Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

"How Tesla Will Change The World" by Tim Urban

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
8256 replies to this topic

#8173
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Unul dintre habaucii cu glob de cristal ar putea fi asta Posted Image

View Postvrajitoruldinoz, on 31 ianuarie 2023 - 03:18, said:

Fara Tesla nu ar fi exsistat masini electrice azi.


#8174
mars2k

mars2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.12.2004
In timp ce haterii Tesla se incapataneaza sa nu vada "meteoritul", Tesla Model Y a fost in 2022 a patra cea mai vanduta masina din lume (indiferent de sursa de energie).
Foarte probabil ca in 2023 sa fie a doua, in special avand in vedere noile preturi.

1. Toyota Corolla: 1.12 million (-2.2%)
2. Toyota RAV4: 871,220 (-13.7%)
3. Ford F-Series: 786,303 (-8.8%)
4. Tesla Model Y: 758,792 (+88.5%)
5. Toyota Camry: 676,845 (-2.7%)

Sursa:
https://www.torquene...ch a milestone.
Sursa originala, citata de torquenews.com:
https://www.focus2mo...rld-car-market/

P.S: La firma, am deja 3 colegi cu rezervari de Tesla Model Y. :)

#8175
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Pai "meteoritul" Corolla e pe locul 1 (nu pe 4) de vreo cateva zeci de ani la rand si uite ca n-a omorat pe nimeni.
Adeptii cultului Tesla vad sfarsitul lumii mai aproape ca niciodata? Posted Image

#8176
mars2k

mars2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.12.2004
"Meteoritul" era, evident, o metafora pentru schimbarea de paradigma.

Iar procentele de variatie fata de anul trecut iti spun ceva?
Intr-o estimare pesimista, Model Y devine lider de piata pentru anul 2024, iar intr-una optimista pentru 2023.

Tic-tac... Posted Image

P.S. Nu vad nici un VW in top 10, imi scapa ceva ? Posted Image

Edited by mars2k, 06 February 2023 - 16:36.


#8177
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022

View Postmars2k, on 06 februarie 2023 - 16:33, said:

P.S. Nu vad nici un VW in top 10, imi scapa ceva ? Posted Image
Marketshare la diesel s-a dus in jos, pe TSI/TFSI si-au facut nume cu "oil consumption" si in general nu prea mai au niciun model care sa se vanda cat de cat ok in toata lumea.
(au renuntat la Golf in SUA (doar GTI si R))

#8178
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Dar daca Model Y ar deveni lider de vanzari in 2023 ce paradigma s-ar schimba? Ar fi prima masina electrica in aceasta situatie, un lucru nemaivazut de vreo 100 de ani, dar nu e nicio paradigma schimbata.
S-ar schimba paradigma daca nu s-ar mai cumpara masini si s-ar folosi car sharing sau transportul in comun. Aia ar fi o schimbare de paradigma.
Dar inlocuirea unui motor cu altul si pastrarea modelului actual. nu e nicio schimbare de paradigma.

Dar stiu ca voua va place sa exagerati orice are legatura cu Tesla. E plin forumul de previziunile voastre legate de robotii autonomi Tesla, de stilul minimalist raspandit in industrie, de inghitirea tuturor dinozaurilor.
Bullshit naiv

P.S. Ce legatura are VW cu discutia noastra? Dar ssangyong e in top?

#8179
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

View Postvalitudor, on 06 februarie 2023 - 12:42, said:

Unul dintre habaucii cu glob de cristal ar putea fi asta Posted Image

Spre deosibire de voi care inventati scenbarii fara nici o baza in nimic, eu am facut o simpla extrapolare a ce stiam. Extrapolare care se baza pe niste prespuneri simple. SI care extrapolaree e in acord cu ce spune toata lumea.
Voi inventati aiureli ca religiosii. Daca nu stiti ce e dupa colt, in loc sa prespuneti - prin extrapolare! - ca e o strada cu case si blocuri si masini, spuneti ca e o broasca testoasa gigantica! Ca nu va doare gura nu-i asa, nu putem proba contrariul, deci nu va faceti de ris. Sau...? :D

#8180
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,158
  • Înscris: 13.11.2017

View Postvalitudor, on 06 februarie 2023 - 09:45, said:

Nu inteleg ce vrei de la mine. Model 3 este cu 600 kg mai usoara decat iX xDrive50, in plus este un sedan vs un SUV. Nu poti sa le compari in mod serios eficienta sau autonomia. Sau poti, daca esti curios, insa nu poti sa spui dspre SUV ca e prost doar pentru ca nu se apropie de eficienta sedanului. Este caraghios

Eu cred ca intelegi dar te faci ca nu intelegi fiindca altfel e grava treaba si s-ar numi analfabetism functional.
Sa o luam cronologic :
1) un utilizator spune ca si-a luat BMW IX fiindca are n calitati si autonomie mai mare decat Tesla. El posteaza un test in care apar autonomiile de la Model 3 si BMW IX.
2) era evident ca o masina oricat de aerodinamica ar fi nu poate cu o  baterie cu 50% mai mica sa aiba autonomie identica. Dar cum orice test care denigreaza Tesla serveste intereselor sale valitudor se face ca nu observa aceasta mic eroare.
3) Ii arat ca Tesla nu se rezuma doar la Model 3 si ca trebuie comparate masini cu baterii asemanatoare si o Tesla Model S depaseste din punct de vedere BMW-ul IX (mea culpa ca nu m-am uitat ca BMW IX e SUV)
4) Este momentul in care vajnicul hater Tesla se activeaza pentru ca el este un om "corect" (bineinteles doar cand trebuie :) ) si in loc sa ma corecteze si sa vina cu o comparatie corecta, ia cel mai puternic SUV din portofoliul Tesla si "demonstreaza" ca eficienta este aceeasi deci marii producatori au ajuns din urma Tesla.Posted Image

Si acum urmeaza exemple de manipulare marca valitudor:

- Compara eficienta unei masini cu putere aproape dubla (Model X Plaid) cu cea a BMW-ului desi putea sa ia ca termen de comparatie Model X LR  care desi si ala este mai puternic e totusi mai apropiat. Doar stim cu totii ca un motor cu putere dubla consuma la fel cu unul cu puterea la jumatate, nu-i asa ?Posted Image
- Desi chiar si acest model este mai eficient decat cel de la BMW ( 19,6 kwh la Model X Plaid vs. 20,6 kwh la BMW IX50 ) cand vorbeste de eficienta el spune ca sunt identice.
Nu trebuie sa va lasati inselati de faptul ca valorile sunt apropiate si el a zis-o in graba. valitudor este un maestru al manipularilor si stie exact ce cuvinte sa foloseasca si ce parametri trebuie sa omita ( putere, viteza de incarcare ) atunci cand isi sustine ideile Posted Image
- In raspunsul lui pune consumurile de la Model X Plaid dar puterea de la Model X LR spunand ca Tesla are doar 162 CP in plus. La fel nu este o scapare ci doar stilul lui de manipulare.

View Postvalitudor, on 06 februarie 2023 - 18:13, said:

P.S. Ce legatura are VW cu discutia noastra? Dar ssangyong e in top?

Auch... Ce ti-a tras-o Posted Image ! Se pare ca te cunosc multi la cine esti propagandist si e altcineva decat Tesla Posted Image ! O urasti fiindca ti-a scos idolii din clasament ? Cand numarati si camioanele numai sa puteti arata ca VW e prima in lume la vanzari desi la autoturisme iesise alianta Renaul Nissan, erau bune clasamentele nu-i asa ? Acum nu mai au relevanta ?
O tempora ! O mores !

#8181
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020
Dacă tot se vorbea de eficiență: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8kY7BGGtDeY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postvrajitoruldinoz, on 07 februarie 2023 - 04:29, said:

Spre deosibire de voi care inventati scenbarii fara nici o baza in nimic, eu am facut o simpla extrapolare a ce stiam. Extrapolare care se baza pe niste prespuneri simple. SI care extrapolaree e in acord cu ce spune toata lumea.
Afirmația a fost făcută de fanii Tesla: că fără Tesla, nu ar exista mașini electrice. Voi trebuie să o demonstrați, dar faceți acrobații de logică astfel încât să puneți povara demonstrației pe cei care neagă, nu pe cei care afirmă. Cel mai mișto e că-ți bazezi bazaconiile pe "toată lumea știe că...", de parcă am fi la emisiunea aia cu "am întrebat 100 de români".

#8182
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Posthorny_hornet, on 09 februarie 2023 - 21:58, said:

fără Tesla, nu ar exista mașini electrice.
Deturnarea reavoita a mesajului initial. Fara Tesla nu aveam azi nici pe departe atatea masini electrice in asa varietate caci toti "traditionalii" ar fi continuat sa produca fumigene pe roti. Tesla i-a trezit pa realitate cu 2 palme puternic plasate prin acapararea unei felii importante din piata auto.

View Posthorny_hornet, on 09 februarie 2023 - 21:58, said:

Dacă tot se vorbea de eficiență:
Cam cate milioane de Mercedes EQXX se vand anual? A ta cum merge?
Si nu vedeai minunea asta inainte de 2050 fara Tesla.

Quote

Mercedes currently has no plans to put the EQXX into production. This was a one-off project, and lessons learned here will be applied to future EVs.
End of story.

LE: stai stai ca s-au sucit ... On sale Late 2023 - Price from £110,000 (est) . Bun asa ... deci o sa vedem cateva vandute, asa, cam ca Koenigsegg-urile.

Edited by ro_explorer, 09 February 2023 - 22:06.


#8183
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020

View Postro_explorer, on 09 februarie 2023 - 22:06, said:

Tesla i-a trezit pa realitate cu 2 palme puternic plasate prin acapararea unei felii importante din piata auto.
Te referi la faptul că Tesla a vândut un milion de mașini în 17 ani? Asta le-a tras palme celor care vând milioane de mașini anual? :rolleyes:
Nu e mai probabil că palmele erau sub forma normelor de emisii și a amenzilor? Zic și eu...

View Postro_explorer, on 09 februarie 2023 - 22:06, said:

Si nu vedeai minunea asta inainte de 2050 fara Tesla.
Eu știu că voi aveți un motto: nihil sine Tesla.

#8184
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Prin simplu fapt ca Tesla a scos masinile lor, in special Model 3 si Model Y a schimbat lumea, accelerand puternic tranzitia spre electrice.
Ce crezi tu sau prietenul tau bun in ranting anti-tesla ma lasa rece, sincer.

#8185
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,158
  • Înscris: 13.11.2017
Acțiunile Tesla si-au revenit dubland-si valoarea fata de ianuarie. Se pare ca investitorii nu prea au alternativa printre asa zisii mari producători care sunt inca departe de Tesla

https://www.news.com...321bc16a22605be

#8186
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

View Posthorny_hornet, on 09 februarie 2023 - 21:58, said:

Dacă tot se vorbea de eficiență: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8kY7BGGtDeY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Afirmația a fost făcută de fanii Tesla: că fără Tesla, nu ar exista mașini electrice. Voi trebuie să o demonstrați, dar faceți acrobații de logică astfel încât să puneți povara demonstrației pe cei care neagă, nu pe cei care afirmă. Cel mai mișto e că-ți bazezi bazaconiile pe "toată lumea știe că...", de parcă am fi la emisiunea aia cu "am întrebat 100 de români".

Care fani Tesla mai, ca toata lumea stie concluzia asta... Eu nu am Tesla, urmatoarea masina nu o sa fie Tesla, nu am cumparat actiuni la Tesla si nici nu planuiesc, Dar tu tot ii dai cu fanii aia.
Pentru tine si vali toti oamenii care nu sunt de acord cu aiurelile voastre sunt "fani Tesla".

View Posthorny_hornet, on 09 februarie 2023 - 22:11, said:

Te referi la faptul că Tesla a vândut un milion de mașini în 17 ani? Asta le-a tras palme celor care vând milioane de mașini anual? Posted Image
Nu e mai probabil că palmele erau sub forma normelor de emisii și a amenzilor? Zic și eu...


Eu știu că voi aveți un motto: nihil sine Tesla.

Cite masini a vindut Ford in primii 17 ani? Fara concurenta ....
Tesla a vindut 1 milion de masini scumpesi cu dezavataje clare fata de tehnologia existenta. Stai sa vezi cind diferentele astea se vor reduce.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 February 2023 - 08:55.


#8187
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 10 februarie 2023 - 08:54, said:

Cite masini a vindut Ford in primii 17 ani? Fara concurenta ....
Vreo 4 milioane de Model T, în rest nu știu ce a mai vândut. E cam slab fiindcă în timpul primului război mondial cred că produceau chestii pentru război. Plus că populația globului era mult mai mică, < 2 miliarde și puțini își permiteau o mașină. Avea concurență, nu-ți face griji.

View Postvrajitoruldinoz, on 10 februarie 2023 - 08:54, said:

Tesla a vindut 1 milion de masini scumpesi cu dezavataje clare fata de tehnologia existenta. Stai sa vezi cind diferentele astea se vor reduce.
Ford a vândut mașini deși nu existau stații de carburant sau drumuri. Erau și foarte scumpe, chiar dacă nu ți se pare. Model T a fost făcut să poată să circule pe câmpuri.

View PostFord4, on 10 februarie 2023 - 08:17, said:

Acțiunile Tesla si-au revenit dubland-si valoarea fata de ianuarie. Se pare ca investitorii nu prea au alternativa printre asa zisii mari producători care sunt inca departe de Tesla
Ceva amuzant, bitcoin vs tesla:
Attached File  tesla_bitcoin.png   83.39K   10 downloads

Edited by horny_hornet, 10 February 2023 - 12:41.


#8188
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Posthorny_hornet, on 10 februarie 2023 - 12:44, said:

Ceva amuzant, bitcoin vs tesla:
Amuzant pentru cine si ce rol are aceasta comparatie complet cretina?

#8189
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020

View Postro_explorer, on 09 februarie 2023 - 22:16, said:

Prin simplu fapt ca Tesla a scos masinile lor, in special Model 3 si Model Y a schimbat lumea, accelerand puternic tranzitia spre electrice.
Păi stai să vezi că în țări care nu au forțat tranziția spre masini electrice, tranziția a fost extrem de lentă. Un exemplu e Japonia, unde în 2021, 0,9% din mașinile noi au fost electrice. Poate nu au auzit de Tesla acolo. Posted Image

Edited by horny_hornet, 10 February 2023 - 13:32.


#8190
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Mai citește despre Japonia, poate poate înțelegi.

Edited by ro_explorer, 10 February 2023 - 13:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate