Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vom plati taxele la stat pe 8 ore la angajatii cu timp partial de lucru?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcumparator, on 07 mai 2017 - 20:14, said:

Cum ar veni, munca part time pe bune devine mai scumpa.

View Postoaspetele, on 07 mai 2017 - 20:51, said:

....un contabil chiar nu are ce lucra 8 ore pe zi la o firma de talie mica poate chiar medie.Iar o femeie de servici isi face treaba in maxim 2 ore pe zi.......


problema e eterna inclinatie a romanilor catre abuz. o masura buna (posibilitatea angajarii cu durata mai mica) a fost folosita intensiv pentru a plati taxe si contributii mai mici, iar acum masurile ii afecteaza pe toti (si pe evazionisti, dar si pe cei ce foloseau "pe bune" angajarea cu durata mai mica de 8 ore).


ps: oricum, la cum merg acum lucrurile o sa tot avem surprize d'astea. psd-ul a promis tot felul de chestii, si cineva trebuie sa le plateasca.

Edited by _Smiley_, 08 May 2017 - 06:29.


#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Deci in loc sa faca ITM-Ul controale sa vada si cine si unde lucreaza 8 ore si e pontat 2 e mai comod sa ne considere pe toti infractori din start.  Buna metalitate. Beneficiem de prezumtia de vinovatie toti nesimtitii care am avut tupeul sa deschidem o firma.
Cu alte cuvinte aia care sunt platiti din taxele mele sa mearga pe teren sa verifice adica niste bugetari lenesi stau bine la caldurica in birou iar eu sunt tratat din start ca un infractor. Si se mai mira de ce ne este scarba cand auzim de bugetari, uite de aia ne e scarba de ei.

View Post_Smiley_, on 08 mai 2017 - 06:28, said:

problema e eterna inclinatie a romanilor catre abuz. o masura buna

Edited by PoeOvidiu, 08 May 2017 - 06:47.


#21
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Statul in ziua de azi incurajeaza cu bani in plus toti "puturosii bugetari" (salariati, pensionari, someri, asistati sociali) si "jegmaneste" la greu pe cei care mai produc ceva in tara asta.. adica pe salariatul si angajatorul din mediu privat.
Oricum parerea mea este ca pana la finele lu' 2018 o sa ajungem ca Grecia in incapacitate de plata si falimentul statului. Si acolo nu se producea nimic iar STATUL era dornic sa aduca salariile, pensiile, ajutoarele de somaj si sociale cat mai aproape de nivelu tarilor puternice din UE

Edited by bogdan181180, 08 May 2017 - 07:05.


#22
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
-Privind si spre privat : de exemplu , firme de taxi angajeaza soferi ce trebuie sa lucreze 12ore , dar sint trecute pe CM doar 4 !
- Umblind dupa bani de la potcoavele cailor morti , psd/statul nu face decat sa-si complice viata si noua mai mult .

- Referitor la someri si pensionari - acestia si-au platit contributiile si sunt nedrept numiti asistati social .

#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Si atunci e mai comod sa omoare cai sa le ia potcoavele decat sa caute caii care sunt deja morti. Buna treaba.
Eterna problema, gasim orice sa taxam privatul pentru ca bugetarul care trebuie sa verifice nu isi face treaba.

Edited by PoeOvidiu, 08 May 2017 - 07:15.


#24
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Problema e a "pensiilor speciale" ce -multi nu au cotizat cu aprox. nimic- beneficiaza de trai luxos pt. servicii aduse partidului/statului .

#25
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
eu nu cred stirea asta, psd oricat ar fi de tampit, nu isi omoara gainile care produc, o inchidere masiva a firmelor private ar insemna dezastru, si eu cred ca si ei sunt constienti de asta, in loc sa va concentrati la prostia asta de stire, mai bine va ganditi la chestia cu gospodaria, cui ii este dedicata chestia cu impozitul pe gospodarie, si acolo o sa aveti o mare surpriza

#26
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Se stie bine despre ce beneficiari e vorba , toti fosti bugetari , de la incurcatorii de legi , la ciubucarii vitezomanilor , ...
- Statul continua sa suprataxeze si supralegifereze umilul si neajutoratul cetatean , pana cand acesta nu va reactiona .

#27
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003

View Postdexlab, on 08 mai 2017 - 07:13, said:

-Privind si spre privat : de exemplu , firme de taxi angajeaza soferi ce trebuie sa lucreze 12ore , dar sint trecute pe CM doar 4 !

Greu de crezut. Sigur exista un fel de pontaj, care se poate confrunta cu bonurile fiscale emise de aparatul de taxat.

#28
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
Bugetarii sunt reprezentati prin sindicate ce ,cam raspund comenzilor primite .

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postoaspetele, on 08 mai 2017 - 07:22, said:

Greu de crezut. Sigur exista un fel de pontaj, care se poate confrunta cu bonurile fiscale emise de aparatul de taxat.
Asta inseamna sa isi faca bugetarul treaba. Nu e mai usor sa nu si-o faca si sa te taxeze direct?

#30
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Apoi daca nu-si face treaba, nu ne mai trebe.

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Noua nu. La guvern da ca e bun sa voteze :)

#32
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Cu taximetria e o problema ce mi-a fost semnalata de un taximetrist particular , despre unele firme .

#33
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu nu sustin ca nu exista problema. Si nu doar in taximetrie. Problema mea e ca ne trateaza din start ca infractori in loc sa isi faca treaba unii bugetari si sa ii sanctioneze pe cei care chiar fac abuzuri.
Nu toti facem abuzuri. Unii chiar nu avem ce da de munca 8 ore la un om si munceste 4 ore sau doua. Dar ne trateaza la fel cu cei care fac abuzuri.

Edited by PoeOvidiu, 08 May 2017 - 07:52.


#34
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
Un astfel de mod de angajare am regasit scris pe olx , acum 2zile . De aceea se angajeaza pe banda - nu stiu daca cu sau fara atestat .
- daca regasesc anuntul il voi pune aici.

- DA , statul , prin entitarile sale: anaf , militie , batausi(jandari) , uat - ne trateaza (cetateni si privati) ca pe vaca de lapte , slugi . BUGETARUL NOSTRU , STAPANUL NOSTRU !

#35
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Ma si mir ca nu s-a observat ca unii soferi conduc cu o viteza mai mare decat cea legala  si e nevoie de un politist si un radar sa ii dea o amenda. Nu e mai ieftin sa platim din oficiu toti soferii periodic o amenda ca sigur am mers mai repede ? O  vizita lunara la primarie ,  poti plati cu cardul ...  Daca nu ajung banii pentru maririle salariale se poate extinde si la pietoni ca sigur si ei trec strada prin locuri nemarcate.

Edited by ggelu, 08 May 2017 - 09:40.


#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostPlaton, on 08 mai 2017 - 07:20, said:

eu nu cred stirea asta, psd oricat ar fi de tampit, nu isi omoara gainile care produc, o inchidere masiva a firmelor private ar insemna dezastru,........

pentru tine "gainile care produc" sunt firme cu angajati cu program redus? :) super tare.
in primul rand, firmele "care produc" sunt prea mari pentru a se distra cu program redus. vor fi "lovite" firmele mici, care au (ca LukRo) o femeie de serviciu angajata cu 2 ore/zi, iar aceste firme nu aduc chiar atat de multi bani la buget. crezi ca sediul OMV-ului (de exemplu) poate fi curatat doar in 2 ore?
in al doilea rand, daca trecerea de la 83 lei lunar (taxe pt salariul minim 2h/zi) la 333 lei lunar (taxe pt salariul minim 8h/zi) poate duce la inchiderea unei firme, atunci firma aia chiar merita sa dispara
in al treilea rand, firmele vor "inghiti" marirea asta fara sa faca scandal. pentru ca e una mica si se va pierde in hatisul birocratiei romanesti. politica pasilor marunti n-a fost inventata degeaba, si comunistii au fost printre cei ce au aplicat-o cel mai bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate