Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Scaun auto pt copii intr-un Opel Meriva 2004?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AAndreea02

AAndreea02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.05.2017
Stie cineva daca intr-un Opel Meriva din 2004 se poate instala un scaun auto pt copii? Cartea tehnica nu ma lamureste.

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
normal ca se poate....

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
da, se poate.
[ http://media-s3.blogosfere.it/scienzaesalute/images/Meriva_FlexSpace.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://media-s3.blog..._FlexDoors1.jpg
http://media-s3.blog...a_FlexSpace.jpg

#4
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Un scaun de copii se poate monta in aproape orice masina care are centura de siguranta. Iar daca te referi la sistemul de prindere Isofix, Opel Meriva a avut de cand a iesit 2003 pe piata sistemul isofix serie la locurile exterioare din spate. Cel putin cele facute ptr piata germana.

http://www.opel-info...e/meriva_a.html

#5
AAndreea02

AAndreea02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.05.2017
In cartea tehnica specifica cu steluta ca nu la toate modelele se poate instala un scaun auto pt copii, de aici m-a bagat in ceata. Sistem Isofix nu am, doar centurile de siguranta. Am in vedere un scaun pt copii si nu vreau sa am surpriza cand il iau ca nu pot sa-l instalez. Multumesc pentru raspunsuri.

#6
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Daca scaunul e model ce se fixeaza cu ajutorul centurilor il poti monta in orice masina, chiar si in Dacia 1300.

#7
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Din aprox anul 2002 au toate Opel-urile, indiferent de model, sisteme Isofix in spate serie. Numai ptr scaunul dreapta fata costa extra. Dar cum am mentionat mai sus, posibil sa difere echiparea de la tara la tara. Vezi ca sunt relativ ascunse, trebuie sa bagi bine mana/degetele intre bancheta si speteaza sa gasesti agatatorile alea. Plus ca ar trebui sa fie un semn/desen prin zona aia.

#8
AAndreea02

AAndreea02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.05.2017
S-a uitat sotul, si a zis ca nu are.

#9
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Nu s-a uitat bine.
Prinderile isofix sunt niste urechi din otel care sunt ascunse intre spatar si sezut la locurile din spate. La masinile mai vechi, cum e si a ta, locul unde se gasesc prinderile isofix nu e marcat. Mai nou, locul de marcheaza clar, tocmai pt a nu exista intrebari "am sau nu isofix?". In manualul masinii sigur este precizat acest lucru: pt locurile din spate Isofixul este dotare standar la Meriva ta, iar pt locul din fata-dreapta, costa 80 euro si era dotare optionala: Wesentliche Serienausstattung Meriva Essentia: Vorrüstung für Kindersitzbefestigungssystem „ISOFIX“,auf den äußeren Rücksitzen.

Edited by batman, 08 May 2017 - 15:46.


#10
AAndreea02

AAndreea02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.05.2017
Deci  am fost amandoi si am facut "sapaturi arheologice" in masina, si nu avem isofix  :))

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Eu cred ca te complici inutil. Pana si cel mai simplu/ieftin scaun pentru copil se poate monta intr-un Logan, folosind doar centura de siguranta. Cand alegi modelul de scaun, asigura-te ca se poate monta/asigura si doar cu centura de siguranta, tot e mai bine decat deloc, cum fac unii parinti inconstienti.

#12
AAndreea02

AAndreea02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.05.2017
Am vrut sa ne lamurim cu Isofixul asta, in ideea ca vom gasi un scaun bun si are asa ceva (sunt care au sistem de prindere si cu Isofix si cu centuri). Intr-un final am batut palma aseara si dupa lungi cautari am dat comanda de un scaun Joie. Un scaun bun, la un pret bun.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate