Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Vom plati taxele la stat pe 8 ore la angajatii cu timp partial de lucru?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
De ce sa dau bah taxe mai mari la stat daca omul ala, angajat legal, doar 2 ore munceste? Ai cumva firma sa stii ca toate kkturile se aduna si dau o suma consistenta la sfarsit de luna? Eu platesc lunar, intre 5000 si 10000 taxe la stat. E putin? E mult? Cand mie ca proprietar de business nu-mi ramane nici jumate din ce dau la stat. Si vreau sa angajez oameni dar nu vine nici dracu sa munceasca (da, platesc salariul fix + comision ca e pe performanta).
Dar asta e, o sa dispara si alea 2 ore legale si p*l* o sa mai primeasca statul.

Edited by petman, 08 May 2017 - 17:58.


#38
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 23.09.2016
dap , probabil joburile part time vor disparea ,poate chiar si firmele mici , nu cred ca per total se vor strange bani mai multi la buget .

O solutie imbecila .

#39
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View Post_Smiley_, on 08 mai 2017 - 17:35, said:

in al doilea rand, daca trecerea de la 83 lei lunar (taxe pt salariul minim 2h/zi) la 333 lei lunar (taxe pt salariul minim 8h/zi) poate duce la inchiderea unei firme, atunci firma aia chiar merita sa dispara

In primul rand este vorba de principiu. Ne considera pe toti infractori.

In al doilea rand, sunt sute de mii de firme. Nu toate sunt OMV sau IBM. Multe sunt la limita subzistentei si, de bine de rau, platesc niste taxe acolo. Cine esti tu sa le spui ca merita sa dispara? Ai platit din buzunarul tau un salariu cuiva? A trebuit sa te uiti in ochii unui om care lucreaza pentru tine si sa ii spui ca trebuie sa il dai afara?

#40
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpetman, on 08 mai 2017 - 17:57, said:

De ce sa dau bah taxe mai mari la stat daca omul ala, angajat legal, doar 2 ore munceste? Ai cumva firma sa stii ca toate kkturile se aduna si dau o suma consistenta la sfarsit de luna? Eu platesc lunar, intre 5000 si 10000 taxe la stat. E putin? E mult? Cand mie ca proprietar de business nu-mi ramane nici jumate din ce dau la stat. Si vreau sa angajez oameni dar nu vine nici dracu sa munceasca (da, platesc salariul fix + comision ca e pe performanta).
Dar asta e, o sa dispara si alea 2 ore legale si p*l* o sa mai primeasca statul.
pai boss, fix din cauza astora ca tine a fost propusa masura asta. patroni din carton, care-si "platesc" sclavisorii cu minimul legal posibil (salariul minim pe economie si contract de 2h/zi), si mai compenseaza cu "comision ca e pe performanta".


@LukRo: in mare sunt de acord cu ce spui tu. nu-i frumos ce vor sa faca.
dar, asa cum spuneam si mai devreme, presiunile promisiunilor electorale se vor face simtite din ce in ce mai des. cam toate masurile de "optimizare fiscala" vor fi vizate una cate una si eliminate. tanti aia de la Craiova a si anuntat ca urmatorii pe lista sunt cei care angajeaza la negru/gri, deci masura asta n-ar trebui sa surprinda pe nimeni.

Edited by _Smiley_, 09 May 2017 - 05:32.


#41
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Boss, fix din cauza unora ca tine ne merge a dracului de bine.
1. Agentul de vanzari are contract de 8 ore, respectat la virgula si are salariul fix de 1500 lei net + comision din performanta lui. Sunt de carton nu? Ia calculeaza mataluta cat platesc eu la stat pentru un om care nu-mi produce mai nimic in primele luni. Si toatea comisioanele se aduna la salariul brut si se platesc taxe pentru ele. Ca da, sunt un prost corect.
2. Contract de 2 ore are contabila care nu are treaba mai multa si o femeie de servici care isi face treaba intr-o ora dar ii platesc 2 sa acoper si durata drumului.

Deci, nu fac nicio evaziune.
Sa-i caute pe aia din constructii unde se simte la buzunar angajarea la 8 ore si multi altii.

Si ca sa ma cobor la nivelul tau... boss, presimt ca esti un mancator de seminte si un chibit la scara blocului... ei, iti place cum te-am catalogat asa pe neve? Asa cum m-ai bagat si pe mine intr-o categorie de carton.

#42
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu abia astept ziua in care asistatii, somerii, incapabilii, pensionarii, bugetarii inutili si multi altii se vor bucura de disparitia privatului si vor sta cu mana intinsa/la pomana "companiilor" de stat (mai ales cele romanesti, in care profitul este "batut la fund" de pomenile si ieftinelile/gratuitatile acordate impotentilor financiari).

Asa sa ii ajute... Ministrul de Finante!

P.S. Pe restul impotentilor financiari care stiu doar sa comenteze gratuit, ieftin, mult si mancand rahat, ii invit sa demonstreze ca, totusi, nu's chiar impotenti.

Edited by dexterash, 09 May 2017 - 07:09.


#43
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
ilie serbanescu - despre statul ro
http://gandeste.org/...au-cretin/79620

#44
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostUser107, on 07 mai 2017 - 19:49, said:

Suna prost stirea asta. Sa vezi acuma munca la negru.
Sunt asa de multi negrii care fac angajari?
La urma urmei corect ar fi ca toti sa plateasca nu unii sa se eschiveze de la plata doar ca-s smecheri....Iar pe negrii care fac angajari daca-i prinde fiscul in neregula sa le inchida firmele si sa nu mai aiba voie sa deschida alte firme asa vreo 200 de ani....Ce naiba prostii platesc iar hotii se distreaza la Bamboo pe banii contribuabilului onest....

View Postdexterash, on 09 mai 2017 - 07:06, said:

Eu abia astept ziua in care asistatii, somerii, incapabilii, pensionarii, bugetarii inutili si multi altii se vor bucura de disparitia privatului si vor sta cu mana intinsa/la pomana "companiilor" de stat (mai ales cele romanesti, in care profitul este "batut la fund" de pomenile si ieftinelile/gratuitatile acordate impotentilor financiari).

Asa sa ii ajute... Ministrul de Finante!

P.S. Pe restul impotentilor financiari care stiu doar sa comenteze gratuit, ieftin, mult si mancand rahat, ii invit sa demonstreze ca, totusi, nu's chiar impotenti.
Pana una alta cam toti mananca de la companiile de stat.....privatii tai pe care-I ridici in slavi momentan duc profitul afara in tarile de origine...aici lasa praful de pe toba....Mai pune mana pe reviste economice si mai studiaza nu mai vorbi aiureli....De unde crezi ca au francezii, italienii, nemtii etc...bani sa o duca bine? De la prosti ca romanii care le-au permis ca ani de zile sa suga din tara asta...si sa trimita la ei tot....Din pacate nu a venit in Romania guvernul ala patriot sa se ia la tranta cu toate rahaturile astea de multinationale care ne jupoaie de 20 de ani....

Edited by Clovis, 14 May 2017 - 12:39.


#45
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Tari romanii astia, cum ii tin in puf pe nemti, francezi, italieni etc...

#46
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
dap... ce bine o duceam înainte, cand erau granițele închise si statul controla tot...

Ai dreacului privatii ăștia, cum au stricat ei oranduirea perfecta si sug sangele poporului....

#47
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
@Clovis - ce-ai fumat ca vreau si eu.....
Pina una alta multinationalele alea functioneaza pe baza legilor facute de statul asta roman si de guvernele care s-au plimbat pe la butoane. Si nici unul nu a vrut sa faca ceva ca sa reglementeze cum trebuie exportul de profit si alte chestii. Unii nu au vrut (ca au fost ajutati sa nu doreasca lucrul asta), altii nu au putut, etc etc.
Eu platesc totul legal la stat. Cu contracte legale de 2-4-8 ore si fiecare lucreaza exact orele alea. LEGALE!
Dar e mai simplu sa zici ca patronii sug sanjele poporului... bine ar fi ca aia din guvern sa suga altceva!

#48
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Ref. la o idee de mai sus : inchiderea firmelor cu lucru la negru ... - solutia a fort propusa de un deportat psd.ist din parlement .
- Am mari dubii ca va trece asa ceva .

#49
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- institutiile bugetaresti ale statului au preluat puterea :
...anaf -sciimba codul fiscal iarasi , adio minima predictiva

- tov. ministra de militie (ce-i lipsesc vreo 8-10ani din c.v.) stie ca ne-ar fi mai bine cu c.i.-amprentate

- daca am in curtea firmei mele o tulumba de pompierie , pt. uz intern , de nu-i stiuta si de pisu-fiisu -isu-misu amenda si posibil penal

- sri- a lasat-o mai moale pe moment cu cartelele tel. si internetul , desi a incercat de vreo 3-4 ani aceasta ,cu incalcarea legilor u.e.

- sri- a lasat-o mai moale pe moment cu cartelele tel. si internetul , desi a incercat de vreo 3-4 ani aceasta ,cu incalcarea legilor u.e.

.....
- in ritmul acesta nu vom mai avea ca cetateni multe drepturi , viitorul indepartat poate fi mai rau ca 'nainte de '89 ...
.....

- iara multe legi se schimba "pe sub mana" , cetateanul taxat si impozat fiind bun si de amenzi

- totul e doar praf in ochi : ex. eliminarea formularului 088 buna
- dar anaf.ul mamii lor , in compensare bugetareasca a ingreunat codul caen . pt. tva , etc. ...

- lucru observat de cei ce folosesc si de ex. un studiu facut de delloites

- A , lucru aparut azi : se cere putere deplina controlorilor anaf si infiintarea tribunalelor anaf pt. judecata rapida (tip robotizat -judge DREDD - stallone) -

- citit dimineata in capital (cred - ori money , economica)
- deci , viitorul indepartat ne lasa fara umanitate ?!
.ce urmeaza .

#50
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
http://economie.hotn...unal-fiscal.htm

#51
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- vor legaliza mita la controlor anaf cum propunea pnl.istul nicolaescu pt. medici , iar ilegal sa fie dor bacsisul la ospatari i versiune-pdl parca .

- marele contabil pnl vizeaza locul lui niku.votkaroiu la curtea de conturi , ce altii o vor desfiintata

- Desigur e acelasi lucru, mar l-am citit altundeva eu .

#52
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
azi , reluata legea 38/2003 http://www.capital.ro/legea-care-interzice-bacsisul-la-taximetristi.html

- bacsisul ilegal pt. taximetristi , ospatari , zugravi , electronisti , mici meseriasi
- legalizam mita/bacsis pt. medici , asistenti , infirmieri , controlori anaf , etc.

- sa nu uitam cinstitii militieni ce pot avea(iarasi) pe langa mita , procent din amenzi , ca-n r.moldova

- sa nu uitam fortele opresive de batausi-ciomagari , antipopor-dintotdeauna, ce vor avea si ei un procent din activitatea de amenzi a militiei , conform unor propuneri

- cand ajungem la apl-uri , orice discutie e fara sens

- si atunci cu ce ramanem din cele castigate dup'89 ?

#53
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostClovis, on 14 mai 2017 - 12:38, said:

La urma urmei corect ar fi ca toti sa plateasca nu unii sa se eschiveze de la plata doar ca-s smecheri...
Corect ar fi să nu plătească nimeni, sau să plătească toți cît mai puțin posibil.

#54
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- poate ne fac pe toti bugetari

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate