Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

"How Tesla Will Change The World" by Tim Urban

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
8256 replies to this topic

#7687
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 horny_hornet, on 24 ianuarie 2022 - 12:09, said:

Înțeleg că mașinile electrice sunt diferite, dar ar trebui să poți să o duci la cel mai apropiat mecanic de mașini electrice, de ce nu?
Poti repara tot ce tine de defecte mecanice/mentenanta mecanica la orice service de cartier. Franele sunt tot la fel, directia si unghiurile sunt la fel, aerul conditionat e tot la fel, iar tinichigeria e tinichigerie.
Trebuie sa apelezi la service-ul Tesla atunci cand ai nevoie de componente originale dedicate (elemente de trim interior, sau componente de cartoserie ce trebuie schimbate cu totul) si in cazul defectelor ce tin de computere si sistemul electric de inalta tensiune.
Bineinteles, pe perioada garantiei nu poti efectua reparatiile decat in cadrul service-ului Tesla.

Oricum, ca urmare a miscarii "right to repair" acum se pot lua in mod oficial manualele de reparatii si anumite softuri de diagnoza direct de la producator, asadar orice service mai serios care vrea sa se extinda pa partea Tesla, este liber sa o faca (presupune o oarecare investitie, evident). Nu e dracul chiar asa de negru.

#7688
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,203
  • Înscris: 08.01.2021
E și în interesul lor sa facă migrarea și către servisarea electricelor, ținând cont ca zilele de schimbat sonde lambda și desfundat egr-uri cam sunt numărate.
Ținând cont de apucăturile industriei asteia (în general nu doar la electrice) însă cred că-i important ca legiuitorul sa ia în serios treaba cu right to repair și deschiderea pieței de servicii aftersales. Ca dacă-i lași de capul lor nici rotile nu le-ai putea umfla fără sa folosești compresorul lor.



Edited by KiloW, 24 January 2022 - 12:43.


#7689
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 andreyvsjoker, on 24 ianuarie 2022 - 12:25, said:

4 Da, nu mai e la fel de usor sa vii cu ceva nou in ziua de azi, revolutionar,  cum era acum 200 -300 de ani. Tre sa fiu chiar.... da crezi altfel.  Cand avansezi de la roata de lemn totul e revolutionar.

Opinia ta este cat se poate de ridicola, la fel ca a colegului meu de liceu. Dar el avea macar o scuza...
Potrivit curbei lui Buckminster se zicea ca in anii 1900 cunoasterea se dubla la fiecare secol, in perioada postbelica se dubla la fiecare sfert de secol, acum vreo 10 ani se considera ca ea se dubleaza la fiecare an, iar unii de pe la IBM preconizau ca in zilele noastre se va dubla la fiecare cateva ore.

Uite cateva exemple de descoperiri revolutionare ale ultimilor ani: teleportarea fotonilor, producerea organelor umane artificiale, cura impotriva SIDA, descoperirea materiei intunecate, descoperirea undelor gravitationale, bosonul Higgs, de ce nu vaccinurile anti COVID sau Ebola? (lista asta e din partea unuia pasionat de stiinta pentru TOnTI, n-are vreo valoare reala)

De ce trebuie sa discutam de descoperiri si inventii revolutionare, iar in discutie sa-l bagam pe Musk? Ai vreo dovada de vreo inventie remarcabila de-a sa? Nu zic ca n-ar fi posibil, insa eu habar n-am de vreuna. Tu ai habar?

P.S. Comparatie Musk vs Edison sau Nikola Tesla a fost inceputa de Trump si adusa in media si aici de admiratori. Mie mi se pare absurda discutia. Musk are peste 100.000 de angajati care lucreaza la companiile lui, traieste intr-o alta lume, pe cand Edison are o gramada de inventii si patente personale facute intr-o perioada infinit mai dificila. E ridicol pana si sa continuam discutia...

Edited by valitudor, 24 January 2022 - 13:18.


#7690
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Continui sa te afuzi in ridicol dar o faci cu incredere.
Nu a negat nimeni evolutia, normal ca vor fii descoperiri dar ia pune in balanta efortul necesar unei descoperiri revolutionare in ziua de azi si a celor din 1800.
UIte o lista , pe cat de banale pentru noi azi pe atata de revolutionare.
https://nevadainvent...ventions-1800s/

Ce crezi ca a implicat mai mult efort? Teleportarea fotonilor, producere a de organe artificiale sau inventia chibritului ori a stetoscopului? Nu era cumva mai simplu sa inovezi in 1800 si 1900?

"descoperirea materiei intunecate, descoperirea undelor gravitationale, bosonul Higgs"  Posted Image  Astea nu le-a inventat nimeni   erau deja acolo si se teoretizau de mult timp. Acum doar s-au gasit niste dovezi pentru confirmarea unor teorii. Nu sunt inovatii. Inovativ a fost cand vorbeau Kelvin, Einstein, Higgs de ele.

Edited by andreyvsjoker, 24 January 2022 - 13:40.


#7691
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
1. Colegul @vali este un autosuficient, daca inca nu ti-ai dat seama. El are mereu dreptate, chiar si atunci cand greseste.
2. Sa facem diferenta intre inventie si inovatie:
exemplu: Vaccinul mRNA este o inventie. Vaccinul mRNA anti-covid este o inovatie.

In cazul de fata Tesla a schimbat lumea (sa nu uitam subiectul topicului, da?) prin inovatii multiple aplicate masinilor electrice. Musk a condus aceasta suita de chestii, prin urmare el are meritul de a initia minunea ... faptul ca munca propriuzisa este facuta de ingineri este alta poveste. Lumea nu e condusa de ingineri ci de vizionari, si Musk, la fel ca Jobs la vremea lui, e un vizionar (si e suficient de dus cu capul sa isi puna banii la bataie pentru a pune acele viziuni in practica). Pentru asta va ramane in istorie (la fel ca alti mari vizionari).

#7692
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 15.10.2020

 ro_explorer, on 24 ianuarie 2022 - 13:40, said:

Lumea nu e condusa de ingineri ci de vizionari, si Musk, la fel ca Jobs la vremea lui, e un vizionar (si e suficient de dus cu capul sa isi puna banii la bataie pentru a pune acele viziuni in practica). Pentru asta va ramane in istorie (la fel ca alti mari vizionari).
Sunt de acord, Musk și Jobs se încadrează la vizionari, dar nu cred că vizionarii conduc lumea. Nu știu cine conduce lumea. Până la urmă, creierul din spatele Apple era Wozniak la început, Jobs era vânzătorul. Bănuiesc că puțini știu de Wozniak, dar cam toată lumea a auzit de Jobs. Adevărul e că cam tot ce atingea Jobs se transforma în aur, avea un talent pentru asta. Strategia lui Musk pare a fi să arunce cu lucruri în perete până se prinde ceva de el. Posted Image

Edited by horny_hornet, 24 January 2022 - 14:35.


#7693
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 andreyvsjoker, on 24 ianuarie 2022 - 13:26, said:

Continui sa te afuzi in ridicol dar o faci cu incredere.
Nu a negat nimeni evolutia, normal ca vor fii descoperiri dar ia pune in balanta efortul necesar unei descoperiri revolutionare in ziua de azi si a celor din 1800.
UIte o lista , pe cat de banale pentru noi azi pe atata de revolutionare.
https://nevadainvent...ventions-1800s/

Ce crezi ca a implicat mai mult efort? Teleportarea fotonilor, producere a de organe artificiale sau inventia chibritului ori a stetoscopului? Nu era cumva mai simplu sa inovezi in 1800 si 1900?
Nu stiu care descoperire sau invatie a implicat mai mult efort si nu vad cum de iti dai cu parerea cu atata usurinta despre lucrurile alea. Eu habar n-am.
Pentru noi, azi, un organ artificial inseamna cam acelasi lucru cu ceea ce inseamna electricitatea pentru un om obisnuit acum vreo 200 de ani. Este normal ca azi chibritul sa ti se para banal.

Aceasta discutie cam infantila se poate transa foarte simplu de catre voi spunand ce a inventat/inovat/descoperit Musk si de ce merita sa fie alaturat lui Edison, Tesla sau Faraday. Cand veti gasi aceste lucruri, atunci probabil isi va gasi si el locul langa ei.
Pana cand veti gasi acele motive Musk ramane un manager exceptional, foarte inspirat, vizionar, sau cum vreti voi sa-i spuneti...

 andreyvsjoker, on 24 ianuarie 2022 - 13:26, said:

"descoperirea materiei intunecate, descoperirea undelor gravitationale, bosonul Higgs" Astea nu le-a inventat nimeni   erau deja acolo si se teoretizau de mult timp. Acum doar s-au gasit niste dovezi pentru confirmarea unor teorii. Nu sunt inovatii. Inovativ a fost cand vorbeau Kelvin, Einstein, Higgs de ele.
Pai am spus eu ca ar fi inventiile cuiva? Ma citezi, adaugi cuvinte, dupa care razi la ele? Posted Image

 ro_explorer, on 24 ianuarie 2022 - 13:40, said:

1. Colegul @vali este un autosuficient, daca inca nu ti-ai dat seama. El are mereu dreptate, chiar si atunci cand greseste.
Ok, dar discutia n-ar trebui sa fie despre mine, nu?
Parca nu esti suficient de convingator daca nu spui ceva de persoana celuilalt, nu-i asa?

#7694
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Eu doar ii spuneam lui @andrey ca nu are sens sa se contreze cu tine si i-am dat si explicatia de ce.
Mi se rupe de ce crezi tu sau de faptul ca te-ai simti atacat intr-un fel sau altul.

Edited by ro_explorer, 24 January 2022 - 16:39.


#7695
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Cum sa nu rad Valitudor cand vorbesti de descoperiri din vremurile noastre mentionand niste aspecte despre care  Einstein, Higgs si altii povesteau acum multi ani.
Cand se va gasi o metoda ingenioasa de utilizare a acestor fenomene, atunci se poate numi descoperire. Pana atunci e teorie.

Valitudor, exista posibilitatea ca peste multi ani sa nici nu stie omenirea ca Ilon Masc a existat dar la fel de bine s-ar putea sa fie mentionat pentru ceva extraordinar.
Nu avem cum sa ne pronuntam acum despre ce va insemna Space X sub carma lui pentru omenire, sau alte proiecte.  Poate absolut nimic, poate  extrem de putin putin, poate foarte mult. Ramane de vazut.
Nu cred ca ai tu capacitetea sa judeci importanta actiunilor lui Ilon sau ale altora.

Edited by andreyvsjoker, 24 January 2022 - 18:42.


#7696
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 15.10.2020
Niște baterii ieftine și bune ar fi schimbat lumea, dar mă îndoiesc că Tesla va veni cu așa ceva. Compania care va veni cu așa ceva va schimba lumea. Bănuiesc că multor oameni le-a trecut prin cap să facă o mașină electrică cu baterii Li-ion, dar după niște calcule și-au dat seama că nu merită.

În ce privește SpaceX, mă miră că Musk vorbește despre Marte, când o bază pe Lună e primul pas evident, dar ce știu eu? El e marele geniu... :rolleyes:
Nu înțeleg de ce nu vrea să plece el primul. :)

#7697
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 andreyvsjoker, on 24 ianuarie 2022 - 18:31, said:

Cum sa nu rad Valitudor cand vorbesti de descoperiri din vremurile noastre mentionand niste aspecte despre care  Einstein, Higgs si altii povesteau acum multi ani.
Cand se va gasi o metoda ingenioasa de utilizare a acestor fenomene, atunci se poate numi descoperire. Pana atunci e teorie.
Hmmm. N-o sa ne aventuram acum pe taramul stiintei, nu-i asa? Adica, daca avem problemele astea de perceptie in domenii mult mai palpabile si simple, cum sunt masinile, n-o sa discutam de lucruri mai "sfinte", nu-i asa?

 andreyvsjoker, on 24 ianuarie 2022 - 18:31, said:

Valitudor, exista posibilitatea ca peste multi ani sa nici nu stie omenirea ca Ilon Masc a existat dar la fel de bine s-ar putea sa fie mentionat pentru ceva extraordinar.
Nu avem cum sa ne pronuntam acum despre ce va insemna Space X sub carma lui pentru omenire, sau alte proiecte.  Poate absolut nimic, poate  extrem de putin putin, poate foarte mult. Ramane de vazut.
Nu cred ca ai tu capacitetea sa judeci importanta actiunilor lui Ilon sau ale altora.
Am inteles acum, nu era o discutie factuala, care sa se bazeze pe ceea ce a facut Musk pana in prezent, ci e una deziderativa, care se bazeaza pe credinta. Adica care credeti voi ca va fi impactul in viitor.
Ok. La capitolul Mama Omida nu ma pronunt. Sa fie dupa cum va doriti!!!

Apropo de Musk, mai stiti ceva de miliardele alea pe care a promis ca le va cheltui pentru a eradica foametea a celor cateva zeci de milioane de oameni? Dupa cate stiu eu, proiectul ala este deja postat pe site de luni bune, asa cum a cerut Musk. Asteapta doar banii lui Musk.
Stie cineva cand are de gand sa-i cheltuie? Cica oamenii aia vor muri in 2022, sa nu astepte prea mult.

Sau era doar circ? La fel cum a fost cu submarinul?
Sau poate ca el e ocupat acum cu salvarea intregii specii pe planeta Marte, nu poate sa-si iroseasca timpul cu respectarea promisiunilor legate de salvarea a doar catorva zeci de milioane de oameni...

#7698
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Ce-mi place de penibilii aia ce fac planuri pe banii altora.

What a missed opportunity, ce evenimente caritabile faine ar fi organizat. Ce bie le-ar fi astamparat foamea acestor ONG-uri afiliate si familiilor lor pe un an.

Edited by andreyvsjoker, 24 January 2022 - 21:58.


#7699
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Dar nu ești curios dacă le dă Musk banii, așa cum a promis?
Eu sunt absolut sigur că îi dă, la cât de dedicat s-a dovedit a fi în rezolvarea problemelor omenirii.
Tu ce zici?

#7700
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar nu sunt curiors, sunt banii lui face ce vrea cu ei. Eu nu fac planuri pe banii altora.
Ar fi o prostie sa bage banii in acea gaura neagra care nu va rezolva in nici un fel problemele oamenilor. Mai ales ca explicatia oferita de cum... rezolva "world hunger" e de-a dreptul superficiala si puerila.

Edited by andreyvsjoker, 24 January 2022 - 23:20.


#7701
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,203
  • Înscris: 08.01.2021

 horny_hornet, on 24 ianuarie 2022 - 18:55, said:


În ce privește SpaceX, mă miră că Musk vorbește despre Marte, când o bază pe Lună e primul pas evident, dar ce știu eu? El e marele geniu...

Pai nu, chiar știe ce face. Luna nu-i o etapa în drumul spre Marte, mai ales dacă vrei sa ajungi repede (ai primul). Și nu-i nevoie să fii mare geniu pentru asta, e mecanica cereasca simpla.


#7702
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,688
  • Înscris: 21.06.2016
Recunosc ca și eu ma gindeam ca o plecare de pe luna e ma

 horny_hornet, on 24 ianuarie 2022 - 14:27, said:

Sunt de acord, Musk și Jobs se încadrează la vizionari, dar nu cred că vizionarii conduc lumea. Nu știu cine conduce lumea. Până la urmă, creierul din spatele Apple era Wozniak la început, Jobs era vânzătorul. Bănuiesc că puțini știu de Wozniak, dar cam toată lumea a auzit de Jobs. Adevărul e că cam tot ce atingea Jobs se transforma în aur, avea un talent pentru asta. Strategia lui Musk pare a fi să arunce cu lucruri în perete până se prinde ceva de el. Posted Image

Nimic din ce crezi tu nu e adevărat.
Jobs a avut multe eșecuri, de fapt asta e obligatoriu pentru antreprenorii de succes.
Wozniak era ușor de înlocuit. E plină lumea de super ingineri. Musk, Jobs, ăștia sint rari.

#7703
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 15.10.2020

 KiloW, on 25 ianuarie 2022 - 00:39, said:

Pai nu, chiar știe ce face. Luna nu-i o etapa în drumul spre Marte, mai ales dacă vrei sa ajungi repede (ai primul). Și nu-i nevoie să fii mare geniu pentru asta, e mecanica cereasca simpla.
Ți-aș explica de ce Luna e prima etapă, dar e offtopic. Mă miră doar că nu e evidentă pentru toată lumea treaba asta.

#7704
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,688
  • Înscris: 21.06.2016

 valitudor, on 24 ianuarie 2022 - 15:58, said:

Nu stiu care descoperire sau invatie a implicat mai mult efort si nu vad cum de iti dai cu parerea cu atata usurinta despre lucrurile alea. Eu habar n-am.
Pentru noi, azi, un organ artificial inseamna cam acelasi lucru cu ceea ce inseamna electricitatea pentru un om obisnuit acum vreo 200 de ani. Este normal ca azi chibritul sa ti se para banal.

Aceasta discutie cam infantila se poate transa foarte simplu de catre voi spunand ce a inventat/inovat/descoperit Musk si de ce merita sa fie alaturat lui Edison, Tesla sau Faraday. Cand veti gasi aceste lucruri, atunci probabil isi va gasi si el locul langa ei.
Pana cand veti gasi acele motive Musk ramane un manager exceptional, foarte inspirat, vizionar, sau cum vreti voi sa-i spuneti...


Pai am spus eu ca ar fi inventiile cuiva? Ma citezi, adaugi cuvinte, dupa care razi la ele? Posted Image


Ok, dar discutia n-ar trebui sa fie despre mine, nu?
Parca nu esti suficient de convingator daca nu spui ceva de persoana celuilalt, nu-i asa?

 valitudor, on 24 ianuarie 2022 - 15:58, said:

Nu stiu care descoperire sau invatie a implicat mai mult efort si nu vad cum de iti dai cu parerea cu atata usurinta despre lucrurile alea. Eu habar n-am.
Pentru noi, azi, un organ artificial inseamna cam acelasi lucru cu ceea ce inseamna electricitatea pentru un om obisnuit acum vreo 200 de ani. Este normal ca azi chibritul sa ti se para banal.

Aceasta discutie cam infantila se poate transa foarte simplu de catre voi spunand ce a inventat/inovat/descoperit Musk si de ce merita sa fie alaturat lui Edison, Tesla sau Faraday. Cand veti gasi aceste lucruri, atunci probabil isi va gasi si el locul langa ei.
Pana cand veti gasi acele motive Musk ramane un manager exceptional, foarte inspirat, vizionar, sau cum vreti voi sa-i spuneti...


Pai am spus eu ca ar fi inventiile cuiva? Ma citezi, adaugi cuvinte, dupa care razi la ele? Posted Image


Ok, dar discutia n-ar trebui sa fie despre mine, nu?
Parca nu esti suficient de convingator daca nu spui ceva de persoana celuilalt, nu-i asa?

Dar ia spune-ne tu Vali, pe cine știi tu după Edison care a descoperit ceva și e cunoscut? Tu, fără google, fără sa te gândești prea mult, poți sa vii cu un nume, doua?
sa nu fie legat de vaccin…

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate