Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Nu am asigurare medicală. Cum procedez folosind-o pe a altcuiva?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Emigrant

Emigrant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.05.2016
Salut,
În acest moment nu sunt asigurat medical și trebuie să-mi rezolv o problemă de sănătate (ar costa foarte mult în lipsa asigurării). Știu (dar nu sunt sigur) că pot folosi asigurarea medicală a altcuiva în acest scop și vreau să beneficiez de a fratelui meu, dar nu știu mai exact ce pași implică asta și cum trebuie procedat.
Trebuie ca el să o ceară de la locul lui de muncă sau de la doctorul său? Iar apoi eu ar trebui să merg cu actul la casa de asigurări de sănătate sau la doctorul meu? Chiar nu am idee.
Mulțumesc anticipat.

Edited by Adm, 08 May 2017 - 11:38.


#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Nu poti folosi asigurarea medicala a altei persoane. Doar in cazul sot-sotie.

#3
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
NU vreau sa-ti dau o veste proasta, dar nu cred ca e posibil.
Maxim ce se poate face cred e sa achiti contravaloarea asigurarii de sanatate pe 6 luni corespunzatoare salariului minim, dar nici de asta nu sunt 100% sigur.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
In ce tara se intampla asta?
Pentru decontarea cheltuielilor de catre asigurator este nevoie de acte justificative:facturi,chitante,retete,etc.,care se vor incheia pe numele tau,nu al fratelui tau.
Cum procedezi mai departe?

Edited by adisz, 08 May 2017 - 11:36.


#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
citeste aici.

Te afli in intretinerea fratelui tau?

#6
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Se poate folosi daca esti co-asigurat. Nu stiu daca e valabil si in cazul tau.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
daca fratele tau nu te-a inregistrat ca si co-asigurat la angajatorul lui, atunci se poate face, dar trebuie sa dovedesti ca nu realizezi venituri peste 250 lei/luna sau deloc, atat prin declaratia pe proprie raspundere, cat si din documentele eliberate de Fisc.
mai bine iti platesti contributia la asigurarile de sanatate, retroactiv, cu siguranta o sa mai ai nevoie si de alte servicii medicale, controale sau analize/investigatii dupa ce iti rezolvi problema de sanatate.
care este motivul pentru care nu esti asigurat ? daca vrei sa spui, desigur.

#8
Emigrant

Emigrant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.05.2016
În cazul ăsta poate pot beneficia totuși de a mamei, locuim împreună și practic ea mă întreține.

 corinadaniela, on 08 mai 2017 - 11:46, said:

care este motivul pentru care nu esti asigurat ? daca vrei sa spui, desigur.
Nu sunt student și nici nu lucrez cu contract de mai bine de un an, în următoarele două luni mă voi angaja oficial dar acum trebuie să-mi rezolv neapărat sănătatea.

Edited by Emigrant, 08 May 2017 - 11:56.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ma tem ca n-ai inteles. chiar daca locuiesti cu mama ta si ea te intretine, tot trebuie facute niste formalitati ca sa poti deveni co-asiguratul ei.
cel mai bine ar fi sa te duci la casa de asigurari in sanatate, sa te informezi ce trebuie/poti sa faci.

#10
Emigrant

Emigrant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.05.2016
Nu înțeleg de ce nu am sunat din prima la CNAS, m-au informat complet printr-un apel. Și da, nu se poate, pot beneficia doar soțul; soția și părinții care nu au venituri și sunt întreținuți de către persoana asigurată, dar se pare că există "asigurare de-o lună".
Puteți închide.
Mulțumesc pentru opinii.

Edited by Emigrant, 08 May 2017 - 12:24.


#11
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Nu exista asigurare de-o luna. Daca ar fi, ce rost ar avea "asigurarea"? Nimeni n-ar plati decat atunci cand ar intervini o problema medicala. Trebuie sa platesti 6 luni + luna in curs daca n-ai avut venituri in ultimii 5 ani.

Daca ai avut venituri in ultimii 5 ani si ai platit asigurarea in acea perioada, atunci va trebui sa platesti doar pentru perioadele de pauza, adica pentru "nu lucrez cu contract de mai bine de un an".

Un an de asigurare medicala raportata la salariul minim brut te ajunge la 957 Lei.

#12
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Probabil pt asigurarea aia de o luna se plateste 6 luni . Stiam ca se poate plati o rata echivalenta a 6 luni, ca sa fii asigurat temporar. Exista si optiunea asta, pt cine vrea doar temporar asigurarea.

Edited by Handicarpati, 08 May 2017 - 15:27.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Asigurarea "de o luna" este egala cu contravaloarea asigurarii pe 7 luni si trebuie platita integral pentru a deveni asigurat.
Deci, fa rost de niste bani si se rezolva:

558,25 lei (contribuția lunară de 79.75 lei x 7).

Edited by rosix, 08 May 2017 - 20:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate