Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Otita recurenta copii

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Salut, este vorba de un baietel de 2 ani, care in decurs de 4 luni a avut doua episoade de otita acuta supurata. Practic de la ultimele doua viroze pe care le-a facut, a ajuns la otita cu perforarea timpanului. Intrebarea este cum anume se poate evita blocarea trompei lui Eustachio?
La urmatorii muci planul este urmatorul: aspirat cu batista bebelusului, spray cu apa de mare, aerosoli (daca va fi pacalit sa stea) + eventual un decongestionant nazal aplicat seara inainte de culcare.
Alte masuri care ar putea fi luate pentru a putea preveni episodul de otita?

#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
noi o aspirăm cu „batista” care se cuplează la aspirator. are efect.
aerosoli îi facem în somn, când e trează nu avem nicio șansă
1 an și 10 luni
la mine soția e medic orl. până acum nu am avut surprize neplăcute

Edited by bobalex18, 08 May 2017 - 12:26.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
ar fi de ajutor si o cura intr-o salina sau cura helio-marina, in timpul acestei veri.
cel mai important este sa-i ridicati putin capul patului (pui niste carti sub picioarele acestuia), astfel incat mucozitatile sa se scurga in gat/pe esofag, sa nu mai migreze catre urechi, in timpul dormitului pe plan orizontal.
plus cresterea imunitatii, dar cereti sfatul pediatrului sa va recomande un produs adecvat varstei si problemelor de sanatate ale copilului.
n-ar strica si un exudat nazal si faringian, sa nu fie vreun "crocobaur" in zona, care sa favorizeze desele suprainfectii ale mucozitatilor.
copilul merge in colectivitate, la cresa ? sau a luat viroza de la adultii din familie, de la frate/sora mai mare (care frecventeaza gradinita/scoala) ?

#4
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Ambele otite au fost bacteriene, doi streptococi diferiti. Cu imunitatea sta bine, doua viroze la 4 luni diferenta mi se pare ok pt un copil de varsta asta. Nu e in colectivitate, dar are sora mai mare la gradinita. Doarme cu perna, am avut grija sa stea cat mai ridicat.
@bobalex18 Da, la batista care se leaga la aspirator ma refeream si eu. Dar mai mult de 4 aspirari pe zi as zicea ca nu prea e ok. Si nu stiu daca asta va fi suficient.

Edited by Visatoru', 08 May 2017 - 12:56.


#5
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Asa am patit si noi si am renuntat la aerosoli. Eu cred si acum ca in cazul nostru aerosolii au accentuat si produs mucozitati cu puroi. Asta am obs imediat dupa aerosoli, scoteam cu batista bebelulului mereu mucozitati cu puroi. Aerul rece si umed al aerosolilor au favorizat asta, imediat dupa ce am luat decizia sa nu mai facem aerosoli nu a mai facut nimic. Toata lumea vorbea deja de operatie de polipi dar am mers la o endoscopie nazala si nu era cazul. De acolo ne-a recomandat Vibrocil si imediat dupa Vigamox. Nici noua nu ne-a mai recomandat aspiratorul ca ii facusem nasul praf dar altfel nu iesau. Si acum mai folosim dar mai rar.

Edited by Ditian, 08 May 2017 - 13:06.


#6
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
@Ditian pana la urma cum a reusit sa scape de episoadele astea? Vigamox pare a fi pentru ochi.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
stai linistit, ca sunt multi pediatri care recomanda picaturile oftalmice tobradex, pe post de picaturi pentru nas, deoarece contin un pic de antibiotic. sunt foarte eficiente atunci cand mucii incep sa devina galbui-verzui. am folosit si eu la fetita mea, cand era mica si mai racea (desigur, la recomandarea pediatrului)

Edited by corinadaniela, 08 May 2017 - 13:33.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
visatoru', fii atent : a aparut si la noi metoda de prevenire a otitelor prin bacterioterapie.  produsul care se foloseste a aparut si la noi in romania, se numeste rinogermina.
mai multe detalii aici. metoda se foloseste de ceva timp in italia si se pare ca are succes.
http://adevarul.ro/l...4b78/index.html
http://greenliving.r...cu-rinogermina/

Edited by corinadaniela, 09 May 2017 - 10:03.


#9
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Multumesc, o alternativa interesanta. Desi nu exista din cate vad prea multe studii (am gasit unul singur), pare ca intr-adevar ar fi eficient. Cred totusi ca la urmatoarea viroza voi folosi solutiile de mai sus, iar daca ajunge iar la otita, cu siguranta voi incerca si varianta asta.

#10
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
La fiica-mea am tarat-o cu otite de la 2.5 ani pana anul trecut (5 ani si 3 luni), cand, satula de orice raceala care automat degenera in otita (anul trecut in mai a facut otita cronica), am pus piciorul in prag si i-am scos polipii. De atunci racelile s-au banalizat, nu a mai facut febra si - evident - nici otita.

Rinogermina am folosit eu :D Nu mi s-a parut cine stie ce rocket science, plus ca e cam scump...

https://comenzi.farm...l_dmg-p10053196

#11
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
@Alka10 inteleg ca in cazul vostru nu a ajutat Rinogermina (sau nu ati incercat pentru fata?). Ati incercat si celelalte variante clasice de mai sus? (batista bebeluslui, apa de mare, aerosoli, decongestionant nazal) Eu sper sa nu ajung totusi la operatie.

Edited by Visatoru', 09 May 2017 - 13:36.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
probabil unii copii sunt predispusi sa faca foarte des complicatii in urma racelilor, pe care le culeg iarasi foarte usor. fie sunt purtatori asimptomatici de diversi crocobauri in nas/gat (sau adultii cu care locuiesc), fie au imunitatea scazuta si orice microb, virus sau bacterie se prinde imediat de ei.
si dupa fiecare episod de imbolnavire, sistemul imunitar iese slabit din lupta cu boala si uite asa apare cercul vicios.
cu siguranta si poluarea, ceea ce manca si beau copiii din ziua de astazi isi pun amprenta asupra imunitatii/starii lor de sanatate.
probabil conteaza intr-o oarecare masura si daca sunt alaptati macar in primele 6 luni dupa ce se nasc, pentru a primi anticorpi prin laptele matern.

eu n-am avut otita niciodata, iar la fetita mea o singura data a existat un inceput de otita pe fondul unei raceli cu febra, rosu in gat, muci verzi si tuse productiva. antibioticul administrat (la recomandarea medicului pediatru, care a insistat sa mergem si la ORL pentru confirmare, sa fim siguri ca nu ne da antibiotic de florile marului) si-a facut efectul imediat, asa ca otita nu a avansat.

ce am mai observat eu : inca de pe la varsta de 4-5 ani, am lasat-o sa mearga cu bunicii la olanesti, timp de o saptamana, vara.
acolo unul dintre ei ii "ceda" fetitei mele o procedura si ea facea aerosoli cu nu's ce apa minerala de izvor (la recomandarea medicului de la centrul de tratament). ei bine, de pe la aceasta varsta pana in prezent, fetita mea nu prea a mai racit, sau daca s-a intamplat sa ia vreo viroza, manifestarile au fost cu putina febra, un pic de mucozitati si atat, nu tuse, nu altceva.
anul acesta, ma rog iarna asta nici n-a fost racita, desi in clasa au existat destui colegi raciti si sunt 37 de suflete in colectivul clasei, intr-o sala insuficienta ca dimensiuni.

alka, in tot acest interval de ani, i-ai facut fetitei exudat nazal si farigian ? cum ieseau rezultatele ?
visatoru'. cu prima ocazie cu care discuti sau ajungi la pediatru, intreaba si de ceva pentru sustinerea/cresterea imunitatii. mierea cu catina este foarte buna, de exemplu, dar nu toti copiii agreeaza gustul puternic acrisor.

#13
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016
De cate ori citesc despre imunitate de atatea ori imi amintesc ca in genetica de liceu scria asta: din punct de vedere genetic nu exista doua organisme identice.
Personal nu cred in imunizare neam dar sunt pro alimentatie sanatoasa si echilibrata.

in rest, multa sanatate!


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
pai si vaccinarea nu tot o imunizare este ?

#15
cristijuru

cristijuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.03.2012
Rinogermina am folosit noi pentru baietelul care acum este in clasa 1. Am folosit inca de cand a aparut in Romania, anul trecut, stiam despre ea din Italia. Nu stiu parerile celorlalti, dar din clipa in care am inceput sa folosim preventiv, din toamna, inainte de a incepe clasa 0, Rares nu a mai facut otita toata iarna, asa cum se intamplase in anii anteriori si nici dupa inotul din primavara de care eram gata sa ne lasam dupa otitetele interminabil de anii trecuti care se declansau la prima raceala sau de la primele lectii de inot ..
E simplu de administrat - o picatura timp de 7 zil, in fiecare nara o data pe zi! Mai simplu de atat.... Iar un flacon merge 2 luni, deci doua ture de cate 7 zile. Cat de scump sa fie ca sa nu merite sa scutesti copilul de chin??? E in jur de 50 de lei flaconul si-ti ajunge 2 luni. Pai, un episod de o otita e de 5 ori mai scump, ca sa nu mai vorbesc de sanatatea copilului. Iar eu stiu ce vorbesc, ca unul care toata copilaria am fost chinuit de otite, cu ulei car d picurat in ureche, cu saculeti cu sare calda pe ureche inainte de seara si muuuuuulte lacrimi de durere. Daca s-a inventat ceva harmless ca sa-l scutesc pe fi-miu de toate astea, eu m-am hotarat sa folosesc fara discutie!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate