jos ? Ai nevoie de un control atunci :))
Daca tot ai lupe, eu ti-as sugera sa pui xenon pe becul cu lupa, iti improvizeaza unul care se pricepe o instalatie cu xenon si se vor vedea mult mai bine. Si pe faza lunga pui halogenele +130% si nu mai ai treaba. Mai sunt si la Osram cateva modele insa nu stiu cat de fiabile sunt. Cauta la specificatii. Evita Bosch, sunt destul de slabe fata de Philips si Osram.

#6
Mikkel3312

Mikkel3312

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.04.2016
Ai Passat B6 si te lacomesti la niste becuri? e maxim 150 de lei si cel mai scump set pe H7 de pe piata...

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am blue vision pe lunga, cele cu 130% (Philips). Am avut inainte, Osram, cu care a venit masina. Se vedeau foarte bine. Eu zica sa-ti faci un control la oftalmolog. Pe faza lunga si in pamant, masina ta va arata ca bradul de Craciun, fiind un pericol pentru ceilalti participanti la trafic.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 a3ds, on 08 mai 2017 - 15:42, said:

Prima data faci o lustruire (polish) farurilor, o sa iti schimbe viata.

Dupa aia iei Bosch, Osram sau Philips. In general alea care dau 130% in plus, gen bluvision nu tin atat de mult.

Eu am niste H7 de la Philips de 2 ani pe tigaie, Philips H7 vision, foarte ok, lumina alba.

Uite, d-astea : http://www.emag.ro/b...7,h7-v-634405/c

 TruculMagic, on 08 mai 2017 - 17:07, said:

Incearca Philips +130% , nu lua Philips +150% deoarece au durata de viata in jumatete. Cum sa circuli cu faza lunga in jos ? Ai nevoie de un control atunci Posted Image)
Daca tot ai lupe, eu ti-as sugera sa pui xenon pe becul cu lupa, iti improvizeaza unul care se pricepe o instalatie cu xenon si se vor vedea mult mai bine. Si pe faza lunga pui halogenele +130% si nu mai ai treaba. Mai sunt si la Osram cateva modele insa nu stiu cat de fiabile sunt. Cauta la specificatii. Evita Bosch, sunt destul de slabe fata de Philips si Osram.

 YOUR_GOD, on 08 mai 2017 - 18:42, said:

Eu am blue vision pe lunga, cele cu 130% (Philips). Am avut inainte, Osram, cu care a venit masina. Se vedeau foarte bine. Eu zica sa-ti faci un control la oftalmolog. Pe faza lunga si in pamant, masina ta va arata ca bradul de Craciun, fiind un pericol pentru ceilalti participanti la trafic.

Din reviewurile de pe emag:

O mica mentiune - le-am luat din alta parte, dar nu asta e ideea. Ceea ce vreau sa spun se refera strict la performanta.
In primul rand sa trecem peste prostiile de marketing, cu fascicolul mai lung cu 130 de metri. Din punct de vedere legal faza scurta nu are voie sa bata mai departe de 30 de metri.
OK, acum ca am depasit problema asta, sa vedem cum e cu +130% lumina. Inainte de a da jos de pe masina becurile vechi (Osram) am pus luxmetrul pe fiecare far in parte. Dupa schimbare, am constatat ca am obtinut un plus de luminozitate de 1,2% la farul drept si de 2,3% la farul stang. Senzational!
Mai lipseste sa constat ca am obtinut un minus de durata de viata. 450 de ore nu pare prea mult daca le folosesti doua ore pe zi si, o data pe saptamana, 7 ore. Ar trebui sa moara in vreo 6 luni.
Asadar, doar niste becuri. Nimic iesit din comun.


Am testat cu echipamentul unui prieten vechile becuri, niste Narva de 10 lei bucata, cele mai obisnuite becuri ever... Si acestea de la Philips.
Narva au 574 lumeni, costa 10 lei/buc si au 1 an vechime
Philips au 590 lumeni, costa 50 lei/buc si sunt noi.

Concluzia o trageti voi...
Ca si masuratoare "la ochi", pot sa zic ca paaaarca lumineaza mai puternic putin, dar poate e si efectul luminii mai albe la Philips. (m-am uitat noaptea la un perete).
Concluzie: +130% e o minciuna sfruntata. Sunt niste becuri ok, insa practic nu isi justifica pretul 5x fata de niste becuri obisnuite. Sunt foarte dezamagit de achizita facuta.

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Ca tot e vorba de becuri, exista cu halogen lumina alba? La masina mea faza scurta e cu xenon iar cea de pozitie si lunga sunt cu halogen. Nu prea imi place cum arata doua faruri albe si doua galbui cand merg cu faza scurta.

#10
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Sunt multe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate