Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Preschimbare permis auto

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
papoyashu

papoyashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.12.2014
Salut, permisul meu auto expira in noiembrie anul acesta si fiindca trebuie sa plec din tara vreau sa il schimb.
Intrebarea mea este daca pot sa il schimb luna asta si cat dureaza eliberarea celui nou?

Scuze daca am gresit sectiunea!

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
poti sa il schimbi cand vrei

depinde de oras / judet dureaza cam 1 sapt

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu sectiunea ai gresit-o, ci forumul. Lenea de a cauta pe google?
uite aici:
http://legestart.ro/...-acte-necesare/

#4
papoyashu

papoyashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.12.2014

View Postyonut_a, on 08 mai 2017 - 12:04, said:

poti sa il schimbi cand vrei

depinde de oras / judet dureaza cam 1 sapt

mersi de informatie, eu sunt in craiova si la institutiile publice sunt angajati numai idioti aroganti, cred ca o sa dureze ceva aici!

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
mai intai treci pe la vizita medicala

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
L-am preschimbat in 11.04.2017 (expirand in 05.05.2017)
acte necesare:
- adeverinta medicala in acest sens,eliberata de medicul de familie
- cu aceasta adeverinta medicala se trece la vizitele medicale (sunt trecute punctual)
- copie BI/CI
Cu aceste acte te prezinti la ghiseu la permise,unde vei achita taxa de 68 de lei (o poti achita si la posta,dar de ce ai face-o).De asemenea este nevoie si de BI/CI in original.
Atat.
La ghiseu am stat fix o ora.Dupa opt zile am primit acasa permisul.

ps.
Sa nu uiti sa ceri adeverinta de la ghiseu,ca sa poti circula.Este valabila 14 zile,sau pana iti vine permisul.Daca nu o ceri NU ti se va elibera.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
am schimbat in 2015, mi-a dat dovada fara sa-i cer

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Exista programare on-line si nu astepti mai deloc pentru a depune actele si poza. Dovada se da automat! Am primit permisul acasa fix la trei zile, la domiciliu, prin Prioripost si am semnat de primire!

#9
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,047
  • Înscris: 31.08.2006
L-am schimbat joi in Bucuresti. Aveam vizita medicala efectuata si plata pentru permis facuta in maxim cinci minute la posta. Cu fisa medicala, dovada platii permisului, CI original si copie plus vechiul permis, m-am prezentat la DRPCIV Pipera la etajul 1, mi-am luat bon de ordine de la automat, am asteptat maxim jumatate de ora si am fost chemat la unul dintre ghisee. Acolo am predat actele necesare, mi s-a facut poza, si functionara de la ghiseu mi-a spus sa revin peste doua ore sa ridic permisul. Asa am si facut. Totul a decurs cat se poate de civilizat, functionarii de la DRCPIV mi s-au parut foarte amabili, cel care mi-a eliberat permisul facea chiar glume si era extrem de jovial cu toata lumea. In ceea ce priveste celebrele cozi de la acest serviciu din Bucuresti, nici pomeneala de asa ceva. Toata lumea era calma si oamenii asteptau in liniste sa fie chemati la unul dintre ghisee. Asa da, organizare. Permisul imi expira peste vreo doua luni, dar m-am gandit ca atunci va fi perioada de concedii si se va aglomera la ghisee.

#10
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postadisz, on 08 mai 2017 - 12:44, said:

L-am preschimbat in 11.04.2017 (expirand in 05.05.2017)
acte necesare:
- adeverinta medicala in acest sens,eliberata de medicul de familie
- cu aceasta adeverinta medicala se trece la vizitele medicale (sunt trecute punctual)
- copie BI/CI
Cu aceste acte te prezinti la ghiseu la permise,unde vei achita taxa de 68 de lei (o poti achita si la posta,dar de ce ai face-o).De asemenea este nevoie si de BI/CI in original.
Atat.
La ghiseu am stat fix o ora.Dupa opt zile am primit acasa permisul.

ps.
Sa nu uiti sa ceri adeverinta de la ghiseu,ca sa poti circula.Este valabila 14 zile,sau pana iti vine permisul.Daca nu o ceri NU ti se va elibera.
Ce inseamna ca ai platit la ghiseu? In Bucuresti?
Eu am fost azi dim in Pipera si se putea plati numai la un ghiseu de Taxe, la parter.
Imi facusem programare on-line si m-am bazat pe faptul ca pot plati direct acolo, asa cum este scris pe aici.
E bine, trebuia sa stau ceva la coada. Am platit on-line. Astept sa vad cum e cu inregistrarea platii

Aveti idee daca seara e mai liber?

Edited by manead, 14 June 2017 - 15:40.


#11
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postmanead, on 14 iunie 2017 - 15:35, said:

Ce inseamna ca ai platit la ghiseu? In Bucuresti?
Eu am fost azi dim in Pipera si se putea plati numai la un ghiseu de Taxe, la parter.
Imi facusem programare on-line si m-am bazat pe faptul ca pot plati direct acolo, asa cum este scris pe aici.
E bine, trebuia sa stau ceva la coada. Am platit on-line. Astept sa vad cum e cu inregistrarea platii

Aveti idee daca seara e mai liber?
LE:
Impresii din experienta proprie de ieri, pt Bucuresti, Pipera:
Am facut programare on-line dar nu am platit, gandindu-ma ca pot plati acolo. da, se poate, dar e un singur ghiseu (pt toate serviciile din cladire) cu super cozi - cel putin dimineata la 8 cand am fost eu
Am platit ulterior on-line si am fost seara pe la 7, direct la ghiseu. Nu era nimeni.
Nu am ridicat permisul ieri pt ca, la plata online trebuie sa li se confirma primirea banilor, chiar daca am mers cu OP-ul si, motivul 2, pt ca era prea tarziu ca sa se mai poata face in aceeasi zi.
Am cerut adeverinta. Nu se elibereaza. De altfel d-na de acolo mi-a zis ca ce, m-au pus ei sa vin la ora aia si sa platesc on-line?

In concluzie:
- este de preferat sa mergeti cu plata facuta: fie platiti la posta sau alte institutii de gen agreate, fie platiti on-line dar in acest caz mergeti la permis dupa 3-4 zile sa fiti siguri sa banii au intrat si ei au dovada platii, chiar daca voi mergeti cu OP-ul. Altfel se elibereaza dupa ce ei au dovada intrarii banilor (cazul meu)
- Plata se poate face si acolo insa exista un singur ghiseu pt toate serviciile si ### cozi. Nu se poate plati la biroul unde depuneti actele
- Daca faceti programarea on-line - este buna dar nu va puteti alege intervalul orar. Va alegeti doar ziua si  va spune site-ul ora disponibila. Dimineata este OK, dar seara era mai liber la ghiseu decat la programarea online. Eu am fost pe la 7 seara, la on-line erau vreo 3-4 persoane, la ghiseu nimeni. Dimineata la ghisee e super aglomerat.
- Dureaza cam 2 ore eliberarea.

#12
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 09.02.2007

View Postmanead, on 14 iunie 2017 - 15:35, said:

Imi facusem programare on-line si m-am bazat pe faptul ca pot plati direct acolo, asa cum este scris pe aici.
Pentru că la Brăila nu se pot face programări on-line pentru eliberarea permisului cu o nouă dată de valabilitate decât tocmai la jumătatea lunii iulie (din motive numai de ei știute, care nu se fac publice!), am fost nevoit să merg la Galați.
Am mers fără să plătesc, bazându-mă că pot plăti acolo, așa cum scrie pe https://www.drpciv.r...a4e9422012c2ba8 , la punctul d), că taxa de 68 lei „se poate achita numerar la ghișeu odată cu depunerea documentelor”. Țeapă, este alt ghișeu unde poți plăti, nu cel la care depui documentele!!! Am avut programarea la permis la ora 15,35, iar la ghișeul de plăți era închis de la orele 14,00, ceea ce nu scrie nicăieri pe noul site al lui DRPCIV!!! Dacă nu ajungeam mai devreme, pierdeam programarea, fiindcă am dat o goană la oficiul poștal din centru și am plătit taxa.
Deci pe site scrie că e albă, dar în realitate e multicoloră!
Dezgustător!

Alte observații:
- Pe site scrie că taxa se mai poate achita on-line, dar nu se precizează nicăieri contul! Dacă-l găsești în Internet Banking (depinde de la ce bancă ai acest serviciu), e OK, dacă nu...
- Dacă ai fișa medicală făcută în alt județ, ai șanse să te dea înapoi pe motivul că nu poate căuta în alt județ dacă clinica ce a emis fișa medicală este printre cele acreditate.

Edited by sarighiol, 07 June 2018 - 23:01.


#13
NICHIFOR

NICHIFOR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2005
Buna seara. Doresc sa informez pe toti cei trecuti de 70 ani despre patania mea cu un oftalmolog arab, care'si ofera serviciille la STANDARDMED, pe b-ul Carol din Bucuresti, vecin cu biserica Armeneasca.
Programare, prezentare, consultatii, toate firesti pana la acest araboi, oftalmolog. M-a consultat atent si meticulos, am vazut corect toate cifrele si literele, inclusiv acele cifre de pe paginile imbulinate, Neavand nimic de reprosat afirma ritos ca din principiu el nu valideaza fisa decat pentru cel mult 3 ani pentru cei trecuti  de 70 ani. A indrugat ceva despre o lege imaginara doar in memoria sa si asa  am ajuns sa am permis doar pe 3 ani. La politie s-au crucit toti despre inventia arabului cu cei trecuti de 70 ani. Asa ceva nu exista, langa mine un domn de 85 ani a primit permis pe 10 ani. Fusese la un oftalmolog normal, nu la un araboi ofuscat ca Europa le inchide usa'n nas si a gasit o supapa de refulare.
   Asadar, dragi conpatrioti septuagenari, vedeti bine unde mergeti! Acesti arabi poate aplica reguli arabesti si la noi! Spuneti si celor apropiati despre cazul meu.
Sa fiti destepti si fara frica!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate