Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

instalare Maverick pe Imac 2009 late

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salutare,

De curand am instalat din curiozitate El capitan pe un imac 2009 late, 4Gb ram si procesor dual core 3.4 Ghz si merge foarte nasol. As dori sa instalez din nou maverick dar nu reusesc sa fac un usb bootabil ( diskmaker x sau unibeast) si o imagine de mavericks dmg luata de pe warez_spam.
Atatea tutoriale pe net dar niciuna care sa sa te ajute 100%.

Ma puteti ajuta va rog cu un tutorial bun? Poate imaginea de pe warez_spam nu este buna pentru ca nu este vazuta de dismake x sau unibeast,

Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Download the Mavericks installer from the Mac App Store and make sure it’s in your main Applications folder. (This means that if you followed my advice to move the installer out of your Applications folder, you’ll have to move it back, at least temporarily. The Terminal command I’m using here assumes the installer is in its default location.)

Connect to your Mac a properly formatted 8GB (or larger) drive. Rename the drive to Untitled. (The Terminal command used here assumes the drive is named Untitled.)
Select the text of this Terminal command and copy it:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app --nointeraction

Launch Terminal (in /Applications/Utilities).
Paste the copied command into Terminal and press Return. Warning: This step will erase the destination drive or partition, so make sure it doesn’t contain any valuable data.
Enter your admin-level account password when prompted.

The Terminal window displays the progress of the process, in a very Terminal sort of way, by displaying a textual representation of a progress bar: Erasing Disk: 0%... 10%...20%... and so on. The program then tells you it’s copying the installer files, making the disk bootable, and copying boot files. Wait until you see the text Copy Complete. Done. (see the screenshot below), which could take as long as 20 or 30 minutes, depending on how fast your Mac can copy data to your destination drive.

Nu inteleg de ce ai descarca de pe torenti OSX, cand el e gratuit in store!?
Ar trebui sa mearga bine pe acea configuratie, dar pune un SSD. Niste ram nu strica.

#3
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

Unde ziceai ca este gratuit? crezi ca nu am incercat pe app store si cu comanda aia minunata de terminal de createinstallmedia?


Attached File  mavericks.PNG   78.52K   16 downloads


Last login: Mon May  8 10:36:22 on ttys000
macbooks-Air:~ macbook$ sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app --nointeraction
Password:
sudo: /Applications/Install OS X Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia: command not found
macbooks-Air:~ macbook$

Edited by sorin86, 08 May 2017 - 11:06.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca ai avut OS X Mavericks, atunci uita-te la "Purchased"!

#5
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
https://support.appl...US&locale=en_US

#6
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

@Alucard asta nu este un update de a lui Mavericks?

Download OS X Mavericks 10.9.5 Update (Combo)? asa scrie :D

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
1. In mod normal, daca l-ai avut in trecut, ar trebui sa fie in Apple Store.
2. Daca nu l-ai avut, naspa.
3. Comanda resprectiva merge doar daca ai "Install OS X Mavericks.app"

#8
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

Am descarcat intr-un final mavericks si din nou, intr-un final am reusit sa il pun pe un stick de 16 gb sa sa instalez mavericks.

Alta intrebare, as vrea sa ii schimb procesorul si am urmatoarea configuratie:


Processor Speed: 3.06 GHz Processor Type: Core 2 Duo (E7600), LGA 775 (Socket T)


As putea sa ii pun un quad core socket T?

Multumesc mult

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Cred trebuie sa studiezi mult inainte de a incepe + sa ai sculele si priceperea necesara.
E destul de anevoios sa desfaci un iMac.
Inainte de a schimba procesorul, pune un SSD. Impactul va fi dramatic.

#10
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Nu e prima data cand l-am desfacut, este a 3 a oara, l-am desfacut bucati si l-am curatat dar.. nu m-am gandit sa il upgradez. O sa incerc cu inca 4GB ram si un ssd.

Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate