Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Credit imobiliar

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alinaeliza

alinaeliza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.05.2017
Buna,

As dori sa stiu din experientele voastre care banca ar avea cea mai buna dobanda pentru un credit imobiliar pe 30 de ani.
Am fost la Banca Transilvania si mi-a spus ca este 3.77. Intrand pe site-ul lor pentru o simulare de credit, imi apare DAE 5.06...
La ce detalii ar trebui sa fiu atenta? La unele apare dobanda+robor la 3 luni, la altele DAE.
Sa iau la rand toate bancile pentru a gasi cea mai buna dobanda?
Daca ati trecut prin pasii acestia si ati gasit o oferta avantajoasa, informati-ma si pe mine.
E ceva serios un credit pe 30 de ani si nu as vrea sa imi para rau ulterior ca nu am ales alta banca.
Multumesc!

#2
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Depinde ce credit, prima casa sau credit imobiliar?
Sunt 2 credite diferite, prima casa are dobanda mai mica.

prima casa https://www.bancatra...are/prima-casa/
credit imobiliar ipotecar https://www.bancatra...iare-ipotecare/

#3
alinaeliza

alinaeliza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.05.2017
Credit imobiliar. Eu am deja un credit prima casa si acum incerc sa il inchid, sa vand apartamentul, pentru a achizitiona ceva mai mare. Exista si varianta asta prin prima casa, dar am inteles ca este foarte multa umblatura, hartogaraie, multe alte aprobari. Un credit imobiliar ar fi mai usor de contractat si mai flexibil. De la BT mi recomandase sa iau in calcul un credit imobiliar.
Intrebarea mea era: ce banca are dobanzi mai ok, rezultand rate mai mici?

Edited by alinaeliza, 08 May 2017 - 13:04.


#4
jschitt

jschitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.05.2006
Poți incerca să simulezi un credit la mai multe bănci din Romania pe portaluri specializate (search pe google simulator credit).
Selectezi de acolo detaliile și primești desfășurător la câeva zeci de bănci...
Oricum, ca idee, nu cred că vei găsi diferențe majore ĂŽntre ele, poate ne ajută cineva cu mai multă experiență ce anume trebuie urmărit la un credit pe 30 ani.. nu doar rata pe care o vezi ĂŽn urma acelei simulări ci cum e calculată - cu ROBOR3M, 6M, etc..

Edited by jschitt, 08 May 2017 - 13:25.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Am facut o simulare la ING si diferenta intre ipotecarul standard si prima casa e de 100 lei la rata (in plus la ipotecar), iar la dobanda e 3.50% (DAE, cu asigurare la ei) la prima vasa vs 4,25% (DAE) la ipotecar.

La prima casa trebuie sa iei in calcul si suma disponibila la momentul aplicarii (sau mai bine zis, daca mai sunt fonduri de garantare). Si, in general, se asteapta aproximativ 3 luni (dosarule se plimba intre banca si Ministerul Finantelero, girantul principal).

Ca dobanda, uita-te la DAE (dobanda anuala efectiva) si e variabila (in 99% din cazuri pe toata perioada, la putine ai primi maxim 5 ani dobanda fixa, si pe urma variabila X,XX%+ROBOR la 3 sau 6 luni). La prima casa am vazut ca dobanda e fixa (probabil asa e regula, sa fie fixa), dar ai mici obligatii (daca faci asigurare la ei, e mai mica, daca nu faci asigurare, e mai mare dobanda).

PS:
CITESTE CONTRACTUL CU DEZVOLTATORUL DE LA CAP LA COADA!!!!
Am avut surpriza ca, la un contract sa stipuleze, la final cu litere mici ca apartamentul/garsoniera este ipotecata mai departe (in sensul ca dezvoltatorul a ipotecat ansamblul pentru a construi altul) si poti pierde fara sa ai sanse sa iti recuperezi mai mult decat avansul dat.

#6
flaviu128

flaviu128

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.05.2017
Buna,

Poti sa mergi la fiecare banca si sa-ti faca o simulare pentru suma pe care vrei sa o imprumuti si sa intrebi despre toate comisioanele pe care le practica banca, sau poti sa apelezi la un broker, cum ar fi Kiwi: http://www.kiwifinance.ro/ . Am prieteni care au apelat la Kiwi si le-a indicat banca cu cea mai mica dobanda si cele mai mici comisioane. Poti sa incerci, nu iti iau comision tie, ci bancii. Pentru un credit imobiliar eu m-am dus la Raiffeisen, mi s-au parut cei mai ok, dar si ING am auzit ca este o varianta.

Succes

Edited by flaviu128, 08 May 2017 - 13:38.


#7
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Sa nu uiti sa intrebi si de asigurarea de viata caci multi nu iti spun de ea insa te obliga s-o faci!

#8
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Eu am facut prima casa la CEC, insa am facut simulari si pentru ipotecar. Dupa ce am fost la mai multe banci de la care am luat desfasurator, CEC-ul a avut rata cea mai mica. Singurul dezavantaj este ca trebuie sa achiti rata la ghiseu, prin alte mijloace se adauga comision de 4 lei la intrarea banilor in banca. Si BT si ING mi s-au parut ok la dobanzi. Cam asta ar fi top trei la mine. Ai putea sa mergi la cele trei sa iti faca o simulare.

#9
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Fă o simulare pe Conso, sunt 99% informații corecte și actualizate acolo. Și citește și recenziile puse de utilizatori.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate