Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

"How Tesla Will Change The World" by Tim Urban

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
8256 replies to this topic

#7669
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Tesla nu e doar o masina, e un fenomen. Tesla avea deja lant de statii  de incarcare cand restul producatorilor auto radeau de masina electrica.
Le-a desenat drumul celorlalti. La fel cum au facut dealtfel si cei pe care i-ai mentionat anterior.

Asta e exemplul clasic de ce insemana sa povestesti despre lucruri pe care nu le intelegi.
Iti mai dau o sansa sa intelegi singur inainte sa-ti desenez.

Attached Files


Edited by andreyvsjoker, 23 January 2022 - 12:51.


#7670
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Posthorny_hornet, on 23 ianuarie 2022 - 09:48, said:

Mie îmi displace religia și prostia. Cultul Musk/Tesla are din ambele, ca și cultul Apple.
Nu e nici o religie doar niste troli/hateri care prefera sa mute discutiile sportive din peluza pe forum, ca vorbim de Tesla sau de Apple.

View Postandreyvsjoker, on 23 ianuarie 2022 - 12:44, said:

Tesla avea deja lant de statii  de incarcare cand restul producatorilor auto radeau de masina electrica.
Stai ca aceleasi persoane spuneau pe aici ca ar trebui sa interzica UE ca Tesla sa aibe propriile statii de incarcatoare sau sa le lase la liber, ca e concurenta neloiala.

#7671
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 15.10.2020

View Postandreyvsjoker, on 23 ianuarie 2022 - 12:44, said:

Tesla nu e doar o masina, e un fenomen. Tesla avea deja lant de statii  de incarcare cand restul producatorilor auto radeau de masina electrica.
Treaba cu stațiile de încărcare exclusive mi se pare o involuție. Nu vreau să-mi imaginez cum ar fi dacă fiecare producător de mașini electrice și-ar face propriul lanț de stații de încărcare. Asta ar încetini dramatic adopția de mașini electrice. Alternativa e și mai proastă: monopol Tesla la mașini electrice/stații de încărcare.

Există vreo rachetă total reutilizabilă în ziua de azi? Ți-am zis că debitezi inepții. Ia și citește înainte să faci afirmații, că n-am chef să îți corectez fiecare afirmație.

Edited by horny_hornet, 23 January 2022 - 13:12.


#7672
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Incredibil cat de greu iti e sa integi daca cineva nu iti deseneaza. Posted Image

Rad dar nu prea e de ras.... Invatamantul e cum e, omenii sunt cum sunt si asa ne trezim cu analfabetism functional la scara larga.

Edited by andreyvsjoker, 23 January 2022 - 13:25.


#7673
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 15.10.2020

View Postandreyvsjoker, on 23 ianuarie 2022 - 13:24, said:

Incredibil cat de greu iti e sa integi daca cineva nu iti deseneaza. Posted Image
Rad dar nu prea e de ras.... Invatamantul e cum e, omenii sunt cum sunt si asa ne trezim cu analfabetism functional la scara larga.
Văd că perseverezi în eroare și mai și insinuezi că eu sunt analfabet funcțional și nulitate și ce mai bâigui pe acolo. Prima frază de pe wikipedia la racheta SpaceX:

Falcon 9 is a partially reusable two-stage-to-orbit medium-lift launch vehicle designed and manufactured by SpaceX in the United States.
Traducere:
Falcon 9 este un vehicul de lansare de putere medie, parțial reutilizabil, în două etape până pe orbită, proiectat și fabricat de SpaceX în Statele Unite.

#7674
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
N-am facut absoluti nici o gresela, doar ca tu nu stii sa citesti. N-am scris complet reutilizabila niciunde, am scris racheta reutilizabila. Si daca tot suntem la lectia de desen iti mai spun ca  Space shuttle nu e racheta, e naveta spatiala.
La falcon 9 sunt reutilizabile doar cele mai mari si costisitoare componente; "upper stage" nu e reutilizabil. Dar daca tot am ajuns la complet reutilizabila cred ca n-ai auzit de Starship.

Edited by andreyvsjoker, 23 January 2022 - 14:03.


#7675
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 15.10.2020
Dacă SpaceX va crea prima rachetă total reutilizabilă (NASA a creat prima rachetă parțial reutilizabilă), asta nu înseamnă că Musk e mare inventator. Bănuiesc că SpaceX și Tesla au ingineri foarte talentați. Când NASA a trimis oameni pe Lună, nu cred că cineva l-a ridicat în slăvi pe șeful de la NASA.

Fondatorii Tesla sunt Martin Eberhard și Marc Tarpenning, nu Musk. Asta nu contează prea mult, dar ideea nu a aparținut lui Musk, bănuiesc că viziunea și strategia i-au aparținut. Până la urmă, ignoranții pot să-l considere pe Musk un zeu. Pentru mine, e departe de cei care au schimbat cu adevărat lumea, i-am menționat pe unii de-a lungul timpului.

#7676
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Tu chiar nu faci diferenta intre racheta reutilizabila si naveta reutilizabila chiar si dupa ce ti-am "desenat"?
Te descurci cu traducerea, sper. Daca nu, te rog sa imi spui

What is difference between rocket and space shuttle?
Explanation: A rocket is a non-reusable launch vehicle. Once a rocket is launched, it will be irrecoverably lost in the process of taking the payload into the desired orbit. ... In contrast, a space shuttle is reusable
; asta e o explicatie pre SpaceX


Fondatorii Tesla au avut in plan sa creeze o masina electrica, Elon Musk a luat ideea asta si a dus-o la un total alt nivel.
Nici Edison nu a inventat becul. Doar ca a luat o idee si a dus-o la un alt nivel.

Edited by andreyvsjoker, 23 January 2022 - 15:06.


#7677
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 15.10.2020
Cine vrea să se lămurească cu privire la rachetele reutilizabile (m-am plictisit să-l contrazic):
https://en.wikipedia...e_launch_system

View Postandreyvsjoker, on 23 ianuarie 2022 - 15:01, said:

Fondatorii Tesla au avut in plan sa creeze o masina electrica, Elon Musk a luat ideea asta si a dus-o la un total alt nivel.
Părerea mea e că nu prea contează, bateriile au fost prea scumpe ca să fie competitive cu fosilele. Acum s-au mai schimbat lucrurile, fiindcă s-au ieftinit mult bateriile. Abia acum începe bătălia între mașini electrice și fosile. Vom vedea cât de mult contează că Tesla a furat startul. Și Nissan a furat startul, că prima mașină electrică pentru mase a fost produsă de ei, nu de Tesla.

View Postandreyvsjoker, on 23 ianuarie 2022 - 15:01, said:

Nici Edison nu a inventat becul. Doar ca a luat o idee si a dus-o la un alt nivel.
Ai dreptate, Edison a inventat becul ieftin. Cine a inventat mașina electrică ieftină? Asta contează până la urmă. Eu bănuiesc că Tesla va fi echivalentul lui Mercedes-Benz în piața de mașini electrice, dar lumea nu e plină de Mercedes-Benz, ci de VW și Toyota.

#7678
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postandreyvsjoker, on 23 ianuarie 2022 - 11:33, said:

De exemplu, a adus pe piata prima alternativa viabila la ICE
Asta este neadevarat. In primul rand nu poti sa spui ca a adus "prima" alternativa, din moment ce motorul electric a aparut inaintea celui ICE. A fost invers
In al doilea rand, nu poti sa zici "alternativa viabila" la ICE din moment ce masinile electrice se vand inca cu subsidii/ajutoare puternice din foduri publice. Alternativa aia exista doar pentru ca statul, prin banii tuturor contribuabililor, coboara pretul electricelor. Fara ajutoare masina electrica inca nu reprezinta o alternativa reala. Din pacate.
Ca Tesla ca creat prima masina electrica super misto, sunt de acord. Iar un mare merit il are Musk la asta, fara indoiala

View Postandreyvsjoker, on 23 ianuarie 2022 - 11:33, said:

A fost primul care a pus in practica ideea unei rachete reutilizabile.
Iar cred ca spui lucuri false. Ce inseamna asta?
De exemplu, prima racheta reutilizabila care a atins spatiul a fost a lu' frate-su, Bezos, nu a lui Musk.
Iar mult mai important, niciuna dintre ele nu a fost facuita de Musk sau Bezos, ieri au fost doar managerii, nu inventatorii.
Iar rachetele astea reutilizabile nu reprezinta mare lucru pe langa invetiile celor amintiti de voi. Sa fim seriosi...

View Postandreyvsjoker, on 23 ianuarie 2022 - 11:33, said:

Si e inca suficient de tanar. In 2200, poate nu va fii pe acceasi pagina cu Edison, Faraday sau Tesla dar sunt sigur ca va fi mentionat.
Sunt tare curios de inventiile lui Musk de te fac sa-i amintesti pe Tesla, Faraday sau Edison cand vorbesti de Musk. Probabil ca are, dar nu stiu eu de ele, te rog ajuta-ma!
Macar un Nobel, fie si pentru literatura de pe Twitter, a luat?

Uite, daca vrei niste nume pe care sa-i pui langa marii inventatori din fraza aia sunt urmatorii: Bardeen, Brattain si Shockley.
Ei au inventat un lucru foarte important pentru noi toti, nu ceea ce ne spune social media azi...
Happy googling!

View Postandreyvsjoker, on 23 ianuarie 2022 - 11:33, said:

Nu poti sa compari descoperirile de acum  cu cele din 1700-1800. Atunci pagina era goala, erau multe de scris. Acum descoperirile sunt nuantate.
Asa e, nu prea a mai ramas nimic de descoperit acum.

#7679
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Asa, rapid niste alternative viabile la ICE pe care NU le-a inventat Musk, si sunt vechi de cand lumea.  Si nici nu-s singurele.
Musk nici macar nu are pretentia (inca) ca le-a inventat si pe astea :D

Attached Files



#7680
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Un rant bun despre service-ul Tesla care se pare ca lasa foarte multi clienti cu un gust amar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ml5meauKOEA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7681
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 15.10.2020

View Postvalitudor, on 24 ianuarie 2022 - 10:13, said:

Ca Tesla ca creat prima masina electrica super misto, sunt de acord. Iar un mare merit il are Musk la asta, fara indoiala
Sunt de acord cu tine, Tesla a creat prima mașină electrică mișto, dar asta nu schimbă lumea, la fel cum Ferrari nu a schimbat lumea. Ford a schimbat lumea (părerea mea).

View Postvalitudor, on 24 ianuarie 2022 - 10:13, said:

Asa e, nu prea a mai ramas nimic de descoperit acum.
Glumești?

View Postro_explorer, on 24 ianuarie 2022 - 11:25, said:

Un rant bun despre service-ul Tesla care se pare ca lasa foarte multi clienti cu un gust amar.
Se știe că service-ul Tesla e praf, există multe video-uri în care clienții se plâng de timp de așteptare foarte lung și cheltuieli foarte mari. La români e de groază, am înțeles că unii și-au dus mașina pe trailer la Viena ca să o repare.

#7682
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu unul nu am avut de a face cu serice-ul Tesla decat de 2 ori pana acum, ambele dati fiind chestii triviale. Dar vad in aplicatie ca daca vreau sa fac booking la ceva dureaza multisor. Asta se intampla cand cresti prea repede pe parte ade vanzari - nu ai timp sa compansezi pe partea de service.

#7683
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

View Posthorny_hornet, on 24 ianuarie 2022 - 11:50, said:

La români e de groază, am înțeles că unii și-au dus mașina pe trailer la Viena ca să o repare.
Și-au dus pentru ca n-au avut încotro, era cel mai apropiat service.
Acum ca este show-room la București, va fi și service cu oameni calificati.

#7684
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 15.10.2020

View Postro_explorer, on 24 ianuarie 2022 - 12:00, said:

Asta se intampla cand cresti prea repede pe parte ade vanzari - nu ai timp sa compansezi pe partea de service.
Eu duc fosila mea la cel mai apropiat mecanic. Înțeleg că mașinile electrice sunt diferite, dar ar trebui să poți să o duci la cel mai apropiat mecanic de mașini electrice, de ce nu?

#7685
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007

View PostKiloW, on 24 ianuarie 2022 - 10:52, said:

Asa, rapid niste alternative viabile la ICE pe care NU le-a inventat Musk, si sunt vechi de cand lumea.  Si nici nu-s singurele.
Musk nici macar nu are pretentia (inca) ca le-a inventat si pe astea Posted Image
Nu iti cere nimeni mai mult, ca probabil, nu poti. nici tie nici lui valitudor.
Eu zic alternativa la ICE dar ca sa intelegi tre sa si gandesti. E vorba de o alternativa la masina clasica in ziua de azi. E un EV care oferta autonomie de top in materie de EV si o retea de incarcare care face trecerea mult mai simpla , pentru utiulizator. Asta inseamna alternativa.
Nu pretinde nimeni ca acum s-a inventat motorul electric si nici ca nu exista biciclete, picioare....

Troleala asta de 2 lei pe care o faceti cativa pe aici e....

View Postvalitudor, on 24 ianuarie 2022 - 10:13, said:

Asta este neadevarat. In primul rand nu poti sa spui ca a adus "prima" alternativa, din moment ce motorul electric a aparut inaintea celui ICE. A fost invers
In al doilea rand, nu poti sa zici "alternativa viabila" la ICE din moment ce masinile electrice se vand inca cu subsidii/ajutoare puternice din foduri publice. Alternativa aia exista doar pentru ca statul, prin banii tuturor contribuabililor, coboara pretul electricelor. Fara ajutoare masina electrica inca nu reprezinta o alternativa reala. Din pacate.
Ca Tesla ca creat prima masina electrica super misto, sunt de acord. Iar un mare merit il are Musk la asta, fara indoiala


Iar cred ca spui lucuri false. Ce inseamna asta?
De exemplu, prima racheta reutilizabila care a atins spatiul a fost a lu' frate-su, Bezos, nu a lui Musk.
Iar mult mai important, niciuna dintre ele nu a fost facuita de Musk sau Bezos, ieri au fost doar managerii, nu inventatorii.
Iar rachetele astea reutilizabile nu reprezinta mare lucru pe langa invetiile celor amintiti de voi. Sa fim seriosi...


Sunt tare curios de inventiile lui Musk de te fac sa-i amintesti pe Tesla, Faraday sau Edison cand vorbesti de Musk. Probabil ca are, dar nu stiu eu de ele, te rog ajuta-ma!
Macar un Nobel, fie si pentru literatura de pe Twitter, a luat?

Uite, daca vrei niste nume pe care sa-i pui langa marii inventatori din fraza aia sunt urmatorii: Bardeen, Brattain si Shockley.
Ei au inventat un lucru foarte important pentru noi toti, nu ceea ce ne spune social media azi...
Happy googling!


Asa e, nu prea a mai ramas nimic de descoperit acum.
1. trolezi aiurea, alternativa viabila la ICE nu insemna c motorul electric s-a inventat acum. Insemana ca acum e trecerea mai usoara de la ICE la EV.
2 Vorbim de realizari cu substanta nu se turism de 5 minute. IMi pare rau dar tu esti din alt film.
3.Invata sa citesti nu eu i-am adus in discutie pe acei domni,
4 Da, nu mai e la fel de usor sa vii cu ceva nou in ziua de azi, revolutionar,  cum era acum 200 -300 de ani. Tre sa fiu chiar.... da crezi altfel.  Cand avansezi de la roata de lemn totul e revolutionar.

Edited by andreyvsjoker, 24 January 2022 - 12:31.


#7686
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostKiloW, on 24 ianuarie 2022 - 10:52, said:

Musk nici macar nu are pretentia (inca) ca le-a inventat si pe astea Posted Image
Cred ca te cam grabesti. Ce te faci daca Musk duce "adidasii" aia la un alt nivel? Practic va inventa mersul pe jos

View Posthorny_hornet, on 24 ianuarie 2022 - 11:50, said:

Glumești?

Eram ironic, in mod evident. Cuvintele lui mi-au adus aminte de o discutie cu un coleg, de prin liceu. Intr-o polemica similara ala imi spunea ca tot ceea ce era de descoperit se cam descoperise, nu mai ramasese mai nimic nou. Drept arument ma intreba pe mine ce cred eu ca ar mai fi de descoperit...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate