Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"How Tesla Will Change The World" by Tim Urban

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
8256 replies to this topic

#8137
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 15.10.2020

View Postro_explorer, on 03 februarie 2023 - 15:19, said:

... ca alea cu falimentul ?
Elon Musk says Tesla was ‘about a month’ from bankruptcy during Model 3 ramp
Dacă ce ziceam eu de faliment era absurd, poate îl ascultați pe Musk. Partea ciudată e că comentariile mele cu falimentul și perioada în care era pe cale să falimenteze coincid remarcabil.

View PostFord4, on 03 februarie 2023 - 12:26, said:

Si toate aste datorita Tesla Posted Image
Afirmația ta e nedemonstrabilă, nu e ca și cum poți să ne arăți ce s-ar întâmpla într-un univers paralel în care nu există Tesla. La fel aș putea să zic că mașinile electrice nu ar exista fără Flappy Bird. E vreo metodă să demonstrezi că greșesc sau că am dreptate? Exact așa îmi sună afirmațiile tale.

View Postvrajitoruldinoz, on 03 februarie 2023 - 22:08, said:

Nu am nici o indoiala ca fara Tesla nimic din asta nu ar fi existat, nu numai eu dar nimeni. In afara de voi evident Posted Image
Era o vorbă din un film care mi-a plăcut: 99% din oameni greșesc întotdeauna. Nu știu de ce ai tu senzația că turma e deșteaptă.

#8138
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postro_explorer, on 03 februarie 2023 - 15:19, said:

... ca alea cu falimentul ? Sau ca alea ca e de o masina de rahat si ca nu o sa se schimbe nimic?
Pai chiar si Elon Musk a spus ca Tesla a ajuns la o luna de faliment cand au inceput productia Model 3.
Eu vad doua posliibiliati: ori tu stii mult mai multe, cum ca Tesla nu s-a apropiat niciodata de faliment, dovedind ca Elon Musk este un mare mincionos, ori tu habar n-ai despre greutatile prin care a trecut Tesla, rezultand ca stii chiar mai putine decat cei care anuntau sfarsitul companiei. In orice situatie ai fi, n-ai de ce sa razi de cei care nu credeau in reusita comerciala a companiei.

View Postvrajitoruldinoz, on 03 februarie 2023 - 22:08, said:

Masinile electrice ridicole, nedorite si subventionate pe care le enumeri tu au avut ca singur scop scaderea poluarii medii pe flota ca sa treaca norkmele. O prostie, dovedind ca de obicei ca legile de genul asta duc la tot felul de distorsiuni.
Daca n-ar fi existat normele de poluare, n-ar fi existat nici masinile electrice de azi, si nici Tesla n-ar fi existat. Pentru ca s-au primit bani si finantari tocmai in acest scop

View Postvrajitoruldinoz, on 03 februarie 2023 - 22:08, said:

Nimeni nu a spus ca Tesla a inventat masina electrica, insa a inventat masina electrica de masa, dorita, perfomanta si - cel mai important! - profitabila. Inca nu cred ca e vreoa alta masina electrica profitabila pe piata.
Acelasi lucru ca la apple cu smartfonul.
Tesla n-a inventat nimic, Tesla a produs cea mai dezirabila masina electrica intr-o anumita perioada de timp. Iar asta inseamna ca existenta sa nu a conditionat existenta celorlalti.
Compania Tesla a devenit profitabila dupa 17 ani de la infiintare si dupa 7 ani de la inceperea productiei de serie prin Model S. Daca ceilalti nu sunt profitabili acum, au tot timpul sa devina, chiar mai repede decat a facut-o Tesla, daca asta e vreun jalon important pentru tine.
Apple are cel mai mare profit pentru ca are o imagine care ii permite sa vand mai scump. aka marketing. Cu alte cuvinte, ceilalti ofera un telefon mai bun vizavi de pretul platit pentru el.
Clientul unei companii n-ar trebui sa jubileze prea mult pentru profitul nesimtit al unei companii, pentru ca este impotriva interesului sau direct. Dâng...

View Postvrajitoruldinoz, on 03 februarie 2023 - 22:08, said:

Pai imagineaza-ti eventualitatea in care:
1. Autonomia se dubleaza (nu asa greu de imaginat)
2. Tesla controleaza o retea de incarcare extinsa (deja)
3. Tesla controleaza fabrici de baterii (deja)
4. Tesla controleaza o mare parte din know how (deja)
5. Chiar daca e putin probabil, Tesla produce autopilotul (nu inca)"
Nu trebuie sa-mi imaginez prea mult din ceea ce spui. Imi amintesc ca tu, Ford, Hansolo, Inunedo si alti fanatici Tesla de aici, acum multi ani, ati umplut acest topic cu imagini cu Tesla care evita accidente frontale, in intersectii in cruce si alte situatii care tin de genul SF. Cand ai un astfel de discernamant despre ceea ce este posibil cu bagajul tehnologic actual, da-mi voie sa nu pun prea mare pret pe predictiile voastre. Nici astea nu cred ca vor avea o valoare mai mare, cum nici alea trecute nu s-au implinit...

View Postvrajitoruldinoz, on 03 februarie 2023 - 22:08, said:

In industria asta lucrurile se proiecteaza pe 20-30 de ani, virsta medie a unei masini e 15 ani.
Pai daca singur spui asta, cum poti sustine prostia cum ca fara Tesla n-ar fi avut masinile electrice de azi? Nu vezi ridicolul? Posted Image

View Postvrajitoruldinoz, on 03 februarie 2023 - 22:08, said:

Interesele Tesla sunt foarte diferite si nealiniate cu producatorii clasice care prefer status quoul si asa a fost si acum 10 ani.
Din punctul meu de vedere schimbarea pe care Tesla a adus-o e eevidenta. Tesla in jurul meu e cam ca Dacia, in orice parcare vezi citeva din prima. Plus alte EVuri care sunt ok. Nu am nici o indoiala ca fara Tesla nimic din asta nu ar fi existat, nu numai eu dar nimeni. In afara de voi evident Posted Image
Uite, aici ai scos foarte bine in evidenta greseala de logica pe care o folosesti.
Judeci intreaga lume dupa ceea ce se petrece cu tine si cu cei din jurul tau.

View Postvrajitoruldinoz, on 03 februarie 2023 - 22:08, said:

Esti foarte bun la predictii, persista Posted Image
Poate ca da, perfect nu. Nu-mi amintesc de o predictie ratata in discutia asta. Dar poate ma ajuti tu.
Insa mi-au iesit alea legate de autopilot, FSD, siguranta rutiera, etc si cele legate de inceperea productiei electrice de producatorii clasici

Edited by valitudor, 04 February 2023 - 12:45.


#8139
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 15.10.2020

View Postvalitudor, on 04 februarie 2023 - 12:44, said:

Clientul unei companii n-ar trebui sa jubileze prea mult pentru profitul nesimtit al unei companii, pentru ca este impotriva interesului sau direct. Dâng...
Mi-a plăcut maxim treaba asta. :lol:
Unii se bucură că o companie sau alta se îmbogățește pe spinarea lor.

Dacă tot veni vorba de FSD, Musk promitea în 2016 că în 2017 mașinile Tesla vor putea merge între Los Angeles și New York cu FSD, fără intervenție umană. Suntem abia în 2023, mai e timp. :lol:

#8140
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Posthorny_hornet, on 04 februarie 2023 - 11:43, said:

Elon Musk says Tesla was ‘about a month’ from bankruptcy during Model 3 ramp
Dacă ce ziceam eu de faliment era absurd, poate îl ascultați pe Musk..
Și eu era sa mor. De 3 ori am trecut efectiv pe lângă moarte. Asta înseamnă că cineva care mi-ar fi prea zis ca o sa mor är fi avut dreptate?

Treburile nu merg asa. Este o diferență de infinit între "era sa se întâmple" și "s-a întâmplat".

Predicțiile voastre cu falimentul au fost un big fail. Doar niște opinii de hateri, nimic altceva.

Aceeași poziție de hateri cu tendințe de dezinformare o prezentați unii și pe tema discuției curente. Sa negi faptul ca tesla a schimbat deja lumea e ca și cum ai spune ca pământul plat.

Edited by ro_explorer, 04 February 2023 - 15:28.


#8141
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 15.10.2020

View Postro_explorer, on 04 februarie 2023 - 15:30, said:

Și eu era sa mor. De 3 ori am trecut efectiv pe lângă moarte. Asta înseamnă că cineva care mi-ar fi prea zis ca o sa mor är fi avut dreptate?
Ai senzația că ești nemuritor sau ce? :lol:

View Postro_explorer, on 04 februarie 2023 - 15:30, said:

Aceeași poziție de hateri cu tendințe de dezinformare o prezentați unii și pe tema discuției curente. Sa negi faptul ca Tesla a schimbat deja lumea e ca și cum ai spune ca pământul plat.
Nu știu dacă ați aflat, dar fuziunea nucleară a dat cu plus pentru prima dată în istorie. Asta va schimba lumea, nu Tesla. Chiar dacă aș fi extrem de generos și aș zice că Tesla e cauza exclusivă pentru care 10% din toate mașinile noi sunt electrice, asta nu ar schimba lumea, e o picătură în ocean. Nici dacă 100% din mașini ar fi electrice, tot nu ar schimba ceva cu adevărat, poate doar aerul din marile orașe. Energia curată în cantități practic nelimitate va schimba totul.

#8142
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Aceleasi argumente le are si un flat-earther.
Daca cineva nu schimba lumea in modul cum ai percepe tu ca ar trebui schimbata lumea nu inseamna ca nu a schimbat-o. Inseamna doar ca tu nu vrei sa vezi asta.

#8143
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 15.10.2020

View Postro_explorer, on 04 februarie 2023 - 19:18, said:

Aceleasi argumente le are si un flat-earther.
Oricine nu e de acord cu tine e automat flat-earther, îmi place logica ta. :lol:

#8144
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017

View Posthorny_hornet, on 04 februarie 2023 - 11:43, said:

Afirmația ta e nedemonstrabilă, nu e ca și cum poți să ne arăți ce s-ar întâmpla într-un univers paralel în care nu există Tesla. La fel aș putea să zic că mașinile electrice nu ar exista fără Flappy Bird. E vreo metodă să demonstrezi că greșesc sau că am dreptate? Exact așa îmi sună afirmațiile tale.

Deci afirmatia mea care se bazeaza pe realitatea in care Tesla matura pe jos cu producatorii traditionali care la 5 ani de la lansarea in productie a Model 3 nu reusesc sa se apropie macar de vanzarile Tesla e nedemonstrabila si a voastra care se bazeaza pe prezumtia ca daca nu ar fi fost Tesla ar fi fost altcineva care sa schimbe lumea auto e demonstrabila ?
Probabil in metaversul in care traiti voi. Mai iesiti baieti de acolo si mai reveniti la realitate.

#8145
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 15.10.2020

View PostFord4, on 04 februarie 2023 - 19:50, said:

a voastra care se bazeaza pe prezumtia ca daca nu ar fi fost Tesla ar fi fost altcineva care sa schimbe lumea auto e demonstrabila ?
Nu e vorba de altcineva, e vorba că mașinile electrice erau inevitabile, cel puțin în Europa și în China, unde s-a pus accent puternic pe asta. Tocmai de asta marii producători s-au concentrat pe Europa, SUA, China. Doar Tesla chiar încearcă să vândă în toată lumea, fiindcă din asta fac profit. Ceilalți producători fac profitul gros din fosile, nu are rost să ne îmbătăm cu apă rece.

#8146
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Și acel inevitabil a fost Tesla chiar daca vouă nu va convine. Altfel inevitabilul era peste vreo 50-60 de ani.
Iar ceilalți scot profitul din ICE-uri fiindcă sunt mult rămași în urma la Tesla în privința Ev-urilor

Edited by Ford4, 04 February 2023 - 21:05.


#8147
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Posthorny_hornet, on 04 februarie 2023 - 19:43, said:

Oricine nu e de acord cu tine e automat flat-earther, îmi place logica ta. Posted Image
Nu e vorba de a fi de acord cu mine. Chiar insist sa nu fii de acord. Dar vino cu argumente, nu cu povesti cu pesti. Asta fac flat eartherii cand le arati pozele din spatiu - a, ca s-a folosit lentila fisheye pentru efect, ca, blablabla - orice numai sa ocoleasca adevarul.
Mr Nobody nu se dezminte nici aici :) ... flat earther a fost, flat earther a ramas.

#8148
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 15.10.2020

View PostFord4, on 04 februarie 2023 - 21:03, said:

Și acel inevitabil a fost Tesla chiar daca vouă nu va convine. Altfel inevitabilul era peste vreo 50-60 de ani.
UE va interzice vânzarea de fosile noi din 2035. Fără Tesla, bănuiesc că viitorul era bicicleta, nu? A, stai, vei zice că UE a luat decizia din cauza Tesla. :lol:

View PostFord4, on 04 februarie 2023 - 21:03, said:

Iar ceilalți scot profitul din ICE-uri fiindcă sunt mult rămași în urma la Tesla în privința Ev-urilor
Ceilalți scot profitul din fosile fiindcă vând 90% fosile. Dacă e cerere, ce vrei?

#8149
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017

View Posthorny_hornet, on 04 februarie 2023 - 21:34, said:


UE va interzice vânzarea de fosile noi din 2035. Fără Tesla, bănuiesc că viitorul era bicicleta, nu? A, stai, vei zice că UE a luat decizia din cauza Tesla. :lol:


Decizia a fost luată în 2022 când deja și alți producători scosesera modele electrice. Deci fara sa vrei ai recunoscut că ăștia le-au scos nu fiindcă i-a determinat o asemenea lege ci fiindcă Tesla i-a băgat în corzi.
Și mai hotarati-va odată că până acum o tot trăgeați că producătorii aveau modele electrice comerciale dinainte de Tesla :) !

View Posthorny_hornet, on 04 februarie 2023 - 21:34, said:

Ceilalți scot profitul din fosile fiindcă vând 90% fosile. Dacă e cerere, ce vrei?

Aha, și acum urmează vechea voastră placă: dacă și-ar pune mintea ar scoate profit mai mare dar nu vor că le pute profitul de la 10% electrice.

In realitate profitul per mașină este slab la fosile, daca Toyota care este unul din cei mai profitabili producători, scoate un profit de 8 ori mai mic per mașină în comparație cu Tesla

https://asia.nikkei....-Toyota-per-car

Concluzia : marii producători sunt de fapt prea mici și nici nu se pricep nici acum să facă din EV-uri o afacere profitabilă. De aia și o ard în număr mare pe fosile nu că n-ar vrea să treacă mai repede pe EV-uri. Dacă o țin tot așa tare mi-e că pe mulți "mari producători" o să-i găsească 2035 cu pantalonii in vine :)





#8150
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
A pus @Adm o poza cu profitul pe electrice, apropos de profit ... https://forum.softpe...4#entry29727003

#8151
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 17.06.2010

View PostFord4, on 04 februarie 2023 - 21:03, said:


Iar ceilalți scot profitul din ICE-uri fiindcă sunt mult rămași în urma la Tesla în privința Ev-urilor
Testeaza un BMW iX sau Mercedes EQE, EQS , inainte sa scoti asemenea enormitati, ambele sunt la orice peste Tesla cu mult.

#8152
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
La peste 100000 euro ? Nu mulțumesc.
La ce sunt peste ? Poate la siglă că n-am văzut ceva din lucrurile importante la un EV sa fie mai tari la ele.

Edited by Ford4, 05 February 2023 - 10:46.


#8153
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostRaySefo, on 05 februarie 2023 - 09:05, said:

sunt la orice peste Tesla cu mult.
Orice în afara de eficienta generala (consum/masa), platforma software și integrarea ei în hardware. Nu mai spun de sinergia între mașini în sine și rețeaua de chargere. Deci, da...

Mai bune la tot, excepție câteva puncte esențiale.
Producătorii tradiționali nu au reușit nici azi, după mai mult de 10ani de la lansarea comerciala tesla, sa facă o implementare și integrare hardware/software la nivelul ala.

#8154
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 17.06.2010
Ia de aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dtP4FQckU40?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pot sa imi incarc masina oriunde la orice charger, altceva, confort? lol am clienti cu Tesla si mi-au zis ca nu are nicio treaba cu confortul, calitate etc? sa mai zic? BMW are range mai mare ca o tesla , si are 2.5 tone  ca nu are rost sa aduc in discutie range-ul al model X care costa mai mult ca un iX

View PostFord4, on 05 februarie 2023 - 10:40, said:

La peste 100000 euro ? Nu mulțumesc.
La ce sunt peste ? Poate la siglă că n-am văzut ceva din lucrurile importante la un EV sa fie mai tari la ele.

La ce vrei tu, calitate , range, optiuni , confort , etc.

Edited by RaySefo, 05 February 2023 - 12:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate