Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Teapa ebay?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Acum vreo luna am cumparat o pompa de injectie reconditionata de pe ebay. Ea costa 250€ cu cinditia ca o trimit pe a mea in loc. Mi-au luat 100€ garantie pe care mi-i ramburseaza cand primesc pompa mea veche.

Deci am achitat 350€ plus 20 transportul, am primit-o, am pus-o, merge foarte bine. Precizez ca mergea si a mea foarte bine dar am hotarat sa o schimb pentru ca am vazut ca axul pompei era ros cam vreo 3 mm si m-am gandit ca e mai bine s-o schimb preventiv. Am stat putin la ganduri daca sa o trimit pentru 100€ sau nu dar totusi am trimis-o si bun trimis. Am verificat la posta si cica pompa a fost data pe 3 mai. Am trimis mesaj neamtului ( pe care il cheama  Artur Baran mai degraba e rus) si nici un raspuns.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tu cand ai primit pompa, ai dat feedback pozitiv, recunoscand ca ai primit coletul si totul e ok? In cazul asta, paypal a deblocat suma si omul a putut ridica banii. Daca nu ai dat, posibil ca suma sa fie inca blocata, daca deschizi o disputa, mai ai sanse. Contacteaza totusi ebay, explica clar situatia, doar ei te pot ajuta.

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 vinciun, on 08 mai 2017 - 13:16, said:

Am stat putin la ganduri daca sa o trimit ...
Si cat era termenul limita de stat pe ganduri?
Era vreun terme?... daca l-ai depasit barem sa ceri pompa veche inapoi.
Fa reclamatie la ebay.

Edited by alexa32, 08 May 2017 - 14:14.


#4
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Una din conditii era ca nu primesc pompa pana nu trimit suta. Dupa ce am primit-o i-am scris neamtului ca am primit-o si am mai intrebat de o piesa pe care a spus ca nu o are. Apoi l-am intrebat si care e termenul. Mi-a raspuns ca, cand primeste pompa imi trimite suta, nu a mentionat nici un termen.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Stai, ca nu se mai intelege nimic! Ai cumparat pompa de pe ebay, tranzactiile s-au facut prin ebay, paypal, sau acolo doar ai gasit pompa, restul s-au facut in paticular, in afara ebay?

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Omul vrea sa cumpere o pompa de pe e-bay.
Pompa cumparata costa 250E + la schimb cu pompa veche.
Vanzatorul ca sa poata trimite pompa a cerut o garantie de 100E ca si cum ar fi trimis pompa veche inapoi. Deci initiatorul a platit defapt pe pompa noua 350E si vanzatorul a trimis pompa nou.
Initiatorul acum a trimis catre vanzator pompa veche iar vanzatorul cand primeste pompa veche va trebui sa ii dea 100E inapoi ( adica defapt initiatorul a devenit vanzatorul iar vanzatorul a devenit cumparator pentru pompa veche pe suma de 100E ).

Deci, daca tranzactia s-a facut prin intermediul e-bay, in sensul ca daca ai trimis pompa veche printr-un anunt e-bay si Artur sa o cumpere de la tine de pe e-bay atunci esti acoperit. Daca ai trimis pompa pe adresa lui direct ( adica nu ai pus anunt pe e-bay si respectivul Artur sa o cumpere de acolo ) nu esti acoperit oricate mailuri si dovezi ai avea. Trebuia sa trimiti prin plata ramburs, nu prin pay-pal.


 rumegus, on 08 mai 2017 - 13:29, said:

Tu cand ai primit pompa, ai dat feedback pozitiv, recunoscand ca ai primit coletul si totul e ok? In cazul asta, paypal a deblocat suma si omul a putut ridica banii. Daca nu ai dat, posibil ca suma sa fie inca blocata, daca deschizi o disputa, mai ai sanse. Contacteaza totusi ebay, explica clar situatia, doar ei te pot ajuta.
Feedback-ul nu are nimic de-a face cu plata. Plata se face prima data, se trimite produsul in urma platii si primesti produsul.
Am aproape 200 de chestii cumparate de pe e-bay...dar totul prin intermediul lor....si niciodata schimb pe schimb.

Si asta nu-i o teapa e-bay....e o teapa simpla.
Sper sa ma insel si sa primesti banii altfel e posibil sa treci la scazamant 100E.

Edited by tehnics, 08 May 2017 - 16:12.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eu am reparat in conditii asemanatoare niste placi de televizor, tot prin Ebay, dar n-am avut nici un fel de probleme.

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mai am rabdare. Poate mi-i ramburseaza totusi. Daca nu, ce pot sa fac.. imi pare rau totusi ca am trimis pompa mea veche care era functionala inca si am mai pierdut si 20 € pe livrezon.

Edited by vinciun, 08 May 2017 - 17:39.


#9
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
discutia  ai  purtat-o  cu el   prin  ebay   sau  prin  mailuri  personale ?

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 MasterOfDark, on 08 mai 2017 - 21:36, said:

discutia  ai  purtat-o  cu el   prin  ebay   sau  prin  mailuri  personale ?
Nu are treaba daca discutia a fost despre pompa sau despre mere si pere. Atata timp cat el a trimis pompa fara intermediul e-bay asa cum am explicat, eu pot sa discut cu oricine despre orice pe e-bay. Garantia primirii banilor inapoi o ai doar daca ai anunt de vanzare...in rest vax. Nu are ce sa reclame pe ceva ce nu a existat pe e-bay la vanzare.
Si chiar daca a facut plata prin Pay-Pal tot degeaba. Pay-Pal nu mai face parte din e-bay deci nu mai are acoperire.

 myshyk, on 08 mai 2017 - 16:52, said:

Eu am reparat in conditii asemanatoare niste placi de televizor, tot prin Ebay, dar n-am avut nici un fel de probleme.
Pentru ca tu le-ai reparat, tu ai primit produsul, nu l-ai trimis.
Plus ca ce naiba sa faci cu niste placi de televizor daca nu ai si restul ? Dar o pompa de injectie o dai repede pe anunturi locale....mai ales daca respectivul se ocupa doar cu vanzari de piese auto...

Sa stiti ca tepari nu sunt doar in Romania.

Edited by tehnics, 08 May 2017 - 23:32.


#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mda. Nu m-am gandit ca trebuia sa pun pompa la vanzare ca el sa o cumpere. La el in anunt era destul de clar scris, achit 250 plus 100 garantia, cand el primeste pompa mea imi intoarce garantia.

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 vinciun, on 09 mai 2017 - 00:01, said:

Mda. Nu m-am gandit ca trebuia sa pun pompa la vanzare ca el sa o cumpere. La el in anunt era destul de clar scris, achit 250 plus 100 garantia, cand el primeste pompa mea imi intoarce garantia.
Daca in anunt era specificat lucrul asta, atunci ai sanse mari sa vezi banii. Indiferent ca sunt de la e-bay sau de la respectivul.
Important e sa continui sa-l pistonezi cu mesaje prin intermediul e-bay si nu uita sa bifezi la final sa primesti o copie a mesajului pe e-mail.
Ii spui clar ca pana la data de....daca nu primesti banii deschizi un caz recuperare daune la e-bay. Baietii sunt prompti si el risca inchiderea contului...asa ca il vei potolui repede daca e de rea credinta.
Vezi ca trebuie sa te grabesti pentru ca ai daca nu ma insel 30 de zile de la cumpararea produsului in care poti face reclamatie.
Citeste un pic aici regulamentul si vezi cam ce poti face. Succes

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Se pare ca ii vad. Aseara pur si simplu am facut o cerere de la individ de 100€ prin paypal si azi am primit un mesaj de la paypal ca mi-au fost rambursati 100€ si o sa-mi apara in curand pe card.
Va multumesc de contributie!

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mi-au intrat banii in cont.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate