Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Detin 3/4 dintr-o masina mostenita pot vinde direct prin intelegere cu detinatoarea cotei de 1/4?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
salutare,


Detin 3/4 dintr-o masina mostenita de la tatal meu , iar bunica mea in urma succesiunii tot dupa tatal meu detine 1/4 din masina mostenita

Daca doresc sa vand aceasta masina, banuiesc ca nu trebuie sa mai fac alta succesiune sau alata procedura notariala pentru cota din 1/4

Ma gandesc ca eu vand 3/4 si bunica mea vinde partea de 1/4 direct catre cumparator,
probabil si in cazul in care se da la rabla procedura sa fie aceeasi....
(probabil trebuie 2 semnaturi semnatura mea si a bunicii la instrainarea masinii ?)




Multumesc

Edited by July02, 08 May 2017 - 11:11.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si cum detii tu o cota fixa dintr-un bun care a apartinut altcuiva ...fara succesune ?

#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 JurasikMan, on 08 mai 2017 - 11:12, said:

Si cum detii tu o cota fixa dintr-un bun care a apartinut altcuiva ...fara succesune ?
am specificat mai sus ca este mostenita de la tatal meu
dupa succesiunea dupa tatal meu in urma ei eu detin 3/4 din masina iar bunicii mele i-a revenit tot in urma acestei succesiuni dupa tatal meu cota de 1/4 din acea masina

Edited by July02, 08 May 2017 - 11:14.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, sunt necesare cele doua semnaturi. N-ar fi mai bine sa vorbiti si sa primesti procura sa semnezi in locul ei sau sa-ti vanda cota parte? Cred ca ar fi mai simplu. Ma gandesc ca la un moment dat masina oricum se duce (in sensul ca va fi vanduta) si sa nu umblati atunci.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sa iti doneze bunica partea ei!

#6
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 Pololica, on 08 mai 2017 - 11:13, said:

Da, sunt necesare cele doua semnaturi. N-ar fi mai bine sa vorbiti si sa primesti procura sa semnezi in locul ei sau sa-ti vanda cota parte? Cred ca ar fi mai simplu. Ma gandesc ca la un moment dat masina oricum se duce (in sensul ca va fi vanduta) si sa nu umblati atunci.
ba da dar nu stiu cart ar costa aceasta procura in medie...., ar scade din valoarea masini daca e scumpa procura....
dar daca nu e scumpa poate ca merita....

asa cum face procura nu poate sa semneze direct la dealerul unde se face inscrierea rabla? adica 2 semnaturi a mea si a bunicii

 arab, on 08 mai 2017 - 11:15, said:

Sa iti doneze bunica partea ei!
pai daca o doneaza iar apar alte costuri si nu stiu daca isi au rostul ..... , scade din valoarea masinii....

Edited by July02, 08 May 2017 - 11:17.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ba da, tocmai asta ziceam, ca in momentul de fata ambele semnaturi sunt obligatorii (a ta si a bunicii). Dar e necesar sa va deplasati amandoi pentru toate chichitele. De asta ziceam de procura sau sa-ti vanda partea .

PS: am gasit ceva preturi pe net la cativa notari: intre 24 si 85 lei ar fi o procura notariala (cu specificatia ca la 85 de lei ar fi pentru instrainare, partaj, succesiune). Daca ai un prieten notar (sau cineva care lucreaza in domeniu), pune-i o intrebare si vezi care e mai rentabil (procura sau vanzarea partii).

De intrebat si la Rabla, sa nu intampini probleme (tergivesrsari) in caz de procura (sa nu fie nu stiu ce chichite pe acolo si sa necesite un singur proprietar, nu doi, cum sunteti acum).

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 July02, on 08 mai 2017 - 11:02, said:

salutare,


Detin 3/4 dintr-o masina mostenita de la tatal meu , iar bunica mea in urma succesiunii tot dupa tatal meu detine 1/4 din masina mostenita

Daca doresc sa vand aceasta masina, banuiesc ca nu trebuie sa mai fac alta succesiune sau alata procedura notariala pentru cota din 1/4

Ma gandesc ca eu vand 3/4 si bunica mea vinde partea de 1/4 direct catre cumparator,
probabil si in cazul in care se da la rabla procedura sa fie aceeasi....
(probabil trebuie 2 semnaturi semnatura mea si a bunicii la instrainarea masinii ?)

Multumesc

Tu nu poti vinde aceea masina in solidar si nici bunica ta.
In certificatul de inmatriculare (talon) cine este trecut ca proprietar?
Nu cred ca cineva cu mintile intregi va cumpara o masina a carei proprietar este decedat.
Ca sa vinzi (vindeti) aceea masina,trebuie inmatriculata pe numele tau sau al bunicii.Sper sa nu gresesc.

ps.
Tot amintesti de costuri si scaderea valorii masinii.Banuiesc ca masina se incadreaza in categoria 1000-1500 de euro.Actele trebuie facute,indiferent de pretul de vanzare a masinii.

Edited by adisz, 08 May 2017 - 11:30.


#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Donatia nu e costisitoare! E vorba de banii notarului. Citeste pe internet.

Ulterior inmatriculezi masina pe numele tau pentru a o putea vinde.

Edited by arab, 08 May 2017 - 11:40.


#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 adisz, on 08 mai 2017 - 11:30, said:

Tu nu poti vinde aceea masina in solidar si nici bunica ta.
In certificatul de inmatriculare (talon) cine este trecut ca proprietar?
Nu cred ca cineva cu mintile intregi va cumpara o masina a carei proprietar este decedat.
Ca sa vinzi (vindeti) aceea masina,trebuie inmatriculata pe numele tau sau al bunicii.Sper sa nu gresesc.

ps.
Tot amintesti de costuri si scaderea valorii masinii.Banuiesc ca masina se incadreaza in categoria 1000-1500 de euro.Actele trebuie facute,indiferent de pretul de vanzare a masinii.

in talon apare tata normal
trebuie sa o inmatriculez pe numele meu ca sa o dau la rabla...? nu vad rostul ca nu circul cu ea..... ci o dau la rabla la casat....
ea e inmatriculata si e platit impozitul la zi

 arab, on 08 mai 2017 - 11:37, said:

Donatia nu e costisitoare! E vorba de banii notarului. Citeste pe internet.
o sa ma uit, dar pana gasesc.... dati va rog un mic exemplu estimativ sa-mi fac o idee rapida...
multumesc

Edited by July02, 08 May 2017 - 11:55.


#11
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
am gasit asta

proprietar - persoana fizică având domiciliul sau reşedinţa în România, care deţine în
proprietate un autovehicul uzat înmatriculat pe numele său, ori, după caz, moştenitorii săi;
persoana juridică română, entitate juridică fără personalitate juridică sau organizaţia
profesională care este organizată şi îşi desfăşoară activitatea în una dintre formele de
exercitare a profesiei liberale, cu sediul profesional în România, care deţine în proprietate
un autovehicul uzat înmatriculat pe numele său;

Edited by July02, 08 May 2017 - 12:03.


#12
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
am sunat la un dealer si mi-a zis ca nu trebuie imatriculata pe numele meu pentru rabla
dar in ce am gasit pe http://www.mmediu.ro...d_RABLA.pdf  
daca definieie proprietarul ce am scris mai sus...

nu stiu dupa cine sa mai ma iau...

#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
O duci la rabla si atat. Iei cu tine actele masinii, certificatul de mostenitor si pe bunica.

#14
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 sfantu.dracu, on 08 mai 2017 - 13:46, said:

O duci la rabla si atat. Iei cu tine actele masinii, certificatul de mostenitor si pe bunica.
da dar mi-a zis telefonic de la un dealer ca trebuie sa fie un singur proprietar....., deci nu merge direct cu 2 semnaturi ale mele si ale bunicii ?
si mi-a mai zis ca trebuie sa ai duc copie legalizata dupa talonul si cartea de identitate a masinii ca originalele raman la politie

Edited by July02, 08 May 2017 - 13:57.


#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
In cazul asta cumpara restul de masina de la bunica mai intai.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 July02, on 08 mai 2017 - 13:56, said:

da dar mi-a zis telefonic de la un dealer ca trebuie sa fie un singur proprietar....., deci nu merge direct cu 2 semnaturi ale mele si ale bunicii ?
Scrie că e suficientă declarația notarială a bunicii că e de acord cu participarea ta, în calitate de beneficiar, la program:

Quote

Certificatul de mostenitor, in copie legalizata, daca persoana fizica beneficiara este mostenitoarea proprietarului. La acestea se adauga, daca este cazul, certificatele de casatorie sau documentele de schimbare a numelui, in copii legalizate. In cazul in care certificatul de mostenitor atesta ca sunt mai multi mostenitori, este necesara intocmirea unei declaratii notariale si prezentarea aceteia in original. Declaratia va dovedi acordul celorlalti mostenitori cu participarea persoanei beneficiara, in calitate de mostenitor, la acest Program.


#17
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 althea, on 08 mai 2017 - 14:12, said:

Scrie că e suficientă declarația notarială a bunicii că e de acord cu participarea ta, în calitate de beneficiar, la program:
a e mai simplu asa atuncea, multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate