Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Pret constructie hol

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Am hotarat sa fac un hol in afara casei ,lipit de aceasta.Am vorbit cu cineva si mi-a facut un pret la manopera care mi se pare cam mare
Holul va fi de 4m x 2,2m,in care intra fundatie de 50 cm subteran si 30  cm peste,aproximativ 6 mp de zidarie ulterior tencuita doar pe interior pentru ca vor veni lambriuri,8 mp de gresie si acoperis din lemn cu tigla metalica.El adaugat opt stalpi de rezistenta(?),centura deasupra,pentru toate aceste cerand 4500 ron manopera.Am vorbit doar o data cu el,trebuie sa vad care e faza cu opt stalpi si centura pentru ca eu as vrea pe zidarie portanta.Vi se pare mult sau putin?
Am uitat sa adaug ca un perete al holului,cel din spate exista deja,fiind al casei

Edited by daniMMM, 08 May 2017 - 11:27.


#2
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
1. fundatia de 50 cm in pamant este prea putin...trebuie minim 80-90 cm cat e adancimea de inghet in zona ta.
2. daca vorbim de centura deasupra e clar ca s-a gandit la zidarie portanta ...ar fi absurd sa faci altceva in conditiile date...de 4 stalpisori (sau samburi de beton cum li se mai spune) si centura deasupra tot nu prea scapi decat daca construiesti in zone cu activitate seismica redusa.
3. ce inseamna peretele din spate exista? e vorba de un perete de 4 metri sau unul de 2,2 ? Pune mana si fa o schita si urc-o aici
4. nu ai pomenit nimic de termoizolatie.
5. pretul pe manopera este nesimtit de mare.

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Spune-mi ,te rog,cum sa fac o schita;de fapt exista un perete si jumate,cel  de 4metri care e al casei si unul de 1m (casa e putin in L)care va fi prelungit cu 1,2 m
Am facut schita in Paint.Care e cu negru e casa actuala,holul e facut cu rosu,sper ca e ok.Nu a fost vorba de termoizolatie,pretul e doar pe ce am scris mai sus

Attached Files


Edited by daniMMM, 08 May 2017 - 13:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate